Turpinām “Druvā” pagājušās piektdienas numurā iesākto stāstu par bišu produktu lietošanu uzturā. To izmantošanu profilaksei, veselības uzlabošanai un arī atveseļošanās posmā. Materiāli top sadarbībā ar Vecpiebalgas ģimenes ārsti, apiterapeiti Ilonu Radziņu. Šoreiz par pāris produktiem, kuri nopērkami pie biteniekiem, arī gadatirgos, bet ikdienā aptiekās. Imunitātes saldi rūgtenie sargi
Droši vien daudziem, kuriem nav alerģijas pret bišu produktiem, ārsts ieteicis palietot pa tējkarotei ziedputekšņu dienā. Parasti gan vēl seko piebilde – ja garšo, jo daudziem negaršojot. Tie, kuriem zeltaini oranžīgie krikumi smeķē, interesanti būs arī zināt, cik daudz vērtīgu un enerģiju rosinošu vielu organisms iegūst no kārtīgas ziedputekšņu šķipsnas.
Putekšņos ir nedaudz vairāk par 24 procentiem olbaltumvielu, 3,3 procenti tauku, 18,5 procenti cukuru, arī pelni, pienskābes, B grupas vitamīni, C,E vitamīni un A provitamīns – karotīns, arī dažādi fermenti, aminoskābes un minerālvielas. Bites putekšņus vāc ar mutes orgāniem, sajauc ar nektāru un siekalām un ievieto pakaļkāju groziņos, kur izveidojas putekšņu nastiņas.
Saime, kas aktīvās sezonas laikā izaudzina 160 līdz 180 tūkstošus bišu, patērē, tātad arī savāc, no 15 līdz 25 kilogramiem ziedputekšņu. Putekšņu krāsa atkarīga no augu sugas un var būt no krēmkrāsas līdz melnai. Viendabīgas krāsas putekšņus Latvijā reti var ievākt. Bites vāc putekšņus vienlaikus no dažādu augu ziediem. Jo putekšņi no lielākas augu daudzveidības, jo vispusīgāka ir to iedarbība uz cilvēka organismu.
Ziedputekšņi aktivizē cilvēka organisma aizsargspējas, pastiprina tā reaģēšanu pret nelabvēlīgiem apstākļiem, aktivizē leikocītus cīņai pret svešķermeņiem asinīs. Putekšņiem piemīt reģenerējošas spējas organisma audu bojājumu gadījumos, tie paātrina aknu fermentu atjaunošanos, tādējādi uzlabojot kuņģa un zarnu darbību, normalizē hemoglobīna līmeni, pozitīvi iedarbojas uz asinsradi, paaugstina fizisko izturību lielu garīgo un fizisko slodžu laikā.
Ziedputekšņus kā stiprinošus un ārstnieciskus līdzekļus var lietot kopā ar medu, propolisu, bišu māšu peru pieniņu. Dziedē miesu un dvēseli
Bišu māšu peru pieniņš ir bagāts ar bioloģiski aktīvām vielām, nepieciešamajiem hormoniem, fermentiem, tam ir imūnregulējoša iedarbība. Īpašais bišu produkts paātrina toksīnu izdalīšanos no organisma, uzlabo smadzeņu šūnu barošanos, palīdz novērst impotenci, regulē glikozes izmantošanu organismā, paātrina brūču un čūlu dzīšanu, nepieļauj dažu ļaundabīgo šūnu veidošanos, palīdz aterosklerozes profilaksē un arī pie citām indikācijām.
Interesanti, ka bišu māšu peru pieniņš veidojas tikai darba bišu virsrīkles dziedzeros. Ar peru pieniņu bites baro arī bišu mātes cirmeni un pieaugušo bišu māti intensīvas dēšanas laikā.
Cilvēkiem šo pieniņu iesaka pēc smagām slimībām spēku atjaunošanai. To iesaka jaunajām māmiņām, lai stimulētu piena sekrēciju, lietot arī pēc dzemdībām, kad bijis asins zudums, pēc ķirurģiskas iejaukšanās. Bišu māšu peru pieniņš stimulē arī nervu sistēmu un uzlabo ēstgribu.
Ne velti tautas medicīnā kopš seniem laikiem peru pieniņu izmantoja miesas un dvēseles dziedināšanā. Konfektēs un košļenēs
Bišu vasks ir bioloģiski aktīvs produkts ar baktericīdām īpašībām, kas nezūd pat pēc tehniskas pārstrādes. Vaska sastāvā ir ap 300 dažādu vielu. To saražo darba bitīšu vaska dziedzeri, kas atrodas vēderiņa apakšpusē. Viena kilograma vaska ražošanai mazais kukainītis patērē četrus kilogramus medus. Un sezonā viena saime var saražot apmēram kilogramu vaska, ko izmanto medicīnā medikamentu sastāvā, stomatoloģijā kā protezēšanas palīgmateriālu. Parfimērijā, vasku apstrādājot, iegūst smaržvielas. Vasku izmanto arī krēmu, lūpu krāsu ražošanā. Pārtikas rūpniecībā ar vasku var pārklāt konfektes, tas ir košļeņu sastāvā. Vasku lieto sveču gatavošanai, glezniecībā, tēlniecībā, gatavo mulāžas. Vasku izmanto arī mākslīgo bišu šūnu ražošanai.
Komentāri