Ceturtdiena, 9. janvāris
Vārda dienas: Kaspars, Aksels, Alta

Līgatnes dabas takās gaida draudzīgus apmeklētājus

Druva
00:00
29.11.2006
9

, Gaujas NP informācijas daļas vadītāja

Līgatnes dabas takas ik rudeni piedzīvo un pārdzīvo apmeklētāju pieplūdumu. Gaujas Nacionālā parka darbiniekiem ir gan prieks par ciemiņiem, gan lielas rūpes. Vairākums apmeklētāju ir skolēni. Tātad tie, uz kuriem vistiešāk attiecināms Līgatnes dabas taku izveidošanas mērķis – dabas izziņa, vides izglītība.

Skolotāji atskaitēs raksta, ka devušies mācību ekskursijā, bet skolēni stāsta, ka bijuši „uz Līgatni pie zvēriem”. Ērts un izdevīgs galamērķis visiem, jo bērni tiek svaigā gaisā, dabū izkustēties. Arī skolotājiem iespēja galvu izvēdināt no darba steigas un stresa. Brauciens noder klases saliedētības veidošanai – jautrie atgadījumi, piedzīvojumi un dabas rosinātās pozitīvās emocijas vieno gan skolēnus, gan skolotājus visam turpmākajam mācību gadam,. Tā ir ekskursiju „saules puse”, taču ar šo publikāciju vēlos pievērst uzmanību uzvedībai, kāda jau pirms braukšanas uz Līgatnes dabas takām būtu „jāieslēdz vistumšākajā kambarī” un jāatstāj mājās. „Kapeņu stāstiņi”

Kilometriem garās koptās pastaigu takas un labiekārtojumi Līgatnes mežos nav tapuši komercijai un masām. Gaujas NP darbinieki, kas šo jauko tūrisma objektu pirms trīsdesmit gadiem iekārtoja, neplānoja, ka pienāks laiks un te ik sezonu ieradīsies miljons apmeklētāju. Līgatnes dabas takas ir vieta, kur mežs ar visiem pavalstniekiem „panāk tuvāk” cilvēkiem, kur dabas zinības var apgūt jebkurā gadalaikā. Tomēr ne visi divkājainie, kas izvēlas šo galamērķi, saprot, ka ieradušies ciemos – vietā, kuru kāds veido, kopj, saudzē. Velga Vītola, zvērkope: „ Kaut neiztiekam bez nepatīkamiem incidentiem, vērtējot apmeklētājus 26 gadu laikā, kopš strādāju, kļuvis labāk. Astoņdesmito gadu beigās Līgatnes dabas takas bija vienīgais šāds dabas tūrisma objekts Latvijā. Lielākos trakumus, ko tūristi sastrādāja Līgatnes dabas takās, paveica tieši vidusskolēni. Reiz aizgāju uz stāvlaukumu un saskaitīju: vienlaikus te bija pat 40 -50 autobusu! Apmeklētāji bieži atlauza vārtus, sabojāja žogu, izlaida laukā dzīvniekus. Skatos, no rīta staltbriedis ir pie „Pauguriem”. Kā viņš te ticis? Izrādās, iežogojumam atlauzti vārtiņi. Citā reizē žogs bija pacelts augšā un mala atstutēta ar koku. Kādreiz, kad Līgatnes dabas taku teritorija bija „lielajā žogā”, varējām regulāri skaitīt un rēķināt, cik stiepļu metru atkal noņemts. Kad modē nāca aerosola baloniņi, nebija vietas, kur kāds nebūtu pamēģinājis kaut ko uzrakstīt. Visvairāk cieta dzīvnieki. Jenotsuņu voljērā bija pilns ar kokiem un zariem – kā bebru aizsprostā. Apmeklētāji nolasīja visu apkārtni un sameta iežogojumā. Arī lūši un lāči dabūja savu tiesu akmeņu. Netālu no „Pauguriem” pie žoga būrī bija seskiņš. Ne pārāk tuvu, lai apmeklētāji varētu iebāzt būrī pirkstus, bet tomēr… Aizrādīju, bet reiz tomēr pusaudži ar kokiem nobadīja dzīvnieciņu līdz nāvei.”

Elmārs Boguļko, zvērkopis: „Pirms trim gadiem ieradās skolēnu grupas no Rīgas. Izkāpjot no autobusa, viņi vispirms gribēja iegāzt gravā kases mājiņu ar visu kasieri. Daži devās uz Gaujasmalas veikalu, pirka alkoholu. Valdīt nevarējām. Zvēri skolēniem neinteresēja. Daži jaunieši nogāja lejā pie lāču sētas un staigāja pa iežogojuma augšmalas slīpajiem stieņiem. Kustināja arī nožogojuma stabus, līdz izšūpoja.

Šoruden ieradās vidusskolēni, kas jau tūlīt jautāja, kur var nopirkt alkoholu, un devās uz veikalu. Viens puisis jau vairs paiet nevarēja, meitenes viņu nesa. Protams, grupai bija līdzi arī pedagogi.

Nudien, nevaram ļaut apmeklētājiem barot dzīvniekus! Tīrot iežogojumus, atrodam gan šķiltavas, gan alkohola pudeles, visu ko.”

Jānis Andrušaitis, Līgatnes dabas taku vadītājs: „Kādreiz, pavadot grupas, skolēni ierosināja, ka vajadzīgi iežogoti tuneļi apmeklētājiem. Tomēr, ja sētu izveidosim vēl pamatīgāku, būs zudis mērķis – parādīt dzīvniekus to dabiskajā vidē. Nav iespējams pilnībā norobežot dzīvniekus no apmeklētājiem, tā, lai nevarētu pabarot, kaut ko iemest pār žogu.” Kur pazuduši Skolotāji?

Jānis Andrušaitis: „No pedagogiem atkarīgs ļoti daudz – gan kā pirms brauciena sagatavota grupa, gan informētība par galamērķi, gan turpmākā sadarbība ar klasi. Vai skolotājs tiek respektēts un uzklausīts, vai ir tukša vieta, var pamanīt uzreiz. Arī starp lauku un pilsētas skolām ir atšķirība. Skolēni no pilsētas uz dabas takām brauc izklaidēties, atpūsties un izskraidīties, kļūst nevadāmi un „kā norāvušies no ķēdes”. Lauciniekiem ir svarīga dabas izziņa un informācija. Būtu ļoti vēlams, ja skolotāji pirms ekskursijas sagatavotu klasi.

Nācies sastapties ar pedagogiem, kas nav respektējuši mani kā amatpersonu, kaut arī biju piespraudis identifikācijas karti jeb dienesta apliecību. Uz pieklājīgu aizrādījumu esmu saņēmis asu pretjautājumu: „Kāpēc jūs esat tā uzbūvējuši, ka dzīvniekiem var pieiet tuvu?””

Velga Vītola: „Daudzi neprot saskatīt dzīvniekus to dabiskajā vidē, vienkārši nemāk skatīties. Skriešus apauļo iežogojumus, neko nav redzējuši un aizbrauc neapmierināti.

Kāda skolotāja reiz satraukusies jautāja: „Vi naših ņe viģeļi?” Mani reti var sasmīdināt, bet šoreiz… Ar ko šos pazudušos varētu pazīt – ar lakatiņiem, ar piespraustām puķītēm? Tas ir tipiski, ka skolotāji mēdz pazaudēt pusi grupas. Reizēm klase tiek informēta – tiekamies stāvvietā pēc divām stundām. Skolotājai vienkārši nav noskaņojuma iet līdzi vai nav fiziski spēka izskraidīt tos kalnus.”

Elmārs Boguļko: „ Mazāko klašu bērni tiek pieskatīti. Taču parasti skolēni joņo pa priekšu, skolotājas aiz muguras. Pirmie jau tikuši pie autobusa, bet „aste” vēl ir kaut kur meža vidū. Tādiem aiz muguras vajadzīga arī apkopēja, jo nemitīgi „laukā birst” iesaiņojumi un tukšas pudeles. Daudzi joņo apkārt iežogojumam, kas maršrutā nav paredzēts. Baida dzīvniekus, dauza žogus. Ļoti reti skolotājas kaut ko aizrāda. Vēl retāk gadās, ka skolotāja grupai kaut ko stāsta. Diemžēl bieži tās ir tādas visai „interesantas lietas”, kas neatbilst īstenībai. Informācijas stendus ar aprakstiem un zīmējumiem ievēro galvenokārt individuālie apmeklētāji, ģimenes.” Piedāvā risinājumu

Elmārs Boguļko: „Vislabākais risinājums būtu, ja katru grupu pavadītu gids vai kāds no Gaujas NP darbiniekiem. Lai nebūtu tā, ka, nopērkot biļeti, apmeklētāji atļautos darīt visu, kas ienāk prātā.”

Velga Vītola: „Man reizēm prasa – kāpēc nesauci policiju? Kamēr no Cēsīm kāds atbrauktu, autobuss ar vainīgajiem jau sen būtu projām. Grupas, kuras jau atbraucot interesējas par iespēju nopirkt alkoholu vai alu, drīkstētu ielaist dabas takās tikai tad, ja vadītājs uzņemas atbildību. Jānorāda, ka šī nebūs tā vieta, kur varēs izklaidēties un darīt, ko grib. Nu, nebrauciet! Līgatnes dabas takas neko nezaudēs, ja jūs neieradīsieties. Nu, paldies, Dievam, ka neatbrauksiet!”

Jānis Andrušaitis: „Tas ir nākotnes uzdevums, nodrošināt, lai grupas pavada pieredzējuši gidi. Sagatavosim informāciju skolām par to, ko pie mums var darīt, kādu uzvedību vai rīcību sagaidām no apmeklētājiem. Līgatnes dabas taku uzdevums ir izglītojošs, ne izklaidējošs. Tiem, kas brauc uz Līgatni izdauzīšanās pēc, būs jāmeklē citas vietas. Tā ir milzīga atbildība – vest nepilngadīgo grupu dabā! Aicinu topošos taku apmeklētājus un pedagogus izvērtēt maršruta galamērķi, sagatavot skolēnus dabas izzināšanai.

Par laimi lielāko daļu pedagogu dabas takās sastapt ir patīkami. Var redzēt, ka viņiem patiešām interesē šī vieta un viņi spēj vadīt grupu. Reizēm ierodas skolēni ar zīmējumiem. Tas pierāda, ka klase braucienam gatavojusies. No Gaujas NP teritorijā esošajām skolām piesakās jau iepriekš un informē par savāktajām zīlēm, burkāniem vai āboliem. Skolotāji interesējas, vai var vest ēdamo, vai drīkst barot, kur nonāks atvestais cienasts. Barošanas iespējas var noskaidrot apmeklētāju centrā.”

Velga Vītola: „Un tomēr viss pamazām ir mainījies. Sāk ierasties daudz kulturālāki un ieinteresētāki apmeklētāji. Tagad vairs tāda stila publika, kā iepriekš aprakstītie, ir reti.” Velga piesit pie galda: „Ir citas vietas, kurp doties. Šobrīd apmeklētāji kļuvuši eiropeiskāki, bijuši ārzemēs, redzējuši, kā ir citur. Nu vairs nevar pieņemt par pašsaprotamu, ka tūrists var kāpt pāri žogam, sviest kokus un akmeņus. Tie atsevišķie pārkāpumi, ar kuriem sastopamies šoruden, ir uzkrītoši, salīdzinot ar pārējo apmeklētāju pozitīvo attieksmi. Ir sirsnīgi apmeklētāji, kas prasa: „Kur tās jūsu meitenes? Kur tie mazie lācīši?” Tāda labestīga attieksme. Tas ir pareizi, ka parka inspektori un darbinieki tik asi reaģē uz apmeklētāju rīcību. Tās tendences un visatļautība, kas valda sabiedrībā, nokļūs arī līdz Līgatnei un zvēriem.”

Lai šajā aprakstā nebūtu tikai Gaujas NP administrācijas darbinieku viedoklis, noskaidroju, kādas ir likumā noteiktās prasības par skolotāju atbildību, dodoties ekskursijās. Cēsu rajona izglītības pārvaldes speciāliste Biruta Dambīte informēja, ka pastāv gan Ministru kabineta noteikumi, gan skolas noteiktā kārtība un direktora rīkojums par mācību ekskursijām. Tiek gatavots grupas saraksts, ir skolēnu paraksti klases žurnālā, ar kuriem tiek apstiprināts, ka bērni instruēti par drošības un kārtības noteikumu ievērošanu. Dažās skolās, piemēram, Siguldas ģimnāzijā, tiek vākti arī vecāku paraksti. Par skolēniem ekskursijas laikā atbildīgs ir pedagogs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
27
1

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
116

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
91

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Vēsture dzīvo, kamēr to atceramies

00:00
06.01.2025
54

Vidzemes šosejas 79.kilometrā ceļmalas uzkalniņā granīta piemineklis atgādina par pirmo latviešu karaspēka bruņoto sadursmi ar Padomju Krievijas Sarkano armiju.  1918.gada 24.decembrī kapteiņa Artūra Jansona izlūku komanda ar smagā ložmetēja uguni aizkavēja Sarkanās ar­mijas izlūku virzīšanos no Cēsīm uz Ieriķiem. Kaujas simtgadē pēc Strēlnieku apvienības  Cēsu nodaļas aktīvistu Māra Niklasa un Ēvalda Krie­viņa ierosmes, piesaistot ziedojumus […]

Gadu sāk ar labu darbu – asins ziedošanu

00:00
05.01.2025
70

Gada pirmajā darba dienā donori bija gaidīti Cēsu 2. pamatskolas aktu zālē, kur Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) Vidzemes komitejas Cēsu birojs organizēja tradicionālo Donoru dienu. Asinis ziedot vēlējās 61, to darīt varēja 56. No tiem pirmo reizi par donoru kļuva četri cilvēki. Lai pēc garajām svētku brīvdienām palīdzētu atjaunot asins krājumus, bija un joprojām ir […]

Atver gleznu grāmatu

00:00
04.01.2025
64

Jaunpiebaldzēniete Astrīda Raso Mājeniece gleznošanu dēvē par savu vaļasprieku. Viņa studējusi Mākslas akadēmijā zīmēšanu un gleznošanu, tomēr ilgu laiku darījusi ko citu un gleznot atsākusi 2004. gadā. Viņa ir arī Piebalgas gleznotāju studijas dalībniece. Decembrī muzikāli dzejiskās noskaņās aizvadīti grāmatas “Gleznas” atvēršanas svētki, kā arī Jaunpiebalgas Kultūras centra mazajā zālē izstādē skatāmi 20 darbi no […]

Tautas balss

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
73
20
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
35
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
40
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
34
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Sludinājumi