Otrdiena, 24. decembris
Vārda dienas: Ādams, Ieva

Sava laika personība. Arturs Dronis

Sarmīte Feldmane
00:00
23.11.2024
110
Dronis3

Izstādē. Vija Caune (no labās), Dagnija Drone, Nata Livonska un Inese Ciekure pie Rituma Ivanova zīmētājiem Dagnijas un Artura Droņa portretiem. FOTO: Sarmīte Feldmane   

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads.

    “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa darbiem ir daudz pašportretu un laikabiedru portretu,” stāsta biedrības “Art Cēsis” vadītāja Inese Ciekure.

    Gan atceroties, gan, lai atgādinātu par pazīstamo portretistu, biedrība šovasar ikgadējā profesionālo mākslinieku plenērā rosināja zīmēt, gleznot laikabiedru portretus, to, kuri ir līdzās. Daļa darbu apskatāmi Cēsu Centrālajā bibliotēkā, turpat var uzzināt cēsnieka dzīves un mākslas ceļu. Bibliotēkas krājumā ir arī    A.Droņa 1982.gadā gleznotais rakstnieka Miervalža Birzes portrets.

    Izstādes atklāšanā cēsnieki, kuri pazina mākslinieku, dalījās atmiņās, atklāja, kā mācījušies pie viņa, kopā būšanas reizes, A.Droņa personību Cēsu sabiedrībā.
    Ilggadēja Izstāžu nama vadītāja Nata Livonska atceras: “Viņš bija neliela auguma, smaidīgs, vienmēr uzmanīgi    klausījās. Par labām lietām mēdza teikt: “Nu lepni gan!”” Viņai atmiņā A.Dro­ņa stāsti, kā studiju laikā pagājušā gadsimta 30.gados pa naktīm vairāki studenti strādājuši pie operas    scenogrāfa    Ludolfa Liberta un mālējuši dekorācijas.

    “A.Dronis, Vilis Vasariņš, Arnolds Vilkins bija tie, kuri,    būdami vēl akadēmijas studenti,    sarīkoja pirmo izstādi dzimtajā pilsētā, pirmo reizi skaļi piesakot ideju par no Cēsu novada nākušo mākslinieku sadarbību un kopīgiem mērķiem. Novada izstādes aizvien turpinās. Pusgadsimtu Arturs Dronis un Jānis Ro­zenbergs    noteica Cēsu mākslas dzīves virzību,” stāsta N.Livon­ska un uzsver, ka vecmeistaru gars, radošums, mākslas mīlestība nekur nav pazudusi, tā ir tepat Cēsīs.

    Savs stāsts ir pensionētajai arhitektei Vijai Caunei. Viņa mākslinieku satika bērnībā.

    “Mani vecāki bija sakarnieki, šīs profesijas cilvēki pilsētā tika cienīti, jo pavēra ko jaunu. Mans tēvs un A. Dronis vienā laikā bija mācījušies arodskolā, kas tolaik bija prestiža. Gājām ciemos pie tēva kolēģa, kurš dzīvoja vienā mājā ar Droņiem. Tur bērnu nebija, bija garlaicīgi, tad tika pasaukts Droņu dēls Jānis un mēs varējām paspēlēties, kamēr pieaugušajiem savas lietas,” atceras V.Caune. Skolā mākslinieks bija viņas skolotājs, mācīja rasēšanu. “Viņš gatavoja kādas lielas lauksaimniecības izstādes noformējumu, bija sarunājis divus vecākus zēnus un mani, lai rakstām uzrakstus.    Rakstījām ar spalvām. Viņš bija apmierināts, kā mums izdodas,” stāsta V.Caune.  

    Kad Vija    izdomāja studēt arhitektūru, skolotājam prasīja padomu. Viņš kabinetā skolā uzstādīja Afrodītes galvu un mācīja, kā tās proporcijas dabūt uz papīra, kā uzzīmēt plakstiņus, lūpas.
    “Bija jauks, vērīgs. Gan zīmēja priekšā, gan stāstīja, kā izdarīt. Stundās ne tikai rasējām, arī daudz ko pārrunājām. Var teikt, skolotājs Dronis mums mācīja dzīvi. Atmiņā spilgts viņa teiciens: “ Roze bez smaržas kā meita bez tikuma.” Par ko runājām, kad to sacīja, neatceros, bet prātā viņa teiktais,” pastāsta V.Caune.

    Arī Inese Ciekure, kad bija izlēmusi mācīties mākslas skolā, devās pie A. Droņa gatavoties eksāmeniem. “Viņš darbnīcā uzstādīja gan kubus, gan rozes, to, kas varētu būt jāglezno eksāmenā. Un es mēģināju. Tolaik nevarēja nopirkt ne otas, ne labas krāsas. Viņš atļāva gleznot ar savām vāverastu spalvu otām. Cik biju laimīga    un iedvesmota! Eksāmenā man bija gan otas, gan krāsas, kādu citiem nebija,” pastāsta I.Ciekure. Bet kāds notikums kļuva par tradīcijas turpinājumu. Inese albumā atrada fotogrāfiju, kurā redzams vectēva portrets, ko gleznojis A.Dronis. “Kad dēls beidza mākslas skolu, abi aizgājām pie Droņa kundzes Veras, interesējāmies par šo portretu. Droņu mājā bija pieņemts nevienu neaizlaist, ja ar saimnieku neesi iedzēris glāzīti konjaka. Vera no bufetes izņēma mazu glāzīti un iedzērām par mākslu, radošumu, par skaisto. Tradīcija šķita skaista,” atminas I.Ciekure.  Kad Inesei bija galerija “Dūja” un kāds nopirka gleznu, neviena netika prom bez mazas glāzītes konjaka. Arī plenērā izstādēs tradīcija turpinās.
    Artura Droņa meita Dagnija uzsver, ka tēvs bijis praktisks cilvēks. Ģimenē valdījusi saskaņa. “Pie tēva bieži nāca draugi, jo dzīvojām pilsētas centrā.  Tēvs smēķēja,  bija, kad pavēru darb­nīcas durvis, dūmos nevarēja saredzēt, cik tur ir cilvēku. Kārlis Baltgailis nāca spēlēt šahu, bija pikts, kad zaudēja, tēvs tad tikai smaidīja. Jāņa Brengmaņa laikā mākslinieki tikās muzejā. Cēsu izstādēm    visi ļoti nopietni gatavojās. Tas bija notikums, mākslinieki ar autobusu no Rīgas brauca uz atklāšanu, pēc tam bija pasēdēšanas,” atmiņās kavējas Dag­nija un piebilst, ka spilgtā atmiņā ir tēva prieks, kad Latvija atguva neatkarību. Viņš raudāja.

    Dagnija ir saglabājusi tēva mājas, darbnīcu. Mākslinieki vasarā plenēra laikā tur ciemojās. “Ikviens sajuta gaisotni, kāda te reiz bijusi,” bilst I.Ciekure. Ritums Ivanovs uzzīmēja Dag­nijas un A.Droņa portretus. Tie redzami izstādē bibliotēkā.

    Māksliniece Kristīne Ro­zenberga pastāsta, ka viņas tēvam, akvarelistam Pēterim Ro­zenbergam, kurš bija komunikabls, ieinteresējās par daudz ko, bija labas attiecības ar Arturu Droni. Bērnībā bieži ciemojusies pie Droņiem .  Kristīne atzīst, ka tagad ar citu skatu savijas atmiņu kamoli, ataust gaisotne, kāda bija bērnībā.

    “Skatoties vecas fotogrāfijas, redzams, ka Cēsu mākslinieki daudz ir kopā. Kopā    makšķerēja, brauca ar plostiem, rīkoja pasākumus, svinēja. Un, visticamāk, arī runāja par mākslu. Jubileju, izstāžu fotogrāfijās visi ir uzvalkos un ar kaklasaitēm. Tā ir elegance, spēja ar smalkjūtību, pašcieņu parādīt, ka mākslinieks ir vērtība pilsētā. Katram bija plašs interešu loks, prata pilnvērtīgi piepildīt laiku. Viņi bija pedagogi, bijušie audzēkņi saka – lieliski skolotāji, harizmātiski. At­ceros, vecmāmiņa un vectētiņš (mākslinieks Jānis Rozenbergs- aut.) katru kopā būšanu pārdomāja, lai būtu saturīgas sarunas. Tās paaudzes mākslinieki bija līdzsvaroti, mierīgi, nesasteigti, zināja, ko dara. Viņiem arī bija līdzīgi mērķi,” iepriekšējo paaudžu māksliniekus un mākslas gaisotni Cēsīs raksturo K.Rozenberga un piebilst, ka tāda mākslas un personību radīta gaisotne šodien nav iespējama. Pēdējās desmitgadēs    ļoti daudz kas mainījies, pārrāvumu no toreiz uz šodien nevar pārcelt. “Dzīvojam saraustīti, ar uzplaiksnījumiem. Ir pazudis paaudzes posms, gadi 30. Bet katram savs laiks,” saka Kristīne.

    Atmiņas izplēn, bet var turpināt ceļu, to mūsdienīgot un radīt jaunus mākslas darbus. Vecmeistari ir tepat blakus, tikai jāieskatās viņu gleznās. “Artura Droņa atstātais Cēsīm un cēsniekiem mums jānovērtē,” uzsver I.Ciekure un piebilst, ka ne plenērs, ne izstāde, ne tikšanās nevarētu notikt bez kultūras projektu konkursa iespējām.

    Komentāri

    Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Ziemassvētku miers lai katrā namā!

    00:00
    24.12.2024
    21
    1

    Šajos Ziemassvētkos vēlam jums visu to gaišāko un siltāko – tādu piparkūku smaržu mājās, kas spēj sadziedēt jebkuru sirdi un tādas sniegpārslas debesīs, kas liek noticēt brīnumiem! Lai eglītes zaros iemirdzas ne tikai lampiņas, bet arī acis par kopā būšanu ar savējiem! Neaizmirstiet pa laikam nosnausties – pat Ziemassvētku vecītis to dara! Un, ja kūkas […]

    Saule kalnā, sliktais sadedzis

    00:00
    23.12.2024
    25
    1

    Kad diena pa minūtei vien pārvar nakti, ir Ziemas saul­grieži. Ceļu uz tiem latvisko tradīciju kopēji sāk ar Bluķa vakaru. Tā simbolam bluķim vienalga, cik tas smags vai mazs, atdodam veco, to, kas sevi izsmēlis, ko negribam ņemt līdzi jaunajā Saules gadā. Bluķa vakars allaž ir priecīgs rituāls notikums, kas pulcē dažādas paaudzes. Nedēļas nogalē […]

    Puzuri telpā – rotājumi ar mistiku

    00:00
    22.12.2024
    22
    1

    Mājas rotāšanai Ziemassvētkiem padomu netrūkst. Lai cik dažādas ir iespējas, ne vienā vien ģimenē svētku sajūtu telpās rada pašu gatavoti puzuri. Kā pie tādiem tikt, daudzviet rīko meistarklases. Interesentu iemācīties netrūkst. Drabešu Amatu mājā, kad ierodas “Druva”,  meistars Andris Roze kārtējā nodarbībā rāda un skaidro, kā sagriezt salmiņus, kā izvērt diegu, ja kļūda, jāvērtē, vai […]

    Zosēnos tradīcija – pašiem radīt svētkus

    00:00
    21.12.2024
    52
    3

    Jau vairākus gadus Zosēnos iedzīvotāji Melnbāržos laukumā pie kultūras nama paši organizē un rīko sev sirsnīgus svētkus. Viena no tādām reizēm bija trešajā Adventē, kad vietējie gan andelējās ar pašu darinātiem labumiem, gan sagaidīja rūķenīti Snipiņu un Ziemassvētku vecīti Rumpompo, ar ko kopā devās rotaļās, izbrauca kamanās. Īpašu prieku bērniem sagādāja Ziemas­svētku vecīša ierašanās uz […]

    Kādi bija un ir piebaldzēni

    00:00
    20.12.2024
    67

    Jaunpiebalgā, Vecpie­balgā, Inešos un Zosēnos aizvadītā vasara paliks atmiņā ar piebaldzēnu mērīšanu. “Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekta Piebalgā” datu ievākšanas daļas noslēguma pasākums sākās ar Vecpiebalgas deju kolektīva “Mudurainis” un  Jaunpiebalgas jauniešu deju kolektīva “Piebaldzēni” dejām. Projekta komanda piebaldzēniem, kuri Vecpiebalgas kultūras namā bija sanākuši krietnā pulkā, stāstīja gan par secinājumiem, kas gūti, analizējot 1936.gada  […]

    Seniori saņem siltās jakas

    00:00
    19.12.2024
    61
    2

    Sociālās aprūpes centra “Sērmūkši” un “Mārsnēni” iemītnieki saņēma dāvinājumu – siltas jakas. Tuvojoties Ziemassvētkiem, SIA “ZAAO”, AS “AJ Power Recycling” un SIA “IRVE” īstenojuši sirsnīgu iniciatīvu, senioriem ziedojot vairāk nekā 130 siltās jakas, tādējādi rūpējoties, lai vēsajos ziemas mēnešos sociālās aprūpes centru iemītniekiem būtu silti. Ziedojumu saņēma biedrības “Labāka rītdiena” četri sociālās aprūpes centri, tai […]

    Tautas balss

    Balvas kā no pārpilnības raga

    18:43
    17.12.2024
    27
    Seniore T. raksta:

    “Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

    Iela grimst tumsā

    18:42
    17.12.2024
    25
    Iedzīvotāja raksta:

    “Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

    Neizdarība kavē palīdzību

    18:42
    17.12.2024
    22
    3
    Lasītāja V. raksta:

    “Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

    Rada gaismas svētkus

    18:41
    17.12.2024
    19
    Silvija raksta:

    “Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

    Kā tālāk dzīvosim

    22:00
    16.12.2024
    27
    1
    Lasītāja M. raksta:

    “Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

    Sludinājumi