Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

No idejas līdz tās īstenošanai

Marija Rubene
23:00
11.10.2023
15
Jaunpiebalga 1

Skolēnu pašpārvaldes ir būtisks skolu ikdienas elements. Tās pilnveido skolēnu prasmes, turklāt palīdz skolā radīt vidi, kurā bērni jūtas labi un saprasti.

Skolēnu labbūtībai

Jaunieši ir lieliski, idejām bagāti un enerģiski! “Pašpārvalde ir kā vidutājs starp audzēkņiem un skolas vadību, lai kopā ar bērniem veidotu tādu vidi, kurā skolēniem ir interesanti un labi,” saka Jaunpiebalgas vidusskolas sociālā pedagoģe un pašpārvaldes konsultante Baiba Damroze. Viņa paskaidro, ka pašpārvalde pārstāv visus audzēkņus un pašpārvalžu darbībai ir būtiska loma bērnu un jauniešu labbūtības nodrošināšanā.

“Dalība pašpārvaldē ir brīvprātīga. Tas ir pareizi, jo katram, kurš tajā sāk darbību, ir kādi mērķi, skatījums, vēlmes. Tikšanās ir regulāras, reizi nedēļā. Skolēnu vēlme darboties ir liela, bet ne vienmēr tam pietiek laika un spēka, jo slodze mācībās un ārpusskolas aktivitātēs arī ir liela,” atzīst B.Damroze.

Pašpārvaldes sākumskolā ir tikpat nozīmīgas kā mācību iestādēs, kurās ir arī vecāki audzēkņi, pauž Cēsu Pastariņa sākumskolas pedagoģe Laila Meluškāne. “Bērnu iesaiste skolas dzīves veidošanā un organizēšanā ir būtiska gan skolotājiem, gan audzēkņiem. Šī ir iespēja pilnveidot, veidot interesantāku skolas dzīvi. Tieši bērni ir tie, kuri to var vislabāk! Pašpārvalde pārstāv skolēnu viedokli, šis ir arī informācijas avots,” vērtē L.Meluš­kāne un pastāsta, ka sākumskolas posmā pašpārvaldes darbība notiek skolotāja vadībā. 4. līdz 6. klašu skolēni kopā sanāk reizi mēnesī, ja gatavojas kādam pasākumam, tiekas ik nedēļu vai pat biežāk.

Jaunpiebalgas vidusskolas 12. klases audzēkne Zanda Logino­va, kura darbojas pašpārvaldē, “Druvai” pastāstīja, ka iesaistījusies ar vēlēšanos līdzdarboties, veidojot skolas dzīvi interesantāku: “Dalība pašpārvaldē ir iespēja īstenot savas idejas, radīt sev un visiem skolēniem saistošāku skolas vidi. Uzklausām citus skolas biedrus. Pieaugušie, lai kā censtos, nevar tik labi izprast bērnu un jauniešu intereses, vēlmes, kā skolēni paši tās var formulēt. Skolas vadība, skolotāji ļoti ieklausās mūsu viedoklī, ir atsaucīgi, mūsu ierosinājumi saņem atbalstu.”

Vai izdodas iesaistīt arī sabiedriski mazāk rosīgos skolēnus? Z. Loginova uzskata, ka svarīgi ir stāstīt un skaidrot, kā arī organizēt daudzveidīgus pasākumus, lai tie būtu interesanti plašākam skolēnu lokam: “Iesaistoties, pamēģinot nereti arī tiem, kuri ikdienā ir mazāk darbīgi, rodas interese un vēlēšanās ne tikai piedalīties kādā aktivitātē, bet arī pievienoties pašpārvaldei.”

Līgatnes Jauno Līderu vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā Gundega Pētersone atzīst, ka tas, cik aktīva un skolas dzīvē pienesumu nesoša ir paš­pārvalde, ir atkarīgs no tajā iesaistītajiem skolēniem. Līderu vidusskolā tajā darbojas 5. līdz 12. klase audzēkņi un pašpārvalžu darbs ik gadu ir atšķirīgs. “Tā ir viena no skolas iekšējām institūcijām, kurai atbilstoši normatīviem ir jābūt. Situācijas bijušas dažādas. Reizēm pašpārvaldes darbība ir skolas vadības motivēta, veidota, tādos gadījumos tā nebūs tik efektīva kā tad, ja skolēni paši ir iniciatori un vēlas darboties. Piemēram, pērnais gads mūsu skolā bija brīnišķīgs piemērs tam, cik pozitīvi daudz paš­pārvalde var paveikt, kādu pienesumu tā var dot skolas dzīvē. Līdz šim skolēni vairāk aktīvi bijuši pasākumu organizēšanā, bet iesaiste var būt skolas padomē, dokumentu veidošanā, iekšējās kārtības noteikumu mainīšanā un citos jautājumos. Pašpārvalde pārstāv visu skolēnu viedokli. Iespējas un loma var būt ļoti plašas. Tas ir spēks, kas ir jāņem vērā!” stāsta G. Pētersone.

Pieredze, kas noder dzīvē

Plānošana un vadības iemaņas, prasme sadarboties, sevis apliecināšana ir svarīgs ieguvums bērniem un jauniešiem, un tieši to veicina darbošanās pašpārvaldē. Tā atzīst visi “Druvas” uzrunātie pedagogi. B. Damroze saka: “Skolēnu pašpārvaldēs jaunieši var gūt pieredzi, kā radīt idejas, kā tās īstenot, turklāt – kā pēc tam paveikto arī novērtēt. Ne visas idejas izdodas īstenot, bet arī tas dod pieredzi. Savukārt, ja iecere īstenota, tas sniedz lielu motivāciju darboties tālāk. Šī ir arī sadraudzības, sadarbības pieredze. Tās ir papildu zināšanas, kas noder visu dzīvi.”

Līdzdalības, sadarbības, komunikācijas, plānošanas, atbildības pieredzi var krāt jau sākumskolā, atzīst L. Meluškāne un piebilst, ka ļoti svarīgi – tā tiek attīstīts arī radošums! G. Pētersone vērtē, ka dalība pašpārvaldē veido skolēniem pašpārliecinātību, prasmi saskatīt savu spēju, prasmju robežas un tās paplašināt. “Šī ir lieliska pirmā pieredze, īstenojot savas iniciatīvas, izsakot viedokli, aizstāvot idejas,” saka G.Pētersone.

Komentārs

Biedrības “Pašpārvalžu atbalstam” pārstāve Brigita Medne komentē, kādēļ skolēnu pašpārvaldes ir svarīgas ne tikai skolēniem, bet arī skolām un sabiedrībai kopumā: “Skolēnu pašpārvalde nav tikai pasākumu organizatori. Pašpārvalžu darbība ir ieguvums ne tikai to dalībniekiem, bet plašākai sabiedrībai. Tās ir iespēja piedalīties lēmumu pieņemšanā par visiem jautājumiem, kas skar skolēnus. Tās ir arī viņu tiesības – būt daļai no lēmuma pieņemšanas procesa. Tā ir iesaiste mācību un audzināšanas darbā, kur skolēni var būt sadarbības partneri, arī mobinga mazināšanā, jauniešiem aktuāla mācību satura radīšanā. Ieguvumu ir daudz.

Esot pašpārvaldē, skolēns iemācās daudz, izmēģina aktivitātes, iespējas, lai izprastu, ko vēlas darīt nākotnē, mācās sadarboties ar citiem, uzņemties atbildību, izpildīt pienākumus. Tas ir ieguvums arī skolai, kurā tiek veidota interesanta, saistoša, labestīga vide, kurā jaunieši paši jūtas komfortabli. Tieši skolēns var identificēt arī problēmas, kuras pieaugušajiem nav pat redzamas. Tātad – var palīdzēt meklēt arī risinājumus.

Skolas vadībai, pedagogiem tā ir iespēja iegūt lieliskus sadarbības partnerus, ar kuriem kopā izvērtēt skolas darbību un uzlabot to. Tas ir arī ieguvums Latvijai kopumā, lai būtu foršas, uz skolēnu vajadzībām, interesēm balstītas mācību iestādes, sadarbībā ieinteresēti pedagogi un skolēni. Ja skolēni iegūst līdzdalības, cieņpilnas sadarbības pieredzi jau skolā, ticu, ka tas rada labu augsni, lai veidotos sabiedrība, kas vēlas iesaistīties, līdzdarboties, piedalīties vēlēšanās, izteikt viedokli un iesaistīties aktivitātēs, kas uzlabo vidi.

Ir prieks redzēt, ka aizvien vairāk pedagogu, skolu, kā arī pašu jauniešu apzinās, cik svarīgas ir pašpārvaldes. Ir pašpārvaldes, kuras darbojas arī ārpus skolas, sadarbojoties ar pilsētas, novada jauniešiem, politikas veidotājiem. Potenciāls ir ļoti liels. Pozitīvi, ka izpratne par to, ka pašpārvaldes ir labs sadarbības partneris lēmumu pieņemšanā, uzlabojas, veidojas arī atbalsta mehānismi skolēnu pašpārvalžu projektu īstenošanai.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
5

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
22

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
232

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
32
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi