Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Līgatnes dabas takās gaida draudzīgus apmeklētājus

Druva
00:00
29.11.2006
7

, Gaujas NP informācijas daļas vadītāja

Līgatnes dabas takas ik rudeni piedzīvo un pārdzīvo apmeklētāju pieplūdumu. Gaujas Nacionālā parka darbiniekiem ir gan prieks par ciemiņiem, gan lielas rūpes. Vairākums apmeklētāju ir skolēni. Tātad tie, uz kuriem vistiešāk attiecināms Līgatnes dabas taku izveidošanas mērķis – dabas izziņa, vides izglītība.

Skolotāji atskaitēs raksta, ka devušies mācību ekskursijā, bet skolēni stāsta, ka bijuši „uz Līgatni pie zvēriem”. Ērts un izdevīgs galamērķis visiem, jo bērni tiek svaigā gaisā, dabū izkustēties. Arī skolotājiem iespēja galvu izvēdināt no darba steigas un stresa. Brauciens noder klases saliedētības veidošanai – jautrie atgadījumi, piedzīvojumi un dabas rosinātās pozitīvās emocijas vieno gan skolēnus, gan skolotājus visam turpmākajam mācību gadam,. Tā ir ekskursiju „saules puse”, taču ar šo publikāciju vēlos pievērst uzmanību uzvedībai, kāda jau pirms braukšanas uz Līgatnes dabas takām būtu „jāieslēdz vistumšākajā kambarī” un jāatstāj mājās. „Kapeņu stāstiņi”

Kilometriem garās koptās pastaigu takas un labiekārtojumi Līgatnes mežos nav tapuši komercijai un masām. Gaujas NP darbinieki, kas šo jauko tūrisma objektu pirms trīsdesmit gadiem iekārtoja, neplānoja, ka pienāks laiks un te ik sezonu ieradīsies miljons apmeklētāju. Līgatnes dabas takas ir vieta, kur mežs ar visiem pavalstniekiem „panāk tuvāk” cilvēkiem, kur dabas zinības var apgūt jebkurā gadalaikā. Tomēr ne visi divkājainie, kas izvēlas šo galamērķi, saprot, ka ieradušies ciemos – vietā, kuru kāds veido, kopj, saudzē. Velga Vītola, zvērkope: „ Kaut neiztiekam bez nepatīkamiem incidentiem, vērtējot apmeklētājus 26 gadu laikā, kopš strādāju, kļuvis labāk. Astoņdesmito gadu beigās Līgatnes dabas takas bija vienīgais šāds dabas tūrisma objekts Latvijā. Lielākos trakumus, ko tūristi sastrādāja Līgatnes dabas takās, paveica tieši vidusskolēni. Reiz aizgāju uz stāvlaukumu un saskaitīju: vienlaikus te bija pat 40 -50 autobusu! Apmeklētāji bieži atlauza vārtus, sabojāja žogu, izlaida laukā dzīvniekus. Skatos, no rīta staltbriedis ir pie „Pauguriem”. Kā viņš te ticis? Izrādās, iežogojumam atlauzti vārtiņi. Citā reizē žogs bija pacelts augšā un mala atstutēta ar koku. Kādreiz, kad Līgatnes dabas taku teritorija bija „lielajā žogā”, varējām regulāri skaitīt un rēķināt, cik stiepļu metru atkal noņemts. Kad modē nāca aerosola baloniņi, nebija vietas, kur kāds nebūtu pamēģinājis kaut ko uzrakstīt. Visvairāk cieta dzīvnieki. Jenotsuņu voljērā bija pilns ar kokiem un zariem – kā bebru aizsprostā. Apmeklētāji nolasīja visu apkārtni un sameta iežogojumā. Arī lūši un lāči dabūja savu tiesu akmeņu. Netālu no „Pauguriem” pie žoga būrī bija seskiņš. Ne pārāk tuvu, lai apmeklētāji varētu iebāzt būrī pirkstus, bet tomēr… Aizrādīju, bet reiz tomēr pusaudži ar kokiem nobadīja dzīvnieciņu līdz nāvei.”

Elmārs Boguļko, zvērkopis: „Pirms trim gadiem ieradās skolēnu grupas no Rīgas. Izkāpjot no autobusa, viņi vispirms gribēja iegāzt gravā kases mājiņu ar visu kasieri. Daži devās uz Gaujasmalas veikalu, pirka alkoholu. Valdīt nevarējām. Zvēri skolēniem neinteresēja. Daži jaunieši nogāja lejā pie lāču sētas un staigāja pa iežogojuma augšmalas slīpajiem stieņiem. Kustināja arī nožogojuma stabus, līdz izšūpoja.

Šoruden ieradās vidusskolēni, kas jau tūlīt jautāja, kur var nopirkt alkoholu, un devās uz veikalu. Viens puisis jau vairs paiet nevarēja, meitenes viņu nesa. Protams, grupai bija līdzi arī pedagogi.

Nudien, nevaram ļaut apmeklētājiem barot dzīvniekus! Tīrot iežogojumus, atrodam gan šķiltavas, gan alkohola pudeles, visu ko.”

Jānis Andrušaitis, Līgatnes dabas taku vadītājs: „Kādreiz, pavadot grupas, skolēni ierosināja, ka vajadzīgi iežogoti tuneļi apmeklētājiem. Tomēr, ja sētu izveidosim vēl pamatīgāku, būs zudis mērķis – parādīt dzīvniekus to dabiskajā vidē. Nav iespējams pilnībā norobežot dzīvniekus no apmeklētājiem, tā, lai nevarētu pabarot, kaut ko iemest pār žogu.” Kur pazuduši Skolotāji?

Jānis Andrušaitis: „No pedagogiem atkarīgs ļoti daudz – gan kā pirms brauciena sagatavota grupa, gan informētība par galamērķi, gan turpmākā sadarbība ar klasi. Vai skolotājs tiek respektēts un uzklausīts, vai ir tukša vieta, var pamanīt uzreiz. Arī starp lauku un pilsētas skolām ir atšķirība. Skolēni no pilsētas uz dabas takām brauc izklaidēties, atpūsties un izskraidīties, kļūst nevadāmi un „kā norāvušies no ķēdes”. Lauciniekiem ir svarīga dabas izziņa un informācija. Būtu ļoti vēlams, ja skolotāji pirms ekskursijas sagatavotu klasi.

Nācies sastapties ar pedagogiem, kas nav respektējuši mani kā amatpersonu, kaut arī biju piespraudis identifikācijas karti jeb dienesta apliecību. Uz pieklājīgu aizrādījumu esmu saņēmis asu pretjautājumu: „Kāpēc jūs esat tā uzbūvējuši, ka dzīvniekiem var pieiet tuvu?””

Velga Vītola: „Daudzi neprot saskatīt dzīvniekus to dabiskajā vidē, vienkārši nemāk skatīties. Skriešus apauļo iežogojumus, neko nav redzējuši un aizbrauc neapmierināti.

Kāda skolotāja reiz satraukusies jautāja: „Vi naših ņe viģeļi?” Mani reti var sasmīdināt, bet šoreiz… Ar ko šos pazudušos varētu pazīt – ar lakatiņiem, ar piespraustām puķītēm? Tas ir tipiski, ka skolotāji mēdz pazaudēt pusi grupas. Reizēm klase tiek informēta – tiekamies stāvvietā pēc divām stundām. Skolotājai vienkārši nav noskaņojuma iet līdzi vai nav fiziski spēka izskraidīt tos kalnus.”

Elmārs Boguļko: „ Mazāko klašu bērni tiek pieskatīti. Taču parasti skolēni joņo pa priekšu, skolotājas aiz muguras. Pirmie jau tikuši pie autobusa, bet „aste” vēl ir kaut kur meža vidū. Tādiem aiz muguras vajadzīga arī apkopēja, jo nemitīgi „laukā birst” iesaiņojumi un tukšas pudeles. Daudzi joņo apkārt iežogojumam, kas maršrutā nav paredzēts. Baida dzīvniekus, dauza žogus. Ļoti reti skolotājas kaut ko aizrāda. Vēl retāk gadās, ka skolotāja grupai kaut ko stāsta. Diemžēl bieži tās ir tādas visai „interesantas lietas”, kas neatbilst īstenībai. Informācijas stendus ar aprakstiem un zīmējumiem ievēro galvenokārt individuālie apmeklētāji, ģimenes.” Piedāvā risinājumu

Elmārs Boguļko: „Vislabākais risinājums būtu, ja katru grupu pavadītu gids vai kāds no Gaujas NP darbiniekiem. Lai nebūtu tā, ka, nopērkot biļeti, apmeklētāji atļautos darīt visu, kas ienāk prātā.”

Velga Vītola: „Man reizēm prasa – kāpēc nesauci policiju? Kamēr no Cēsīm kāds atbrauktu, autobuss ar vainīgajiem jau sen būtu projām. Grupas, kuras jau atbraucot interesējas par iespēju nopirkt alkoholu vai alu, drīkstētu ielaist dabas takās tikai tad, ja vadītājs uzņemas atbildību. Jānorāda, ka šī nebūs tā vieta, kur varēs izklaidēties un darīt, ko grib. Nu, nebrauciet! Līgatnes dabas takas neko nezaudēs, ja jūs neieradīsieties. Nu, paldies, Dievam, ka neatbrauksiet!”

Jānis Andrušaitis: „Tas ir nākotnes uzdevums, nodrošināt, lai grupas pavada pieredzējuši gidi. Sagatavosim informāciju skolām par to, ko pie mums var darīt, kādu uzvedību vai rīcību sagaidām no apmeklētājiem. Līgatnes dabas taku uzdevums ir izglītojošs, ne izklaidējošs. Tiem, kas brauc uz Līgatni izdauzīšanās pēc, būs jāmeklē citas vietas. Tā ir milzīga atbildība – vest nepilngadīgo grupu dabā! Aicinu topošos taku apmeklētājus un pedagogus izvērtēt maršruta galamērķi, sagatavot skolēnus dabas izzināšanai.

Par laimi lielāko daļu pedagogu dabas takās sastapt ir patīkami. Var redzēt, ka viņiem patiešām interesē šī vieta un viņi spēj vadīt grupu. Reizēm ierodas skolēni ar zīmējumiem. Tas pierāda, ka klase braucienam gatavojusies. No Gaujas NP teritorijā esošajām skolām piesakās jau iepriekš un informē par savāktajām zīlēm, burkāniem vai āboliem. Skolotāji interesējas, vai var vest ēdamo, vai drīkst barot, kur nonāks atvestais cienasts. Barošanas iespējas var noskaidrot apmeklētāju centrā.”

Velga Vītola: „Un tomēr viss pamazām ir mainījies. Sāk ierasties daudz kulturālāki un ieinteresētāki apmeklētāji. Tagad vairs tāda stila publika, kā iepriekš aprakstītie, ir reti.” Velga piesit pie galda: „Ir citas vietas, kurp doties. Šobrīd apmeklētāji kļuvuši eiropeiskāki, bijuši ārzemēs, redzējuši, kā ir citur. Nu vairs nevar pieņemt par pašsaprotamu, ka tūrists var kāpt pāri žogam, sviest kokus un akmeņus. Tie atsevišķie pārkāpumi, ar kuriem sastopamies šoruden, ir uzkrītoši, salīdzinot ar pārējo apmeklētāju pozitīvo attieksmi. Ir sirsnīgi apmeklētāji, kas prasa: „Kur tās jūsu meitenes? Kur tie mazie lācīši?” Tāda labestīga attieksme. Tas ir pareizi, ka parka inspektori un darbinieki tik asi reaģē uz apmeklētāju rīcību. Tās tendences un visatļautība, kas valda sabiedrībā, nokļūs arī līdz Līgatnei un zvēriem.”

Lai šajā aprakstā nebūtu tikai Gaujas NP administrācijas darbinieku viedoklis, noskaidroju, kādas ir likumā noteiktās prasības par skolotāju atbildību, dodoties ekskursijās. Cēsu rajona izglītības pārvaldes speciāliste Biruta Dambīte informēja, ka pastāv gan Ministru kabineta noteikumi, gan skolas noteiktā kārtība un direktora rīkojums par mācību ekskursijām. Tiek gatavots grupas saraksts, ir skolēnu paraksti klases žurnālā, ar kuriem tiek apstiprināts, ka bērni instruēti par drošības un kārtības noteikumu ievērošanu. Dažās skolās, piemēram, Siguldas ģimnāzijā, tiek vākti arī vecāku paraksti. Par skolēniem ekskursijas laikā atbildīgs ir pedagogs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
10

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
24
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
236

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
59

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
34

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
83

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
29
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
33
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi