Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Par atkritumiem maksāsim dārgāk

Jānis Gabrāns
00:00
12.01.2017
1
Img 3438 1

No janvāra tiek paaugstināta atkritumu apsaimniekošanas maksa nešķirotajiem sadzīves atkritumiem. Kopējais tarifs uzņēmuma “ZAAO” darbības reģiona pašvaldībās pieaugs ne vairāk kā par septiņiem procentiem jeb 0,85 eiro par kubikmetru. No 1. janvāra spēkā stājušies grozījumi Dabas resursu nodokļu likumā, kas paredz nodokļu likmju palielinājumu vairākās pozīcijās. Atbildīgā instance – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija – šo lēmumu pamatoja, norādot, ka tas veicinās resursu pārdomātu izmantošanu, turklāt atsevišķos gadījumos nodokļa likme nav pārskatīta kopš 2010. gada.

Tas nozīmē, ka par kaut ko nāksies maksāt dārgāk. Pirmām kārtām jau par atkritumu apsaimniekošanu. Dabas resursu nodokļa likme par atkritumu apglabāšanu no šī gada dubultojusies, pieaugot no 12 eiro par tonnu līdz 25 eiro par tonnu. Tas darīts, lai veicinātu atkritumu dalīto vākšanu un pārstrādi, samazinot to atkritumu daudzumu, kas nonāk atkritumu poligonos noglabāšanai.

Ziemeļvidzemes reģionā, arī vēsturiskā Cēsu rajona novados ar atkritumu savākšanu, pārstrādi un noglabāšanu nodarbojas uzņēmums SIA “ZAAO”. Tā pārstāve Zane Legzdiņa skaidro, lai nosegtu likuma grozījumos paredzētas izmaiņas, nepieciešams paaugstināt atkritumu apsaimniekošanas maksu: “Kopējais tarifs uzņēmuma “ZAAO” darbības reģiona pašvaldībās pieaugs ne vairāk kā par septiņiem procentiem jeb 0,85 eiro par kubikmetru. Pieaugums būs proporcionāls dabas resursa nodokļu likmes īpatsvaram tarifā, jo pārējās tarifa sadaļas nemainās. Izmaiņas attieksies uz visiem nešķiroto sadzīves atkritumu radītājiem – gan privātmāju, gan daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem.

Nodokļa likmes izmaiņas neietekmēs šķiroto atkritumu vākšanu – arī turpmāk “ZAAO” otrreiz pārstrādājamos materiālus vāks no iedzīvotājiem bez maksas. Svarīgi ir pareizi šķirot, tad iespējams ietaupīt.”

Tagad katrai pašvaldībai jāapstiprina jaunais atkritumu savākšanas tarifs. “ZAAO” katrai nosūtījis vēstuli, deputātiem jālemj par tarifa paaugstināšanu.

Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents norāda, ka pašvaldībām jāpieņem šis fakts un tarifi jāpaaugstina: “Protams, teorētiski jau varētu mēģināt nepieņemt šādu lēmumu, bet tad jāmeklē, no kuriem resursiem varam segt zaudējumus. Šādu resursu nav, tāpēc atliek tikai izpildīt valdības noteikto un Saeimas pieņemto.”

Novados tarifs sadzīves atkritumiem ir atšķirīgs. Cēsu novadā līdz šim gadam tarifs par vienu kubikmetru sadzīves atkritumu bija 11,66 eiro (bez PVN), šogad tas pieaugs līdz 12,51 eiro (bez PVN). Sadārdzinājums 85 centi.

Dārgāka būs arī individuālo konteineru izvešana.

Vēsturiskā Cēsu rajona novados tarifs par vienu kubikmetru sadzīves atkritumu ir 11,88 eiro (Amatas, Pārgraujas un Priekuļu novads) un 12,66 eiro (Jaunpiebalgas, Līgatnes, Raunas un Vecpiebalgas novads).

Jaunie tarifi stājušies spēkā no 1.janvāra, taču pašvaldības tarifu izmaiņas, visticamāk, pieņem tikai šī mēneša domes sēdēs. “ZAAO” skaidro, ka pieņemti arī grozījumi atkritumu apsaimniekošanas likuma pārejas noteikumos, ka starpību, kas radīsies līdz brīdim, kamēr apstiprinās jaunos tarifus, var izlīdzināt pārējos gada mēnešos.

Atbilstoši normatīvajiem aktiem nodokļa maksājumus par dabas resursu ieguvi vai izmantošanu, vai vides piesārņošanu ieskaita: 40 procentus – valsts pamatbudžetā; 60 procentus – tās vietējās pašvaldības vides aizsardzības speciālajā budžetā, kuras teritorijā tiek veikta attiecīgā darbība. Varētu teikt, ka Pārgaujas novadam ir izdevīga nodokļa celšana, jo vajadzētu pieaugt arī viņu daļai, taču H.Vents norāda, ka tā nebūs: “”ZAAO” ir viens no uzņēmumiem, kas lielu vērību pievērš atkritumu šķirošanai, bet, jo vairāk šķiro, jo mazāk nogulda poligonā, jo mazāk mēs saņemam no šī nodokļa. Zināmu summu, protams, saņemam, taču šo naudu pašvaldības var ieguldīt tikai vides infrastruktūrā, vides objektos, vides projektos un tamlīdzīgi. Šobrīd šo naudu uzkrājam, jo tas varētu būt kā pašvaldības līdzmaksājums dažu ceļu sakārtošanā, uzklājot asfalta segumu, piemēram, ceļam uz Ungurmuižu.”

Dabas resursu nodokļa likumā veiktie grozījumi paredz nodokļa palielinājumu arī turpmākajos gados. No nākamā gada 1.janvāra šis nodoklis būs 35 eiro par tonnu, no 2019.gada 1.janvāra – 43 eiro, bet no 2020.gada 1.janvāra jau 50 eiro par tonnu. Tātad katrs nākamais gads nāks ar sadārdzinājumu arī iedzīvotājiem.

No šī gada palielinājies arī Dabas resursu nodokļa lielums virszemes, pazemes ūdeņiem, saldūdeņiem, minerālūdeņiem, avotu ūdeņiem, ko realizē tālāk un ko izmanto ūdensapgādē. Nodokļa likmes atkarīgas no ūdens kvalitātes un izmantošanas. Lai arī procentuāli šis pieaugums izklausās liels – no 29 līdz 43 procentiem, šī nodokļa apmērs ir mazs, tāpēc kāpums ir ļoti minimāls. Cēsu ūdenssaimniecības uzņēmuma “Vinda” direktors Varis Ādamsons norāda, ka tas noteikti neietekmēs tarifu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Seminārs "Dīķis kā mazdārziņš"

17:36
15.07.2024
6

SIA “Latvijas Lauku Konsultāciju un Izglītības Cents” zivsaimniecības nodaļa) organizē izglītojošu semināru Cēsīs “Dīķis kā mazdārziņš – ierīkošana un uzturēšana” Norises datums 18.07.2024Ruckas muiža, Piebalgas iela 19, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101Laiks: 10.00 -15.00 Dalībniekiem būs iespējas iegūt zināšanas par zivju audzēšanu, zivju barošanu, par ūdens kvalitātes parametriem, kā izveidot tehniski pareizu zivju dīķi, kā arī […]

Vērtē Ungura veselību

00:00
15.07.2024
24

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi. Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, […]

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
29

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
29

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
65

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
58

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
7
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
6
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
4
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
7
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi