Trešdiena, 15. janvāris
Vārda dienas: Fēlikss, Felicita

Mājražošana ir iespējama bioloģiskā saimniekošana

Druva
00:00
12.03.2008
9

Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) datiem Cēsu rajonā

sertificētas 333 bioloģiskās lauksaimniecības saimniecības. Daudz, taču, cik no šo saimniecību saražotās produkcijas ir iespējams iegādāties? Liela daļa saimniecību, kuras savu produkciju pārdod, to piedāvā ar interneta veikalu starpniecību vai Rīgā zaļajos tirdziņos un veikalos, taču Cēsīs to neredzam.

Gan Sertifikācijas un testēšanas centra (STC) bioloģiskās lauksaimniecības ekspertes Santa Rīdere un Aija Kotāne, gan PVD valsts pārtikas inspektore Modrīte Zieda – Ziediņa uzskata, ka bioloģiski audzētajiem un ražotajiem produktiem būtu jābūt pieejamiem, turklāt svarīga būtu pārstrādes attīstība.

M. Zieda – Ziediņa vērtē, ka pieprasījums pēc bioloģiski ražotiem produktiem pieaug, bet pietiekams produktu apjoms un sortiments netiek nodrošināts: “Tā kā bioloģisko produktu pārstrāde nav attīstīta, tad realizēti galvenokārt tiek nepārstrādāti produkti vai tādi, kuriem veikta neliela pirmapstrāde.”

Skaidrojot, kādēļ pārstrāde pagaidām nav pietiekami attīstīta, nereti tiek minētas augstās prasības un daudzie noteikumi, tomēr STC un PVD pārstāvji uzskata, ka prasību izpilde garantē produktu drošību un izsekojamību. A.Kotāne vērtē, ka nereti lauksaimnieki neizprot noteikumus un procedūras, kas jāveic, lai saražoto varētu tirgot. Tādēļ skaidrosim, kas jādara.

Sertifikāciju lauksaimnieciskajā ražošanā un bioloģisko produktu pārstrādē veic divas kontroles institūcijas – STC Priekuļos un sertifikācijas institūcija “Vides kvalitāte” Rīgas rajona Salaspilī. Tās

veic saimniecību sertifikāciju. S.Rīdere skaidro, ja eksperti novērtē, ka saimniecība atbilst bioloģiskās saimniekošanas nosacījumiem, uzsākot darbību, par to tiek izsniegta izziņa, otrajā gadā izsniedz pārejas perioda sertifikātu, bet trešajā – bioloģiskās lauksaimniecības atbilstības sertifikātu. Tomēr jāpaiet diviem pārejas perioda gadiem, pirms zemnieks var saražoto pārdot tirgū kā bioloģisko produkciju.

A.Kotāne atzīst, ka aizvien tiek konstatētas problēmas, un ne visi izprot prasības: „Daļa lauksaimnieku vēl aizvien domā, ka pietiek ar bioloģiskās lauksaimniecības sertifikātu.”

M.Zieda – Ziediņa izskaidro: “Ar sākotnējo bioloģiskās lauksaimniecības sertifikātu kabatā zemnieks var braukt uz tirgu un pārdot kartupeļus, gurķus, ābolus, graudus, nodot kautuvei lopus, piena savākšanas vai pārstrādes uzņēmumam pienu. Ja vēlas pārdot ābolu sulu, skābētus gurķus, sieru, sviestu vai maizi, ražošana jāsertificē kā mājražošanas nozare.”

Ja zemnieks vēlas veikt primārā produkta iepakošanu un marķēšanu, ir jāreģistrējas PVD un jāinformē sertifikācijas institūcijas par šo darbību. Galaprodukts sertificējams kā bioloģisks tikai tad, ja visi ražošanas ķēdes posmi, ieskaitot vairumtirgotājus un mazumtirgotājus, ir sertificēti.

Piemēram, zemnieks savā bioloģiskajā saimniecībā izaudzē lopu, to pēc noteikumiem nokauj PVD atzītā un sertificētā kautuvē, saņem atpakaļ gaļu kā bioloģisku produktu. Tad no šīs gaļas mājražošanas uzņēmumā ražo desas, lai tās marķētu kā bioloģisku produktu, arī šim uzņēmumam jābūt sertificētam. M. Zieda – Ziediņa uzsver, ka ir problēma – Latvijā nav sertificētas kautuves bioloģiski audzētām cūkām, kas liedz cūkgaļu marķēt kā bioloģisku produkciju.

A.Kotāne min piemēru vēl vienai niansei: „Gatavojot ābolu sulu, tai jāpievieno arī cukurs, ja pievienosim veikalā dabūjamo, tā vairs nebūs bioloģiska. Jāmeklē bioloģiski ražots cukurs. Tāpat arī skābētie kāposti – lai tie būtu bioloģiski, ķimenēm un dzērvenēm, ko pievieno, jābūt bioloģiskām.”

M.Zieda – Ziediņa skaidro, ka olas, medu, pienu un citus produktus var tirgot kā primāru produktu, ja darbība reģistrēta PVD.

S.Rīdere vērš uzmanību arī tam, ka sertificētam jābūt arī procesam, kas tiek veikts kooperatīvos, veidojot dažādas produkcijas piedāvājumu, piemēram, piedāvājuma grozā iekļaujot burkānus, kartupeļus un citus dārzeņus. Bioloģiskie zemnieki turklāt produkciju nedrīkst piedāvāt pircējiem nefasētu, piemēram, maisos. M. Zieda – Ziediņa un S.Rīdere skaidro, ka produkcijai jābūt safasētai tā, lai tirdzniecības vietā to vairs nevajadzētu pārfasēt. Turklāt iepakojumam jābūt tādam, kas atverot sabojājas, ko var pārdot kā gabalpreci, lai nepieļautu sajaukšanos ar citiem, tai skaitā konvencionāli ražotiem produktiem.

Bioloģisko mājražotāju produkciju patlaban iegādāties varam tikai tirgos vai pašās zemnieku saimniecībās. Iespēja iekļūt veikalu plauktos ir tikai bioloģiski sertificētam medum un tējām.

V/SIA „STC” un PVD darbinieces atzina, ka lauksaimniekiem neskaidrību gadījumā vajadzētu meklēt padomu atbildīgajās institūcijās, kur izskaidros prasības un noteikumus.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunpiebalgas Kultūras centrā rosība ik vakaru

00:00
15.01.2025
19

“Lai gan varētu domāt, ka amatiermākslas kolektīvi pēc daudzajiem gadu mijas pasākumiem tagad kaut nedaudz atvelk elpu, tā nav. Katram savi mērķi, kurus grib sasniegt,” saka Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītāja Egita Zariņa un uzsver, ka katru vakaru centrā kādam kolektīvam ir mēģinājums, tikšanās, lai apspriestu gaidāmos kultūras notikumus pagastā, novadā, Latvijā. Pagasta jauktais koris “Jaunpiebalga” […]

Skatītāji plūst uz “Straumi”

00:00
14.01.2025
57

Režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas “Straume” galvenais varonis kaķis vientuļnieks paceltu asti soļo pa pasaules nozīmīgāko kino festivālu sarkanajiem paklājiem un priecē ar aizvien jauniem panākumiem, balvām un atzinību Francijā, Kanādā, Meksikā, Austrālijā, Ķīnā, Polijā. “Straume” saņēmusi arī prestižo Ņujorkas kinokritiķu apvienības balvu kā gada labākā animācijas filma, un nu jau tās producents Matīss […]

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
48

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
74

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
88

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
81

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Tautas balss

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
6
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
7
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Bedres tikai dažas, bet nepatīkamas

11:34
15.01.2025
5
Cēsnieks raksta:

“Cēsīs Birzes iela tiešām ir labi sakārtota, izdevīgi to izmantot, ja jāapbrauc pilsētas centrs. Tikai nelielajā vecā asfalta daļā laikā, kad kūst sniegs un līst, padziļinās bedres. Tās nav lielas, bet diezgan dziļas, automašīnai var pārsist riepu, īpaši braucot tumsā un lietū,” sacīja cēsnieks, aicinot ielas apsaimniekotājus bedres aizbērt.

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
28
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
26
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Sludinājumi