Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

Mājas deg arvien biežāk

Druva
00:00
28.02.2006
2

“Reģistrēto ugunsgrēku skaits valstī kopumā saruka par septiņiem procentiem. Šāda tendence vērojama arī mūsu rajonā. 2004. gadā bija 269 ugunsgrēki, pērn 187. Īpaši mazāk bija jābrauc uz kūlas ugunsgrēkiem, valstī kopumā izbraukumu skaits samazinājies par 36 procentiem. Iemesli vairāki: plaši bija izvērsta izglītojošā kampaņa, kurā iesaistījās arī valsts augstākās amatpersonas un sabiedrībā pazīstami cilvēki, arī laika apstākļi pērn bija dedzinātājiem nelabvēlīgi,” saka P. Serovs.

Uguns aizvadītajā gadā iznīcinājusi 918 ēkas, 176 transporta līdzekļus, valstī kopējie zaudējumi ir 3,94 miljoni latu. Ugunsgrēkos izglābti 218 cilvēki, taču melnā statistika nav iepriecinoša, jo bojā gājuši 235 cilvēki. Par 21 procentu vairāk nekā 2004. gadā. Cēsīs gan statistika uzlabojas, ja 2004.gadā bojā gāja astoņi cilvēki, pērn – trīs.

VUGD Cēsu brigādes komandiera vietnieks Ilmārs Briedis informē, ka Cēsu brigādes dzēsēji pērn pēc trauksmes signāla izbraukuši 496 reizes.

“Diemžēl nācās konstatēt, ka 109 izsaukumi bijuši maldinošie. Ne visi ir ļaunprātīgie zvanītāji, jo gadās, ka cilvēki nepareizi novērtē situāciju, tikai aizbraucot konstatējam, ka esam ieradušies velti. Uz glābšanas darbiem izbraukts 147 reizes, tai skaitā 25 reizes esam iesaistījušies ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanā. Visbiežāk izbraukumi uz glābšanas darbiem saistās ar palīdzību organizācijām un iedzīvotājiem, attiecīgi 52 un 43 reizes. Zināma daļa no šiem izbraukumiem bija palīdzība vētras seku likvidēšanā, kas valsti skāra pērnā gada janvārī,” stāsta I. Briedis.

P. Serovs atzīst, ka satrauc ugunsgrēku skaita pieaugums dzīvojamā sektorā šī gada sākumā. Līdz februāra vidum rajonā bija reģistrēti jau 34 ugunsgrēki, pirms gada – tikai 19.

“Galvenais iemesls – apkures sistēmu bojājumi un nepareiza to lietošana. Pieredze rāda, ka ugunsgrēki galvenokārt izceļas vecās mājas, kurās apkures sistēmas kalpo jau ilgus gadus. Īpašnieki nepievērš uzmanību to stāvoklim, neveic regulāras pārbaudes un remontus pirms apkures sezonas. Bet pietiek ar vienu niecīgu, pat ārēji nepamanāmu bojājumu, lai notiktu nelaime. Skursteņi nevar kalpot mūžīgi, tie izdeg, rodas plaisas, un ja tuvu ir koka konstrukcijas, nelaime ir neizbēgama,” secina P. Serovs.

Ik pa laikam arī valsts līmenī aktualizējas jautājums par ugunsdzēsēju darbu. Viņiem tiek pārmesta gan neprofesionāla rīcība, gan ierašanās notikuma vietā ar kavēšanos. P. Serovs informē, ka pēc normatīvu prasībām VUGD depo izvietojumam jābūt tādam, lai lauku rajonos uz ugunsgrēku dzēsēji ierastos ne vēlāk kā 25 minūtes pēc zvana saņemšanas.

“Reāli to īstenot nav iespējams, jo Cēsu rajonā attālumi ir lieli, ziemas apstākļos pārvietošanās ātrums ir vidēji viens kilometrs minūtē. Tad nu cilvēki paši var parēķināt, cik ātri nonāksim konkrētā vietā . Tāpēc pašvaldībām jādomā par vietējo brīvprātīgo dzēsēju komandu uzturēšanu,” saka P. Serovs.

Cēsu brigādes komandiera vietnieks Juris Bogens stāsta, ka patlaban 16 pagastos ir brīvprātīgo komandas, kuru rīcībā ir 17 mašīnas. Divas mašīnas ir Vecpiebalgas brīvprātīgajiem, un tiek risināts jautājums par tehnikas iegādi skujeniešiem. Atbalstu brīvprātīgo ugunsdzēsēju darbībai sniedz rajona padome.

“Ir aktīvas pašvaldības, kuras iespēju robežās nekad neatsaka palīdzību. Te var nosaukt Vec-piebalgas komandu Anda Dzeņa vadībā, Nītaures komandu, ko vada Viesturs Setkovskis. Nekad neatsaka Raunas brīvprātīgie, arī citviet vīri ir aktīvi. Brīvprātīgo nozīme pierādījusies vairākkārt. Piemēram, Zaubē dega pirts, un vietējā komanda, ierodoties laikus, spēja ēku glābt. Ja gaidītu dzēsējus no Cēsīm, viss būtu nodedzis,” stāsta J. Bogens.

Tiesa, ir arī problēmas brīvprātīgo darbā. Viena – mašīnu iedarbināšana ziemas apstākļos. Ja nav silto garāžu, ir problēmas. VUGD pārstāvji uzsver, ka pagastos vajadzētu šo jautājumu risināt, jo ir pozitīvi piemēri. Drustos pie centrālās katlu mājas uzcelta neliela piebūvīte, mašīna stāv siltumā. Arī Straupē rasts šāds risinājums.

J. Bogens izsaka cerību, ka līdz kūlas dedzināšanas laikam visas brīvprātīgo komandas būs gatavas rīcībai, jo tad bez viņu palīdzības neiztikt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Seniori svin pavasari

05:14
24.04.2024
31

Nedēļas nogalē Zosēnu senioru klubiņš aicināja uz dzīves svinēšanu pavasarī, pagasta kultūras namā pulcējot gan vietējos seniorus, gan aicinot viesus no Abrupes, Vecpiebalgas, Taurenes un Dzērbenes. Zosēnu senioru klubiņa vadītāja Ilze Cīrule teic, ka izveidojusies brīnišķīga tradīcija svinēt un katram savā gadalaikā aicināt ciemos pie sevis kaimiņu pagastu seniorus, rīkot arī kopīgas ekskursijas. Saietā priecēja […]

IT speciālisti tīklojas arī klātienē

00:00
24.04.2024
62

Modernās tehnoloģijas rada jaunas profesijas un jaunas iespējas Nebijis pasākums notika Cēsīs, Raiņa kvartālā, tur tikās esošie un topošie dažādu līmeņu IT jomas speciālisti, tehnoloģiju entuziasti, studenti, uzņēmēji un ikviens, kam interesē tehnoloģijas un digitalizācija. Pasākumā “IT Waffle Meetup”raisījās sarunas, pieredzes stāsti un diskusijas par karjeras iespējām nozarē, pieprasītām prasmēm un tehnoloģiju iespējām. Būtiska bija […]

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
159

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
36

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
34

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
82

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi