Trešdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Saripoja pār Piebalgas pakalniem

Druva
23:00
01.08.2008
58
200808012113188427

Vecpiebalgā atkal saripoja vērpjamie ratiņi. Dzintras Vilks rīkotais vērpjamo ratiņu starptautiskais simpozijs jau ceturto reizi saaicināja tos, kam mājās ir ratiņi, tos, kuri vēl prot vērpt.

”Esmu priecīga, ka pasākums kļūst aizvien populārāks. Šajā reizē saripojuši 42 vērpjamie ratiņi, pirmajā simpozijā bija vien seši. Katrs, kā jau meistara radīts, citāds,” stāsta simpozija rīkotāja Dzintra Vilks un ar lepnumu parāda ratiņus no Norvēģijas un Krievijas, kuri no mums pierastajiem atšķiras ar dizainu.

Bet šķeterējamo ratiņu viņai uzdāvinājusi vecpiebaldziete Erna Krišjāne.

Ideja par vērpjamo ratiņu saripojumu sākās, kā jau tas daždien notiek, nejauši. Dzintra ieraudzīja Vecpiebalgas ģerboni un pašvaldības toreizējam vadītājam Voldemāram Cīrulim pajautāja: ”Kāpēc ritenis?” Uzzinājusi, ka Latvijā ratiņš ienācis caur Piebalgu, te kādreiz bijis daudz dreimaņu. ”Mani kā audēju tas uzrunāja. Iedomājos, kā izskatītos, ja kopā saliktu daudzus ratiņus, tas būtu tāds saripojums,” stāsta Dzintra Vilks. Pašvaldības vadītājs ieceri atbalstījis, un nu tas ir notikums Vecpiebalgā, kad gan pakavēties bērnības atmiņās, gan aplūkot ko senu ne tikai sanāk vecpiebaldzēni un tuvākie kaimiņi, sabrauc arī no citām pusēm.

Maiga un Ksavers Žuravski ir cēsnieki. ”Kad vajag, vērpju. Aušana gan nav mana sirdslieta,” stāsta Maiga un kavējas atmiņās, kā māte no lina audusi palagus. ”Bērnībā esmu tīklus audis. Linus izsukāja, šķeterēja trīs kārtās. Pie ratiņa esmu daudz sēdējis,” stāsta Ksavers.

Māsas Broņislava Klepere un Tekla Mūrniece ratiņu saņēmušas pūrā. ”Kad kas salūst, paremontējam. Abas iztiekam ar vienu, jo dzīvojam vienā mājā. Manam ratiņam nelaime notika. Mājā lūza sija un taisni virsū,” pastāstīja Tekla. Viņa vislabprātāk sēdās pie ratiņa, kas nācis no ”Vēveru” muzeja. Jau pagājušogad tas ļoti iepaticies.

”Nav jau vairs daudz, kuri māk šķeterēt, vērpt. Cilvēkiem patīk paskatīties, kā ratiņš strādā, daudzi nemaz nav redzējuši,” pārliecinājusies Tekla.

Vecpiebaldzēni, kuri pagastā lielākoties dzīvo vien vasarās un brīvdienās, ar lielu pietāti un izpratni izturas pret visu, ko saņēmuši pūrā līdz ar māju.

Divās mājās ”Veclukas” kādreiz dzīvojuši brāļi Jānis un Jēkabs, abi bija dreimaņi, gatavoja vērpjamos ratiņus. Gadā ap 500. Viena māja tagad apskatāma Brīvdabas muzejā kā Vidzemes vērpjamo ratiņu virpotāja darbnīca ”Veclukas”, otra joprojām ir Vecpiebalgā un tajā dzīvo Mūrnieku ģimene.

”Kad atnācām, māja bija krūmos ieaugusi. Bēniņi bija pilni ar vērpjamo ratiņu sagatavēm, tur atradām arī daudzas citas sadzīves lietas. Nejaucam veco, bet cenšamies saglabāt. Lēni atjaunojam māju, kāda tā bijusi, saglabājot autentisko,” pastāstīja Baiba Mūrniece. Ar lielu interesi simpozija apmeklētāji pētīja ne tikai ratiņu detaļas, bet arī veco solu, bērnu ratiņus un citas lietas.

Pēteris un Valda Strubergi uz simpoziju bija veduši ratiņu no savām mājām.

”Nopirkām Vecpiebalgā māju, un ratiņš tur jau bija. Tas jāsalabo, bet arī bez dažām detaļām ir skaists,” atzina Pēteris un pastāstīja, ka pret vecām lietām parasti cilvēkiem ir īpaša attieksme. ”No tām dveš sirsnība, vienkāršība un mūsu pagātne.

Tā pagātnes elpa aizrauj. Skatoties var iedomāties, kā kādreiz cilvēki strādājuši, senči šajās senajās lietās ielikuši labo, varbūt tas mums dod to enerģiju, kuras šodien pietrūkst,” domās dalījās Pēteris un piebilda, ka būt dalībniekam simpozijā ir pavisam kas cits nekā skatītājam.

”Nākamvasar ratiņi atkal saripos Vecpiebalgā. Tas ir interesanti ikvienam – gan tiem, kuri par vērpjamiem ratiņiem un Piebalgas dreimaņiem neko nezina, gan tiem, kam mājās vēl saglabājies ratiņš, ar kuru viņi neprot rīkoties, gan, protams, amata meistariem,” saka Dzintra Vilks.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pārgājienā atklāj citas Cēsis

05:37
23.04.2025
24

Cēsu Centrālā bibliotēka organizēja pirmo literāro pārgājienu “Ziedošais pavasaris”. “Tā kā Cēsis šogad ir Latvijas kultūras galvaspilsēta, gribam cēsniekiem un citiem interesentiem dot iespēju iepazīt pilsētu caur literatūras un grāmatniecības prizmu, kā arī uzzināt gan kaut ko jaunu, gan atgādināt par kultūras cilvēkiem, kuri te kādreiz dzīvojuši un strādājuši, kuri savos literārajos darbos rakstījuši par […]

“Straupes” produkcijas kvalitāti vērtē arī nozares ministrs

00:00
23.04.2025
25

Apmeklējot piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, zemkopības ministrs Armands Krauze atzinis: “Es šeit atbraucu, lai apstiprinātu, ka visi “Straupes” produkti ir pilnībā droši!” Zemkopības ministrs “Straupi” apmeklēja pagājušajā trešdienā, 16.aprīlī. A.Krauze iepazinās ar ražotni, novērtēja atbilstību pārtikas drošības standartiem, tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības pasākumiem – ārpuskārtas ražotnes dezinfekciju, kā arī darbinieku papildu mācībām, […]

Pie Cēsu klīnikas sākta stāvlaukuma pārbūve

00:00
22.04.2025
70

Lai gan pie Cēsu klīnikas ir divi stāvlaukumi – bruģēts Viestura ielā un ar grants segumu Turaidas ielā-, nodrošinot vietas teju 100 automašīnām, arvien biežāk klientu plūsma ir tik liela, ka pietrūkst vietu, kur novietot auto. “Gadiem izjūtam pacientu sāpi par auto stāvvietu trūkumu, jo tiešām nav patīkami, ja atbrauc uz vizīti, bet stāvvietas pie […]

Improvizēti pasniedz “Zelta āķis” balvas

00:00
19.04.2025
28

Teātra diena “Nenopietni par nopietno” Mārsnēnos aizritēja ar humora pieskaņu, iespēju skatītājiem iesaistīties arī mēģinājuma procesā un improvizētas balvas “Zelta āķis”  pasniegšanu. Pasākuma pirmajā daļā “Atvērsim priekškaru!” ikvienu aicināja ieskatīties mēģinājuma norisēs. “Tādējādi radīja nelielu priekšstatu par mēģinājumu procesu, arī skatītājiem ļaujot iejusties kādās lomās,” teic Mārsnēnu amatierteātra režisore Ingrīda Zilgalve. Otrajā daļā “Pacietības mērs” […]

Ar lina sajūtu agrāk un šodien

00:00
18.04.2025
42

Lins, vai tas būtu lina dvielis, galdsega vai galdceliņš, laiku laikos ir bijis katrā latvju mājā, arī Piebalgā. Tādēļ Jaunpiebalgas Kultūras centrā, kas reizē ir Cēsu novada metodiskais centrs tautas lietišķās mākslas studijām, aizvadīts seminārs “Baltie lina audumi Vidzemē agrāk un šodien”. Cēsu novada un kaimiņu novadu tautas lietišķās mākslas kolektīvi ieklausījās etnogrāfes Aijas Jansones […]

Tautas balss

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
8
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
15
2
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
44
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Sludinājumi