Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Salna, sausums iznīcināja ražu vai pagāja garām

Sarmīte Feldmane
06:06
15.08.2023
95
Plumes 1

Šī gada pavasaris un vasara lauksaimniekiem bijis pārbaudījumu laiks. Maija sākumā sals un salnas, jūnijā sausums. Daudziem dārzos nebriest āboli, tukši ogulāju krūmi.

Lai apzinātu salnās cietušo augu zaudējumus, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) un Valsts augu aizsardzības dienesta speciālisti apsekoja dārzus. LLKC Cēsu biroja augkopības konsultants Valters Dambe apsekojis 36 bioloģiskās augļkopības saimniecības Vidze­mē. Secinājums – situācija ir drūma.

“Reģionāli vislielākie zaudējumi Rūjienas pusē, tur ap 90 procentiem augļu koku un ogulāju ir apsaluši.  Cēsu novadā Vaives pagastā upeņu audzētājs palicis bez ražas, Dzērbenē –krūmmelleņu, Līgatnē apsaluši smiltsērkšķi, krūmmellenes, upenes, aronijas, krūmcidonijas, Drabešos vienā saimniecībā padsmit hektāros ābeļu ir vien daži āboli. Ražas nav plūmēm, ķiršiem, avenēm, agrāko šķirņu zemenēm,” stāsta V.Dambe. Piemēram, Bauskas pusē salnas ilga no 1. līdz 8. maijam, sasniedzot minimālo gaisa temperatūru -3,20, bet      Zosēnos 6. maijā salna ilga deviņas stundas, sasniedzot pat -6,80. “Sals laukus skāris joslās. Rubenē 13 hektāri krūmmelleņu nosalis, bet pa vidu septiņas ogulāju rindas pilnīgi neskartas,” teic augkopības konsultants un atgādina, ka parasti salnas ir lokālas, apskādē kādas kultūras, bet, ja nosalst pat jāņogas, tas par kaut ko liecina.

Aizvien vairāk ogas tiek audzētas slēgtajās platībās, īpaši zemenes. Protams, tie ir lieli ieguldījumi, bet var cerēt uz agrāku ražu, un ogas ir līdz vēlam rudenim. “Ne visu var audzēt siltumnīcās, cik tad ogas maksās! Polijā, Lietuvā var izaudzēt lētāk, atgādina V.Dambe.
“Ir saimniecības, kur īpašnieki daudz ieguldījuši, agrotehniski izdarījuši visu kā pēc grāmatas. Pirms sala dārzus laistīja, līdz plastmasas caurules aizsala un nekas nespēja pasargāt. Un tāda situācija nav tikai Vidzemē, Latgalē, kur parasti aukstāks, arī Kurzemē,” stāsta V.Dambe un atzīst, ka saimniecībās redzētais rosina pārdomas par specializāciju, kad kārts likta uz vienu kultūru, jo dažās dienās visa cerētā raža tiek iznīcināta. Kā samazināt riskus? “Dažādi stāsti uzklausīti. Ja ogu audzēšana ir vienīgais ienākums, situācija ir smaga. Lielākajai daļai ir pamatdarbs un ogu audzēšana papildu nodarbošanās, tad ir citādi.

V.Dambe atgādina, ka vislielākie zaudējumi ir  krūmmelleņu audzētājiem. Lai nosalušie jaunie dzinumi ataugtu, vajadzīgi vismaz divi gadi, un var vērtēt, ka turpmākos divus gadus šie krūmi ogas neražos.

“Lai attīstītos, jāiegulda, bet, lai kāds būs biznesa plāns, kādi paredzēti riski, laikapstākļi ieviesīs savas korekcijas,” saka augkopības konsultants V.Dambe un piebilst, ka šī vasara ne vienam vien augļu un ogu dārzu saimniekam rosinās pārdomāt, kā turpmāk saimniekot.

Ražas nav šogad, nebūs nākamgad

SIA “Līgatnes ābele” pieredzējušais agronoms Leonīds Likums atzīst, ka līdzīgi auksti pavasari    bijuši, bet tas bijis pasen, tad vasarā netrūka mitruma un augļu koki, ogulāji tik daudz necieta, kaut nebija ražas.

“Viss cietis. Avenes piektā daļa no citu gadu ražas, tas pats upenēm, jāņogām. Lauks liels, mežmalā mazāki zaudējumi, ielejās ogulāji stipri cietuši. Kad ogām bija laiks briest, sākās sausums, tās, ka nenosala, lēni gatavojās, ir sīkas,” stāsta līgatnietis un piebilst, ka ilggadēji klienti, kas ogas lasa sev, interesējas, bet visiem to nepietiek, turklāt vajag pacietību, jo jāvāc pa ogai, ne tā kā citus gadus.
L.Likums arī atzīst, ka šovasar ogām ir augstas cenas un pārstrādātāji nepērk, jo tik dārgu gala produkciju patērētāji nepirks. SIA “Līgatnes ābele” gadiem piegādā augļus skolām, līgumi noslēgti. Kā ziemā Latvijas skolās    būs ar vietējiem āboliem, rādīs rudens.

Domājot par nākamo sezonu, pieredzējušais agronoms vērtē, ka varbūt mitrums vēl kaut ko glābs. Avenēm gan dzinumu pieaugums mazs, un skaidrs, ka nākamgad raža būs maza.

“Ne jau mums vienīgajiem  problēmas, tās lielākajai daļai, kuri audzē augļus un ogas. Bet tie, kuri iesākuši, plinti krūmos nemet,” atgādina L.Likums.

Amatas novada “Kalna Smīdēs”    Oskars Balodis zemenes audzē desmit gadus. Tās aug hektāra platībā. Saimnieks atklāj, ka ir pārdomu brīdis un uz kādu laiku zemeņu audzēšanai būs pauze. “Tādi postījumi, ka neredzam iespēju šobrīd turpināt. Varbūt atsāksim pēc gada, diviem. Sausums, salna, lielais aukstums ziedēšanas sākumā un karstums ogu veidošanās laikā, kukaiņu postījumi, tas viss iznīcinājis ražu,” stāsta Oskars un piebilst, ka no vēlajām šķirnēm zemenes vismaz bijušas tik, lai paši pagaršotu.

Sals aizgāja garām

Raunas pagasta “Kalna Ķēsās” pašlasīšanai tiek piedāvātas upenes, smiltsērkšķi.
“Upeņu, smiltsērkšķu, arī jāņ­ogu krūmi ogu pilni. Kazenes gatavojas, arī plūmes, ķirši bija,    zemeņu  maz, tās dabūja aukstumu,” stāsta Līga    Viļčevska un atklāj, ka stādījumi no salnām nav sargāti, tās viņu saimniecībai aizgājušas garām. “Ogas pārdot nav problēmu. Brauc lasītāji, ir ilg­gadēji kundes,” saka raunēniete.

Vaives pagastā SIA “Zapts­maize” ir lielākie smiltsērkšķu stādījumi novadā, vairāk nekā desmit hektāru, tiek audzētas arī cidonijas, krūmmelenes.    Arnis Dzalbs ir gandarīts par ražu. “Pret salnām neko nedarījām. Ie­spējams, pasargāja pagurainais reljefs, un aukstums neveidojās. Tas jāpēta. Turpat netālu, kaimiņiem, viss nosala,” pastāsta vaivēnietis un piebilst, ka bijis pie kolēģa, kuram no 20 hektāriem tikai vienā ir smiltsērkšķu ogas. “Zaptsmaizēs” arī krūmmellenēm ir ogas, kaut stādījums jauns.

Stādījumi laistīti. “Bez tā nekas nebūtu izaudzis. Laikapstākļi mainās, un ar to jārēķinās,” saka A.Dzalbs.

Piebalgas siltumnīcā zemenes izturēja

Piebalgas pusē Inešos Inese Navra novākusi zemeņu ražu. “Pirmais gads, pārbaudījums izturēts. Pirmo gadu jau    pavadot veiksme. Kaut esmu diplomēta agronome, saprotu, cik daudz nezinu,” saka I.Navra.

Tas, ka zemenes audzēs siltumnīcā, bijis skaidrs uzreiz, tāpat arī, ka ogas augs augstajos plauktos, ne tuneļos. “Lai fiziski vieglāk, kaut ieguldījumi lielāki, bet, kad kaut ko sāk, vienmēr ir jāiegulda. No zemenēm ieguvums ir jau pēc pāris mēnešiem,” teic zemeņu audzētāja un pastāsta, ka pavasarī zemenēm aukstums nekaitējis. Daudziem, kam bija uz lauka, arī siltumnīcās tuneļos,  ziedpumpuri nosala.

“Karstums zemenēm nepatika, tām patīk, ja galva vēsumā un sak­nes mitrumā un bagātībā. Plauktos stādiem nebija viegli. Kad ieraugi, ka pie saknēm termometrs rāda ap 30 grādu, saproti, ka neko nevari darīt. Labi, ka dīķī pietika ūdens. Jādomā par vēdināšanu, nepietiek tikai ar durvīm un  jumta lūkām, arī sāniem jābūt atveramiem,” pieredzē dalās inesiete. Viņa uzsver, ka pirmais gads bijis pārbaudījums, lai pārliecinātos, ka var izaudzēt zemenes, jo tuvējā apkārtnē tās katrs audzē tikai savām vajadzībām.

“Ja domā par biznesu, ar vienu siltumnīcu nepietiek. Par to, ka zemenes pieprasītas, šaubu nav, atliek tikai audzēt. Bet jārēķinās, cik pats vari izdarīt.  Zemeņu laiks beidzies. Bija doma kādu rindu atstāt ziemošanai, bet, ja stādi līdz rudenim jālaista, tas nav tā vērts. Un, ja ziema silta, augi pamodīsies, sāksies veģetācija, bet var uznākt aukstums,” pārdomās dalās I.Navra un piebilst, ka ziemā daudz jāmācās, jāmeklē lētāki mēslošanas līdzekļi, lai samazinātu izmaksas.

Inese pastāsta, uzzinājuši, ka Inešos izaugušas zemenes,atbraukusi jauna ģimene, kas nesen pārcēlusies uz Piebalgu un arī apsver, ka varētu audzēt zemenes. “Ar zināšanām jādalās. Lai kaut ko izaudzētu, nepieciešamas zināšanas un ieguldījumi,” atgādina I.Navra.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
4

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
30

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
41
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
138
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi