Sestdiena, 23. novembris
Vārda dienas: Zigrīda, Zigfrīda, Zigrīds

Par iecerēm un darbiem

Andra Gaņģe
12:15
22.01.2024
49
Ministrs Copy

Primārās veselības aprūpes stiprināšana, medikamentu finansiālā pieejamība iedzīvotājiem un tabakas un alkohola patēriņa mazināšana – bija trīs galvenās tēmas, par kurām reģionālo mediju žurnālisti runāja ar veselības ministru Hosamu Abu Meri.

Palielina finansējumu prakšu uzturēšanai

No februāra ģimenes ārsta prakses uzturēšanai – komunāliem maksājumiem, īrei un līdzīgiem – valsts piešķīrusi 1000 eiro mēnesī, pastāstīja ministrs. Pagājušā gada sākumā šim nolūkam prakse saņēma 430 eiro, gada otrajā pusē 730. Papildu prakses vietai (tāda mēdz būt ārstiem, kuri pacientus pieņem vairākās apdzīvotās vietās) no 1.februāra saņems 400 eiro mēnesī, pērn gada otrajā pusē tie bija 216 eiro. Tātad nepilnā gadā pamatprakses uzturēšanai valsts finansējums palielināts par 132%, papildu prakses – gandrīz divas reizes.

Ģimenes ārsta prakse saņems finansējumu arī aizvietošanai, lai atvieglotu pakalpojuma pieejamības nodrošināšanu, kad ārsts un prakses medicīnas māsas dodas atvaļinājumā.
Jāpiebilst, ka no 1.janvāra atbilstoši ārstniecības personu atalgojuma pieaugumam pārrēķināts ģimenes ārsta kapitācijas naudas apmērs. Atbalsts paredzēts arī jaunu speciālistu piesaistei un motivēšanai darbā ārpus lielajām pilsētām.

Jāpilnveido kvalitāte un pieejamība

Ministrijas mērķis ir arī pilnveidot primārās aprūpes kvalitāti. H.A.Meri atzīst, ka ģimenes ārstu praksēm būtu ieteicams modelis, kāds ir Skandināvijas un vairākās Rietumeiropas valstīs, arī kaimiņos Igaunijā. Tur sadarbojas ģimenes ārsts un citi speci­ālisti, piemēram, fizioterapeits, vecmāte vai ginekologs, pediatrs. Pacientam ir iespēja bez rindām tūlīt saņemt nepieciešamo speci­ālistu atzinumu. Ministrs pauda, ka ģimenes ārstu praksēm tā nebūtu obligāta prasība, bet iespēja sniegt kvalitatīvāku pakalpojumu un saņemt atbilstošu finansējumu.

Vēl vienu virzienu, lai uzlabotu medicīnas pakalpojumu pieejamību, ministrs iezīmēja kā atbalstu medicīnas speciālistu – ārstu un māsu –tālākai izglītošanai, tā paplašinot sniegto pakalpojumu klāstu. Piemēram, ārsts apgūst ultrasonogrāfiju, izmeklējumu var veikt jau vizītes laikā. Tas nodrošinātu iespēju ātrāk noteikt diagnozi un uzsākt ārstēšanu, samazināt rindas uz dažādiem izmeklējumiem. Tāpat ministrs pau­da, ka jāstiprina māsu un vecmāšu loma, jāatbalsta medicīnas māsu specializācija un jāpaplašina kompetences loks, atbilstoši to finansējot.

Ministrs uzsvēra arī nepieciešamību pilnveidot telemedīcīnu, kas arī būtu solis ārstu pieejamības uzlabošanā. Ka tas ir iespējams, parādīja pandēmijas laiks. Ne katru reizi, lai konsultētu pacientu, nepieciešama klātienes vizīte, atzina H.A.Meri. Protams, pirmajam apmeklējumam jānotiek klātienē, bet, turpinoties ārstēšanai, ir iespēja daļu aizstāt ar televizītēm. Ja pacientam nav pieejama attālināta saziņa, to varētu piedāvāt klientu apkalpošanas centri. Līdzīga sistēma veiksmīgi darbojas Somijā. Ministrs pauda, ka praktiska jautājuma risināšana prasa vēl daudz darba, bet šādas sarunas sāktas.
Ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, papildinot ministru, uzsvēra, ka ārstu pieejamība ir problēma lielākajā daļā valstu. Pētījumi liecina, ka pēc sešiem gadiem pasaulē kopumā trūks apmēram 30 miljoni ārstu, tāpēc ir svarīgi meklēt jaunus veidus, kā organizēt veselības aprūpes jomu.

Lai mazinātu recepšu medikamentu cenas

Emocionāli H.A.Meri runāja par recepšu zāļu cenu reformu. Ministrija iecerējusi regulēt un izlīdzināt medikamentu piecenojumu ceļā no ražotājiem līdz aptiekām. Tas izraisījis lielo farmācijas tirdzniecības tīklu neapmierinātību. “Lielo aptieku tīkli biedē sabiedrību, ka iecerētās pārmaiņas iznīcinās mazās aptiekas. Tikmēr mēs ar mazo aptieku pārstāvjiem konstruktīvi strādājam, lai pārmaiņu rezultātā aptiekas, īpaši mazās, kuras pilda arī soci­ālo funkciju mazāk apdzīvotās vietās, ne tikai pastiprinātu neatkarību, bet arī veicinātu farmaceita lomas vietu un nozīmi visā veselības aprūpes sistēmā,” sacīja ministrs, “taču es turpināšu darbu, lai medikamenti iedzīvotājiem būtu finansiāli pieejami.”

Ministrs skaidroja, ka recepšu medikamentiem, kas nav kompensējamo zāļu sarakstā, ir lielāks piecenojums. Ja cilvēkam zāles jālieto ilglaicīgi vai visu dzīvildzi, bet tas nav kompensējamais medikaments, pacients maksā vairāk, tas nav taisnīgi, tāpēc jāizstrādā vienots cenu veidošanas mehānisms, kā arī aizvien jāpaplašina kompensējamo zāļu saraksts. Runa ir arī par ražotāja atlaižu politiku lieltirgotājiem un lieltirgotavu sadarbību ar aptiekām.

Patlaban Veselības ministrija sadarbībā ar nozari izstrādā informatīvo ziņojumu par pārmaiņām farmācijas nozarē, kas tālāk tiks skatīts valdībā.

Tabaka un alkohols jāierobežo

Vēl viena liela ministrijas prioritāte – veselības pratība, veselīga dzīvesveida veicināšana. Pagāju­šajā nedēļā Saeima pieņēma grozījumus likumā, kas regulē tabakas, tās izstrādājumu un aizstājējpreču tirdzniecību, paredzot, ka  no 2025.gada tos būs aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem. Un no nākamā gada nedrīkstēs laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus. Tieši tas, ka šie produkti garšo pēc saldumiem, ogām, augļiem, piesaista smēķēšanai aizvien jaunāku paaudzi, atzina ministrs. Statistika liecina, ka pēdējos sešos gados dubultojies smēķētāju skaits vecuma grupā no 15 līdz 25 gadiem.

Paredzēts ierobežot alkoholisko dzērienu pieejamību. Plānā ir samazināt tirdzniecības laiku, alkoholisko dzērienu izvietošanu tirdz­niecības telpās, reklāmu, ir arī ierosinājums alkoholiskos dzērienus, tajā skaitā vieglos kā alu un līdzīgus, aizliegt pārdot personām, kas jaunākas par 20 gadiem.

Ministrs, jautāts, vai ierobežojumi nepalielinās šo produktu nelegālu apriti, vērtēja, ka ir iespēja nelegālu tabakas tirdzniecību kriminalizēt, pagaidām par to ir tikai administratīvā atbildība. Taču H.A.Meri arī bilda, ka jebkuri ierobežojumi dod efektu. Tas būs vismaz tajā cilvēku daļā, kas tikko sāk lietot tabaku, alkoholu, efekts būs cilvēkos, kas redz šo lietošanu. Viņš arī piebilda, ka līdzīgi ierobežojumi ir kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā. Lietuvā pēc ierobežojumu ieviešanas gada laikā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju samazinājās par 17%. “Vienmēr būs nelegāli pirkumi, bet jāiet kopā ar kaimiņiem, līdz ar to samazināsim nelegālas lietas iekšējā ES tirgū,” pauda ministrs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
29

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
40
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
137
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Ukraiņu ģimeņu bērniem latviešu valodu palīdz apgūt nometnē

00:00
19.11.2024
41
1

Projekta “Atbalsts Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometnēm” ietvaros nupat aizvadīta jau piektā nometne “Cīrulīši”. Mērķis ir saliedēt vietējos skolēnus un bērnus no Ukrainas, vienlaikus dodot viņiem iespēju apgūt latviešu valodu. “Puse dalībnieku ir latviešu bērni, puse – ukraiņu. Projekts paredz, ka nometnē ukraiņu nedrīkst būt skaitliski mazāk. Nometnē primārais ir latviešu valodas apguve, […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
32
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
65
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi