Trešdiena, 19. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Optimisms nepazūd, tikai pieklust

Druva
00:00
27.12.2008
2
200812261558108077

Gadu mija nesteidzīgi tuvojas. Vēl solis palicis 2008., jau redzams 2009.gada ceļa sākums. Par aizejošo un nākamo gadu saruna ar “Druvas” aptaujas “Gada cilvēks” laureāti, a/s “Cēsu alus” valdes priekšsēdētāju Evu Sietiņsoni – Zatleri.

– Kāds ir šis laiks pirms gadu mijas?

– Skaists un mierīgs. Svinam svētkus un dzīvojam jaunā gada gaidās.

Alus ražotājiem ir klusāka sezona. Šo-

dien notiks Ziemassvētku pasākums darbinieku bērniem. Visi gatavojamies arī kolektīva kopā sanākšanai, kas nu jau sesto gadu būs janvāra sākumā. Man patīk laiks līdz Jaunajam gadam, var atvilkt elpu un nākamo gadu sākt ar jaunu sparu.

– Kāds bijis 2009. gads alus nozarē un “Cēsu alum”?

– Kopumā gads alus tirgū vērtējams kā stagnējošs. Alus darītāju nozarē šogad bijuši divi satricinājumi. Ja sezonas laikā ekonomiskā situācija vēl bija stabila, tad laika apstākļi bija nelabvēlīgi, mēs gaidījām daudz siltāku vasaru. Šovasar vidējā gaisa temperatūra bija par diviem grādiem zemāka nekā iepriekšējā vasarā. Tas nopietni ietekmēja alus un citu atspirdzinošo dzērienu patēriņu. Novembrī, decembrī, kaut arī dzērienu un alus tirgū ir klusā sezona, redzam, ka pieprasījums samazinās vairāk nekā citus gadus šajā laikā. Novērojam, ka cilvēki kļūst atsaucīgāki dažādām kampaņām, meklē akcijas produktus. Kopumā prognozēju, ka alus tirgus Latvijā šogad būs samazinājies par 1-2%, kas alus tirgus apjomam nav maz.

Šis gads “Cēsu alus” darbiniekiem bijis ļoti aktīvs. Uzņēmumā daudz padarīts – uzstādīta skārdeņu līnija, paplašinātas noliktavas, dubultotas attīrīšanas iekārtu jaudas, drīz to sakārtošana tiks pabeigta. Alus baudītājiem esam piedāvājuši

produktus, kurus viņi augsti novērtējuši. Jauninājumi – tā ir veiksmes atslēga.

Gada veiksmīgākais jaunums – alus “Mītava”, kas tapa kopā ar “Prāta vētru”. Šis bijis gada emocionāli piesātinātākais kopprojekts – alus tapšanā ir ielikta „Prāta vētras” mūziķu sirds un līdzdalība. Mūsu sadarbība turpināsies, zīmols “Mītava” attīstīsies tālāk.

“Cēsu Premium” ir veiksmīgākais zīmols ilgtermiņā. Mūsu populārākā alus šķirne „Cēsu Premium” šī gada pirmajā pusē bija arī patērētāju iecienītākais alus zīmols Latvijā, turklāt „Cēsu Premium” skārdene arī ilglaicīga „Gada preces” laureāte. Interesanti, kaut ir alus tirgus stagnācija, “Cēsu Premium” patēriņš palielinājies par 15 procentiem, tā popularitāte turpina stabilu kāpumu. Tas apstiprina patiesību, ka spēcīgi zīmoli arī ne tik labvēlīgās situācijās izdzīvo un pat spēj attīstīties.

Tirgus un patērētāju paradumi apliecina arī, ka mūsu mērķtiecīgais darbs skārdeņu iepakojuma attīstībā sāk atmaksāties. Palielinās skārdeņu iepakojuma īpatsvars, patērētāji izvēlas alu skārdenēs, un tā ir “Cēsu alus” priekšrocība Latvijas tirgū, jo no Latvijas alus darītājiem mums vienīgajiem ir šāda līnija. – Lai arī runā par krīzi, “Cēsu alus” turpina domāt par attīstību. – Krīzi neviens negaidīja, bet tā nāk. Šogad daudz ieguldīts uzņēmuma attīstībā, tas tiks darīts arī nākamgad, jo tikpat negaidīti, kā krīze uznāk, tā arī pāriet. “Cēsu alus” ir uzņēmums, kas skatās uz priekšu – kāds būs tirgus pēc krīzes, kāds būs tirgus sezonas laikā, kad būs silts un saulains laiks.

Dzērienu un alus tirgū ir ļoti daudz spēlētāju. Protams, šādā ekonomiskajā situācijā izdzīvos sakārtotākie uzņēmumi un tie, kas ilgtermiņā domājuši par attīstību. Sezona pienāks un patēriņš palielināsies. Latvijas dzērienu tirgū konkurence jau gadiem ir bijusi ļoti spēcīga. Ja tās apstākļos spējām attīstīties un izaugt, tad izturēsim arī šo situāciju, un nākamais gads būs kārtējais izaicinājums. Būtiska nozīme būs atzītiem zīmoliem, kā arī jauniem produktiem un risinājumiem.

– Daudzi uzņēmumi samazina strādājošo skaitu. Vai “Cēsu alus” klusajā sezonā un krīzes laikā saglabās pamatdarbā strādājošos?

– Ja vērtē šo gadu, strādājošo skaits uzņēmumā ir palielinājies vidēji par 10 procentiem, galvenokārt pateicoties jaunās skārdeņu līnijas „iedarbināšanai”. Vasaras sezonas strādnieki darbu ir beiguši, bet to darbinieku skaitu, kuri ir pamatdarbā, neplānojam samazināt. Jā, šobrīd nestrādājam ar pilnu jaudu, bet pēc dažiem mēnešiem sāksies jaunā sezona, jau pavisam drīz sāksim veidot pirmssezonas uzkrājumus, līdz ar to ražosim vairāk. – Kā top jaunās šķirnes? Ziemassvētkos alus baudītāji varēja nogaršot “Ziemassvētku porteri” – ar Ziemassvētku smaržu un garšu.

– Katru gada nogali piedāvājam kādu jaunu tumšā alus šķirni. Ziemā daudz labprātāk tiek dzerts tumšais alus, vasarā gaišais. Domājām ko jaunu arī šogad. Iepriekšējos gados “Cēsu alum” bijis gan “Šokolādes porteris”, gan “Porteris ar Peru balzamu”. Ziemassvētki ir noskaņu laiks, ar izteiktām smaržu un garšu niansēm, ko vēlējāmies iekļaut arī dzērienā. Krustnagliņas, kanēlis, brūnais cukurs rada šo svētku buķeti. “Cēsu Cristmas Porter” var gan uzsildīt, gan dzert vēsu.

Ikviens, kurš svētku laikā Cēsu Jaunajā pilī apmeklē alus izstādi „Cēsu alus vēsture un ieguldījums Cēsu pilsētas attīstībā”, var mūsu Porteri degustēt un novērtēt.

Par izstādi esmu gandarīta, cēsniekus un pilsētas viesus interesē “Cēsu alus” vairāk nekā 400 gadus ilgā vēsture un uzņēmuma sniegums pilsētā – izstādi četros mēnešos apmeklējuši 17 tūkstoši cilvēku gan

no Latvijas, gan citām Baltijas valstīm.

– Kāds šis gads paliks atmiņā personīgajā dzīvē?

– Personīgā dzīvē bijis bagāts gads. Esmu apprecējusies. Tā sanācis, ka mans vīrs ir Valsts prezidenta dēls. Man mainījies uzvārds, kas tagad varbūt ir viens no garākajiem Latvijā. Būtiskas izmaiņas draugu vai biznesa partneru vidū nav notikušas. Iepazīstoties pirmoreiz, iespējams, cilvēki pievērš uzmanību uzvārdam, meklē saistību. Bet dzīvē no tā jau nekas nemainās. Tagad man vienas ģimenes vietā ir divas. Piedalāmies daudzos valstiski svarīgos notikumos. Tā ir ģimenes atbildība. Šobrīd esmu tuvāk Latvijai kā valstij. – Vai pēdējos gados Latvijā nav vērojama tendence, ka lielos uzņēmumos vadībā ir sievietes? Viņas kļuvušas par vilcējspēku. – Tā ir pozitīva tendence. Ja vērtējam kopumā, vīriešu ir vairāk, bet sievietes ir redzamākas. Tā nav tikai Latvijā, arī Eiropā vadošos amatos ir aizvien vairāk sieviešu. Protams, katrā valstī ir citas iespējas. Latvijā atšķirībā no citām ES valstīm, izaugsmes laikā, ko piedzīvojām, gados jauniem cilvēkiem bija iespēja attīstīties, strauji veidot karjeru. Uz uzņēmumu bija atbraukuši studenti no Zviedrijas, visi pāri 35 gadiem. Viņi atzina, ka tikai tagad sāk augstāko karjeru. Mums ļoti ātri bija viss jāapgūst un jāskrien uz priekšu. Tagad ir laiks, kad varēs sakārtot dažādus procesus un lietas. Esam gana skrējuši. – Un arī noguruši.

– Tāpēc svarīgi katram atrast savu vaļasprieku, pilnvērtīgi atpūsties. Uzņēmums vairāk iegūst, kad pēc atpūtas atgriezies ar svaigu galvu. Man ļoti svarīgi atpūsties, un vislabāk tas izdodas svešās zemēs, ārpus Latvijas. Latvijā pat mazākais veikaliņš mani neatstāj vienaldzīgu – plauktos meklēju “Cēsu alus” ražojumus un vērtēju, kā tie izskatās citu alus darītāju piedāvājumu vidū. Savukārt ceļojumi dod jaunas emocijas, idejas. Šogad esam bijuši Parīzē, Krētā, Ēģiptē. Ar studijām saistīts brauciens pavasarī bija uz Šanhaju. Tur pats lielākais šoks – cik daudz cilvēku! Patiešām daudz – Šanhajā kopā ar piepilsētām dzīvo ap 20 miljoni. Mums teica – aizbrauksim uz mazu miestiņu, atklāja, ka tajā dzīvo tikai trīs miljoni iedzīvotāju. Šoks. Arī atšķirība vērienā, ar kādu Šanhajā viss notiek. Kādā ātru-mā top debesskrāpji! Kā valsts ātri un mērķtiecīgi attīstās. Ir kvartāli ar vecām mājām, vienā dienā visas atbrīvo, tām pārbrauc buldozers, un

pēc gada jau ir debesskrāpju kvartāls. Tā pilsēta pārvēršas. Āzija ir pasaules daļa, kur alus patēriņš ir ļoti mazs. 25 – 30 litri uz vienu iedzīvotāju gadā, Eiropā salīdzinājumam – 80. Bet tas ļoti strauji aug.

– Kāds nākamais gads būs ekonomikā? – Neko jaunu nepateikšu – gads būs smags. Arī mūsu nozari ievērojami ietekmējuši pēdējie Saeimas lēmumi – akcīzes nodokļa palielināšana alum, sidriem, kokteiļiem, bezalkoholiskiem dzērieniem, PVN izmaiņas. Nebūs viegli. Gribu turpināt domāt pozitīvi, jo krīzes periods beigsies, jau pavasarī tomēr cilvēkiem optimisms būs lielāks un situācija uzlabosies.

– Vai nākamgad “Cēsu alus” īstenos arī kādus projektus Cēsīs, pilsētas sakārtošanā?

– Protams, šajā ekonomiskajā situācijā neviens nedzīvos tik labi kā ekonomikas izaugsmes gados, bet mūsu prioritātes un atbildība par pilsētu, kurā strādājam, paliek. Vērtības no ekonomiskās situācijas nemainās, bet jāatzīst, ka daudz ko noteiks iespējas. – Kādi pašai plāni?

– Gada sākumā pabeigšu studijas Rīgas Ekonomikas augstskolā biznesa vadības maģistrantūrā. Jāuzraksta maģistra darbs. Tam paies viss pavasaris. Pētīšu līderību un uzņēmuma vadību, to, kā mainās uzņēmuma vadītāja prasmju vai zināšanu nepieciešamība, ja mainās ekonomiskā situācija. Veikšu zinātnisku pētījumu, mani pašu kā uzņēmuma vadītāju šī tēma ļoti interesē. Tagad laiks tāds, zinu, kā pati rīkojos, un interesanti uzzināt, kā to dara citi, kā rīkojas, kā bija pirms gada, kad vēl notika strauja ekonomikas izaugsme. To, kā bija, kā ir praksē, salīdzināšu ar teoriju.

Brīvajā laikā gribētos kaut kur paceļot. Gada pirmajā pusē gan ceļojumiem nesanāks brīvs laiks. Gada otrā pusē plānoju apgūt kādu jaunu valodu, iespējams, franču. Šobrīd brīvi pārvaldu angļu un krievu, ir vācu valodas pamatzināšanas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
41

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
36

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
38

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Aizvadītajās diennaktīs ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 11 izsaukumi

14:09
17.06.2024
28

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 14. jūnija plkst. 6.30 līdz 17. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 11 izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, septiņus uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien pusdivos pēcpusdienā VUGD saņēma izsaukumu uz Madonas novada Jumurdas pagastu, kur notika vieglās automašīnas un mikroautobusa […]

Izstāde atdzīvina vietu

00:00
17.06.2024
45

Veselavas muiža it kā tā pati, bet cita – tāds ir vai katra secinājums, kurš to apmeklējis pēdējās dienās. Visas kungu mājas telpas piepilda gleznotāja Alekseja Naumova darbi. “Katrai bildei atrast vietu nemaz nebija grūti. Zināju telpas, domāju, kur der ceriņi, kur lielākas, mazākas ainavas. Te ir gan agrākie darbi, gan pēdējie no Francijas. Kad […]

Represijās piedzīvoto glabā atmiņas

00:00
16.06.2024
74

14.jūnijs – diena atmiņām, pārdomām par Latvijas mūsdienu vēsturi. Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena, kas atgādina par 1941.gada deportācijām. No savas zemes svešumā tika izvesti 15 443 cilvēki. 15 procenti no visiem izsūtītajiem bija bērni vecumā līdz desmit gadiem. Deportēja ne vien latviešus, arī ebrejus, krievus, vāciešus, poļus. No katriem desmit izsūtītajiem    aptuveni četri gāja […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
9
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
2
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi