Piektdiena, 21. jūnijs
Vārda dienas: Emīls, Egita, Monvīds

Par iecerēm un darbiem

Andra Gaņģe
12:15
22.01.2024
21
Ministrs Copy

Primārās veselības aprūpes stiprināšana, medikamentu finansiālā pieejamība iedzīvotājiem un tabakas un alkohola patēriņa mazināšana – bija trīs galvenās tēmas, par kurām reģionālo mediju žurnālisti runāja ar veselības ministru Hosamu Abu Meri.

Palielina finansējumu prakšu uzturēšanai

No februāra ģimenes ārsta prakses uzturēšanai – komunāliem maksājumiem, īrei un līdzīgiem – valsts piešķīrusi 1000 eiro mēnesī, pastāstīja ministrs. Pagājušā gada sākumā šim nolūkam prakse saņēma 430 eiro, gada otrajā pusē 730. Papildu prakses vietai (tāda mēdz būt ārstiem, kuri pacientus pieņem vairākās apdzīvotās vietās) no 1.februāra saņems 400 eiro mēnesī, pērn gada otrajā pusē tie bija 216 eiro. Tātad nepilnā gadā pamatprakses uzturēšanai valsts finansējums palielināts par 132%, papildu prakses – gandrīz divas reizes.

Ģimenes ārsta prakse saņems finansējumu arī aizvietošanai, lai atvieglotu pakalpojuma pieejamības nodrošināšanu, kad ārsts un prakses medicīnas māsas dodas atvaļinājumā.
Jāpiebilst, ka no 1.janvāra atbilstoši ārstniecības personu atalgojuma pieaugumam pārrēķināts ģimenes ārsta kapitācijas naudas apmērs. Atbalsts paredzēts arī jaunu speciālistu piesaistei un motivēšanai darbā ārpus lielajām pilsētām.

Jāpilnveido kvalitāte un pieejamība

Ministrijas mērķis ir arī pilnveidot primārās aprūpes kvalitāti. H.A.Meri atzīst, ka ģimenes ārstu praksēm būtu ieteicams modelis, kāds ir Skandināvijas un vairākās Rietumeiropas valstīs, arī kaimiņos Igaunijā. Tur sadarbojas ģimenes ārsts un citi speci­ālisti, piemēram, fizioterapeits, vecmāte vai ginekologs, pediatrs. Pacientam ir iespēja bez rindām tūlīt saņemt nepieciešamo speci­ālistu atzinumu. Ministrs pauda, ka ģimenes ārstu praksēm tā nebūtu obligāta prasība, bet iespēja sniegt kvalitatīvāku pakalpojumu un saņemt atbilstošu finansējumu.

Vēl vienu virzienu, lai uzlabotu medicīnas pakalpojumu pieejamību, ministrs iezīmēja kā atbalstu medicīnas speciālistu – ārstu un māsu –tālākai izglītošanai, tā paplašinot sniegto pakalpojumu klāstu. Piemēram, ārsts apgūst ultrasonogrāfiju, izmeklējumu var veikt jau vizītes laikā. Tas nodrošinātu iespēju ātrāk noteikt diagnozi un uzsākt ārstēšanu, samazināt rindas uz dažādiem izmeklējumiem. Tāpat ministrs pau­da, ka jāstiprina māsu un vecmāšu loma, jāatbalsta medicīnas māsu specializācija un jāpaplašina kompetences loks, atbilstoši to finansējot.

Ministrs uzsvēra arī nepieciešamību pilnveidot telemedīcīnu, kas arī būtu solis ārstu pieejamības uzlabošanā. Ka tas ir iespējams, parādīja pandēmijas laiks. Ne katru reizi, lai konsultētu pacientu, nepieciešama klātienes vizīte, atzina H.A.Meri. Protams, pirmajam apmeklējumam jānotiek klātienē, bet, turpinoties ārstēšanai, ir iespēja daļu aizstāt ar televizītēm. Ja pacientam nav pieejama attālināta saziņa, to varētu piedāvāt klientu apkalpošanas centri. Līdzīga sistēma veiksmīgi darbojas Somijā. Ministrs pauda, ka praktiska jautājuma risināšana prasa vēl daudz darba, bet šādas sarunas sāktas.
Ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis, papildinot ministru, uzsvēra, ka ārstu pieejamība ir problēma lielākajā daļā valstu. Pētījumi liecina, ka pēc sešiem gadiem pasaulē kopumā trūks apmēram 30 miljoni ārstu, tāpēc ir svarīgi meklēt jaunus veidus, kā organizēt veselības aprūpes jomu.

Lai mazinātu recepšu medikamentu cenas

Emocionāli H.A.Meri runāja par recepšu zāļu cenu reformu. Ministrija iecerējusi regulēt un izlīdzināt medikamentu piecenojumu ceļā no ražotājiem līdz aptiekām. Tas izraisījis lielo farmācijas tirdzniecības tīklu neapmierinātību. “Lielo aptieku tīkli biedē sabiedrību, ka iecerētās pārmaiņas iznīcinās mazās aptiekas. Tikmēr mēs ar mazo aptieku pārstāvjiem konstruktīvi strādājam, lai pārmaiņu rezultātā aptiekas, īpaši mazās, kuras pilda arī soci­ālo funkciju mazāk apdzīvotās vietās, ne tikai pastiprinātu neatkarību, bet arī veicinātu farmaceita lomas vietu un nozīmi visā veselības aprūpes sistēmā,” sacīja ministrs, “taču es turpināšu darbu, lai medikamenti iedzīvotājiem būtu finansiāli pieejami.”

Ministrs skaidroja, ka recepšu medikamentiem, kas nav kompensējamo zāļu sarakstā, ir lielāks piecenojums. Ja cilvēkam zāles jālieto ilglaicīgi vai visu dzīvildzi, bet tas nav kompensējamais medikaments, pacients maksā vairāk, tas nav taisnīgi, tāpēc jāizstrādā vienots cenu veidošanas mehānisms, kā arī aizvien jāpaplašina kompensējamo zāļu saraksts. Runa ir arī par ražotāja atlaižu politiku lieltirgotājiem un lieltirgotavu sadarbību ar aptiekām.

Patlaban Veselības ministrija sadarbībā ar nozari izstrādā informatīvo ziņojumu par pārmaiņām farmācijas nozarē, kas tālāk tiks skatīts valdībā.

Tabaka un alkohols jāierobežo

Vēl viena liela ministrijas prioritāte – veselības pratība, veselīga dzīvesveida veicināšana. Pagāju­šajā nedēļā Saeima pieņēma grozījumus likumā, kas regulē tabakas, tās izstrādājumu un aizstājējpreču tirdzniecību, paredzot, ka  no 2025.gada tos būs aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem. Un no nākamā gada nedrīkstēs laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus. Tieši tas, ka šie produkti garšo pēc saldumiem, ogām, augļiem, piesaista smēķēšanai aizvien jaunāku paaudzi, atzina ministrs. Statistika liecina, ka pēdējos sešos gados dubultojies smēķētāju skaits vecuma grupā no 15 līdz 25 gadiem.

Paredzēts ierobežot alkoholisko dzērienu pieejamību. Plānā ir samazināt tirdzniecības laiku, alkoholisko dzērienu izvietošanu tirdz­niecības telpās, reklāmu, ir arī ierosinājums alkoholiskos dzērienus, tajā skaitā vieglos kā alu un līdzīgus, aizliegt pārdot personām, kas jaunākas par 20 gadiem.

Ministrs, jautāts, vai ierobežojumi nepalielinās šo produktu nelegālu apriti, vērtēja, ka ir iespēja nelegālu tabakas tirdzniecību kriminalizēt, pagaidām par to ir tikai administratīvā atbildība. Taču H.A.Meri arī bilda, ka jebkuri ierobežojumi dod efektu. Tas būs vismaz tajā cilvēku daļā, kas tikko sāk lietot tabaku, alkoholu, efekts būs cilvēkos, kas redz šo lietošanu. Viņš arī piebilda, ka līdzīgi ierobežojumi ir kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā. Lietuvā pēc ierobežojumu ieviešanas gada laikā alkohola patēriņš uz vienu iedzīvotāju samazinājās par 17%. “Vienmēr būs nelegāli pirkumi, bet jāiet kopā ar kaimiņiem, līdz ar to samazināsim nelegālas lietas iekšējā ES tirgū,” pauda ministrs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
32

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
51

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
42

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
28

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
90

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
44

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
17
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
39
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi