Pirmdiena, 7. aprīlis
Vārda dienas: Zina, Zinaīda, Helmuts

Mantojums šodienai un rītdienai

Sarmīte Feldmane
00:00
02.11.2024
148
Vecpilseta

Aktuālā netrūkst. Sarunā Gaujas 11.nama saimnieki Mārtiņš (no labās) un Agija Tiknusi, Cēsu pašvaldības būvvaldes arhitekte Vēsma Lukstiņa, būvvaldes vadītājas vietniece Irēna Suipe, biedrības “Cēsu mantojums” vadītājs Jānis Tolpežņikovs un arhitekte Marija Katrīna Dambe vērtē, ka vecpilsētas attīstības problēmas ir labi zināmas, risinājumiem dažādi varianti, vajadzīga politiķu izpratne un atbalsts. FOTO: Sarmīte Feldmane

Cēsu vecpilsētai katrā gadalaikā savs šarms. Kāda vecpilsēta ir šodien? Daudzas problēmas redzamas arī tādam, kurš nav ne būvnieks, ne arhitekts. Kādu no iepriekšējām paaudzēm saņemto mantojumu nodosim tālāk, protams, atkarīgs tikai no pašiem.

Biedrība “Cēsu mantojums” bija saaicinājusi kopā arhitektūras, pilsētplānošanas un kultūras mantojuma, pašvaldību speciālistus, lai konferencē “Vecpilsēta mūsdienās un tās attīstība” spriestu, dalītos pieredzē, kā saglabāt un uzturēt vietējās nozīmes pieminekļus.

Konference sākās ar ekskursiju    pa Cēsu vēsturiskajiem objektiem,vērtējot ēku saglabāšanas iespējas un izmantošanu nākotnē. Sarunas notika Gaujas ielā 11, ko daudzi atceras kā ēku, kas bija saistīta ar kādreizējo kara komisariātu. Tās īpašnieki Agija un Mārtiņš Tiknusi nepilnu divu gadu laikā daudz ieguldījuši, lai namu pamazām atjaunotu. Pašvaldī­bas finansējums piesaistīts tornīša un verandas atjaunošanai. Te notikusi arī biedrības “Cēsu mantojums” meistarklase par kaļķa apmetumu.
Saimnieki pauda gandarījumu, ka konferences dalībnieki novērtējuši paveikto. “Darāmā ļoti daudz. Žāvējam gadiem pamesto ēku un atklājam aizvien kādu pārsteigumu,” sacīja saimnieks un atgādināja, ka šis nams savulaik piederējis grāfam Karlam Geor­gam Zī­versam un saukts par “Villa bei Wenden”.

Tiknusi iegādājās vietējās nozīmes aizsargājamu arhitektūras pieminekli, saprotot, kādus pienākumus uzņemas, daudz dara paši, izmantojot profesionāļu padomus. “Padoms un citu pieredze ir ļoti svarīgi,” atzina Agija un uzsvēra, ka konferencē guvuši daudzas vērtīgas atziņas.

Cēsīs veco ēku netrūkst. Arhitekts Ervins Krauklis uzsvēra, ka īpašnieks ir noteicējs, kā ēka tiks atjaunota, izmantota.    “Man    nepatīk vārds “pārliecināt”, tas izklausās, kā gribētu piespiest. Ikvienu vislabāk pārliecinās kaimiņš, atjaunota ēka, pozitīvā pieredze, nevis negatīvais. Kultivējot to, ir būtiski stāstīt vairāk par labajiem piemēriem.    Ir jāskaidro, ka pieminekļu uzturēšana un kvalitatīva atjaunošana paaugstina īpašuma vērtību. Laiks iet, vēsturiskais zūd. Ēkas sagrūs, jo to atjaunošana ar katru dienu kļūst aizvien dārgāka, līdz būs jānojauc,” pārdomās dalījās E.Krauklis.

Kā saglabāt Cēsu vērtību – kultūrvēsturisko mantojumu vecpilsētā? Kā to aizsargāt un izmantot mūsdienās?    Diskusija raisījās par noteikumiem, kādi jāievēro vecpilsētā.  Biedrības vadītājs, restaurators Jānis Tolpežņikovs pauda pārliecību, ka pietrūkst vadlīniju, vajadzīgi stingrāki apbūves noteikumi, jārod pilsētbūvniecības pieminekļiem labāks risinājums, kā tos aizsargāt. Savukārt uzņēmējs Toms Zvirbulis izteica uzskatus, ka nosacījumus vajag vieglākus. “Uzņēmēji grib izdarīt ko labu, nauda ir, ļaujiet nākt pilsētā un investēt! Visi uztraucas, ko varēs izdarīt, kādi būs sprunguļi. Vai Cēsīs būs iedzīvotāji, ja būs, kur viņiem dzīvot, ja te patiks, vai par to varēs samaksāt,” atgādināja T.Zvirbulis.

Cēsu vecpilsēta tūrisma ceļvežos tiek piedāvāta kā īpaša. Kas ir tas īpašais?    Kāpēc Kuldīgas vecpilsēta ir ierakstīta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, bet Cēsu vecpilsēta brūk? Arhitekts Jānis Zlaugotnis 28 gadus nostrādājis Cēsu domē. Viņam ir savs viedoklis: “Svarīga ir administrācijas un politiķu izpratne un attieksme. No viņiem atkarīgi lēmumi, finansējums programmām. Kuldīgā gan administratīvi, gan politiski un profesionāli gāja uz mērķi, lai piepildītu redzējumu par savu vecpilsētu. Cēsīs tas izpalicis, politiskā līmenī    ir strādāts      nevienmērīgi.    Varējām būt kā Kuldīga,    ja rīkotos visos līmeņos un mērķtiecīgi,” teica J.Zlaugotnis un piebilda, ka arī atbalsta finansējuma programmām nav pēctecības. “Ir vajadzīgs profesionālis, personība, kurš sabiedrību, politiķus un profesionāļus velk līdzi,” sacīja arhitekts. Viņam piekrita arī Cēsu muzeja direktore Ināra Bula: “Pieminekļu aizsardzība ir atkarīga no personībām. Cilvēki neklausīsies uzspiestā viedoklī, ka vērtības jāsaglabā, bet paskatīsies, kā dara kaimiņš un kāpēc.   

Pašvaldībai jābūt vienotai koncepcijai un jāspēj atrast kompromisu ar īpašniekiem, uzņēmējiem – attīstītājiem,    mantojuma aizsardzības institūcijām un sabiedrību. Kultūras mantojuma aizsardzība ir individuāls process, lai gan ir kopīgi noteikumi, katrai ēkai tie ir savi, un jābūt individuālai pieejai.” Viņa arī atgādināja, ka vēsturisko ēku saglabāšana, uzturēšana un izmantošana ir problēma ne tikai visā Latvijā, arī Eiropā. “Sabiedrībai jāatceras, ka pilsēta, kurā dzīvojam, ielas, pa kurām staigājam, nepieder valstij vai pašvaldībai, bet mums visiem,” bilda I.Bula.     

Cēsu būvvaldes arhitekte Vēsma Lukstiņa norādīja, ka ir būtiski, lai noteikumi, ko un kā drīkst darīt vecpilsētā, ir mērķtiecīgi    un ar virsuzdevumu. “Laika gaitā mainās zināšanas, izpratne un ik noteikumi ir jāpārskata,” atzina V.Lukstiņa un piebilda, ka Cēsīs ir personības, bet institūcijas strādā noteikumu rāmī. Limbažu paš­valdības būvvaldes vadītāja Ineta Cīrule, vērtējot, kādi noteikumi būtu labāki, atgādināja, kā rokā turam olu: ja vaļīgi, tā no rokām izkrīt, ja par ciešu saspiežam, saplīst. “Noteikumiem jābūt skaidriem,” uzsvēra limbažniece, bet E.Krauklis pauda , ka pats svarīgākais    ir nepazaudēt būtisko, mērķi, ko gribam sasniegt.

“Cēsu mantojuma” pārstāve Tatjana Bernharde atgādināja, ka 2017.gadā biedrību “Cēsu mantojums” izveidoja, lai kopā ar paš­valdību veiktu inventarizāciju visā vecpilsētā. Pēc tam taptu saistošie noteikumi. Toreiz pietrūka pašvaldības ieinteresētības.   

