Sestdiena, 11. janvāris
Vārda dienas: Smaida, Franciska

Rūpēs par Dieva dotajiem

Druva
00:00
10.03.2007
8

Sarunā Vecpiebalgas psihoneiroloģiskās slimnīcas valdes priekšsēdētāja vietniece, starpnozaru sadarbības biedrības “Daiva” valdes priekšsēdētājas vietniece Inese Zārdiņa sabiedrību nedala veselajos un slimajos, bet viņa institūcijā, kur rūpējas par cilvēkiem ar garīgās veselības traucējumiem, nostrādājusi 25 gadus, tāpēc zina, kā mainījusies šo cilvēku aprūpe, kā mainījusies sabiedrības attieksme. Viņa sarunā nosauks dažus plusus un daudzus mīnusus, kas ļauj apgalvot, ka sociālās aprūpes sistēma valstī ir tikai pusgatava vajadzīgām pārmaiņām. Nav arī jāslēpj, ka šo sarunu iniciēja pirms pāris nedēļām Alsungā, “Reģu” pansionātā notikusī traģēdija.

– Ko kolektīvā pārrunājāt par “Reģos” notikušo?

– Mēs ļoti pārdzīvojām, jo ar tādiem pašiem cilvēkiem strādājam. Darbinieki daudz savā starpā runāja par to, kā būtu, ja pie mums kas tāds notiktu. Kā būtu jārīkojas? Runājām par evakuāciju, kur atrodas visu durvju atslēgas, vai katram no personāla tās pieejamas. Kā evakuēt guļošos pacientus. Izdomājām pat, kur zvanītu. Notikums ir negatīvs, šausmīgs, bet tas lika domāt. Ikdienā par tādām lietām neaizrunājamies.

– Jums arī ir liela veselības aprūpes iestāde, kurā pašlaik uzturas vairāk nekā 70 vieglāk un smagāk slimi pacienti.

– Negribas jau mest akmeni mūsu sistēmas lauciņā, bet, gribot negribot, tas ir jādara. Viens cilvēks nevar evakuēt 90 cilvēkus. Labi, tā ir nolaidība, ka viņa (darbiniece, kura dežurēja naktī Alsungas pansionātā –I.K.) aizsnaudusies, bet, ja tā tas nebūtu bijis… Tā evakuācija vienalga nebūtu iespējama. Es uzskatu, ka tādos augstākos līmeņos nav pārdomātas lietas, cik darbinieku vajag, lai kvalitatīvi aprūpētu mūsu kontingenta pacientus. Cilvēki ar psihiskās veselības traucējumiem ir smags kontingents. Par daudz lielas ir garīgās veselības aprūpes institūcijas, par daudz cilvēku atrodas vienuviet. Arī pie mums ir viena palāta, kur joprojām dzīvo pieci pacienti. Tas ir par daudz. Viņiem šauri, taču tas apgrūtina arī aprūpi.

– Ko darīt?

– Tas ir plašs jautājums. Risinājums ir pusceļa māju celtniecība, grupu dzīvokļu atvēršana, taču tā lieta ir jāskata kopumā. Jābūt sistēmā pakāpenībai. Vajadzētu būt tā, ka veselības aprūpe nav tik strikti nodalīta no sociālās jomas. Kad cilvēks griežas pēc palīdzības pirmoreiz, kaut vai pie psihiatra, būtu jāpieslēdzas sociālajam darbiniekam, lai varētu raudzīties, kas ar klientu tālāk notiek, kādas vajadzības. Bet sociālo darbinieku mums katastrofāli trūkst. Psihologu pieejamība nav pietiekama. Bieži tas ir maksas pakalpojums. Kas jādara? Jāveido dienas centri pilsētā, lai būtu, kur šiem cilvēkiem aiziet, lai būtu ar ko nodarboties. Svarīgi, lai cilvēki paliek sabiedrībā, nevis viņus izolē un tad domā, kā viņus no jauna integrēt.

– Jūs darbojaties arī starpnozaru sadarbības biedrībā “Daiva”. Organizācijā, kura aizstāv garīgi slimu cilvēku vajadzības un tiesības, iesaistās projektos, sniedz ieteikumus institūcijām. Jūs uz-klausa?

– Institūcijās visu ļoti labi saprot, bet viss atduras pret finansējumu. Situāciju nevar atrisināt ne rīt, ne parīt. Tam būs vajadzīgi vairāki gadi. Sistēma ir jāsakārto. Ļoti lēnām un pamazām jautājumus risina, jo iniciatīva nāk no pašām aprūpes iestādēm kaut ko uzlabot, piebūvēt, paplašināt. Arī mūsu darbinieki strādā ar lielu entuziasmu.

– Bet kā vajadzētu būt?

– Vajadzētu būt visaptverošai programmai valsts līmenī, valdības idejām.

-Vai valsts būtiskām izmaiņām sociālajā sfērā ir gatava?

– Daudz jāmaina. Varbūt, ka nav arī gatava. Klausījos Dombura diskusiju “Kas notiek Latvijā?”, tika teikts, ka valdības koalīcijas programmā no piecpadsmit punktiem neviens neietvēra sociālo jomu. Nav šāda punkta, lai tiktu pievērsta pastiprināta uzmanība. Bet joma jau neskar tikai mūsu kontingenta cilvēkus, bet attiecas arī uz cilvēkiem ar īpašām fiziskām vajadzībām, uz bērniem, kuri ārpusģimenes aprūpē, arī ģimenēm, kas sociālo darbinieku redzeslokā, vecajiem cilvēkiem, pensionāriem, kuri, manuprāt, arī atstāti novārtā. Sistēmā nav kopēja skatpunkta, kā jautājumus risināt.

– Bet arī nevalstiskās organizācijas izstrādā stratēģijas, akcentē lietas, kas jārisina. Pieminējāt dienas centrus, darba vietu izveidošanu cilvēkiem ar garīgās veselības traucējumiem.

– Jau pirms vairākiem gadiem uzsvērām aprūpes pēctecības lomu, lai klients justos labi, lai būtu speciālistu uzraudzības lokā. Teicām, ka jāveido alternatīvās aprūpes institūcijas, dienas centri, subsidētās darba vietas. Ja runāju par garīgajām slimībām, tad to hroniskums sekmē izmaiņas personībā. Tam seko, ka cilvēki zaudē darbu, nav ienākumu, zaudē dzīvesvietu. Psihoneiroloģiskajā slimnīcā padomju laikos bija pieraksta vieta. Tas nav pareizi. Ja šis cilvēks no sākuma būtu sociālā darbinieka rokās, ja risinātu nodarbinātības jautājumus, būtu pareizi izmainīts darba režīms?

– Jūs tiešām pieļaujat, ka darba devēji ir šādi pretimnākoši?

– Nav, bet arī ar viņiem jāstrādā, jāskaidro. Tagad gatavojos semināram, kur runa būs tieši par nodarbinātības veicināšanu. No mūsu pacientiem projektā piedalās jau seši cilvēki, ir izveidotas darba vietas slimnīcā. Divi strādā kopā ar dārznieku, divi pie māsas saimnieces -lāpa un šuj. Divi darbojas galdniecībā, pieremontē mēbeles. Aicināsim uz sarunām arī uzņēmējus, lai risinātu nodarbinātības jautājumus. Bet, runājot par alternatīvo aprūpi, labs piemērs ir Valmieras rajona pansionāts “Rūja”, kur izveidota pusceļa māja. Diemžēl daudz pašvaldību, kuru teritorijā būtu līdzīgas iespējas, arī cita alternatīvā aprūpe, grūti nosaukt.

– Kāds ieguvums no alternatīvās aprūpes slimajiem cilvēkiem?

– Viņš nav mājās, četrās sienās. Ar mūsu kontingenta cilvēkiem ir tā, ka ne visus var laist vienus uz ielas, var pazust. Dienas centrā viņš ir sabiedrībā, cilvēkos. Tuvinieki viņu no rīta atved uz dienas centru, vakarā izņem. Pa dienu strādā speciālisti, notiek atbilstoša vajadzībām rehabilitācija. Pie dienas centra var būt izveidotas subsidētās darba vietas, kur cilvēki kaut ko lietderīgu pa-veic.

– Pieminējāt tuviniekus. Cik daudz rūpju atstājam uz viņu pleciem?

– Attieksme ir divējāda. No vienas puses, tiešām jārūpējas par savu slimo tuvinieku, viņš jāaprūpē. Kāpēc tik daudz cilvēku atrodas šajās institūcijās, ja ir tuvinieki, mājas? Ir, kas vairs nespēj savus mīļos aprūpēt, tas prasa ārkārtīgu emocionālu piepūli. Tuvinieki psiholoģiski izdeg. Institūcijas ir pār-logotas, arī mūsu slimnīca. Pacientu ir par daudz. Nav nevienas šāda tipa iestādes, kur būtu brīvas vietas. Pacienti stāv garās rindās, tuvinieki zvana, meklē vietas. Tāpēc izeja būtu alternatīvā aprūpe. – Tas nozīmē, ka garīgi slims cilvēks ir ciešākā saskarsmē ar sabiedrību. Cik sabiedrība tam gatava?

– Padomju laikos “nebija” šādu cilvēku. Viņus izolēja, iestādes, kur viņus ārstēja, viņi uzturējās, bija slēgta tipa. Restoti logi, iežogota teritorija… kaut kas no šiem stereotipiem joprojām saglabājas, bet ko-pumā attieksme mainās. Mūsu pacienti iet uz veikalu, pie friziera, uz baznīcu. Cilvēki vairs tam nepievērš uzmanību. Tagad neesmu dzirdējusi nievājošas runas par mūsu pacientiem, mūsu iestādi. Man liekas, ka tieši Vecpiebalgas sabiedrība ir kļuvusi atvērtāka, bet plašāka sabiedrība baidās. No kā cilvēks baidās? No nezināmā. Līdz ko to iepazīst, tā izrādās, ka nav no kā bīties.

-Kādreiz teica, ka trakie un trakomāja, tagad tā nemaz nedrīkstētu. Sabiedriskās organizācijas runā arī par šādi slimo cilvēktiesībām?

– Viņu cilvēktiesības ir tieši tādas pašu kā mūsu, kā paši sakām, normālo. Ir tiesības uz dzīvojamo platību, tiesības uz izglītību, darbu, veidot ģimeni. Tiesības saņemt veselības, sociālo aprūpi. Tiesības uz visu privāto.

– Un tomēr viņi atšķiras…

– Es vienmēr saku, ka mēs ne ar ko neatšķiramies. Kā? Mēs taču arī varam nopietni saslimt. Piemēram, ar hronisku sirdskaiti. Vajadzīga ilgstoša, nopietna ārstēšana? Vajadzīga. Tāpat ir ar psihiskajām kaitēm.

– Bet sakām taču, ka šiem cilvēkiem ir sava pasaule, mums mūsējā? Ko tad nozīmē šis jēdziens?

– Viss ir saistīts ar saslimšanas specifiku. Visbiežāk simptomātika liek savādāk uztvert pasauli. Un savā savādajā pasaulē jādzīvo. Te strādājot, mēs tās lietas saprotam un pieņemam, ka viņi tādi ir.

-Ko jūs esat iemācījusies, šeit strādājot?

– Mēs visi kolektīvā esam ļoti empātiski. Viņu dzīves mūs ļoti iespaido, bet ar laiku šajā jomā strādājošie iemācās palīdzēt, atbalstīt, uzklausīt, bet nepārdzīvot viņu dzīvi. Esmu iemācījusies nepielaist viņu problēmas sev tuvu klāt.

– Pēc Alsungas traģēdijas turienes draudzes mācītājs sacīja, ka bojā gājusi liela daļa viņa draudzes. Teicāt, ka arī jūsu pacienti nereti iet uz baznīcu…

– Iet uz baznīcu, un mācītājs brauc pie mums. Viņiem ir vēlme parunāties, paklausīties, gūt garīgumu. Mums taču pašiem, aizejot uz baznīcu, iestājas miers, pārdomas, mācītāja runa mūs aizrauj. Viņiem ir tieši tāpat. Atkal nonākam pie tā, ka mūs tā nevar sadalīt.

– Kāpēc tomēr viņus saucam par Dieva dotiem cilvēkiem?

– Ja runājam par pasaulīgām un garīgām lietām, tad es vienmēr saku, ka viss notiek tā, kā tas ir. Ir lietas, kuras nevaram ietekmēt. Mēs nevaram ietekmēt to, lai šādu cilvēku mums sabiedrībā nebūtu. Viņi mums doti, mums, kas sevi saucam par normālajiem, lai no viņiem kaut ko mācītos. Lai mēs mācītos līdzjūtību, sniegt atbalstu, palīdzību, lai mācītos mīlēt. Mīlēt cilvēkus, jo visi esam mīlestības cienīgi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
13

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
53

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
39
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
135

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
98

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
57

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
13
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
8
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
74
23
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
36
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi