Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

No atrastas lauskas līdz “Trauslajam mantojumam”

Sarmīte Feldmane
05:11
16.05.2024
214
Porcelans

Skaisti. Lielstraupes pils tūrisma informācijas speciāliste Kristīne Šilkina ir teju nepamanāma. FOTO: Sarmīte Feldmane

Lielstraupes pilī pavasara saule caur logiem atmirdz porcelāna traukos. Vairāk nekā 400 priekšmetus izstādei “Trauslais mantojums” atnesuši vairāk nekā 30 Straupes un tuvākās apkārtnes iedzīvotāji.

“Viss sākās ar to, ka talkojot pie ķirša koka atradām skaistas apakštasītes lausku,” stāsta Lielstraupes pils tūrisma informācijas speciāliste Rudīte Vasile. Tā izrādījās no pasaulē pazīstamās firmas “Villeroy & Boch” ražojumiem.    Tad Mārtiņš Zelmenis,    kaimiņmājā ierīkojot puķu dobi, atrada Kuzņecova fabrikas ražojumu lauskas. Strau­piete Anda Alsberga, ieraugot pilī traukus, kas savākti ikdienas lietošanai, vien pabrīnījusies, ka tādas vērtības izmanto ikdienā. “Tā vārds pa vārdam, līdz viņa teica: “Atvērsim acis uz to, kas mums gandrīz katram ir, bet ko mēs neredzam”. Tā radās ideja, ka Lielstraupes Pils biedrība varētu sarīkot porcelāna izstādi,” atklāj R.Vasile. Sociālajos tīklos aicināja atnest to, kas mājās saglabājies. Rudīte smej, ka vislielākās vērtības ir zem puķu podiem. Tasītes, bļodiņas, kuras it kā savu laiku nokalpojušas, tiek praktiski izmantotas.

Liels bija pārsteigums par atsaucību un ieinteresētību. Teju katrs trauks līdzi nesa savu stāstu. “Kad 1899.gadā piedzima mana vecāmamma, viņai mamma    uzdāvināja cukura graudu karoti, kas izgatavota 19.gadsimta beigās.  Kad 1940.gadā piedzima mana mamma, viņai uzdāvināja “Jessen” firmas kafijas tasīti, ražotu 20.gados, un cukura karotīti. Tasīti un karotīti saņēmu no savas mammas un visus gadus rūpīgi glabāju,” tāds ir straupieša Ilmāra Šteinberga stāsts.

Andra Kalniņa no Līgatnes izstādei nodevusi ziediem rotātu lielu krūzi. Mājinieki vien noteikuši, ka šovasar paliks bez ķīseļa, jo kur gan to tagad lies. Pirms tam vecaistēvs krūzē katru rītu uzlējis miežu – cigoriņu kafiju un tad sau­cis pa visu māju: “Mamm, kopijs gatavs!”   

Dace Lediņa no Siguldas    atvedusi lielu sāls trauku ar koka vāku, kurā aizvien glabājas sāls. Kāds atnesis kaķa ūdens bļodiņu, kas, izrādās, ir Kuzņecova fabrikas porcelāns. Un servīzes “Vik­torija”, “Ping-Pong”, “Lai­ma”, “Tauta”, “Maija”, “Ru­benss”, “Karīna”, “Māra”, “Laimdota”, “Ausma”, “Daina” un daudzas citas,    kas ražotas Latvijā.

“Gan tie, kuri atnesa traukus, gan izstādes apmeklētāji ir pārsteigti, ka ikdienā izmantojuši porcelāna šķīvjus, krūzītes,” teic    Lielstraupes pils tūrisma informācijas speciāliste    Kristīne Šilkina un rāda šķīvīti, no kura bērnībā ēda putru. “Mamma uzstāja – kad izēdīšu, ieraudzīšu zaķīti. Lūk, bļodiņa, kurā svētkos vienmēr lika rasolu. Esmu pārsteigta, ka tie ir porcelāna trauki. Un ne jau tikai es,” saka Kristīne.

Kad māju bēniņi bija izrevidēti, trauku skapji pārskatīti, pilī sanestos trauku simtus novērtēja Rīgas Porcelāna muzeja direktore Iliana    Veinberga. “Viņa katram mazākajam trauciņam, krūzītei noteica, kad un kur ražots, arī mākslinieku vārdus. Te ir daudz lietu, kurām muzejiska vērtība, bet kuru    nav krājumā,” pastāsta R.Vasile un piebilst, ka apbrīno porcelāna cienītāju zināšanas un aizraušanos. Neticējusi, ka tik daudzus tas interesē.

Andas Alsbergas ģimenē arī vedekla un mazmeita Elza interesējas par porcelānu. Ģimenes lepnums ir servīze “Elza”, bet pati Elza krāj porcelāna lapsas.    Straupieši Madara un Nauris Reinhardi izstādei uzticējuši gan porcelānu no Sostu ģimenes trauku skapja Drabešu pagastā, gan no Reinhardu Straupē.

Izstādes atklāšana bija porcelāna cienītāju tikšanās un izziņas reize par porcelānu. Māksliniece    Dace    Blūma dalījās stāstos par Rīgā ražotā porcelāna unikalitāti, vērtību un veselīgumu. Pati strādājusi Rīgas porcelāna fabrikā. “Porcelāns – tas ir māls, fajanss, akmens masa. Tad porcelāns, kas nav porains, tiek apdedzināts 1400 grādos. Arī Ķīnā porcelānu vērtē ne pēc causpīdīguma, bet skaņas, kas raksturo tā trauslumu. Jo dzidrāka skaņa, jo augstākas kvalitātes izstrādājums,” skaidroja māksliniece. Der arī zināt, ka  katra fabrika savu produkciju iezīmēja ar zīmogu trauka apakšā, ar porcelāna marku. Tajā varēja iekļaut ne tika rūpnīcas logo, arī informāciju par izstrādājuma šķiru, ko atklāja zīmoga krāsa, arī autoru un vai prece paredzēta vietējam vai eksporta tirgum.

“Pēdējos gados daudzi apnikušie padomju laika trauki izmesti, tāpat arī vēl vecāki. Bet pirms izmet, vērts paskatīties zem tasītes vai šķīvja, vai tur nav Kuzņecova, Jessena vārds vai burti RPFF, RPR… Tad ar atradumu var papildināt izstādi,” saka R.Vasile un uzsver, ka tā nav tikai atmiņu izstāde. Tā ir kā krāšņa, apbrīnas vērta buķete, kas pārsteidz ar formu daudzveidību, eleganci, mūsdienīgumu, zīmējumu kvalitāti. Buķete, kas piešķir krāsas gan Latvijas vēstures, gan mūsu ģimenes stāstam. Un vairo lepnumu, kā cauri gadsimtiem Latvijā prata ražot ko tik trauslu un skaistu kā porcelāns.

Porcelāna entuziasti sestdienās labprāt pastāstīs vairāk. Sestdien Lielstraupes pilī varēs satikt porcelāna kolekcionāri Andu Als­bergu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Seši padomi bērnu drošībai internetā vasaras brīvlaikā

06:29
03.07.2024
3

Vasaras brīvdienās bērni mēdz pavadīt internetā ilgākas stundas nekā skolas laikā. Tādēļ vecāku pienākums ir parūpēties, lai bērni pavadītu savos datoros un viedierīcēs pēc iespējas mazāk laika, un lieku reizi atgādināt, ka internets nedrīkst aizstāt saziņu un attiecības klātienē. Gādājot par bērnu drošību internetā, ir vērts izrunāt ar viņiem virkni būtisku kiberhigiēnas jautājumu. Pirmkārt, ir […]

Ceļa zīme vērīgākos var samulsināt

06:10
03.07.2024
5

Redakcijā vērsās cēsniece V., paužot neizprati par ceļa apzīmējumiem atjaunotajā ielas posmā Cēsīs, Bērzainē. Ceļa zīmē norādītie celiņi gājējiem un velobraucējiem nesakrīt ar apzīmējumiem uz asfalta. Ja ņem vērā apzīmējumus ceļa zīmē, tad iznāk, ka riteņbraucējiem jāturpina pārvietoties pa gājējiem paredzēto ietvi, savukārt gājējiem jāiet pa velo celiņu. “Druva” sazinājās ar Cēsu novada Īpašumu apsaimniekošanas […]

Āraisim ir noslēpumi. Arheologi tos atklāj

00:00
03.07.2024
11

Divas dienas Āraišu ezerā lietuviešu zemūdens arheoloģes, Klaipēdas universitātes pētnieces Elenas Pranckenaites vadībā pētīja iespējamo būvju atliekas. Pēdējo reizi šāda izpēte notika pirms 30 gadiem, 1994.gada vasarā. Toreiz nirējs Voldemārs Rains zem ezera dūņu slāņa konstatēja koka žoga paliekas.   “Zemūdens arheologi veica visa ezera skenēšanu ar 3D sān­skata sonāru, ekrānā uzreiz bija redzams, kas atrodas […]

Vētra atcēla kapu svētkus Cēsu Meža kapos

13:18
02.07.2024
238

Par to, ka šīs nedēļas nogalē plānotie kapu svētki Meža kapos nenotiks, Cēsu novada dome vēstīja jau otrdienas, 2.jūlija rītā. Pašvaldība arī ziņoja, ka kapsētas sakopšanā strādā vietvaras darbinieki, bet tiek meklēts ārpakalpojuma sniedzējs. Pirmdienas, 1.jūlija pēcpusdienā, vēja brāzmas pamatīgi postīja Cēsu Mežu kapu jaunāko apbedījumu kalniņu un tai pretim esošo vecākās kapsētas daļu. Lauztas […]

Par laupīšanu grupā policija Valmierā aiztur divus vīriešus

09:10
02.07.2024
27

Aizvadītajā piektdienā Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas par laupīšanu grupā Valmierā aizturēja divus vīriešus, kuri, pielietojot vardarbību, aplaupīja kādu vīrieti. Par notikušo sākts kriminālprocess, izmeklēšana kriminālprocesā turpinās. Aizvadītajā piektdienā, 28.jūnijā, ap pulksten 16.17 Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas saņēma izsaukumu uz Strazdu ielu, Valmierā, kur, pielietojot vardarbību, tika aplaupīts […]

Lauksaimniecībā jaunas šķirnes, metodes un tehnoloģijas

00:00
02.07.2024
51

Saimniekošana laukos attīstās, zinātnieki rada jaunas augstražīgas šķirnes, tiek izstrādātas jaunas tehnoloģijas, zemnieki apgūst un izmanto jaunas pieredzes. Latvijas Lauku konsultāciju centra (LLKC) augkopības konsultanti no visas Latvijas apmeklēja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Priekuļu pētniecības centru, zemnieku saimniecības “Kliģeni” siltumnīcas Cēsīs, “Kalna Smīdes 1” Drabešu pagastā un “Eicēnus” Straupes pagastā. “Reizi gadā braucam uz […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
18
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi