Sākoties pavasarim, stājušies spēkā dažādi ierobežojumi zivju ieguvei. Valsts vides dienesta jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes inspektors Uldis Lencbergs skaidro, ka, salīdzinot ar pagājušo gadu, nekas nav mainījies, bet vērts vēlreiz atgādināt svarīgāko.
Šajā laikā ir trīs galvenie liegumi. Sakarā ar to, ka sācies līdaku nārsts, no 16.marta līdz 30.aprīlim aizliegts spiningot un makšķerēt ar dzīvo zivtiņu. “Saprotu, ka spiningošana ir viens no makšķerēšanas pamatveidiem, daudzi ar to nodarbojas un ir grūti atturēties, bet ja likumdošana to nosaka, tātad nekādas atlaides nedrīkst būt,” saka U.Lencbergs.
Dažos upju posmos noteikti makšķerēšanas aizliegumi, kas skar arī mūsu rajonu. Tā, no 1.aprīļa līdz 31.maijam makšķerēt nedrīkst Gaujā posmā no Amatas ietekas līdz Līgatnes upes ietekai, kā arī Braslas upē no Braslas HES līdz upes ietekai Gaujā. U.Lencbergs skaidro, ka tas galvenokārt saistīts ar alatu nārstu, bet šādi tiek sargāti arī laši un taimiņi.
“Vēl jāatceras, ka no 16.aprīļa līdz 31.maijam aizliegts makšķerēt no laivām un makšķerēt ar jebkura veida makšķeri kanālos un caurtecēs starp ezeriem. Ja par laivām cilvēki vēl atceras, tad otro aizliegumu ne reti piemirst. Šie pārkāpumi visbiežāk fiksēti starp Inesi un Taunu, starp Raiskumu un Auciemu, arī citās vietas. Šie aizliegumi saistīti ar to, ka pavasarī notiek intensīva zivju migrācija un šajās caurtecēs ir daudz zivju. Tāpēc nevajadzētu traucēt migrāciju,” uzsver U.Lencbergs.
Noteikti arī aizliegumi konkrētām zivju sugām. No 16.marta līdz 30.aprīlim aizliegts iegūt līdakas. Alatas aizliegts makšķerēt no 16.marta līdz 15.maijam, jo šajā laikā notiek to nārsts. Šo zivju populācija samazinās, tāpēc ļauts noķert tikai vienu alatu. Par šī aizlieguma pārkāpšanu gaidāms itin bargs sods. Vēl jāatzīmē, ka no 16.aprīļa līdz 31.maijam nedrīkst makšķerēt arī zandartus.
U.Lencbergs informē, ka katru pavasari nākas fiksēt šim laikam raksturīgus pārkāpumus: “Lai arī jau pagājuši trīs mēneši, atklājas, ka ne visiem ir nopirktas makšķernieku kartes. Otrs izplatīts pārkāpums ir pārāk liels makšķerrīku skaits, lai gan noteikumi paredz, ka vienam makšķerniekam var būt jebkura veida divi makšķerrīki un katram trīs āķi. Taču makšķernieki ne reti grēko, bet par to pienākas sods. Makšķerēšanas noteikumi arī paredz, ka nedrīkst atrasties ūdenstilpes tiešā tuvumā ar makšķerrīkiem, kas konkrētajā laikā vai vietā ir aizliegti. Arī to ne visi ievēro, bet pēc būtības nekādām diskusijām šajā jautājumā nevajadzētu būt. Ja tas ir aizliegts, tātad – nedrīkst!
Noteikumi nosaka arī to, ka makšķerrīkus nedrīkst atstāt bez uzraudzības, bet daudzi cenšas blēdīties, ieliekot divas, trīs liekas makšķeres attālāk no sevis. Ja nāk inspektors, viņi saka, ka tās nav viņu makšķeres, bet kāds ielicis un aizgājis. Tā viņš noveļ no sevis atbildību, tiesa, makšķeres ir zaudētas, bet, ja kontrole neuznāk, viņš var nelikumīgi iegūt zivis.
Vēl gribu atgādināt, ka makšķerēšanas noteikumos noteikts, ka zivs pēc noķeršanas jānogalina, protams, ja zivi pēc noķeršanas neatlaiž atpakaļ. Vajadzētu cienīt sevi un savu iedomājamo pretinieci un, ja tā ir lielāka zivs, nevajadzētu tai likt mocīties.”
Tiem, kuri nodomājuši izaicināt likteni un pārkāpt likumus, vajadzētu painteresēties, kas draud, ja nelikumīgā darbība tiks fiksēta. Sodi nebūt nav mazi, varbūt nemaz nav vērts riskēt. Jo var iestāties arī kriminālatbildība, kas paredz reālu brīvības atņemšanu.
“Noteikts, ka taimiņus un lašus rajona upēs aizliegts iegūt visa gada garumā, bet dzirdēts, ka kāds kaut ko noķēris arī tagad pavasarī. Varu atgādināt, ka katra nelikumīgi iegūta zivs izmaksās 97,50 latus. Nedrīkst iegūt arī nēģus un vēžus, jo rajonā nekur nav izstrādāti tehniskie noteikumi par licencēto vēžošanu.
Ja kāds redz rupjus makšķerēšanas noteikumus pārkāpumus, viņš var zvanīt 26563566. Būšu tikai pateicīgs, ja kopīgiem spēkiem izdosies nosargāt pavasara nārstu,” saka U.Lencbergs.
Bet ir arī kaut kas atļauts. Šobrīd spēkā ir Salacgrīvas pilsētas un lauku teritorijas nolikums par licencēto taimiņu zveju Salacas upē. Tiesa, tikai šīs pašvaldības teritorijā. Par to domā arī Ainažu pašvaldības teritorijā. Pašlaik ir nopērkamas 25 licences dienā, kas nav daudz, bet šis skaitlis balstīts uz konkrētiem aprēķiniem. Licences nopirkt nav viegli, tas jādara jau iepriekš. Sīkāku informāciju var uzzināt pie Ulda Lencberga.
Vēl jāatgādina kāda nianse. Makšķerēšanas noteikumos teikts, ka nedrīkst piemēslot makšķerēšanas vietas un dabu, bet, braukājot pavasarī pa šīm vietām, vides inspektoriem nākas secināt, ka aina ir ļoti bēdīga. Tāpēc U.Lencbergs aicina makšķerniekus nepiesārņot mežu, bet rūpēties par apkārtējās vides tīrību: “Kopīgiem spēkiem mēs varam saglabāt tīru vidi, nosargāt zivis lieguma laikā. Ieguvēji būsim visi!”.
Komentāri