Cēsīs, interneta kafejnīcā “Offlains” konstatēta narkotisko vielu lietošana.
Jau iepriekš “Druva” informējusi, ka šogad Cēsīs aizturētas vairākas jauniešu grupas par narkotisko vielu lietošanu un izplatīšanu. Viena no tām aizturēta pārbaudē, ko kriminālprocesa ietvaros veica Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes Vidzemes reģionālā nodaļa sadarbībā ar Valsts policijas Cēsu rajona pārvaldes darbiniekiem. Pārbaudes gaitā “Offlainā” policija izņēma trīs gramus marihuānas, aizturēja narkotisko vielu pārdevēju un pircēju, kā arī uz slimnīcu nogādāja trīs jauniešus, lai pārbaudītu, vai asinīs ir narkotiskās vielas. Pārbaudes to apstiprināja. Visi trīs jaunieši, no kuriem viens bija nepilngadīgais, bija lietojuši narkotiskās vielas. Pašlaik uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 253.1 panta trešās daļas par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos, glabāšanu un realizēšanu.
„Druva” ar “Offlains” īpašnieku Valteru Kolosovu tikās interneta kafejnīcā, kas, jāatzīst, neatstāj patīkamu un estētisku iespaidu. Jautāts par to, kādēļ pieļauta narkotisko vielu lietošana, pirkšana un pārdošana, V.Kolosovs skaidro: “Šeit tusēt bija sākusi nepareizā kompānija, esmu vainīgs, ka pieļāvu. Pats to vairs nevarēju apstādināt.” Viņaprāt, narkotiskās vielas nopirktas jau pirms ienākšanas interneta kafejnīcā, tomēr jaunais uzņēmējs nenoliedz, ka zālītes pīpēšana Cēsīs ir aktuāla. Viņš lēš, ka to dara apmēram 300 jauniešu.
„Offlainā” notiekošais satraucis ne tikai policiju, bet arī Cēsu pilsētas domi. Pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Mihaļovs atklāja, ka jau notikusi saruna ar V.Kolosovu. Tiks arī runāts ar mājas, kurā atrodas „Offlains”, īpašnieku, lai mudinātu pārtraukt līgumu par telpu izmantošanu. Domes sabiedriskas nozīmes, visa veida komercdarbības, ražošanas telpu un objektu pieņemšanas – nodošanas komisijai uzdots anulēt apliecību uzņēmējdarbības veikšanai. Domes izglītības nodaļa gatavo prokuratūrai rakstu, lai pēc iespējas ātrāk lieta tiktu nodota izskatīšanai tiesā. Un, kamēr lieta netiks izbeigta, pašvaldības policijai uzdots regulāri veikt interneta kafejnīcas kontroli. A. Mihaļovs vērtē, ka tas ir maksimālais, ko pašlaik iespējams paveikt.
Satraukumu „Offlains”, kas atrodas Rīgas ielā 47, radījis arī iepriekš. Pašvaldības policija un rajona policijas pārvalde pērn un arī šogad vairākkārt konstatējusi, ka interneta kafejnīcā nepilngadīgie jaunieši atradušies no plkst. 22. līdz plkst. 6, kad tas nav atļauts. Tāpat, pretēji normatīvo aktu prasībām, nepilngadīgie vecumā līdz 16 gadiem interneta kafejnīcā atradušies arī Izglītības un zinātnes ministrijas noteiktajā mācību laikā.
Cēsu pašvaldības policijas administratīvās uzraudzības nodaļas priekšnieks Valdis Suhanovs atklāja, ka pērn pieci vecāki administratīvi sodīti par to, ka viņu nepilngadīgie bērni atradušies „Offlainā” naktī. Bērni tur bijuši, piemēram, plkst. 23.45, 00.14; 00.30. Vienā gadījumā protokols sastādīts par bērna atrašanos “Offlainā” mācību stundu laikā plkst. 12.20.
Cēsu rajona policijas pārvaldes inspektore nepilngadīgo noziedzībā Inna Orlovska pastāstīja, ka pērn valsts policija „Offlains” īpašnieku divas reizes sodījusi par nepilngadīgo atrašanos kafejnīcā naktī un mācību laikā. Šogad īpašnieks sodīts vienu reizi par to, ka naktī kafejnīcā bijuši nepilngadīgie. Savukārt par “Offlaina” apmeklēšanu naktī sodīti trīs nepilngadīgie. Par minētajiem pārkāpumiem uzlikti naudas sodi.
Pašvaldības policijas darbinieki un I.Orlovska vērtē – ja agrāk problēmas bijušas arī ar citiem datorsaloniem, tagad tie darbību sakārtojuši un saistošo noteikumu pārkāpumi nenotiek. Taču „Offlainā” par spīti sarunām nekas nav mainījies. Nepilngadīgie uzturējušies interneta kafejnīcā neatļautā laikā, turklāt vecāki lielākoties par to nav bijuši informēti. Policisti atzīst, ka viens no būtiskākajiem jautājumiem, par ko jādomā, ir ietekme, kādu uz nepilngadīgo attīstību atstāj datorspēles un tik dažādie interneta saiti.
V.Kolosovs pats gan domā, ka nav nekā slikta, ja nepilngadīgie dažreiz pavada laiku pie datoriem interneta kafejnīcā. Viņaprāt, šādus vakarus vajadzētu atļaut. Viņš uzskata – labāk jaunieši uzturas salonā, nevis uz ielas. Līdz šim apmēram reizi mēnesī pieteikušās jauniešu kompānijas un nakts pavadīta pie datoriem. Arī pats īpašnieks bijis klāt līdz pat rītam. Tomēr vaicāts, vai tiek kontrolēts, kādus interneta saitus nepilngadīgie izmanto, V.Kolosovs atbildēja, ka viens cilvēks to nevar izdarīt: „Var jau, protams, likt programmas, filtrus, bet to visu var viegli apiet.”
Pagaidām interneta kafejnīca turpina savu darbību. „Offlains” īpašnieks gan atklāj, ka, visticamāk, tā ilgi vairs nepastāvēs.
Notikušais liek domāt, kādā vidē jaunieši pavada brīvo laiku, vai tiek nodrošinātas bērnu tiesības būt pasargātam no negatīvas ietekmes, kā arī par to, cik pieejamas ir narkotiskās vielas Cēsīs.
Komentāri