Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Paraksti par nākotni

Jānis Gabrāns
00:00
30.10.2023
32
Bioregions Sigulda 1

Ar svinīgu Labas gribas memoranda parakstīšanu noslēdzās starptautisks forums “Misija – bioreģiona izveide Gaujas Nacionālajā parkā”.

Memorands ir apņemšanās kopīgiem spēkiem veidot dabai un klimatam draudzīgu, resursu taupīgu, dažādu sabiedrības grupu iekļaujošu un ekonomisko labklājību veicinošu vidi.

Uz forumu, kas notika Siguldā, pulcējās gandrīz 250 pārstāvji no pašvaldībām, valsts institūcijām, lauksaimnieku organizācijām, biedrībām, nodibinājumiem, lai runātu par šo ieceri – pirmā bioreģiona izveidi Latvijā. Skanēja stāsti par ārvalstu pieredzi, uzsvērti ieguvumi, izaicinājumi, bet viss vedināja uz to, ka šis ir nepieciešams solis, domājot par nākotni.

Īpaši aizdomāties par to lika Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas direktora Romana Auziņa stāstītais par pasākumu, kurā jauni cilvēki, runājot par nākotni, norādījuši, ka viņi negrib bērnus, jo ir satraukti, kādā pasaulē tiem būs jādzīvo: “Esam nonākuši tik tālu, ka aug paaudze, kura negrib bērnus, jo tiem jādzīvo pasaulē ar lielu piesārņojumu, strauju dabas daudzveidības samazināšanos, cilvēku izraisītām klimata pārmaiņām. Parakstot memorandu, mēs parakstām nākotni tiem, kuri nāks pēc mums, jo katrai mūsu rīcībai šodien ir sekas nākotnē. Ja gribam to padarīt tādu, lai cilvēki te vēlas dzīvot, radīt bērnus, ir jārīkojas šodien. Paši    bīstamākie ir vārdi – mēs vienmēr tā esam darījuši! Tā ir atruna, lai nedarītu! Ir jābūt domāšanas maiņai, jādara tūlīt un citādāk, nekā darīts līdz šim!”

Memorandu parakstīja 13 institucionālie partneri, kuri saistīti ar dokumentā nostiprinātajiem bioreģiona darbības virzieniem. Viņu vidū arī idejas aizsācējs,    biedrības “Greenfest” valdes priekšsēdētājs Edgars Ricevs, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs Guntis Gladkins un citi.

Atbalstu Labas gribas memorandam apliecināja arī citi foruma dalībnieki, un  ikviena privātpersona un organizācija, kas piekrīt memoranda saturam un gatava līdzdarboties tā īstenošanai dzīvē, aicināta pievienoties iniciatīvai.

Labas gribas memorands ietver sešus principus un astoņus prioritāras rīcības virzienus, kas vērsti uz bioloģiskās pārtikas ražošanas un patēriņa vecināšanu reģionā, dabas saglabāšanu un atjaunošanu, atkritumu mazināšanu sadzīvē un saimniekošanā, vietējā apritē balstītas ekonomikas veicināšanu, saudzīgu dabas resursu un kultūrvēsturiskā mantojuma izmantošanu.

Viens no tiem, kas domubiedru loloto ideju pirms pieciem gadiem iznesa plašākā sabiedrībā, ir Edgars Ricevs, kurš apsaimnieko Līgatnes papīrfabriku. Viņš neslēpa, ka ir milzīgs gandarījums, bet arī apziņa, ka tas ir tikai sākums. Pēc memoranda parakstīšanas E.Ricevs teica: “Šis ir stāsts par jaunu dzīves telpu un jaunu sabiedrības formu veidošanos. Cilvēki arvien vairāk sāk apzināties, ka tā, kā dzīvojām līdz šim, turpmāk īsti vairs nevar. Jāsaprot, ka tas nav stāsts par aizliegumiem, bet vispirms jau par labklājību. Par to, kā cilvēkus iedrošināt uz nedaudz citādu dzīvošanu, saimniekošanu. Tas ir ļoti individuāls process, bet lūzuma punkts ir tad, kad cilvēks apzinās, kad viņam kļūst svarīgi, kas notiek aiz viņa žoga.”

Arī drabesietis Jānis Sietiņsons no bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmuma “Kalna Smīdes 1” uzsvēra, ka šis ir solis pareizajā virzienā: “Esmu jau iepriekš piedalījies diskusijās par šo tēmu,    manuprāt, memoranda parakstīšana ir loģisks solis iepriekšējos piecos gados paveiktajam. Ceru, ka paspējām laikā un neko nokavējuši nebūsim. Ļoti vērtīga ir pleca sajūta, kad redzi, ka ir daudzi, ar kuriem ejam vienā virzienā. Ticu, ka  būs pienesums bioloģiskajai daudzveidībai, ekonomikai, tūrismam.”

Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija – Markova, kura aktīvi iesaistījusies procesa virzīšanā, jautāta, kā viņa formulētu bioreģiona ideju, teica, ka tā ir vienošanās starp daudzām sabiedrības grupām par to, ka gribam dzīvot tīrā vidē, ēst tīru pārtiku, izbaudīt to dabisko vidi, kas mums dota, un, protams, rūpēties par to, ko atstāsim nākamajām paaudzēm.

“Šie pieci gadi no idejas pieteikšanas pagājuši, veidojot dialogu, izpratni par to, kāpēc to vajag, kādi būs ieguvumi. Pēdējā gadā starp organizācijām veidojušās attiecības, lai sāktu savstarpēji uzticēties un radītu sapratni, ka, kopīgi strādājot, varam izdarīt ļoti daudz dabas resursu taupīšanas, atbildīgas saimniekošanas attīstības, tūrisma veicināšanas jomā un citās dzīves sfērās,” stāstīja I. Suija – Markova.

Turpmāk paredzēts sākt darbu tematiskajās grupās, kuras katru no memorandā minētajiem rīcības virzieniem pārvērstu reāli izdarāmos plānos. Tiks domāts par pārvaldības modeli, par zīmolu un stāstu, lai to varētu nest tālāk gan iedzīvotājiem reģiona teritorijā, gan ārpus tās.

Arī Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs uzsvēra, ka pēc Latvijas Bankas pārstāvja uzrunas forumā par to, kā mainīsies finanšu un ekonomiskā pasaule, kļuvis skaidrs, ka šis ir vienīgais pareizais ceļš: “Te vairs nav jautājuma, gribam vai negribam, tas ir jautājums – kad un kādā veidā. Ir prieks, ka pulcējušies tik daudzi sadarbības partneri, jo tieši viņi būs šī bioreģiona galvenais vilcējspēks. Svarīgs būs arī pašvaldību pienesums, tās var ietekmēt daudzas sadaļas, bet jāsaprot  – šis ir ilgtermiņa process.”

E. Ricevs uz jautājumu, kad pienāks brīdis, kad cilvēki pamanīs – kaut kas te ir mainījies, atzina: “Tagad man to grūti pateikt, bet zinu, ka tāds brīdis būs!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
30

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
40
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
137
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Ukraiņu ģimeņu bērniem latviešu valodu palīdz apgūt nometnē

00:00
19.11.2024
41
1

Projekta “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm” ietvaros nupat aizvadīta jau piektā nometne “Cīrulīši”. Mērķis ir saliedēt vietējos skolēnus un bērnus no Ukrainas, vienlaikus dodot viņiem iespēju apgūt latviešu valodu. “Puse dalībnieku ir latviešu bērni, puse – ukraiņu. Projekts paredz, ka nometnē ukraiņu nedrīkst būt skaitliski mazāk. Nometnē primārais ir latviešu valodas apguve, […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
32
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi