Novembra beigās pasaules uzmanība būs pievērsta Rīgai, kur 28.un 29.novembrī notiks 26 NATO dalībvalstu vadītāju kārtējā tikšanās. Šajās dienās Latvijā ieradīsies aptuveni 5000 viesu, tostarp 25 valstu līderi – Džordžs Bušs, Tonijs Blērs, Žaks Širaks un citi. Daudz diskutēts par šī pasākuma nozīmi un to, vai bija vērts tērēt aptuveni 15 miljonus latu šāda pasākuma rīkošanai.
Par šiem jautājumiem “Druva” jautāja Eiroparlamenta deputātam, bijušajam Latvijas aizsardzības ministram Ģirtam Valdim Kristovskim.
– Cik svarīgi Latvijai un Baltijai kopumā, ka NATO samits notiks Rīgā?
– NATO gala sanāksme (samits) Rīgā pirmām kārtām parāda atzinību Latvijai un Baltijas reģionam par mūsu valsts parādīto politisko apņēmību ceļā uz dalību šajā drošības organizācijā. Tā ir atzinība par Latvijas aizsardzības jomas mērķtiecīgo darbu, nodrošinot mi-litāro izaugsmi un sasniedzot prasības dalībai NATO. Taču jāakcentē tas, ka NATO samits iezīmē un simbolizē Rietumu vērtību atgriešanos Latvijā uz visiem laikiem. Šis ir vēsturisks notikums, tā ir demokrātijas uzvara un savu baiļu pārvarēšana PSRS un tās mantinieces Krievijas priekšā. Neaizmirsīsim, ka Krievija ilgstoši centās kavēt Latvijas virzību uz dalību NATO, cenšoties Rietumiem uz-spiest savu ”nerakstīto impērisko viedokli” par Baltijas valstu atrašanos tās ietekmes sfērā. Šis mīts ir sabrucis, un to simbolizē NATO sanāksme Rīgā.
Protams, aiz šiem atzinības un simbolisma ieguvumiem pasaules masu medijos vairāku dienu garumā nepārtraukti skanēs Latvijas un Rīgas vārds, tās panorāmas siluets. Tas stāstīs un vairos ziņu, ka šī mazā zeme, Latvija ir droša un stabila, ka tās ļaudis pie viena sarunu galda kā līdzīgs ar līdzīgu kopā ar pasaules lielvarām risina pasaules mēroga aktualitātes. Tas iedrošinās cilvēkus sadarbībai ar Latviju un uzturēs interesi par to. Šāda pozitīva publi-citāte nav nopērkama par naudu. Ceru, šis pasākums vairos mūsu tautas pašapziņu, ka mūs starptautiski atzīst, ka mums uzticas.
– Vai tas palīdzēs uzlabot attiecības ar Krieviju?
– Īstermiņā Krievija, iespējams, izdarīs paziņojumus, ka tai šāds samits bijis, nebijis. Taču ilgtermiņā šāds notikums attiecības uzlabos noteikti, esmu par to pārliecināts. Galu galā cilvēki taču domā ar galvu arī Krievijā. Jo Krievija ir spiesta samierināties, un tās centieni mākslīgiem līdzekļiem uzspiest savu diktātu kā Latvijai, tā pasaules demokrātijai tiek noraidīti visaugstākajā līmenī. Tātad draudi, iebiedēšana, aizliegumi Latvijai un Baltijas valstīm iestāties tādās vai citādās starptautiskās organizācijās ir izgāzušies brīvu tautu gribas priekšā.
– Vai vērts tērēt tik lielu naudu šī pasākuma rīkošanai, jo tautā dzirdama neapmierinātība par to?
– Viennozīmīgi varu teikt, ka ir vērts! Jau iepriekš teiktais ļauj nojaust, kādus pozitīvus ieguvumus iegūstam, kas nav tieši izvērtējami naudas izteiksmē. Protams, šādi pasākumi notiek un notiks, to organizēšana prasa līdzekļus, taču daudzas valstis, arī pārējās Baltijas valstis, bez kavēšanās pieņemtu lēmumu NATO gala sanāksmes rīkošanai, ja tām šādu iespēju dotu. Šoreiz šī iespēja tikusi Latvijai. Domāju, ka neapmierinātība tautā izskan neinformētības un piere- dzes trūkuma dēļ.
Dzīvojot atjaunotā un neatkarīgā Latvijas valstī, jau esam piemirsuši, kā jutāmies 1991.gada janvāra barikāžu un augusta puča laikā, kad bija sajūta, ka militāri spēcīgu sabiedroto mums nav un nekad nebūs. Toreiz vīri man vaicāja – kur ANO “zilās ķiveres”, kāpēc mums nepalīdz ar savu “militāro miera spēku”? Šodien mums šādi eksistenciāli jautājumi piemirsušies, jo jūtamies droši zem NATO “drošības lietussarga”. Vēlos vēlreiz piebilst, ka nedrīkstam būt vieglprātīgi pret savu drošību. Latvija, uzņemoties NATO gala sanāksmes rīkošanu, ne tikai ieraksta Rīgas, Latvijas vārdu vēsturisku dokumentu tekstos, bet arī vairo tās spēku globālo procesu vējos. Tajos spēka nekad nav par daudz. It sevišķi nelielām valstīm un tautām.
Komentāri