Šogad pirmo reizi un turpmāk katru gadu 9.februāris pasaulē tiks atzīmēts kā Starptautiskā epilepsijas diena, aģentūru LETA informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) pārstāve Inguna Potetinova.
Viņa skaidroja, ka visvairāk uzmanības šogad tiks pievērsts sabiedrības aizspriedumiem un epilepsijas pacientu sociālās likumdošanas un aprūpes problēmu aktualizēšanai.
Kā norāda RAKUS Epilepsijas vienības vadītāja epileptoloģe Santa Ašmane, šī ir bieža saslimšana neirologa ikdienas praksē un, lai gan Latvijā nav pieejami precīzi epidemioloģiskie dati, var runāt par kopumā aptuveni 11 000 epilepsijas slimnieku un ap 1000 jaunu epilepsijas saslimšanas gadījumu ik gadu.
Epilepsijas vienība stacionārā “Gaiļezers” ir vienīgā vieta Latvijā, kur tiek risināti vissarežģītākie gadījumi no visas Latvijas. Kā norāda epileptoloģe, precīzi ievērojot vadlīnijās noteiktos ārstēšanas pasākumus, divas trešdaļas pacientu var atbrīvoties no lēkmēm, bet 20% slimnieku, ja arī lēkmes turpināsies, to biežumu un smagumu var kontrolēt ar medikamentiem.
Ašmane uzsvēra, ka, atzīmējot Starptautisko epilepsijas dienu, jāuzsver tas, ka daudzas šīs slimības formas ir ārstējamas vai tās var izzust pilnībā – cilvēki var strādāt, mācīties, nodoties vaļaspriekiem, būt veiksmīgi un kļūt par vecākiem. “Tas, ar ko mums kā ārstiem cīnīties ir grūtāk, ir sabiedrības attieksme – pastāvošie aizspriedumi par šo slimību liek pacientiem slēpties, epilepsija tiek uztverta kā stigma, Latvijā to mēs īpaši izjūtam,” skaidroja epileptoloģe.
Viņa norādīja, ka valstī nav pat epilepsijas pacientu biedrības, kas pārstāvētu viņu intereses, jo šie cilvēki nevēlas sevi atklāt, un viņa to varot saprast – viņi baidās zaudēt darbu, tapt atstumti. Epilepsijas iemesli visbiežāk ir ģenētiski vai iegūti pēc traumas vai insulta, skaidroja Ašmane. Epilepsijas lēkmes pamatā nosaka epizodiski smadzeņu darbības funkcionāli traucējumi – smadzeņu centros rodas hiperaktivitāte, bet izpausmes ir atkarīgas no aktivitātes zonas lokalizācijas.
LETA
Komentāri