Nākamajā sezonā apkures cenu kāpums ir neizbēgams, bet īpaši sāpīgs tas būs iedzīvotājiem, kuru mājokļos siltumu nodrošina, kurinot dabasgāzi.
Cēsu novadā dabasgāze kā vienīgais kurināmais ir Līgatnē, tāpēc “Druva” jautāja pakalpojuma sniedzējam, pašvaldības kapitālsabiedrībai “Līgatnes komunālserviss”, kā viņi redz nākamo apkures sezonu.
Valdes loceklis Mikus Dzenis stāsta, ka aktīvi tiek domāts par alternatīvu kurināmā veidu: “Šobrīd apzinām, kādas ir tehniskas iespējas to īstenot, kādas ir izmaksas, lai pievienotu alternatīvu apkures veidu. Apzinām arī ražotājus, kuri būtu gatavi pēc konkrētas tehniskās specifikācijas piegādāt mums nepieciešamos apkures katlus. Veicam arī aprēķinus, cik varētu maksāt siltumenerģija pēc jaunās sistēmas izveides un kurināmā iepirkšanas. Tas viss ir procesā, pie tā sākām strādāt, tiklīdz sākās straujais gāzes cenu kāpums.
Patlaban atklāts paliek jautājums, cik ilgā laikā iespējams mainīt kurināmā veidu. Jāņem arī vērā, ka valstī daudzi siltuma ražotāji meklē iespējas pāriet uz alternatīvo kurināmo, kas rada cenu kāpumu arī šajā segmentā. Ja neizdosies sistēmu nomainīt līdz jaunajai apkures sezonai, kā kurināmais Līgatnē paliek gāze, šobrīd gan nav zināma cena. Iepriekšējais gāzes iepirkums par konkrētu cenu bija noslēgts šai apkures sezonai.
Latvija plāno no Krievijas gāzes pilnībā atteikties no nākamā gada 1.janvāra, un M. Dzenis domā, ka tas tomēr varētu nozīmēt, ka nākamajā ziemā cena tomēr būs prognozējama, ja vien nenotiks kāds krass pavērsiens, ko nevar paredzēt.
“Viss rāda, ka vasara mums būs ļoti darbīga, jo no paveiktā būs atkarīga nākamā apkures sezona,” norāda M. Dzenis.
Atgādināsim, ka pērn Cēsu novada domes deputāti augusta sēdē apstiprināja “Līgatnes komunālserviss” siltumenerģijas tarifus 2021./2022. gada apkures sezonai – 66,64 EUR/ MWh bez PVN. Kāds būs tarifs Līgatnē un citviet novadā nākamajā apkures sezonā, rādīs tuvākie mēneši. Jautājums tiks aktualizēts arī pašvaldībā.
Atgādināsim, ka Latvijā kā auksta duša bija ziņa – 1.maijā spēkā stājies jauns SIA “Rēzeknes siltumtīkli” siltumenerģijas tarifs, ko izvērtējusi un apstiprinājusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Ja līdz maijam par vienu megavatstundu siltumenerģijas Rēzeknē bija jāmaksā 42,80 eiro, tagad 198,13 eiro. Lielais lēciens saistīts ar dabas gāzes cenas pieaugumu.
Dabasgāzes cena strauji sadārdzinājās jau pagājušajā gadā, cenu pieaugums turpinās. “Swedbank” ekonomiste Laura Orleāne norādījusi, ka aprīlī dabasgāzes cena Eiropas biržā mēneša griezumā samazinājās, taču, salīdzinot ar pagājušo gadu, reģistrēts vairāk nekā 300% pieaugums.
Komentāri