Jūrmalas Kultūrtelpas un vides dizaina centra vadītājs Gundars Ūķis pastāstīja, ka pilsētā 1996.gadā apsekoja visas ēkas. Pēc 30 gadiem daudz kas mainījies. “Pilsētas uzdevums ir nodrošināt ekonomisko aktivitāti, vienlaikus saglabājot vēsturisko mantojumu. Tā vienmēr ir dilemma, tas vienmēr ir kompromiss. Jūrmalā līdzās ir 20.gadsimta sākuma un padomju laika lielās viesnīcas,” stāstīja G.Ūķis. Apsverot, kā savienot veco ar mūsdienām, arhitekti dalījās pārdomās, kāds izskatītos Cēsu Pionieru laukums un vecpilsēta, ja te uzceltu augstākas, lielāka apjoma ēkas. Laikmeti mainās, satiekas un aiziet nākotnē.
Kādai būt vecpilsētai, tās namiem? Tas ir gan profesionāļu, gan politiķu ziņā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cēsīs norobežota ieeja tiesas namā. Vajadzīgs neliels remonts

11:22
04.04.2025
717
1

Ap tiesas namu Cēsīs šodien, 4.aprīlī, apvilkta policijas norobežojoša lente. Cēsnieki satraukti lasa uzrakstu, kas vēsta, ka tas darīts tehnisku iemeslu dēļ. Dzīvojot situācijā, kad var sagaidīt dažādus hibrīdkara elementus, rodas bažas. “Druva” sazinājās ar Vidzemes tiesas administratoru Gati Plusniņu, lūdzot situācijas skaidrojumu. “Nav noticis nekas bīstams, ēkas norobežošana saistīta ar vajadzību remontēt ieeju. Ir […]

Soļi uz Zemes un ārpus Zemes robežām

00:00
04.04.2025
24

Pirmo reizi Kosmosa izziņas centrs sadarbībā ar Elektrum Energoefektivitātes centru aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Lai rosinātu aizdomāties par katra cilvēka ietekmi uz vidi un parādītu, kā ar pārdomātām izvēlēm iespējams saglabāt resursus gan šeit, uz Zemes, gan nākotnes izpētei kosmosā, Cēsu Kosmosa izziņas centrs aicināja uz pasākumu “60 minūtes Zemei”. Zemes stunda ir […]

Labākais sociālais darbinieks – Baiba Āboliņa

00:00
03.04.2025
39

Baiba Āboliņa, Cēsu novada Sociālā dienesta sociālā darbiniece darbam ar ģimeni un bērniem, nacionālajā konkursā “Gada balva sociālajā darbā 2024” atzīta par “Labāko sociālo darbinieku sociālajā dienestā 2024”. Baiba Āboliņa jau vairāk nekā 20 gadus strādā sociālajā jomā un ir kļuvusi par iedvesmojošu piemēru citiem. Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vita Pleševnika “Druvai” atzina: […]

Vecpiebalgas bibliotēka slēgta. Jurģi

00:00
02.04.2025
48

2.aprīlī Vecpiebalgas bibliotēka sāk pārcelties uz citām telpām. Turpmāk tā ikvienu gaidīs pagast­mājā, kur bibliotēkas vajadzībām pārbūvētas telpas. Rudenī būtu 35 gadi, kopš pagasta bibliotēkas mājvieta bijusi bērnudārza ēkā. “Pirms tam tā atradās aptiekas ēkā, tad pārcēlāmies te,” stāsta bibliotekāre Dzidra Ješkina. Blakus grāmatu krājumam ir lasītava, kur notika gan tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, gan […]

Vai tirgus paliks bez vietējiem zemniekiem un mājražotājiem?

13:54
01.04.2025
123
1

No šodienas vairāki uzņēmēji, kas Cēsu tirgū gadiem pārdevuši gaļu un tās produktus, pārtrauc tur tirgoties, “Druvai” pastāstīja zemnieks Jānis Plūme, cēsniekiem labi zināma tirgus gaļas stenda saimnieks. “Līgums par tirdzniecības platības nomu mums bija ar iepriekšējo tirgus administrāciju. 31.martā tas beidzās, bet jauno līgumu, ko iedeva tirgus vadītājs Rihards Eniks, neparakstīšu. Tāpat darīs vēl […]

Vēlēšanas tuvojas. Sarakstu vēl nav

13:05
01.04.2025
76
1

Centrālās vēlēšanu komisijas informācijas sistēmā pamazām krājas partiju kandidātu saraksti gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. No Cēsu novada pagaidām nav reģistrēts neviens. Tāpat Vidzemē ir Smiltenes, Valkas, Madonas,    Saulkrastu un Ogres novadā. Alūksnes    un Gulbenes novadā vēlētāji jau var iepazīties ar divu partiju deputātu kandidātu sarakstiem, Sigul­das novadā ar triju, Valmieras ar vienu. “Visas formalitātes […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
22
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
27
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
41
24
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
43
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi