Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

No idejas līdz tās īstenošanai

Marija Rubene
23:00
11.10.2023
15
Jaunpiebalga 1

Skolēnu pašpārvaldes ir būtisks skolu ikdienas elements. Tās pilnveido skolēnu prasmes, turklāt palīdz skolā radīt vidi, kurā bērni jūtas labi un saprasti.

Skolēnu labbūtībai

Jaunieši ir lieliski, idejām bagāti un enerģiski! “Pašpārvalde ir kā vidutājs starp audzēkņiem un skolas vadību, lai kopā ar bērniem veidotu tādu vidi, kurā skolēniem ir interesanti un labi,” saka Jaunpiebalgas vidusskolas sociālā pedagoģe un pašpārvaldes konsultante Baiba Damroze. Viņa paskaidro, ka pašpārvalde pārstāv visus audzēkņus un pašpārvalžu darbībai ir būtiska loma bērnu un jauniešu labbūtības nodrošināšanā.

“Dalība pašpārvaldē ir brīvprātīga. Tas ir pareizi, jo katram, kurš tajā sāk darbību, ir kādi mērķi, skatījums, vēlmes. Tikšanās ir regulāras, reizi nedēļā. Skolēnu vēlme darboties ir liela, bet ne vienmēr tam pietiek laika un spēka, jo slodze mācībās un ārpusskolas aktivitātēs arī ir liela,” atzīst B.Damroze.

Pašpārvaldes sākumskolā ir tikpat nozīmīgas kā mācību iestādēs, kurās ir arī vecāki audzēkņi, pauž Cēsu Pastariņa sākumskolas pedagoģe Laila Meluškāne. “Bērnu iesaiste skolas dzīves veidošanā un organizēšanā ir būtiska gan skolotājiem, gan audzēkņiem. Šī ir iespēja pilnveidot, veidot interesantāku skolas dzīvi. Tieši bērni ir tie, kuri to var vislabāk! Pašpārvalde pārstāv skolēnu viedokli, šis ir arī informācijas avots,” vērtē L.Meluš­kāne un pastāsta, ka sākumskolas posmā pašpārvaldes darbība notiek skolotāja vadībā. 4. līdz 6. klašu skolēni kopā sanāk reizi mēnesī, ja gatavojas kādam pasākumam, tiekas ik nedēļu vai pat biežāk.

Jaunpiebalgas vidusskolas 12. klases audzēkne Zanda Logino­va, kura darbojas pašpārvaldē, “Druvai” pastāstīja, ka iesaistījusies ar vēlēšanos līdzdarboties, veidojot skolas dzīvi interesantāku: “Dalība pašpārvaldē ir iespēja īstenot savas idejas, radīt sev un visiem skolēniem saistošāku skolas vidi. Uzklausām citus skolas biedrus. Pieaugušie, lai kā censtos, nevar tik labi izprast bērnu un jauniešu intereses, vēlmes, kā skolēni paši tās var formulēt. Skolas vadība, skolotāji ļoti ieklausās mūsu viedoklī, ir atsaucīgi, mūsu ierosinājumi saņem atbalstu.”

Vai izdodas iesaistīt arī sabiedriski mazāk rosīgos skolēnus? Z. Loginova uzskata, ka svarīgi ir stāstīt un skaidrot, kā arī organizēt daudzveidīgus pasākumus, lai tie būtu interesanti plašākam skolēnu lokam: “Iesaistoties, pamēģinot nereti arī tiem, kuri ikdienā ir mazāk darbīgi, rodas interese un vēlēšanās ne tikai piedalīties kādā aktivitātē, bet arī pievienoties pašpārvaldei.”

Līgatnes Jauno Līderu vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā Gundega Pētersone atzīst, ka tas, cik aktīva un skolas dzīvē pienesumu nesoša ir paš­pārvalde, ir atkarīgs no tajā iesaistītajiem skolēniem. Līderu vidusskolā tajā darbojas 5. līdz 12. klase audzēkņi un pašpārvalžu darbs ik gadu ir atšķirīgs. “Tā ir viena no skolas iekšējām institūcijām, kurai atbilstoši normatīviem ir jābūt. Situācijas bijušas dažādas. Reizēm pašpārvaldes darbība ir skolas vadības motivēta, veidota, tādos gadījumos tā nebūs tik efektīva kā tad, ja skolēni paši ir iniciatori un vēlas darboties. Piemēram, pērnais gads mūsu skolā bija brīnišķīgs piemērs tam, cik pozitīvi daudz paš­pārvalde var paveikt, kādu pienesumu tā var dot skolas dzīvē. Līdz šim skolēni vairāk aktīvi bijuši pasākumu organizēšanā, bet iesaiste var būt skolas padomē, dokumentu veidošanā, iekšējās kārtības noteikumu mainīšanā un citos jautājumos. Pašpārvalde pārstāv visu skolēnu viedokli. Iespējas un loma var būt ļoti plašas. Tas ir spēks, kas ir jāņem vērā!” stāsta G. Pētersone.

Pieredze, kas noder dzīvē

Plānošana un vadības iemaņas, prasme sadarboties, sevis apliecināšana ir svarīgs ieguvums bērniem un jauniešiem, un tieši to veicina darbošanās pašpārvaldē. Tā atzīst visi “Druvas” uzrunātie pedagogi. B. Damroze saka: “Skolēnu pašpārvaldēs jaunieši var gūt pieredzi, kā radīt idejas, kā tās īstenot, turklāt – kā pēc tam paveikto arī novērtēt. Ne visas idejas izdodas īstenot, bet arī tas dod pieredzi. Savukārt, ja iecere īstenota, tas sniedz lielu motivāciju darboties tālāk. Šī ir arī sadraudzības, sadarbības pieredze. Tās ir papildu zināšanas, kas noder visu dzīvi.”

Līdzdalības, sadarbības, komunikācijas, plānošanas, atbildības pieredzi var krāt jau sākumskolā, atzīst L. Meluškāne un piebilst, ka ļoti svarīgi – tā tiek attīstīts arī radošums! G. Pētersone vērtē, ka dalība pašpārvaldē veido skolēniem pašpārliecinātību, prasmi saskatīt savu spēju, prasmju robežas un tās paplašināt. “Šī ir lieliska pirmā pieredze, īstenojot savas iniciatīvas, izsakot viedokli, aizstāvot idejas,” saka G.Pētersone.

Komentārs

Biedrības “Pašpārvalžu atbalstam” pārstāve Brigita Medne komentē, kādēļ skolēnu pašpārvaldes ir svarīgas ne tikai skolēniem, bet arī skolām un sabiedrībai kopumā: “Skolēnu pašpārvalde nav tikai pasākumu organizatori. Pašpārvalžu darbība ir ieguvums ne tikai to dalībniekiem, bet plašākai sabiedrībai. Tās ir iespēja piedalīties lēmumu pieņemšanā par visiem jautājumiem, kas skar skolēnus. Tās ir arī viņu tiesības – būt daļai no lēmuma pieņemšanas procesa. Tā ir iesaiste mācību un audzināšanas darbā, kur skolēni var būt sadarbības partneri, arī mobinga mazināšanā, jauniešiem aktuāla mācību satura radīšanā. Ieguvumu ir daudz.

Esot pašpārvaldē, skolēns iemācās daudz, izmēģina aktivitātes, iespējas, lai izprastu, ko vēlas darīt nākotnē, mācās sadarboties ar citiem, uzņemties atbildību, izpildīt pienākumus. Tas ir ieguvums arī skolai, kurā tiek veidota interesanta, saistoša, labestīga vide, kurā jaunieši paši jūtas komfortabli. Tieši skolēns var identificēt arī problēmas, kuras pieaugušajiem nav pat redzamas. Tātad – var palīdzēt meklēt arī risinājumus.

Skolas vadībai, pedagogiem tā ir iespēja iegūt lieliskus sadarbības partnerus, ar kuriem kopā izvērtēt skolas darbību un uzlabot to. Tas ir arī ieguvums Latvijai kopumā, lai būtu foršas, uz skolēnu vajadzībām, interesēm balstītas mācību iestādes, sadarbībā ieinteresēti pedagogi un skolēni. Ja skolēni iegūst līdzdalības, cieņpilnas sadarbības pieredzi jau skolā, ticu, ka tas rada labu augsni, lai veidotos sabiedrība, kas vēlas iesaistīties, līdzdarboties, piedalīties vēlēšanās, izteikt viedokli un iesaistīties aktivitātēs, kas uzlabo vidi.

Ir prieks redzēt, ka aizvien vairāk pedagogu, skolu, kā arī pašu jauniešu apzinās, cik svarīgas ir pašpārvaldes. Ir pašpārvaldes, kuras darbojas arī ārpus skolas, sadarbojoties ar pilsētas, novada jauniešiem, politikas veidotājiem. Potenciāls ir ļoti liels. Pozitīvi, ka izpratne par to, ka pašpārvaldes ir labs sadarbības partneris lēmumu pieņemšanā, uzlabojas, veidojas arī atbalsta mehānismi skolēnu pašpārvalžu projektu īstenošanai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
24

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
29

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
57

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
151

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi