Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

No mazas kūtiņas līdz mūsdienīgai fermai 

Sarmīte Feldmane
00:00
13.12.2023
7
Zilver1 4

Veselavas pagasta zemnieku saimniecības “Caunītes” saimnieku Ilzes un Alda Zilveru veikums novērtēts ar Cēsu novada uzņēmēju gada balvu kategorijā “Gada lauksaimnieks”.

Patlaban “Caunītēs” ir 350 slaucamās govis, bet pavisam    ap 700 liellopu. Gadu gaitā izveidots augstražīgs    Holšteinas melnraibās šķirnes ganāmpulks. Pērn saim­niecība bija 17. Latvijā, kurā visaugstākā piena govju ražība, no govs izslaukti 12 633 kilogrami piena. Saimniece lēš, ka šīgada rādītāji varētu būt augstāki.

“Šī ir trešā ziema, kad govis ir jaunajā kūtī,” lepni saka saimnieks un uzsver, ka par modernas fermas būvniecību lēmuši ģimenes apspriedē kopā ar dēliem un meitu. “Mums tagad mazāka slodze, vairāk tikai palīdzam. Rītdienas jautājumi arī ir jauno ziņā,” teic Ilze. Dēlam Valdim ir sava ar “Caunītēm” saistītā saimniecība “Vidus Birzītes”, kurā telītes izaudzē no sešu mēnešu vecuma līdz grūsnībai. Lauris uzņēmies atbildīgākos darbus govju fermā, viņš arī gādā par pareizu barības devu aprēķināšanu un barošanu. “Lai būtu izslaukumi, svarīgs ir ciltsdarbs un pareiza barošana,”atgādina saimnieks.

Jāspēj reaģēt

Kad “Druva” ciemojas saimniecībā, rīta darbi pabeigti, ir brīdis atelpai, lai atskatītos, kā “Caunītes” gadu gaitā attīstījušās, kādi pārbaudījumi pieņemti, krīzes pārvarētas.
“Saimniekošanā nav tāda brīža, kad nebūtu kādas problēmas. Šogad kā nekad vienam izaicinājumam sekoja nākamais,” saka saimniece, bet saimnieks vien atgādina, ka lauksaimniecībā jābūt gataviem dažādām situācijām.

“Lopbarība ir sagatavota, bet kvalitāte zema, nevar cerēt uz lieliem izslaukumiem. Taču izdzīvosim, ganāmpulku nevajadzēs samazināt,” vērtē Aldis un pastāsta, ka jau vasarā tika samazināts jaunlopu skaits, vairākas grūsnās teles pārdotas. Tagad piena devējas brāķē. “Galvenais, lai mazāks barības patēriņš,” uzsver saimnieks un piebilst, ka iepriekš audzēts vairāk jauno govju, nekā pašiem vajag, tagad izvērtē, cik vajag ganāmpulka atjaunošanai.

“Valsts atbalstu par sausuma zaudējumiem, visticamāk, nesaņemsim. Pieteikumu gan iesniedzām. Ja ņemtu vērā ienākumus par pienu, tad varētu cerēt, bet, tā kā tika pārdotas grūsnās teles, brāķētās govis, ienākumu kritums neatbilst kritērijiem,” stāsta Ilze.

Lopbarībai pašu audzētais

“Šogad vairāk nekā agrāk bija iesēti graudi,” stāsta Aldis un paskaidro, ka lopbarības cena palielinājusies un, protams, pirkta lētākā, bet tās kvalitāte ne vienmēr bijusi cerētā.

“Kad izaudzē pats, zini kvalitāti. Patiesībā jau, ja gribi augstu izslaukumu, govīm jādod pārtikas graudi. Kā jau pirmajā gadā, bija kļūdas. Novāktos graudus placinājām, ja mitri, gatavojām kā skābbarību. Pašu izaudzētie jau drīz būs izbaroti. Pērkam arī no vietējiem zemniekiem,” pastāsta Aldis, bet Ilze atgādina – lopbarības sagatavošana šovasar bijusi laimes spēle. “Pirmais pļāvums bija ļoti knaps. Rudenī atāli bija, bet zāli nevarēja pietiekami apžāvēt. Rudenī kukurūzu paspējām novākt līdz lielajiem vējiem un lietiem, toties, kad bija jāpļauj lucerna, vairs nevarēja tikt uz lauka, aizņēmāmies tehniku un satinām ruļļos. Pupas salikām kaudzē, varbūt tā darīt vajadzēja arī  ar vasarājiem, jo raža bija maza,” stāsta Ilze.

Aldis atzīst, ka, redzot krusas postījumus Kurzemē, saimniecībā vērtē vajadzību apdrošināt sējumus. Svarīgi, kāds būs apdrošinātāju piedāvājums. Ganāmpulks gan ir apdrošināts. Nākamgad plānots, ka graudaugu sējumu būs trīs reizes vairāk.  “Cau­nītes” apsaimnieko 570 hektārus, vēl lauki ir arī “Vidus Birzītēm”. Lielas platības tiek nomātas Vaives pagastā, tur lauki līdzenāki nekā Veselavā, var audzēt graudus. Arī attālums    optimāls. Aldis piebilst, ka pagastā visi lauki tiek apsaimniekoti un zemi dabūt nevar.

Sadarboties ir noderīgi

Pienu saimniecība pārdod Igaunijas un Latvijas piensaimnieku kooperatīva “E-Piim” piena kombinātam Paidē. Tas tikko uzcelts, ir viena no modernākajām piena pārstrādes rūpnīcām Austrumeiropā. “Esam kooperatīvā “Piena ceļš” , un tas kopā ar igauņiem ir  “E-Piim” dibinātājs. Kooperatīvā biedri lemj, cik var atļauties maksāt par pienu. Tā kā  rūpnīca vēl nestrādā ar pilnu jaudu, saprotams, ka mums nav augstākā iepirkuma cena.  Kad pavasarī visiem bija cenas kritums, mums tas notika lēnāk, tāpat tagad arī palielinās. Ja vērtē vidējās iepirkuma cenas, tad mums ir virs vidējās,” stāsta Aldis un uzsver: “Ceram uz nākotni, pāris gadu paies, kamēr kooperatīvs iekaros tirgu.”

Aldis atzīst, ka Latvijā ir pārāk daudz mazu kooperatīvu un to iespējas ierobežotas. Kad daudzi zemnieki uztraucās par elektroenerģijas cenu kāpumu, “Caunītes” tas gandrīz neskāra.    “E-Piim” pirms elektrības sadārdzinājuma noslēdza līgumu ar “Enefit”    uz 12 gadiem. Jāmaksā 50 eiro par megavatstundu, pirms tam bija nedaudz lētāk. “Elek­trība nekad nebūs tik lēta, kāda bija pirms krīzes. Tas arī viens no kooperatīva ieguvumiem, var piedāvāt lielu paketi. Tajā ir arī jaunā rūpnīca Igaunijā, Jaunpils pienotava un zemnieku saimniecības,” pastāsta zemnieks.
Aldis uzsver, ka saimniekošanā svarīga sadarbība    ar kaimiņiem. Tāda izveidojusies ar  “Lejas Krastiņiem” Vaives pagastā un “Pintāniem” Raunas pagastā. “Caunītes” izmanto Priekuļu    “Pušklaipu” pakalpojumus. “Teh­ni­ku aizdodam un aizņemamies. Mums ir kombains kukurūzas novākšanai, to izmanto visas trīs saim­niecības, ja kādam kas salūst, cits izpalīdz ar savu tehniku. Vairāk saimniecībām sadarboties jau būtu sarežģīti, jo darbi gaida visus vienā laikā,” vērtē veselavietis un atzīst, ka valsts mērogā zemniekiem trūkst sadarbības, nemaz nerunājot par nopietnu kooperāciju.

“Vai nav bēdīgi, ka zemnieki paši nespēj uzturēt organizācijas, kuras viņus pārstāv un aizstāv?    Valsts finansējums sabiedriskajām organizācijām nešķiet pareizi. Kooperatīvi vismaz paši sevi finansē,” saka “Caunīšu” saimnieks. Pats ir Zemnieku saeimā, kurā apvienojušies dažādu nozaru zemnieki, un    Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācijā, kas ir    profesionāla organizācija.

“Esam apmierināti. Ir izveidota Eiropas Savienības nosacījumiem atbilstoša saimniecība, tirgū varam stāvēt izdevīgā pozīcijā. Pašreiz nepelnām, bet    varam risināt ikdienas problēmas, gaidām rezultātu nākotnē. Bet var būt dažādi. Ar to jārēķinās. Risks ir visur un vienmēr,” saka lopkopis, bet Ilze atgādina, ka ikdienā jātiek galā ar kredītiem, līzingiem. “Kredītprocenti, protams, palielinājušies. Daļu kompensēs valsts, tas liels atbalsts. Piena iepirkuma cena katru mēnesi palielinās, bet skaidrs, ka 50 centi par kilogramu nebūs. Tas bija par daudz labi,” vērtē saimniece.

Bez ieguldījumiem nav rezultāta

Protams, ģimenē tiek apsvērts, kas saimniecībā uzlabojams. Un saraksts ir diezgan garš. “ Jādomā par novietni  teļiem līdz sešu mēnešu vecumam. Tai jābūt siltai, ērti izmazgājamai, dezinficējamai. Dzirdināšanai izmantotu robotus, tie lieli ieguldījumi. Tehnikas remontam vajag    telpas, tāpat graudu glabāšanai un apstrādei. Piena lopkopībā vajag ļoti daudz ēku. Arī tehnika aizvien jāatjauno. Tehnoloģijās jāiegulda, lai    vajadzētu mazāk strādājošo un pašiem mazāk    jāstrādā ar rokām,” pārdomās dalās Aldis, bet llze pārliecinājusies, ka lopkopībā ne jau alga ir tā svarīgākā. Un, kā atklāj Aldis, saimniecībā strādājošie saņem vairāk nekā skolotāji.  “Vispirms jābūt labiem darba apstākļiem. Darbi­nieki pie mums brauc no Si­guldas, Drustiem, Rīdzenes, Cēsīm, Liepas. Ir nodrošināta iespēja pārnakšņot, nedaudz kompensējam degvielas izdevumus,” stāsta Ilze, un Aldis uzsver, ka ne katrs gatavs strādāt lopkopībā. Nav arī zudis priekšstats, kāds bija darbs    kolhozu fermās.

“Tas, kā nozare dažu desmitu gadu laikā attīstījusies, ir apbrīnojami. Visu laiku mācāmies, citādi darbam nebūs rezultāta,” saka “Caunīšu” saimnieks.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
24

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
29

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
57

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
151

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi