Sestdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Lauku vidusskolu būt vai nebūt

Druva
23:00
26.08.2008
9
200808262059148825

Piedāvās vidējo izglītību

Aptaujātie lauku skolu vadošie darbinieki bija vienisprātis – pavisam drīz lauku vidusskolu skaits samazināsies. Tāda nepārprotami ir valsts politika – koncentrēties uz lielākām apdzīvotām vietām. Tas notiek laikā, kad vidusskolās dabisko krīzi izraisa pirms 15, 16 gadiem novērotais dzimstības kritums un tādējādi audzēkņu skaita samazināšanās. Vēl nav zināms, kādu iespaidu uz lauku vidusskolu likteni atstās novadu reforma.

Anita Neimane, Raunas vidusskolas direktore: “Valsts jau parādījusi neloģisku rīcību, radot sistēmu, kas piespiež slēgt mazās lauku pamatskolas. Sagraut ir vieglāk nekā atjaunot. Līdzīgi notiks ar lauku vidusskolām. Paies kāds laiks un mēs prasīsim – kur ir palikusi inteliģence? Jauns cilvēks ar vidējo izglītību ir krietni inteliģentāks par to, kurš beidzis tikai pamatskolu.”

“Tūkstošiem latu ieguldīt skolā15 bērniem katrā klasē vai 50 bērniem visā vidusskolā. Tur pašvaldībai ir ko padomāt. Ir labi, ja bērnam pat vidusskolu var nodrošināt tuvu mājām, bet, ja viņam nāksies augstskolā konkurēt ar daudz attīstītāku skolu absolventiem, viņš būs zaudētājs,” sprieda Priekuļu vidusskolas direktores vietniece Anita Skrastiņa. “Atrast jaunus skolotājus, kas laukos nomainīs vecāko paaudzi, nav tik viegli. Mēs Priekuļos šovasar meklējām latviešu valodas skolotāju pa visu rajonu. Augsti kvalificētus skolotājus ieinteresēt strādāt, amatu apvienojot, kļūst arvien grūtāk un skolai tas nav labākais risinājums, ja pedagogs atbrauc tikai pasniegt stundas, bet skolas dzīvē neiesaistās.”

Uzņemšana 10. klasēs turpinās

Laukos vēl turpinās uzņemšana vidusskolu 10. klasēs. Pedagogu pieredze liecina, ka pēc nesekmīgiem meklējumiem atrast citu skolu gadās, ka 9. klašu beidzēji tomēr iesniedz dokumentus savai dzīves vietai tuvākajā vidusskolā. Ne reti jaunu audzēkni nākas uzņemt arī mācību gada laikā, ja skolēns piedzīvojis vilšanos izraudzītajā profesionālajā skolā.

Pirmdien vajadzīgais skaits skolēnu 10. klases atvēršanai, lai skola saņemtu no valsts pilnu finansējumu, vēl nebija Raunas un Līgatnes vidusskolā. “Mēs bērnus mācīsim un vidusskola strādās tāpat, kā līdz šim to darījām,” apliecināja Raunas vidusskolas direktore A. Neimane un Līgatnes vidusskolas direktora vietas izpildītāja Leonora Dubkēviča. “Pamatskolas beidzēju tālākas rīcības pamatā parādījusies izvēle – būt tālāk prom no mājām,” secināja A. Neimane. “Daļa bērnu, beidzot 9. klasi, paziņo vecākiem, ka grib pārmaiņas, un iet prom no pagasta skolas. Prāta darbs tas nav – to pašu izglītojošo programmu apgūt cita pagasta skolā, bet bērniem gribas izbaudīt brīvo dzīvi. Reizēm rezultāts ir visai riebīgs, jo jaunieši neprot rīkoties ar brīvību. Par to var pārliecināties jau 1. septembrī, kad daļa skolēnu staigā piedzērušies vai zālīti salietojušies.

Iespējams, bērni nolemj aiziet no savas vidusskolas, jo vecāki laika gaitā bijuši pārāk kritiski pret skolotājiem. Nav brīnums, ka tādējādi bērnos veicināta neuzticēšanās skolai. Taču katrā skolas izlaidumā ir vecāki, kas atskārst, ka bez pedagogu uzstājības, urķēšanās, ģimenes iesaistīšanas bērns nebūtu beidzis pamatskolu vai vidusskolu.”

Šoruden 10. klase netiks atvērta Dzērbenes vidusskolā, jo vēlēšanos mācības turpināt izteikuši tikai seši pamatskolas beidzēji.

Nītaures vidusskolā 10. klasi veido pašu absolventi. ” Mācību gada beigās ļoti pie tā piestrādājām, lai radītu interesi 9. klašu skolēnos un viņu vecākos turpināt mācības savā skolā. Esam par sevi pārliecināti, jo līdz šim neviens, kas palicis mācīties vidusskolā Nītaurē, to nav nožēlojis. Visi, kas vien gribējuši, pēc tam iestājušies izraudzītajā augstskolā,” pastāstīja direktora vietniece Lilita Jansone. “Paies laiks un valsts mērogā attapsies, ka lauku vidusskolu gremdēšana, pilsētas – piesātināšana pie laba rezultāta nenoved.”

Stalbes vidusskolā, izveidojas viena 10. klase. “Ļoti jūtam Cēsu tuvumu un ģimeņu izvēli par labu pilsētas skolām. Tas šķiet prestiži. Paiet laiks un mūsu absolventi atzīst, ka citur nemaz nav labāk,” pieredzē dalījās Stalbes vidusskolas direktora vietniece Ilze Rēķe.

Mēs jau skolas prestižu varam celt, cik gribam, bet ja attiecīgajā laikā laukos nav sadzimuši bērni, tad viņu nav. No pilsētas jau uz šejieni nenāks.”

Jaunpiebalgas vidusskolā pēdējā laikā no apkārtējiem pagastiem saplūst ne vien vidusskolēni, arī pamatskolu audzēkņi. Šovasar 10. klasē uzņemti krietni vairāk nekā 20 skolēni.

“Šodienas jaunieši, ja viņi izvēlas mācīties vidusskolā, bieži vien jau ir izlēmuši, kur izglītību turpinās, studējot mediķos, psihologos, vai apgūstot citas profesijas. Vidējā izglītība nav obligāta, tāpēc mācīties liek personīgā motivācija,” vērtēja Jaunpiebalgas vidusskolas direktora vietnieks Arnis Ratiņš.

Prestižam liela nozīme

Vidusskolās Priekuļos un Vecpiebalgā nedēļas sākumā bija saņemti gandrīz 40 iesniegumi, kas ļauj izveidot divas 10. klases. Arī šīs skolas, lai gan atrodas stratēģiska ceļa malā un tajās saplūst daudzi apkārtējo pagastu bērni, piedzīvo audzēkņu skaita samazināšanos.

“Esmu pārliecināta, ka mācības Vecpiebalgā daudzi izvēlas, jo vienlīdz svarīgs ģimenēm ir mācību saturs un ārpusstundu darbs, kas pie mums ir daudzveidīgs,” vērtēja Vecpiebalgas vidusskolas direktora vietniece Lolita Žagare. ” Šodien arvien svarīgāks ir arī skolas prestižs. Ne bez rezultātiem palicis fakts, ka pirms diviem gadiem Draudzīgā aicinājuma fonda veidotajā reitingā mēs tikām atzīti par labāko lauku vidusskolu Latvijā. Tie, kas iestājās 10. klasē, sacīja, ka skolas slava likusi viņiem izvēlēties mācības Vecpiebalgā.”

“Mēs daudz strādājam pie skolas pazīstamības – caur savu darbu, ikdienas prasībām, skolēnu sasniegumiem. Katra nepatiesa, nepedagoģiska rīcība ir skolas antireklāma. Skolas slava jau izplatās bērnu un pieaugušo vidū no mutes mutē. Ar ārpusklašu darbībām veicinām skolēnu sociālo prasmju attīstību, kas reizēm ir svarīgāk pat par labu atzīmi mācību priekšmetā. Mūsu audzēkņi piedalās visos lielākajos jauniešiem rīkotajos pasākumos Cēsīs. Tas skolai maksā dārgi, ir izdevumi transportam, sporta komandām un pašdarbības kolektīviem apģērbam, mākslas nozarēs materiāliem, bet tie attaisnojas,” uzsvēra Vecpiebalgas vidusskolas direktora vietnieks Māris Krams.

“No 9. klases beidzējiem 30 procenti paliek mācīties Priekuļu vidusskolā. Paliek arī tādi, kam vidējā atzīme ir virs astoņām ballēm un viņi būtu varējuši konkurēt ģimnāzijā.

Vidējās izglītības izvēlē ļoti svarīgs ir ģimenes piemērs, draugu ieteikumi,” uzskata A.Skrastiņa. Kādus priekšmetus mācīties?

Iestājoties lauku vidusskolā, lielākajā daļā no tām ir izvēles iespējas, jo skolas piedāvā vairākas programmas. Ja pirms gadiem ļoti pieprasīts bija humanitārais virziens, tad tagad vairāk iesniegumi saņemti uz dabas zinību un matemātikas, kā arī vispārizglītojošo programmu

“Vispārizglītojošais kurss lauku vidusskolā ir pats labākais. Pēc 9. klases liela daļa bērnu nezina, par ko viņi gribēs kļūt, ģimenes nezina, kādas profesijas valstī būs pieprasītas. Paiet divi, trīs gadi un atskārsme nāk. Vispārizglītojošā programmā apgūtais dod iespēju iestāties jebkurā augstskolā,” secināja Ilze Rēķe. “Kādreiz puiši speciāli nāca mācīties uz Stalbi, jo te bija jaunsargu mācības. Tagad tā vairs nav. Pēdējos gados mūsu piedāvājumu papildus apgūt komerczinības skolēni arī vairs negrib izvēlēties. Laikam pieprasījums valstī pēc ekonomistiem ir mazinājies. Šogad vairāki izvēlējušies vizuālo mākslu. Par mājsaimniecību un šūšanu šobrīd vispār nav intereses. Skolēni galvenokārt orientējas uz vispārizglītojošiem priekšmetiem.”

“Man liekas, tas ir populistiski – veidot vidusskolā blakus mācībām vēl papildus izglītības programmas. Augstskolā šā kā tā ņems vērā tikai centralizētos eksāmenos iegūtās atzīmes. Tas, kas fakultatīvi apgūts, paliks pašu ziņā. Lielāku vērību pievēršam tam, lai skolēni apgūtu studijām nepieciešamās iemaņas. Tāpēc arī katrs Priekuļu audzēknis vidusskolas laikā izstrādā zinātnisko darbu,” uzsvēra Anita Skrastiņa. Internāts mūsu laikos

Pēdējos gados satiksmes iespējas laukos vairākos maršrutos ir samazinājušās. Lai gan sabiedrisko satiksmi aizstāt pašvaldības cenšas ar skolas autobusiem, ne visām ģimenēm tas ir izdevīgi. Ik pa laikam aktualizējas jautājums par internātu.

“Pagaidām nav pieprasījuma pēc internāta. Skolēni atrod īrēšanas iespējas pagasta apkārtējās daudzdzīvokļu mājās. Opīši un omītes ļoti labprāt izīrē istabas skolēniem. Ja radīsies pieprasījums pēc internāta, būs jādomā, ko darīt, jo tam paredzētajās telpās tagad ir iekārtots bērnudārzs. Internāta jautājums pagasta deputātiem, ļoti iespējams, nebūs jākustina vēl piecus gadus,” prognozēja Stalbes vidusskolas direktore Jolanta Dzene.

“Vecpiebalgas vidusskolai ir internāts, bet tā uzturēšana prasa lielus ieguldījumus. Daudzi izdevumi saistās ar drošības noteikumiem, kuri skolas sabiedriskās telpās jāievēro Eiropas Savienībā. Cik neizmaksā vien dūmu detektoru izvietošana!” komentēja M. Krams. Taču pieprasījums pēc kopmītnēm ir, jo tajās paliek arī skolēni, kuri varētu pēc stundām nokļūt mājās, bet nevēlas braukāt, lai pēcpusdienās laiku veltītu pulciņu nodarbībām.”

“Mums noteikti būtu vairāk audzēkņu, ja Priekuļos varētu piedāvāt internātu. Tagad skolēni, kuri nevar izbraukāt uz skolu, paši meklē, kur īrēt. Taču mēs redzam, ka ne visi 16 vai 17 gadīgi jaunieši ir piemēroti dzīvošanai patstāvīgi. Internāta atvēršanas jautājumu ir skatījuši Priekuļu deputāti. Atbilde ir viena – internāta uzturēšanai būs nepieciešamas pārāk lielas dotācijas. Deputāti ir pārliecināti – skolai jāstrādā tik kvalitatīvi, lai netrūktu audzēkņu arī tad, ja nav internāta,” pastāstīja Priekuļu vidusskolas direktore Iveta Apine. “Kvalitāte mums ir. To apliecina fakts, ka šovasar 60 procenti Priekuļu absolventu centralizētajos eksāmenos ieguva A,B, C līmeni. Tas ir augsts rezultāts. Cerams, ka šis rādītājs būs rajonā trešais labākais tūlīt aiz Cēsu ģimnāzijām,” komentēja Anita Skrastiņa. Deputāti izteikuši priekšlikumu vidusskolai kopmītnes pakalpojumu iespējas izzināt Jāņmuižā.

Materiālie apsvērumi

Iespējams, lauku vidusskolām šobrīd klātos vēl grūtāk, ja pirms kāda laika nopietnu satricinājumu nebūtu pārdzīvojusi profesionāli tehnisko skolu sistēma. Tas daudziem licis izvēlēties mācības vidusskolā, praktiskas profesijas apguvi atliekot uz trim gadiem. Izglītības un zinātnes ministrijas Vispārējās izglītības departamenta direktors Artūrs Skrastiņš uzskata, ka valstij jātiecas, lai tikai puse pamatskolu beidzēju izvēlētos vidusskolu tagadējo 80 procentu vietā.

“Nav jau slikti līdz 18 gadiem apgūt profesiju. Ne visiem ir piemēroti akadēmiski sēdēt skolas solā. Taču negribētos, ka vidusskolas potenciālie audzēkņi – kas gribētu un varētu te mācīties, profesionālo skolu izvēlas tikai materiālu apsvērumu – tur maksātās stipendijas dēļ,” sacīja Anita Skrastiņa.

“Ik pa laikam gadās skolēni, kuriem vidusskola galīgi apnīk, bet kritiskā brīdī liela daļa tomēr saprot, cik svarīgi ir saglabāt skolēna statusu, cik šodien svarīgi iegūt vidējo izglītību. Daži puiši pirms pāris gadiem brīnījās, kāpēc jāmācās, ja jau tagad var labi nopelnīt ar roku darbu. Teica, ka strādās celtniecībā,” situāciju raksturoja Māris Krams. “Kas notika šovasar? Kreditēšanas un celtniecības bums ir beidzies un mazkvalificēts darbaspēks vairs nav tik pieprasīts. Tie, kas aizgājuši no dienas skolas, pabaudījuši šo dzīvi un zina, kā ir, ja par darbu vairs nemaksā. Tagad ir vīlušies par savu lēmumu, meklē ceļu uz vakarskolu, jo pieaugušam profesionālajā izglītībā arī vajadzīgs vidējās izglītības diploms.

Daļa vecāku spiesti domāt, kā izdzīvot, nevis par to, ka trīs gadus sūtīs bērnu skolā apgūt vidējo izglītību. Taču profesionālā izglītība arī ir slidena lieta. Šobrīd nav skaidrs, kas darba tirgū būs vajadzīgs. Meistari būs vajadzīgi vienmēr, bet jaunatne vairāk vēlas strādāt apkalpojošā sfērā. Bērni zina, ko viņi nedarīs, bet ko darīs, nevar atbildēt.”

“Tagad vairs nav retums, ka skolēni mācās un reizē strādā,” raksturoja Priekuļu vidusskolas direktora vietniece Baiba Karlsberga. “Žagarkalns ziemā ir topa vieta. Tur strādā daudzi, skolā rodas kavējumi. Daudz brīvā laika aizņem autoskolas. Tagad skaitās smalki uz 18 gadiem saņemt dāvanu – auto kopā ar autovadītāja apliecību.

Jauniešiem gribas visu uzreiz – savu dzīvi, meiteni, puisi, savu mašīnu un pilnīgu neatkarību. Reizēm grūti sabalansēt, kur atrast to robežu starp mācīšanos un strādāšanu. Daži no darba ārzemēs vēl septembrī neatgriežas.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ziemā padarītais pavasarīgā izstādē

00:00
26.04.2025
24

Dzērbenes pilī kā ik pavasari rokdarbu studija ” Dzērbe”, aicinot citas rokdarbnieces un amatniekus, iekārtojusi izstādi tirdziņu “Kas manā pūriņā”. Te dzērbeniešu, arī taureniešu un kaivēniešu šoziem pūrā pielocītais. “Izstāde ir krāsaina un daudzveidīga,” uzsver Dzēr­benes kultūras nama vadītāja Daina Šmite un pastāsta, ka studijas dalībnieces rāda noaustos Dzērbenes un Rūjienas brunčus, pašu pagasta krāsām […]

Skate kā krāšņs koncerts

00:00
25.04.2025
38

Vecpiebalgā un Priekuļos Cēsu novada skatuviskās tautas dejas kolektīvi ekspertiem rādīja, ko šosezon apguvuši, cik rūpīgi strādāts mēģinājumos. Vidējās paaudzes deju kolektīviem tā bija koprepertuāra pārbaudes skate, lai kļūtu par IX Vidējās paaudzes dejotāju svētku dalībniekiem, bet jauniešu un senioru kolektīvi parādīja savu māksliniecisko līmeni starpsvētku laikā. Dejotāji mirdzēja Deju svētkiem dots nosaukums “Es atnācu […]

Žurkulēns Ruckis iedzīvojies Ruckas muižā

06:51
24.04.2025
51

Ruckas muižas klēts telpās izveidots leļļu teātris un aizvadītas divas izrādes leļļu iestudējumam “Ruckis – lauvas sirds”. “Domāju, būsim vienīgie, kas leļļu teātri piedāvā katru vasaras nedēļas nogali– vienu vai divas dienas,” atklāj Ruckas muižas saimnieks Renārs Sproģis. Pastāstot par ieceri izveidot leļļu teātri, viņš teic: “Muiža vienmēr bijusi ne tikai saimnieciskais centrs, bet arī […]

Vidzemes zemessargiem mainās komandieris

00:00
24.04.2025
32

Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandiera maiņas svinīgā ceremonijā pagājušajā nedēļā par brigādes komandieri tika iecelts pulkvedis Igors Harlapenkovs, amatā nomainot pulkvedi Kasparu Miezīti. Saņemot no Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera ģenerālmajora Kaspara Pudāna Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karogu, pulkvedis I.Harla­penkovs uzsvēra, ka plāno strādāt Latvijas visaptverošas aizsardzības stiprināšanai. “Es ieguldīšu daudz darba sadarbībā gan ar pašvaldību […]

Pārgājienā atklāj citas Cēsis

05:37
23.04.2025
57

Cēsu Centrālā bibliotēka organizēja pirmo literāro pārgājienu “Ziedošais pavasaris”. “Tā kā Cēsis šogad ir Latvijas kultūras galvaspilsēta, gribam cēsniekiem un citiem interesentiem dot iespēju iepazīt pilsētu caur literatūras un grāmatniecības prizmu, kā arī uzzināt gan kaut ko jaunu, gan atgādināt par kultūras cilvēkiem, kuri te kādreiz dzīvojuši un strādājuši, kuri savos literārajos darbos rakstījuši par […]

“Straupes” produkcijas kvalitāti vērtē arī nozares ministrs

00:00
23.04.2025
40

Apmeklējot piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, zemkopības ministrs Armands Krauze atzinis: “Es šeit atbraucu, lai apstiprinātu, ka visi “Straupes” produkti ir pilnībā droši!” Zemkopības ministrs “Straupi” apmeklēja pagājušajā trešdienā, 16.aprīlī. A.Krauze iepazinās ar ražotni, novērtēja atbilstību pārtikas drošības standartiem, tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības pasākumiem – ārpuskārtas ražotnes dezinfekciju, kā arī darbinieku papildu mācībām, […]

Tautas balss

Pacienta paldies mediķēm

23:25
25.04.2025
13
Rozuliete Gaida raksta:

“Tikai veselā miesā mājos vesels gars. Tāpēc saku lielu paldies Stalbes mediķēm Anitai Viškintei un Sandrai Zepai, kuru darbam pateicoties esmu izveseļojusies. Saņēmu sirsnīgu attieksmi, iejūtību, izpratni un teicamu ārstēšanu,” sacīja seniore, rozuliete Gaida.

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
13
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
15
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
24
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
26
22
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Sludinājumi