Autobuss – mobilā demonstrāciju laboratorija “TehnoBuss” šonedēļ piestāja Stalbē, lai Pārgaujas novada vecāko klašu skolēni ielūkotos mūsdienu inženierzinātņu pasaulē. Ceturtdien iespaidīgi garais un reizē smagais autobuss visu dienu atradās Cēsīs pie 2. pamatskolas. Mobilo demonstrāciju laboratoriju pēc grafika apmeklēja skolēnu grupas. Tajā pabija Cēsu novada izglītības iestāžu vecāko klašu audzēkņi, kas apgūst pamatskolu programmu un drīz būs izvēles priekšā par jomu, kurā turpināt mācības.
Braucot pa Vidzemi, autobuss – mobilā demonstrāciju laboratorija piestājusi arī Raunā un Liepā. Par inženierzinātņu pielietojumu mūsdienu tehnoloģijās un ražošanas procesos skolēniem stāsta instruktori Edvīns Aizupietis un Ainārs Dambergs. Stāstījumu papildina demonstrējumi.
“Mēs ne tikai iepazīstinām skolēnus ar inženierzinātņu jomu, ļaujam jauniešiem arī apjaust, ka šajā jomā ir liela daudzveidība. Tajā strādājošie rada daudz un dažādus produktus,” uzsver izglītošanas projekta “TehnoBuss.lv” vadītājs Ainārs Dambergs. 40 minūšu nodarbībā abi instruktori – Ainārs Dambergs un Edvīns Aizupietis – mainās. Vakar Cēsu novada skolu 8. un 9. klašu skolēni ne tikai klausījās teiktajā, arī paši iesaistījās, dodot komandas laboratorijas stendos, izkustinot tehniskos modeļus, aizpildot anketas.
“Esam sagatavojušies jauniešus pakonsultēt arī par darba un karjeras iespējām inženierzinātnēs, īpaši mašīnbūvē un metālapstrādē,” uzsver instruktors Ainārs Dambergs.
Latvijā mašīnbūves un metālapstrādes nozarē nodarbināti vairāk nekā 23,5 tūkstoši cilvēku. Rūpniecības uzņēmumi aizvien vairāk sāk izjust augstākā līmeņa profesionāļu, kā arī profesionāļu, kurus sagatavo koledžās un profesionālajās vidusskolās, trūkumu. Ideja, kā darboties skolēnu profesionālās orientācijas jomā, Latvijas Metālapstrādes un mašīnbūves asociācija aizņēmusies no partneriem Vācijā. Tur jau sen radīta mobila nodarbību telpa – ar tehnoloģijām aprīkoti 18 metrus gari autobusi, kas atgādina laboratoriju.
“Industriālā lielvalsts sāka šādu projektu pirms gadiem 20, jo tolaik Vācijas rūpnīcās trūka strādājošo. Vecos strādniekus nenāca nomainīt jaunie. Moderni aprīkoti tehnobusi devās uz Vācijas skolām, lai ieinteresētu jauniešus pievērsties tehniskām profesijām. Par to uzzinājām Mašīnbūves un metālapstrādes asociācijā Ziemeļvācijā, esam tās sadarbības partneri,” stāsta Ainārs Dambergs. No tās arī iegādāts viens tehnobuss. Latvijā garais autobuss papildināts ar jaunākām tehnoloģijām, tajā skaitā 3D printeri. Izglītošanas darba veikšanai asociācija izveidojusi nodibinājumu “Tehnobuss.lv”. Tas rūpējas, lai mācību klase uz riteņiem nepārtraukti būtu ceļā, un interese par šādām profesionālās ievirzes nodarbībām pašvaldību skolām radusies liela.
Cēsu pašvaldība, lai sagaidītu pilsētā ierodamies mobilo demonstrāciju laboratoriju, autobusa pārvietošanās grafikā rindu aizņēmusi pirms vairākiem mēnešiem. Masīvais autobuss vispirms apceļojis Kurzemes skolas. Klases uz riteņiem pārvietošana un apkalpošana prasa finansiālus ieguldījumus. Vienas darbadienas izmaksas aprēķinātas 300 eiro apmērā. Daļa no pašvaldībām savām skolām profesionālas ievirzes mācību pakalpojumu gatavas apmaksāt pašas, citas saredz iespējas iegūt papildu līdzekļus, piesakoties Eiropas Savienības (ES) finansētā skolēnu karjeras izglītības programmā.
“Bijām plānojuši, ka mūsu izveidotais karjeras izglītības projekts sāks darboties jau martā, tas iegūs ES finansējumu, bet Valsts izglītības aģentūra līguma slēgšanu ar Amatas novada pašvaldību pagaidām bremzē, iesniegtajā projekta dokumentācijā atrodot dažādas formālas iebildes,” stāsta septiņu novadu kopīgi veidotās Amatas novada Apvienotās izglītības pārvaldes pārstāvis Uldis Blīgzna. Kamēr dokumentu kārtošana kavējas, atlikta arī paredzētā tehnobusa aizbraukšana uz skolām Vecpiebalgas pusē.
Mobilo demonstrāciju laboratorijas ierašanos Cēsīs un Stalbē novadu pašvaldības gatavas finansēt no vietējā budžeta līdzekļiem. No Līvu pamatskolas Vaives pagastā uz nodarbību Cēsīs skolotāja Inga Andersone atveda 9. klasi. Jaunieši raudzīja, kā darbojas frēze un virpa. Tehnobusā bija apskatāms metināšanas izmēģinājumu stends, automatizācijas minirūpnīcas “Festo” mezgls, pneimatikas eksperimentu stends. Tika darbināts zobratu mehānikas un dinamo stends. Jaunieši piestāja pie multimediju sistēmas planšetdatoriem, kuros nodrošināta pieeja internetam. Instruktori stāstīja par specializētām datu bāzēm.
Inga Andersone klasei doto iespēju aizvadīt nodarbību neparastajā laboratorijā komentēja tā – iespējams, kāds no šiem jauniešiem tik tiešām iedvesmojās un pēc laika patiešām kļūs par inženieri.
Komentāri