Sestdiena, 26. aprīlis
Vārda dienas: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Kopā ar saules instrumentu

Druva
23:00
18.09.2008
2
200809182126139396

Laikā, kad kalendārs skaita dienas līdz Latvijas 90 gadu jubilejai, “Druva” stāsta par rajona cilvēkiem, kas izpauž sevi, apliecinot latvietību un piederību šai zemei.

Mācoties 3. klasē, Ilze nostādīja vecākus fakta priekšā, ka vēlas apgūt kokles spēli. Ģimenē, lai gan muzikālā, nevienam nebija saiknes ar šo latvisko instrumentu. Nebija arī nekāda konkrēta notikuma, ko varētu atcerēties kā pamudinājumu pievērsties koklei, bet lēmums bija negrozāms un liktenīgs.

Tagad Ilze Žvarte ir profesionāla mūziķe, kokles spēles skolotāja mūzikas skolā Cēsīs, bet viņas audzēknes, kas beigušas kokles klasi, sastopamas visā Vidzemē, kur dalās savās zināšanās un prasmē ar jauno paaudzi. Vienīgais, tikai latviešiem raksturīgais mūzikas instruments – kokle, par kura eksistenci jau 9. gadsimtā liecina arheoloģisko izrakumu atradumi, turpina savu dzīvi 21. gadsimtā.

Ne tikai dzīvi, bet arī triumfu. Šovasar latviešu Vispārējos Dziesmu un deju svētkos atkal notika kokļu lielkoncerts. Rīgā, Lielajā ģildē, vienlaicīgi spēlēja vairāk nekā simts koklētāju, un vienu no orģinālmelodijām, ko svētkiem bija radījis komponists Alvils Altmanis, ar Latvijas koklētājiem bija iestudējusi un diriģēja cēsniece Ilze Žvarte.

„Pirmo reizi biju virsdiriģentes lomā Latvijas mēroga sarīkojumā. Tās ir neaprakstāmas emocijas,” vasaras lielā notikuma iespaidos dalījās mūziķe un pedagoģe. „Koncerts bija latviešu un ārzemju viesu apmeklēts. Kokļu skaņa jau tā ir valdzinoša, bet arī skats uz skatuvi bija iespaidīgs – vienkopus tik daudz koklētāju. Apkopojot saņemtās atsauksmes par Dziesmu un deju svētku notikumiem, noskaidrojies, ka kokļu lielkoncerts iespaida ziņā ir iekļuvis pirmajā trijniekā.”

Senatnē koklētāji esot bijuši tikai vīrieši, tagad tas ir sieviešu spēlēts instruments. „Puikām gribas kaut ko skaļāku, bet koklei ir tik maiga skaņa. Dziesmu svētku koncertā gan bija speciāli izveidots kvartets, kurā koklēja četri puikas, mūzikas skolu audzēkņi, bet no Brazīlijas bija atbraukuši divi jaunekļi – latviešu izceļotāju pēcteči, kuri arī mācēja spēlēt kokli. Mani ļoti silda ziņas, ka latvieši kokli spēlē pasaulē, arī Amerikā un Kanādā, jo dodoties bēgļu gaitās, kokli – dvēseles un saules instrumentu – paņēmuši līdzi,” stāsta Ilze.

19. gadsimta beigās uz Sibīriju izceļojušo latviešu pēctečiem kokle mantojumā nav saglabājusies, bet interese par senču kultūru kokli atkal pārcēlusi uz Sibīriju. Pirms diviem gadiem Cēsīs viesojoties, arī Ilzes Žvartes pamācīta, etnogrāfiskās kokles spēli apguva sibīriete Aksana Cīrule un pagājušajos Jāņos, svinot latviešu dibinātā Augšbebru ciema 110 gadu jubileju, bērnu ansambļa dziedāto tautasdziesmu viņa pavadīja ar kokles skaņām.

„Kas tā par arfu?” – ieraudzījuši kokli, parasti jautā ārzemnieki, jo nekur citur pasaulē tādu instrumentu nevar redzēt. Tautām apkārt Baltijas jūrai ir savi nacionālie stīgu instrumenti, bet tie ir citādi. „Maigās, skaistās skaņas apburti, atkarībā no mentalitātes, ārzemnieki reizēm tūlīt pat gatavi kokles spēli apgūt. Katrā ziņā, starptautiskā sabiedrībā kokle vienmēr izraisa īpašu interesi,” pieredzē dalās Ilze.

Pēdējos simts gados pašu latviešu vidū nacionālais instruments vairākkārt piedzīvojis popularitātes uzplūdus. „90. gadu sākumā Latvijas valsts atjaunošanas laikā cilvēki vairāk iedziļinājās tautas pagātnē, pētīja saknes, vēlējās sabiedriskos, arī politiskos notikumos dzirdēt skanam kokli,” stāsta Ilze. Viņa pati un kopā ar audzēkņiem bieži tika lūgta spēlēt. Šis laiks koklētājai atnesa jaunu pieredzi, jo mūzikas skolā un Mūzikas akadēmijā bija apgūta koncertkokle ar 30 stīgām, bet tolaik cilvēkus vairāk interesēja etnogrāfiskā kokle ar septiņām stīgām.

„Tad par manu skolotāju kļuva rotkalis Daumants Kalniņš. Viņš iemācīja spēlēt etnogrāfisko kokli, bet es viņa meitai mācīju koncertkokli. Ar rotkali sarunas bija ne tikai par mūziku, arī par Latviju un latviešiem. No tā laika sev esmu daudz ko paņēmusi,” atzīst Ilze. „Un jaunu audzēkņu, darba mūzikas skolā pēc tam man arī bija tik daudz, ka radās grūtības izveidot stundu sarakstu. Tagad šīs meitenes ir kokles spēles meistares, daža pat lielāka par mani.”

Kokle ļoti populāra bija arī 20. un 30. gadu Latvijā. Valstī bija sazarots kokļu gatavotāju tīkls. Pēc seniem zīmējumiem meistari radīja seno latviešu instrumentu, bet bija arī gudrinieki, kuri kokli modernizēja, lai ar to varētu spēlēt ne tikai pavadījumu tautas dziesmām, bet arī instrumentālus skaņdarbus. Nākamais popularitātes vilnis sākās 70. gados, kad kokles izgatavoja mūzikas instrumentu fabrika, tās bieži skanēja koncertos un bija kļuvušas par spēcīgu zīmolu latviešu kultūrā. Rotātas ar latviešu etnogrāfiskajām zīmēm, saules simbolu – dzintaru. Šodien kokļu izgatavošana ir ekskluzīvs process, jo, fabrikai likvidējoties, pie senā aroda palicis tikai viens vienīgs kokļu meistars. Rindā pie viņa savu instrumentu reizēm jāgaida ne tikai mēnešiem, bet gadiem. Ilzei tā ir sāpīga tēma, jo viņas audzēknes kokles klasē dabū krietni vien ilgoties, līdz tiek pie personīgā instrumenta. „Tā nu tas ir, kokle ir vienīgais instruments Latvijā, kuru nevar pasūtīt pēc kataloga un saņemt īsā laikā,” nopūšas Ilze. „Kokam, no kura gatavo kokli, jābūt rūpīgi izkaltētam, laika gaitā izturētam. Stīgas spriegojot, tam jātur liela slodze, un, kārtīgi nesagatavots, koks sāk plaisāt.”

Svētkos kokli spēlējot, jūtama nepieciešamība mūziķes redzēt ģērbušās tautas tērpā, ar puķu vainadziņiem galvā. „Cits arī to izjūt kā nepieciešamību, bet cits, neuzvilcis tautas tērpu, iekšēji vienalga daudz vairāk jūtas kā latvietis. Ik pa laikam manu audzēkņu vidū ir kāds bērns, kurš nevis vecāku mudināts, bet pats organiski izjūt nepieciešamību mācīties kokli. Un tad es atceros sevi 3. klasē,” aizdomājas Ilze.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ziemā padarītais pavasarīgā izstādē

00:00
26.04.2025
24

Dzērbenes pilī kā ik pavasari rokdarbu studija ” Dzērbe”, aicinot citas rokdarbnieces un amatniekus, iekārtojusi izstādi tirdziņu “Kas manā pūriņā”. Te dzērbeniešu, arī taureniešu un kaivēniešu šoziem pūrā pielocītais. “Izstāde ir krāsaina un daudzveidīga,” uzsver Dzēr­benes kultūras nama vadītāja Daina Šmite un pastāsta, ka studijas dalībnieces rāda noaustos Dzērbenes un Rūjienas brunčus, pašu pagasta krāsām […]

Skate kā krāšņs koncerts

00:00
25.04.2025
38

Vecpiebalgā un Priekuļos Cēsu novada skatuviskās tautas dejas kolektīvi ekspertiem rādīja, ko šosezon apguvuši, cik rūpīgi strādāts mēģinājumos. Vidējās paaudzes deju kolektīviem tā bija koprepertuāra pārbaudes skate, lai kļūtu par IX Vidējās paaudzes dejotāju svētku dalībniekiem, bet jauniešu un senioru kolektīvi parādīja savu māksliniecisko līmeni starpsvētku laikā. Dejotāji mirdzēja Deju svētkiem dots nosaukums “Es atnācu […]

Žurkulēns Ruckis iedzīvojies Ruckas muižā

06:51
24.04.2025
51

Ruckas muižas klēts telpās izveidots leļļu teātris un aizvadītas divas izrādes leļļu iestudējumam “Ruckis – lauvas sirds”. “Domāju, būsim vienīgie, kas leļļu teātri piedāvā katru vasaras nedēļas nogali– vienu vai divas dienas,” atklāj Ruckas muižas saimnieks Renārs Sproģis. Pastāstot par ieceri izveidot leļļu teātri, viņš teic: “Muiža vienmēr bijusi ne tikai saimnieciskais centrs, bet arī […]

Vidzemes zemessargiem mainās komandieris

00:00
24.04.2025
32

Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandiera maiņas svinīgā ceremonijā pagājušajā nedēļā par brigādes komandieri tika iecelts pulkvedis Igors Harlapenkovs, amatā nomainot pulkvedi Kasparu Miezīti. Saņemot no Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera ģenerālmajora Kaspara Pudāna Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes karogu, pulkvedis I.Harla­penkovs uzsvēra, ka plāno strādāt Latvijas visaptverošas aizsardzības stiprināšanai. “Es ieguldīšu daudz darba sadarbībā gan ar pašvaldību […]

Pārgājienā atklāj citas Cēsis

05:37
23.04.2025
57

Cēsu Centrālā bibliotēka organizēja pirmo literāro pārgājienu “Ziedošais pavasaris”. “Tā kā Cēsis šogad ir Latvijas kultūras galvaspilsēta, gribam cēsniekiem un citiem interesentiem dot iespēju iepazīt pilsētu caur literatūras un grāmatniecības prizmu, kā arī uzzināt gan kaut ko jaunu, gan atgādināt par kultūras cilvēkiem, kuri te kādreiz dzīvojuši un strādājuši, kuri savos literārajos darbos rakstījuši par […]

“Straupes” produkcijas kvalitāti vērtē arī nozares ministrs

00:00
23.04.2025
40

Apmeklējot piensaimnieku kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, zemkopības ministrs Armands Krauze atzinis: “Es šeit atbraucu, lai apstiprinātu, ka visi “Straupes” produkti ir pilnībā droši!” Zemkopības ministrs “Straupi” apmeklēja pagājušajā trešdienā, 16.aprīlī. A.Krauze iepazinās ar ražotni, novērtēja atbilstību pārtikas drošības standartiem, tika iepazīstināts ar uzņēmuma veiktajiem pārtikas drošības pasākumiem – ārpuskārtas ražotnes dezinfekciju, kā arī darbinieku papildu mācībām, […]

Tautas balss

Pacienta paldies mediķēm

23:25
25.04.2025
13
Rozuliete Gaida raksta:

“Tikai veselā miesā mājos vesels gars. Tāpēc saku lielu paldies Stalbes mediķēm Anitai Viškintei un Sandrai Zepai, kuru darbam pateicoties esmu izveseļojusies. Saņēmu sirsnīgu attieksmi, iejūtību, izpratni un teicamu ārstēšanu,” sacīja seniore, rozuliete Gaida.

Baltās ietves

05:09
25.04.2025
13
Cēsnieks Artūrs raksta:

“Lai gan ziema bija maiga un ietves reti tika kaisītas ar sāli, tomēr vecpilsētā to segums ir balts. Tāds tas bija arī agrākos pavasaros, un pat vasarā lietus nespēja izmazgāt sāli no bruģa. Varbūt bruģakmeņiem tas nekaitē, bet rada dīvainu ainu un liek aizdomāties, cik sāls ticis uz ēku pamatiem,” viedokli pauda cēsnieks Artūrs.

Paši izvēlējās, tomēr…

07:08
24.04.2025
15
Seniore K. raksta:

“Traki, ka Krievija neuzņemas atbildību par saviem pilsoņiem, kas dzīvo citās valstīs. Protams, katrs jau pats izvēlas pilsonību, tomēr traki, ka Krievija saviem pensionāriem nepārskaita naudu. No kā lai vecie cilvēki dzīvo?! Aizvien vairāk redzam, ka Krievijas varai nerūp pat pašu pilsoņu liktenis,” pārdomās dalījās seniore K.

Kaimiņu suns izkašņā puķes

15:07
23.04.2025
24
Lasītāja raksta:

“Ko darīt, ja kaimiņa suns izposta puķu dobi? Vai tiešām jāiet žēloties policijai? Lielais suns ieskrēja manā dārzā, izrakņāja pavasara puķes. Dzīvnieks jau nav vainīgs, bet bāru gan to un dzinu prom. Bet ko darīt ar suņa saimniekiem? Laikam muļķīgi bārt, viņi taču paši saprot, ka nedrīkst laist sunim skriet bez pavadas,” bēdās dalījās lasītāja.

Šodien nevajag, bet rīt

06:07
23.04.2025
26
22
Cēsniece Māra raksta:

“Lasu, ka Cēsu novadā šomēnes paredzētas sešas nekustamo īpašumu izsoles – viena Liepas pagastā, viena Jaun­piebalgas pagastā, trīs Mārsnēnu pagastā un viena Līgatnē. Saprotu, ka paš­valdībai šie īpašumi ikdienas pakalpojumu sniegšanai nav vajadzīgi. Taču nedrīkst aizmirst, kā ne reizi vien bijis, ka vispirms pārdod, pēc tam no īpašnieka atpērk, jo izrādījies, ka tomēr vajadzīgs. Gribas […]

Sludinājumi