Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Lieldienās olas krāso gan mājās, gan pasākumos

Sarmīte Feldmane
23:00
17.04.2022
23
Olu Ripinasana 1

Lieldienās viena no senākajām tradīcijām ir olu krāsošana. Ikviens var ļauties izdomai, eksperimentēt, lai tikai tiktu pie skaistākās un krāsainākās olas.

Olas krāso teju katrā ģimenē. To dara arī Lieldienu pasākumos, tad tas notiek kā sacensības – kuram iznāks lielāks brīnums.

Gribas arī ko jaunu

Veselavas muižas pagalmā    Lieldienās    jau gadiem kopā ar citām izdarībām notiek arī olu krāsošana, var arī sacīt – olu krāsošanas meistarklase. To vada meistare Rudīte Ignatjeva, kura gan atsmej, ka olu krāsošanā katrs pats sev meistars.

“Jau pirms gadiem 30 pļavā lielā katlā krāsojām olas. Tas katls bija par lielu, tad atradām mazāku. Taču    tas kaut kur bija jāiekar, noderēja metāliskais statīvs, kur kādreiz turēja mazgājamo bļodu. Uzlikām statīvu uz ķieģeļiem, lai var apakšā kurt uguni. Tā tas kalpo vēl šodien,” pastāsta Rudīte un piebilst, ka katlu izmantos arī šajās Lieldienās.

Katlā saber iespējami daudz sīpolu mizu, tiek iemesta kāda alkšņa miziņa,    siena smalkumi. Ja ir zilo sīpolu mizas, olas būs tumšākas. “Vajag baltās, ne brūnās olas, ja grib, lai iznāk krāsainas. Olu noteikti vajag paslapināt, lai tas, ko liek klāt, turētos. Noder viss, ko var dabā vai mājā puķu podā un virtuvē atrast. Kaut vai ģerānijas lapiņu, putraimus, auzu pārslas,” stāsta veselaviete. Viņa atzīst, lai arī saka, ka laiki mainās, Lieldienās bērni labprāt iesaistās olu krāsošanā, sacenšas, kuram skaistāka. Pēc tam iet ripināt un atkal sacenšas.

Pirms dažiem gadiem Rudīte sagādāja pārsteigumu tiem, kuri sanāca krāsot olas. Viņas radiniece bija lielījusies, cik krāsainas olas izdevušās un apsolījusi parādīt. “Domāju, ar kādām ārzemju krāsām vai aplikācijām. Viņa atbrauca un atveda vairākas zīda kaklasaites. Tās sagriezām un ietinām olas. Novārījām, katlā piemetot sāli, nedaudz pielejot etiķi, kad tinām vaļā, pārsteigums bija liels. Uz vienas olas bija notis, uz citas pils torņi, vēl citām pīlēni.    Brīnums bija liels – krāsot olas    ar šlipsēm. Rudīte atceras, ka pēc tam nākamajās Lieldienās daudzi stāstījuši, ka tā darījuši. “Laikam jau kaklasaites beidzās, nav dzirdēts, ka pēdējos gados kāds tā būtu krāsojis,” bilst Rudīte.

Mājās pati pamēģinājusi krāsot apelsīnu un mandarīnu mizu novārījumā, iznākušas laša krāsas olas. Arī vārot kafijas biezumos, var iegūt interesantas krāsas olas.

“Šoreiz atkal krāsošu tikai sīpolu mizās,” atklāj veselaviete.

Cik raibas iznāks? “Kultūrdevas” veidotājs Marģers Majors Drabešu Amatu mājā.
FOTO: no albuma

Var aizrauties

Arī Līgatnē ir tradīcija Lieldienu pasākumā apmeklētājiem ļaut krāsot olas. Daina Birne allaž uzņemas meistares pienākumus.
“Sī­polu mizas kārtīgi savāra. Kurš grib krāsainas olas, pastaigā pa apkārtni un pietin olai klāt, ko    vēlas. Tad lielajā katlā tās tiek vārītas. Nav būtiski, vai ir baltās vai brūnās olas, nokrāsojas visas,” stāsta Daina un piebilst, ka olu krāsošanā līgatnieši īpaši neiesaistās, bet viesi gan krīt azartā. Daina atklāj, ka šoreiz Lieldienu pasākumā lielā katla olu vārīšanai nebūs.

Daina pastāsta,  ka meitai patīk eksperimentēt. Skaistas sarkanzilas olas iznākušas, vārītas sarkanajos kāpostos. Vairākus gadus tas bijis populārs olu krāsošanas veids, un pirms Lieldienām sarkanie kāposti bijis deficīts.

Tradīcijas rādīs TV

Drabešu Amatu mājā Lieldienu noskaņa valdīja otrdien. Te raidījumam “Kultūrdeva” tika filmēta olu krāsošana. Inese un Undīne Rozes raidījuma autoram Marģe­ram Majoram stāstīja un rādīja, kā krāsot olas. “Krāsoju tikai sīpolu mizās, tad ola ir visgaršīgākā. Rakstiem šoreiz klāt likām papardes, sniegpulkstenītes, putraimus, spēka olai – ķiploka daiviņu. Krāsošanas katlā klāt lieku tikai sāli,” pastāsta Inese un uzsver, ka sasējuši daudzas olu pauniņas un katram Lieldienu brīnums iznācis citāds, varēja sākties lielīšanās, pēc tam olu kaujas.

Inese atklāj, ka savulaik izmēģinājusi olas krāsot ne tikai sīpolu mizās. “Piemēram, saldētās upenēs iznāca skaistas. Tomēr, ja olas nav brūnas, bēšas, tās nešķiet garšīgās Lieldienu olas, krāsa švirkst zobos,” pārdomās dalās Drabešu Amatu mājas vadītāja un tautas tradīciju kopēja.

Viņa kopā ar savējiem daudzus gadus dažādos pasākumos rādījusi un mācījusi gan krāsot olas, gan Lieldienu tradīcijas. Pērn zūmā mācības notika Maskavas latviešu skolas bērniem. “Lieldienas svinēsim ģimenē. Protams, krāsosim olas, būs pavasarīgs noskaņojums un gan jau arī kādas nerātnības,” atklāj I.Roze.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
31

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
34

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
50
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
51

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
146
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi