Trešdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Pastkartes no Balkāniem. Bosnija (1)

Druva
23:00
19.09.2008
22

Plānojot ceļojumus, Bosniju izvēlēsies vai nu drosmīgie, vai ziņkārīgie. Pat tiem, kas neinteresējas par politiku, atmiņā vispirms ir pilsoņu karš 90. gados, kurā bija trīs iesaistītās puses – serbi, bosnieši un horvāti.

Bosnija un Hercegovina ir mazāka par Latviju – tikai 51 000 km². 2007. gadā te bija četri miljoni iedzīvotāju. Šobrīd valsts ir sadalīta trijās nosacītajās daļās. Katrai ir sava pašpārvalde, prezidents un vēl kopīga valdība ar kopīgo prezidentu. Himnai nav vārdu, jo nevar vienoties par tekstu un valodu. Prezidentus ievēl pēc tautības, atbilstoši pēc termiņa nomainot. Valstī ir vienota naudas sistēma – Bosnijas konvertējamā marka jeb „kilometrs”, ko saīsinājumā tā arī raksta – km.

Visi vienā katlā

Dienvidslāvija izveidota pēc I Pasaules kara, apvienojot daudzas teritorijas ar atšķirīgām varas, reliģiskajām un ekonomiskajām interesēm. Sadalīšanas un atdalīšanās process 90. gados bija visai agresīvs. Lai gan tās ir etniski ļoti tuvas tautas ar līdzīgu valodu un tradīcijām, tomēr nekādi nespēj saprasties un piedot. Aktīva karadarbība ir pārtraukta kopš 1995. gada, bet paši bosnieši atzīst, ka miera līgums nav pilnībā taisnīgs, kaut arī joprojām darbojas. Sekojot augusta notikumiem Gruzijā, daļa vietējo atzina, ka ir Krievijas pusē. Dažiem likās, ka nu būtu bijis īstais laiks arī viņiem turpināt iesākto Balkānu sadalīšanu un atdalīšanos.

Bosnijas horvāti vairākums ir katoļticīgie, serbi ir pareizticīgie, bet bosnieši jeb musulmaņi ir slāvu cilts, kas turku jūga laikā pieņēma islāmu. Bosnieši atzīst, ka tautībai un reliģijai var likt vienlīdzības zīmi: bosnietis = musulmanis. To var redzēt gan apģērbā, gan arhitektūrā, tradīciju ievērošanā un arī attieksmē pret apkārtējo vidi. Iebraucot serbu apdzīvotajās vietās, dominante ir smailie minaretu torņi.

Sarajevas kontrasti

Bosnijas un Hercegovinas galvaspilsēta ir Sarajeva, ko mēs no preses ziņām atminamies gan ar ziemas olimpiskajām spēlēm, gan ar kara postījumiem. Lai gan pilsētā top modernas būves, tomēr par ne tik senajiem notikumiem liecina šāviņu atstātās un jau aizcementētās „saulītes” namu sienās. Blakus viesnīcai zālē ieaugušas sagrautas katlumājas drupas un nepabeigts tilts, bet pilsētas centrā jau 13 gadus stāv neatjaunotas ēkas.

Lai sajustu austrumu kolorītu, ieteicams izstaigāt vecpilsētas tirgu – Baščaršiju, nogaršot vara kanniņā gatavotu kafiju un panašķēties ar rožu lukumu. Blakus tirgotavām ir ēnaini pagalmi, kur, ramadānam gatavojoties, sievietes ar modernu putekļu sūcēju tīra greznus paklājus. Vīrieši stāv blakus un garlaikojas… Uz ielas sieviete lūdz naudu veselībai, čalo musulmaņu meitenes, kas ģērbušās atbilstoši noteikumiem, tomēr diezgan koši un moderni, garām paiet vahabi – melni tērpti radikālā islāma piekritēji. Un vēl – bosnieši laikam jebkuru baltāku sienu nespēj atstāt bez grafiti. Iespējams, ka tas ir savdabīgs protests vai sociālo problēmu māksliniecisks izpausmes veids. Metru vai pat augstāki burti, izvīti, izlocīti, visbiežāk melnām kontūrām, ir visur. Pat sinagogas sienu kāds izrotājis ar grafiti.

Iesprūšana vecpilsētā

Dodamies vakariņās uz vecpilsētu. Ceļu rāda auto navigācija. Tomēr šaurās ieliņas kļūst vēl šaurākas, nu jau traucē ielas malās un daļēji uz trotuāra atstātās automašīnas. Iesprūstam. Grupas vīrieši paņem mazo „Golfiņu”, paņem mazo „Opelīti” un veikli noceļ malā. Brīnumus skatīt sanāk vietējie, uzrodas laipni (!) policisti, kas brauc pa priekšu un, bākugunīm mirgojot, mūs eskortē līdz pat vakariņu vietai. Pie krodziņa sirsnīgas atvadas.

Noslēpumi vēl nav atklāti

Visoko pilsētiņā katrs vietējais prot parādīt ceļu uz piramīdām. Tūrisma zīmju, kā esam pieraduši Latvijā, te ir maz. Bērni skrien pa priekšu un priecīgi rāda, lai nenomaldāmies piekalnes māju pagalmos. Bulta uz „Sonda 4 – 17”, tātad uz vietu, kur veikti vairāki zondējumi, norokot augsnes virskārtu. Bukletā, ko mums iedod pa ceļam, skaidrā bosniešu valodā rakstīts, ka atsegtie veidojumi ir cilvēka roku darbs. Atceļā mūsu spriganie piramīdu ceļa rādītāji prasa ziedojumus, bet takas malā tup divas vecmāmiņas un rāda uz bezzobainajām mutēm – nav ko ēst…

Bosnijas piramīdas bija viens no maniem Balkānu ceļa mērķiem. Ar interneta starpniecību jau divus gadus sekoju neparastajiem arheoloģiskajiem izrakumiem. Amerikā vēstures doktora grādu ieguvušais bosnietis Semirs Osmanagičs 2005. gada pavasarī pavēstīja, ka savdabīgie, regulāras formas milzu pauguri patiesībā ir gigantiskas piramīdas. Daļēji norokot augsnes virskārtu, attīrot smilšakmens un konglomerāta pamatiežus, tika atrastas piecas iespējamās piramīdas, pazemes ejas un savdabīgas akmens lodes. Internetā tika izveidotas mājas lapas, reklāmas, noorganizēts ziedojumu fonds un gan vietējie, gan brīvprātīgie talcinieki no malu malām tika aicināti palīgā atrakt jauno pasaules brīnumu.

Šogad augustā Sarajevā notika zinātniskā konference, kas veltīta Visoko piramīdu izpētei. Zīmīgi, ka iegūts arī Ēģiptes pazīstamāko vēstures speciālistu atbalsts. Daļa vietējo tic piramīdu eksistencei, citi rausta plecus, bet daļa uzskata, ka tas ir prasmīgi veidots valsts tūrisma PR. Savukārt daudzi zinātnieki to sauc par briesmīgu mānīšanu un jaunu pasaules brīnumu nesola. Viņus apstrīd tie, kas min piemērus par citu senu svētvietu atrašanu. Lūk, tālajā Amerikā džungļos ieaugušās piramīdas arī bijušas apraktas ar zemi. To paveikuši iekarotāji, noslēpdami senās kultūras pēdas. Tāpat mūsdienās no apakšzemes iznākuši Delfi un vēl daudzas citas sagrautās un apraktās kultūras celtnes. Sekosim tālāk, kā turpināsies Bosnijas piramīdu pakalnu atrakšana un brīnumu atklāšana.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Pārgājienā atklāj citas Cēsis

05:37
23.04.2025
24

Cēsu Centrālā bibliotēka organizēja pirmo literāro pārgājienu “Ziedošais pavasaris”. “Tā kā Cēsis šogad ir Latvijas kultūras galvaspilsēta, gribam cēsniekiem un citiem interesentiem dot iespēju iepazīt pilsētu caur literatūras un grāmatniecības prizmu, kā arī uzzināt gan kaut ko jaunu, gan atgādināt par kultūras cilvēkiem, kuri te kādreiz dzīvojuši un strādājuši, kuri savos literārajos darbos rakstījuši par […]

“Straupes” produkcijas kvalitāti vērtē arī nozares ministrs

00:00
23.04.2025
25

Apmeklējot piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, zemkopības ministrs Armands Krauze atzinis: “Es šeit atbraucu, lai apstiprinātu, ka visi “Straupes” produkti ir pilnībā droši!” Zemkopības ministrs “Straupi” apmeklēja pagājušajā trešdienā, 16.aprīlī. A.Krauze iepazinās ar ražotni, novērtēja atbilstību pārtikas drošības standartiem, tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības pasākumiem – ārpuskārtas ražotnes dezinfekciju, kā arī darbinieku papildu mācībām, […]

Pie Cēsu klīnikas sākta stāvlaukuma pārbūve

00:00
22.04.2025
70

Lai gan pie Cēsu klīnikas ir divi stāvlaukumi – bruģēts Viestura ielā un ar grants segumu Turaidas ielā-, nodrošinot vietas teju 100 automašīnām, arvien biežāk klientu plūsma ir tik liela, ka pietrūkst vietu, kur novietot auto. “Gadiem izjūtam pacientu sāpi par auto stāvvietu trūkumu, jo tiešām nav patīkami, ja atbrauc uz vizīti, bet stāvvietas pie […]

Improvizēti pasniedz “Zelta āķis” balvas

00:00
19.04.2025
28

Teātra diena “Nenopietni par nopietno” Mārsnēnos aizritēja ar humora pieskaņu, iespēju skatītājiem iesaistīties arī mēģinājuma procesā un improvizētas balvas “Zelta āķis”  pasniegšanu. Pasākuma pirmajā daļā “Atvērsim priekškaru!” ikvienu aicināja ieskatīties mēģinājuma norisēs. “Tādējādi radīja nelielu priekšstatu par mēģinājumu procesu, arī skatītājiem ļaujot iejusties kādās lomās,” teic Mārsnēnu amatierteātra režisore Ingrīda Zilgalve. Otrajā daļā “Pacietības mērs” […]

Ar lina sajūtu agrāk un šodien

00:00
18.04.2025
42

Lins, vai tas būtu lina dvielis, galdsega vai galdceliņš, laiku laikos ir bijis katrā latvju mājā, arī Piebalgā. Tādēļ Jaunpiebalgas Kultūras centrā, kas reizē ir Cēsu novada metodiskais centrs tautas lietišķās mākslas studijām, aizvadīts seminārs “Baltie lina audumi Vidzemē agrāk un šodien”. Cēsu novada un kaimiņu novadu tautas lietišķās mākslas kolektīvi ieklausījās etnogrāfes Aijas Jansones […]

Tautas balss

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
8
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
14
2
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Vazā aiz deguna

15:10
16.04.2025
19
K. raksta:

“Pēc pēdējo dienu Krie­vijas uzbrukumiem Ukrainai nepārprotami redzams, ka ASV prezidents, solot apturēt karu, izvirzījis sev pārāk augstu mērķi. Putins vazā Trampu aiz deguna, ASV kļūst smieklīgas Krievijas un visas pasaules acīs. Te nu tiks parādīts, kurš ir tas stiprais, Krievijas diktators neatkāpsies,” sacīja K. un piebilda, ka tāpēc Eiropai jākļūst divtik stiprai.

Atkal deg pērnā zāle

15:09
16.04.2025
17
44
Lasītāja raksta:

“Atkal jau dedzina kūlu! Kā nav lietus, tā kāds pamanās pielaist uguni pērnajai zālei. Tas nav izturami. Vai tiešām nav iespējams ierobežot šos nejēgas? Sadeg dažādas dzīvas būtnes – kukainīši, vardes un citas. Un var izcelties liels ugunsgrēks. Daudz nevajag, lai vējš dzirksteles aiznestu uz tālāku vietu, piemēram, šķūni, māju,” sašutusi pastāstīja lasītāja, bet nevēlējās […]

Vienmēr zied puķes

15:09
15.04.2025
15
Anna raksta:

“Priecājos par Cēsu skaistajiem puķpodiem. “Kliģenu” saimniecība prot uzpost pilsētu un noturēt to skaistu līdz ziemas salam. Puķes regulāri aprauga, apkopj, ziedi vienmēr grezni. Cik labi, ka par pilsētvidi rūpējas vietējais uzņēmums,” viedoklī dalījās Anna.

Sludinājumi