Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Satiksimies pie Sīmanīša!

Sarmīte Feldmane
00:00
19.06.2024
123
Simanis 1

Haralda Sīmaņa devumam. Maija parkā atklāta skulptūra “Dziesminieks”. FOTO: Sarmīte Feldmane

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un mūzikā.

“Latviešu dziesminieku leģenda – mūziķis, kurš ar savu izpausmi stāvējis cilvēces ētikas kodeksa sardzē. Viņa radošā ceļa sākums saistās ar Cēsu Sv. Jāņa baznīcas jumta atjaunošanu, tās ērģeļu spēles iedvesmotu apgūšanu. Tīrradnis. Dziesmu autors. Dziedonis. Ģitārists. Ērģelnieks. Neskaitā­mu Latvijas baznīcu jumtu jumiķis,” šie dziedātājas Ievas Akurateres vārdi ierakstīti piemiņas skulptūrā “Dziesmi­nieks”, kas tagad Maija parkā atgādina par Haraldu Sīmani.

Skulptūru veidojis tēlnieks Ģirts Burvis. Viņš skulptūras atklāšanā uzsvēra, ka piemineklī ir ielikta H.Sīmaņa dziesmu pārlaicīgā, aizraujošā un reizē varenā sajūta. Kad Ģ.Burvis bija praksē pie cēsnieka, tēlnieka Kārļa Jansona, savu reizi tur iegriezies arī dziesminieks. Dziesmas, sarunas palikušas atmiņā. Māksli­nieka radītais “Dziesminieks”, izmantojot mūsdienīgā nerūsošā tērauda materiāla gaisīgumu un skicēm radnieciskā “metāla origami” stila vieglumu, uzrunā garāmgājējus, aicina piestāt.

Skulptūra tapusi lielākoties par ziedojumiem. Par piemiņas vietas veidošanu gādāja Austras biedrība un Cēsu paš­valdība.    Arī novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova atgādināja, ka Haralds Sīmanis un Cēsis ir nedalāmi. “Mūzika un paveiktie darbi, personība ir vērtība kultūras mantojumā.    Cēsis ir par vienu    kultūras telpu bagātākas,” uzsvēra I.Suija-Markova.

Muzicēja Latvijā pazīstami dziesminieki un Austrasbērni, H.Sīmaņa draugi. Dzirdot, kā noslēgumā atskan Haralda dziedātais “Ezers”, ne vienam vien acīs sariesās asaras, uzplaiksnīja atmiņas. “Kad Sīmaņa komanda atjaunoja Sv.Jāņa baznīcas jumtu, pusdienlaikā lavījos baznīcā, jo zināju, ka Haralds spēlēs ērģeles. Fascinēja viņa balss. Kaut, kā jau padomju laikā, iet baznīcā nebija pieņemts. Tad viņu satiku kādā pasākumā Izstāžu namā, kurā piedalījos, un Haralds dziedāja. Pēc tam viņš otrā stāva istabā spēlēja un dziedāja. Tas bija kas tāds, kas palicis atmiņā. Bijām sveši, bet jutāmies kā savējie,” atmiņās kavējas cēsniece Lauma Daugiša un atklāj, ka H.Sīmaņa dziesmas klausās regulāri, jo tādas balss nav nevienam. “Un “Ezeru” neviens tā nespēj izpildīt, atklāt dziesmas dvēseli,” uzsver cēsniece un piebilst, ka Haralds kā sava ceļa gājējs arī saviem tautiešiem ir pierādījis, ka ejot un darot var daudz sasniegt.

Cēsniece Rasma Kerliņa atceras, kā 1973., 1974.gadā    Rīgas ielā kādā dzīvoklī salasījās draugu pulciņš un dziedāja dziesmas, kuras nebija pieņemts dziedāt. ”Mans vīrs bija Haralda klases biedrs, abi sēdēja vienā solā un kā jau puikas kaitināja skolotājus. Haraldu interesēja mūzika, arī viņa tēvs bija muzikāls. Aivars un Haralds visu mūžu viens otru neaizmirsa,” pastāsta Rasma un piebilst, ka gandrīz blakus tagad ir Aivara Kerliņa veidotie kausi pretī vecajai alus darītavai un skulptūra Haraldam. Alīda Grīnfelde atklāj, ka Haralda balss vienmēr saviļņojusi un , lai kuro reizi dzird    “Ezeru”, vienaldzīgs nevar palikt.     

Valentīna un Gundars Dolmaņi savās Jaunpiebalgas “Lielkrūzēs” daudzkārt uzņēmuši dziesminiekus, starp viņiem arī Haraldu. “Īstāku cilvēku nepazīstu,” saka Valentīna, bet Gundars uzsver: “Vienmēr patīkams, tolerants, bez ambīcijām, pieejams, atsaucīgs.” Valentīna atceras, ka savulaik dziesminieku aicinājusi uz tautskolu. Kopā ar vides žurnālisti runājuši par vides jautājumiem, Haralds dziedāja. “Viņš bija pašpietiekams, par savām sāpēm nepauda pasaulei. Nevarējām iedomāties, cik pieticīgi viņš dzīvoja. Kad nodega mājiņa, brīnījos, cik maza bija sabiedrības atsaucība, lai palīdzētu. Kad viņa vairs nav, saprotam, ka pietrūkst. Un tas ir šis brīdis. Viņa devumu vēl neapzināmies. Nav svarīgi, cik dziesma ir gara, svarīgi, cik tā saturīga,” pārdomās dalās jaunpiebaldzēniete. Guntars    uzsver, ka pēc katras tikšanās ar Haraldu palikusi tīra sajūta. “Lielkrūžu” ezers skumst pēc Haralda.

Novērtējot skulptūru “Dziesminieks”, H.Sīmaņa dēls Sandijs Sīmanis atzīst: “Labi, ka tā ir metālā, nevis akmenī, kā pierasts. Gan jau tēvam patiktu. Kaut spēlēju dažādus instrumentus, neesmu ne dziedātājs, ne mūziķis, bet jumiķis,” saka Sandijs un atklāj, ka ģimenē visiem vistuvākā ir    Haralda dziesma “Man skauž”, kurai daudz versiju. Koncertos bieži to dziedāja pēdējo.

H.Sīmanis tagad aicina saņemties drosmi un darīt, dziedāt, iet ceļu, kas katram ir savs.    Ik soli atkāpjoties vai paejot tuvāk, skulptūra izskatās citāda. Tā tikpat mainīga saulainās un pelēkās dienās. Kā jau dziesminieks, komponists, ērģelnieks, jumiķis vai vienkārši talantīgs un jauks cilvēks Haralds Sīmanis. “Maija parkā, no ielas redzamā vietā, kur var piesēst un padomāt, kāds var arī muzicēt. Domāju, ka kultūras darbinieki nepalaidīs garām iespēju te rīkot brīvdabas pasākumus, tādus bez pompozitātes un izspēles, bet vienkāršus, kāds bija pats Haralds,” uzskata Guna Rukšāne.    Bet kādā sarunā izskanēja: “Tad nākamsestdien tiekamies pie Sīmanīša!” Šī vieta var kļūt par jaunu kultūrvietu, kur satikties, muzicēt un klausīties mūziku.

Diemžēl ne viens vien cēsnieks pēc skulptūras atklāšanas brīža palika neziņā, kāpēc gan paši cēsnieki tik maz bija aicināti iesaistīties, jo visu izdarīt uzņēmās Austras biedrība.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Āraisim ir noslēpumi. Arheologi tos atklāj

00:00
03.07.2024
7

Divas dienas Āraišu ezerā lietuviešu zemūdens arheoloģes, Klaipēdas universitātes pētnieces Elenas Pranckenaites vadībā pētīja iespējamo būvju atliekas. Pēdējo reizi šāda izpēte notika pirms 30 gadiem, 1994.gada vasarā. Toreiz nirējs Voldemārs Rains zem ezera dūņu slāņa konstatēja koka žoga paliekas.   “Zemūdens arheologi veica visa ezera skenēšanu ar 3D sān­skata sonāru, ekrānā uzreiz bija redzams, kas atrodas […]

Vētra atcēla kapu svētkus Cēsu Meža kapos

13:18
02.07.2024
235

Par to, ka šīs nedēļas nogalē plānotie kapu svētki Meža kapos nenotiks, Cēsu novada dome vēstīja jau otrdienas, 2.jūlija rītā. Pašvaldība arī ziņoja, ka kapsētas sakopšanā strādā vietvaras darbinieki, bet tiek meklēts ārpakalpojuma sniedzējs. Pirmdienas, 1.jūlija pēcpusdienā, vēja brāzmas pamatīgi postīja Cēsu Mežu kapu jaunāko apbedījumu kalniņu un tai pretim esošo vecākās kapsētas daļu. Lauztas […]

Par laupīšanu grupā policija Valmierā aiztur divus vīriešus

09:10
02.07.2024
27

Aizvadītajā piektdienā Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas par laupīšanu grupā Valmierā aizturēja divus vīriešus, kuri, pielietojot vardarbību, aplaupīja kādu vīrieti. Par notikušo sākts kriminālprocess, izmeklēšana kriminālprocesā turpinās. Aizvadītajā piektdienā, 28.jūnijā, ap pulksten 16.17 Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas saņēma izsaukumu uz Strazdu ielu, Valmierā, kur, pielietojot vardarbību, tika aplaupīts […]

Lauksaimniecībā jaunas šķirnes, metodes un tehnoloģijas

00:00
02.07.2024
50

Saimniekošana laukos attīstās, zinātnieki rada jaunas augstražīgas šķirnes, tiek izstrādātas jaunas tehnoloģijas, zemnieki apgūst un izmanto jaunas pieredzes. Latvijas Lauku konsultāciju centra (LLKC) augkopības konsultanti no visas Latvijas apmeklēja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Priekuļu pētniecības centru, zemnieku saimniecības “Kliģeni” siltumnīcas Cēsīs, “Kalna Smīdes 1” Drabešu pagastā un “Eicēnus” Straupes pagastā. “Reizi gadā braucam uz […]

Dabas spēki parāda savu varenību

17:00
01.07.2024
148

1.jūlija, pirmdienas, vējš, kas kopā ar lietu brāzās pāri Cēsīm, postījis meža audzes Lenču ielas pašā galā, Meža kapu tuvumā, un tālāk Ērgļu klints apkaimē. Lauztas priedes, ar visām saknēm izgāzti bērzi. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests raiti strādāja, lai likvidētu postījumus un atbrīvotu ceļu automašīnām. Cēsu novada pašvaldība ziņo, ka vētra lielākos postījumus nodarījusi […]

Cīņu rekonstrukcija – ne tikai izrāde

00:00
01.07.2024
38

Šauteņu ložu sprakšķus un lielgabalu dunoņu Cēsīs, Pirtsupītes gravā, sestdien skatītāji uztvēra ar aizrautību, bet pirms simtu pieciem gadiem tie pilsētai un apkaimei nesa šausmas un bailes. Cēsu kauju rekonstrukcija izspēlēja plašāku notikumu atainojumu, ne konkrētu epizodi latviešu un igauņu cīņās pret landesvēru un Dzelzs divīziju. Te bija gan pilsētnieku mierīgās dzīves ainiņas, ko pārtrauc […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi