Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Nakšņot sniegā mīnus 37 grādos

Druva
23:00
29.03.2007
3

Tagad, kad ārā plosās pavasaris, runāt par ziemu būtu neprāts, tomēr NBS Instruktoru skolas pasniedzēju Ingus Linē un Mareka Dombrovska stāstītais par saviem ziemīgajiem piedzīvojumiem lika tvert diktofonu, lai viņu stāstu fiksētu.

Izjust uz savas ādas

Abi Zviedrijas ziemeļos izbaudījuši to, ko daži sauc par ziemas izdzīvošanas skolu, lai gan I.Linē saka, ka tas skanot pārāk skaļi. I.Linē piedalījies pamatkursā, bet M.Dombrovskis sevi pārbaudījis arī otrā līmeņa kursā, kurā tiek tikai pēc izieta pirmā līmeņa.

„Ja ir laba fiziskā kondīcija, pirmais līmenis ir kā foršs atvaļinājums. Jā, ir auksti, bet tas jāpieņem kā norma. Otrajā līmenī ar labu fizisko formu ir par maz, tur nepieciešama psiholoģiskā gatavība,” saka M.Dombrovskis.

Šajās mācībās cilvēkus sagatavo dzīvei ekstremālos ziemas apstākļos. Zviedru armijā pamatkurss jāiziet visiem, kuri no valsts dienvidiem pāriet dienēt uz ziemeļiem. Arī tiem, kuri dien štābā, lai viņi zinātu, kā rīkoties konkrētajā situācijā. Jo šīs zināšanas lieti noder arī ikdienā. Cilvēkiem, kuri dzīvo pie polārā loka, daudz ko no tā mācot skolā. Otrajā līmenī šīs zināšanas saliek kopā ar armijas operācijām un māca, kā ekstremālos apstākļos vest kara darbību, pielietot ieročus.

Abi uz šiem kursiem braukuši, lai iegūtās zināšanas tālāk nodotu kursantiem. “Ja gribu skolā stāstīt par šiem jautājumiem, man tas pašam jāizbauda dubultā apmērā. Protams, Latvijā tik aukstas ziemas nebūs, bet man jāzina, kā rīkoties šādos apstākļos,” saka M.Dombrovskis.

“Ja gribam kursantiem izskaidrot šos jautājumus, nevaram to stāstīt tikai pēc grāmatās izlasītā. Piemēram, kā rīkoties, ziemā ielūstot ledū. Ja pats esmu reāli to izjutis, varu peldināt kursantus un stāstīt viņiem, kā rīkoties,” piebilst I.Linē. Sniegā zem klajas debess

Gan pirmā, gan otrā līmeņa kurss notiek desmit dienas. Pamatkursā brīvā dabā nākas pavadīt aptuveni 40 – 50 procentus no mācību laika, bet otrajā līmenī vismaz 70 procentus. “Otrajā līmenī tiek paaugstināta slodze, samazināts laiks miegam un samazināta arī gaisa temperatūra,” ar smaidu piebilst Mareks Dombrovskis, jo otrais līmenis notiek laikā, kad ziema Zviedrijas ziemeļos sasniegusi pašu aukstāko punktu. “Četrarpus dienas pavadījām laukā, un nekļuva siltāks par mīnus 30 grādiem. Zemākā bija -37. Godīgi sakot, ja man vēlreiz vajadzētu iet tam cauri, es ilgi domātu. Mūsu grupā bija vairāku valstu pārstāvji, tostarp kāds pavecs vīrs, kurš fiziski nebija gatavs šādam pārbaudījumam, un mums viņš bija jāuzpasē, lai neapsaldējas. Naktī viens visu laiku paliek nomodā, apstaigā pārējos, ik pa laikam pamodinot un pajautājot, vai guļošais jūt rokas un kājas. Jo šo vīru atstājām sardzē, viņš pats aizmiga uz četrām stundām un nebija vairs nekādas kontroles. Bija grūti, bet viņš novērtēja mūsu rūpes un kursa beigās viņam visi kļuvām kā labākie draugi,” stāsta M.Dombrovskis.

Pirmajā līmenī kursantiem iedod bāzes informāciju, lai sagatavotos dzīvei zemās temperatūrās. Mācības sākoties ar teorijas apguvi, kurā uzskatāmi pastāstot par apsaldējumiem, fotogrāfijās parādot iespējamās sekas. I.Linē atzīst, ka tas devis pietiekamu motivāciju pašiem būt uzmanīgiem, lai to nepieļautu. Kļuvis skaidrs, kā ģērbties aukstā laikā, kāda materiāla apģērbu izvēlēties. Lai nav tā, ka apakšējais slānis uzsūc mitrumu, bet virsējais ir kā plēve, kas nelaiž mitrumu cauri. Rezultātā apakšā apģērbs paliek mitrs, cilvēks sāk salt, un tas var beigties traģiski.

I.Linē: “Pēc teorijas apguves sekoja pirmā nakts ārā zem klajas debess bez jebkādas nojumes vai telts. Bija tikai guļammaiss un teorētiskās zināšanas, kā pārlaist nakti. No sniega uztaisīju paaugstinājumu, uzklāju egļu zarus un nakšņoju guļammaisā. Pirms tam tiek stāstīts, ka guļammaisā nedrīkst ielīst pilnībā un elpot iekšā, lai paliek siltāk, jo notiek kondensācija, guļammaiss kļūst mitrs un zemā temperatūrā neizžūst. Protams, nekāda gulēšana nesanāca, bet pirmais pārbaudījums bija izturēts. Tad uz dažām dienā atgriezāmies telpās, lai pēc tam brīvdabā nakšņotu vēl trīs naktis. Viena bija jāpavada parastā divvietīgā tūristu teltī, nākamā zem koka, bet trešā – sniega būdā. Tad bija iespēja salīdzināt visas četras naktis un izanalizēt priekšrocības un trūkumus.”

M.Dombrovskis gan saka, ka nakšņošana teltī, it īpaši otrajā līmenī, esot apgrūtinoša, jo tā paredzēta trijiem, katram esot neliela vietiņa, piedevām jāguļ ar visu ieroci, tāpēc tās esot mocības. Pie tam jau pieminētās kondensācijas problēmas dēļ telts jātur vaļā, tāpēc vienīgais labums no tās ir vēja aizturēšana. “Vienu nakti tajā nomocījos, bet nākamo gulēju ārā, aizvējā aiz telts, un tas bija krietni labāk.

Gan sniega būda, gan guļvieta zem koka jāizveido pašu spēkiem, ņemot vērā teorijā uzzināto. Izrādās, sagatavot guļvietu zem koka ir vienkārši. Jāatrod iespējami kuplāka egle, kam zari līdz zemei, tie jāapmet ar sniega kārtu, lai aizturētu vēju, un var līst iekšā gulēt.

“Lai saprastu, kā tas darbojas, viss jāveic pašiem no A līdz Z. Veidojot guļvietu sniegā, jāņem vērā fizikas principi par siltā un aukstā gaisa plūsmām. Teiksim, guļot sniegā zem klajas debess, nevis izrok sniegā bedri un guļas tur iekšā, bet ap savu guļasvietu aprok tādu kā padziļinājumu, lai aukstais gaiss krājas tur, bet pats guli uz paaugstinājuma. Tur it kā vajadzētu būt siltāk, protams, atšķirību nejūt, bet, iespējams, pāris grādu starpība tomēr ir,” saka I.Linē. Kā palēninātajā filmā

Vēl viena no nakšņošanas iespējām ir gulēšana pašu izveidotā sniega būdā. Tiesa, tā netop ātri, parasti divu dienu laikā, pie tam, strādājot vairākiem vienlaikus. Vispirms tiek samests un pieblīvēts aptuveni divus metrus augsts sniega kalns. Pēc diennakts, kad sniegs piesalis, notiek guļamistabas izveidošana, ierokoties sniega kalnā.

“Strādājot svarīgi atcerēties vēl kādu niansi, proti, nedrīkst kustēties pārāk strauji, lai nesāktu svīst. Ziemeļos ir teiciens – tas, kurš sasvīdis, būtībā jau ir mironis. Jo nav iespējams izžāvēt drēbes. Tāpēc kustības ir kā palēninātā filmā. Tam jāpievērš liela uzmanība, vai nu jāmet nost kāda drēbju kārta, vai jākustas tā, lai nesvīstu. Protams, nedaudz karsti būs, bet nedrīkst būt cauri slapjš. Tad nakts būs pēdējā,” saka M.Dombrovskis.

I.Linē stāsta, ka mācībās daudz interesanta uzzināts par ģērbšanos un citām niansēm: “Svarīgi atcerēties, ka galvenā siltuma regulācija notiek caur plaukstām un galvu. Ja kustoties jūti, ka paliek auksti, rokās jāvelk biezāki cimdi un galvā siltāka cepure. Un otrādi. Tas ir princips, kas noderīgs arī šeit, ziemā veicot dažādas aktivitātes gan pašam, gan bērniem. Ir zināms, ka pie -13 grādiem caur galvu aizplūst 50 procenti siltuma, bet jo temperatūra zemāka, jo siltums šādi aiziet vairāk.

Pirmā līmeņa kursā iemāca izturēties ar cieņu pret aukstumu, neatkarīgi no tā, cik tas liels, jo hipotermiju var dabūt jau pie +6 grādiem. Tāpēc aukstumu nekad nevajag novērtēt par zemu. Vienmēr jāparedz ļaunākais, un ziemā, braucot ar mašīnu tālākus gabalus, vajag nodrošināties ar siltāku apģērbu, jo nav zināms, kas uz ceļa var gadīties. Nav patīkami palikt plānās kurpītēs un vieglā apģērbā vientuļā vietā.” Mugursoma, ragavas, ierocis

Ja pamatkursā var piedalīties gandrīz ikviens, taktiskajā kursā prasības ir krietni augstākas, jo tad ārā nākas pavadīt vairāk nekā četras dienas, un slodze ir krietni lielāka. M.Dombrovskis stāsta, ka taktiskajā kursā jāstiepj ļoti daudz it kā lieku mantu, kas varbūt varētu noderēt, bet, iespējams, arī nenoderēs. Līdzi jāvelk arī ragavas, pilnas ar malku un citām sadzīvē nepieciešamām lietām.

“Ekipējums bija apjomīgs. Mugursomu plecos varēja dabūt tikai ar grūtībām, vēl ierocis un piedevām uz maiņām jāvelk ragavas, ko vienam grūti pakustināt. Ja visu saliek, tās ir divus metrus garas, pusmetru platas, apmēram pusotru metru augstas un kādus 100 kilogramus smagas. Tā kā reljefs nav līdzens, cīņa ar ragavām bija pamatīga. Tad vēl, ejot uz uzdevumu, pēkšņi blakus sāk celties mērķi un ir jāšauj, tas notiek ar kaujas munīciju, stāvot uz slēpēm. Jābūt ļoti uzmanīgam, lai neievainotu sevi vai biedrus.

Arī attālumu izvērtēšana ir pavisam citādāka. Piemēram, mums jānokļūst no viena punkta uz otru, kur taisni ir trīs kilometri, bet apvidus tāds, ka nākas veikt pat 12 kilometrus, lai ar pilnu ekipējumu sasniegtu mērķi. Sākumā to nezinājām, un uz jautājumu, cik vajadzēs laika, lai veiktu četrus kilometrus, teicām – stundu. Zviedri nobrīnījās, piebilstot, ka parasti labākie to veicot četrās. Nācās pārliecināties, ka viņiem taisnība. Arī atpūtai šajās četrās dienās laika tikpat kā neatlika. Ierodoties jebkurā apmešanās vietā, sniegā bija jārok tranšejas, lai varētu paslēpties no pretinieka. Apmetnēs sagatavošana ilga apmēram četras, piecas stundas. Ja ap deviņiem vakarā tas tika paveikts, jau pēc divām stundām bija jādodas izlūkot nākamais uzdevums, no kura atgriezāmies ap diviem naktī. Tad uz maiņām vēl jāsargā nometne. Tā no dienas uz dienu. Pēdējā dienā bija tā, ka vairs nevienu negribējās ne redzēt, ne runāt. Tas bija labs komandas treniņš,” atzīst M.Dombrovskis.

Ēst, dzert un …

Klausoties stāstījumu, liekas nesaprotami, kā var izturēt četras diennaktis -30 grādos, jo izgulēties tik zemā temperatūrā taču nav iespējams. M.Dombrovskis saka, ka nevar runāt par gulēšanu, drīzāk par atpūtu, kuras laikā izdodas pagulēt labi ja stundu, pusotru. I.Linē viņam piekrīt, sakot, ka šādos pārbaudījumos organisms mobilizējas un pieticis ar šīm dažām miega stundām naktī.

Bet organismam ir arī vajadzība pēc silta ēdiena, dzēriena. Arī tas esot atrisināts atbilstoši laika apstākļiem.

M.Dombrovskis: “Līdzi tiek dotas sausās pārtikas devas, kas nesasalst. Maltīte notiek šādi: kausē sniegu, lai iegūtu karstu ūdeni, to ielej šajā sausajā pusfabrikātā, sakrati un tūlīt ēd. Ja atstāsi uz minūtēm piecām, viss būs sasalis. Jau ēdot, karotei apkārt veidojas ledus slānītis. Ir dažādas sausās pārtikas. Brokastīs pārslu putra, pusdienās kartupeļi vai makaroni ar gaļu, bet vakarā – rīsi ar vistu vai kas tāds. Viss tā sabalansēts, lai organisms saņemtu nepieciešamās vielas.”

I.Linē: “Tur jāatceras zelta likums, tiklīdz ir kāda pauze, kausē sniegu un piepildi termosu ar karstu ūdeni. Varbūt liksies nepierasti, bet ziemā nepieciešams dzert vēl vairāk nekā karstā laikā. Jo, elpojot auksto gaisu, organisms tērē daudz šķidruma, lai to uzsildītu. Dienā nepieciešams izdzert četrus, piecus litrus šķidruma.”

Labi, ēšanu un dzeršanu var saprast, bet ir arī citas vajadzības, proti, pretējais process. Abi atzīst, ka šajā jomā nekāda modernizācija nav izdomāta, tāpēc situācija jāpieņem, kā ir. Bet tas neesot nekas patīkams. Latvijā nav tādas ziemas

Klausoties šo stāstījumu, jau no dzirdētā drebuļi iet pār kauliem, kur nu vēl pašam būt tur iekšā. Rodas jautājums, kas no iegūtā var noderēt Latvijā.

I.Linē: “Zināšanas, kā pareizi ģērbties, ko darīt, lai izvairītos no apsaldējumiem, kāda ir ķermeņa reakcija, ja notiek atdzišana. Par nepieciešamo uzturu, ka būtiski uzņemt kalorijas, jo, lai nenosaltu, ir jākustas, bet kustības prasa enerģiju.”

M.Dombrovskis: “Tas bija labs pārbaudījums, ko spēju izturēt. Braucu ar domu nostiprināt iemaņas, ko ieguvu pamatkursā, un redzēt, vai otrais līmenis vajadzīgs Instruktoru skolā. Sapratu, ka ne, jo mums nav tik dziļš sniegs, tik aukstas ziemas, arī taktika, kā strādājam, ir citādāka. Mēs nevaram plānot ziemas mācības brīvā dabā, jo var izrādīties, ka sniega nav, kā tas bija šogad. Pie tam, Latvijā vēl nav centralizēti visiem karavīriem iedots pamats, lai viņi būtu gatavi ziemas mācībām. Tagad tiek veidota programma, ka Alūksnē varētu būt pamata līmeņa kurss, un mēs ar Ingu būsim pirmie instruktori, kas to vadīs. Bet tur nepieciešams sakārtot arī apgādi, jo ar vienu vilnas džemperīti to nav iespējams izdarīt.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
5

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
67

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
35

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
60

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
53

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
49

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi