Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) turpina veikt trakumsērgas vakcīnu izvietošanu Latvijā, tai skaitā Cēsu rajonā. Pagājušajā nedēļā tika pabeigta vakcīnu izvietošana no gaisa ar mazajām aviācijas lidmašīnām, taču šonedēļ piecu mednieku kolektīvu biedri uzsākuši vakcīnu izlikšanu ar rokām ap Cēsīm, Daibes poligonu, kā arī Līgatnes dabas takās.
PVD Cēsu pārvaldes vadītājas vietniece Indra Tomiņa pastāstīja: ”Izvietojot vakcīnas no gaisa, iespējams pārklāt visu teritoriju, metot vidēji 25 devas uz kvadrātkilometru, tomēr virs apdzīvotām vietām tās netiek izmestas, tādēļ tur vakcīnas nepieciešams izlikt ar rokām. Ap Daibes poligonu un Līgatnes dabas takās vakcīnas tiek izliktas papildu drošībai, jo tur koncentrējas liels meža dzīvnieku skaits.”
Raunas mežniecības mežzinis Guntis Ozoliņš pastāstīja, ka, no gaisa izmetot vakcīnas, tās tiek vienmērīgi izkaisītas un tādēļ palielinās iespēja, ka meža dzīvnieki tās atradīs un apēdīs. Tomēr papildus vakcīnu izlikšana ar rokām, piemēram, meža joslā ap pilsētu ir nepieciešama, jo lapsas un jenotsuņi nereti nāk uz pilsētu ēdiena meklējumos. ”Vakcīnas izliek mednieki, jo viņi arī vislabāk pārzina mežus un vietas, kur sastopamas lapsas,” paskaidroja G.Ozoliņš.
Mednieku kolektīva ”Gaujmalietis” vadītājs Imants Krasņickis, kurš arī piedalās vakcīnu izlikšanā, atzīst: ”Vakcīnu kaisīšana un izlikšana palīdz. Tas tiek darīts katru gadu. Tagad slimu lapsu ir ievērojami mazāk nekā pirms pāris gadiem.”
I. Tomiņa vērtē, ka visā Latvijā un arī mūsu rajonā situācija ir būtiski uzlabojusies un trakumsērgas gadījumu kļūst aizvien mazāk, tomēr vakcinācija ir jāturpina, lai vakcīnas saņemtu visi dzīvnieki, turklāt vairākas reizes, jo imunitāte neizveidojas visam mūžam.
Vakcīnas ir iestrādātas zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma iekšpusē, lai lapsas un jenotsuņi tās sajustu no liela attāluma. I. Tomiņa skaidro, ka tās nav bīstamas cilvēkiem un mājdzīvniekiem, tomēr eksperte aicina vakcīnas neaiztikt ar rokām, lai dzīvnieki nesajustu cilvēku smaržu. Tāpat tās nevajadzētu saspiest vai nogaršot. Ja tomēr cilvēks nonācis tiešā saskarē ar vakcīnu un iekšpusē esošais šķidrums nonācis acīs vai brūcē, nekavējoties jāgriežas pie ārsta.
Vakcīnu izvietošana no gaisa, kas Latvijā tiek veikta jau trešo gadu, ir efektīvākā metode cīņā ar trakumsērgu, kuras galvenie izplatītāji ir meža dzīvnieki – lapsas un jenotsuņi. Metode kā pozitīva prakse pārņemta no citām Eiropas valstīm. Nākamā vakcīnu izvietošana plānota nākamā gada pavasarī.
Komentāri