Saprotu, ka virsraksts skan dīvaini, ņemot vērā, ka aiz loga marts, jo ievārījumi mums saistās ar rudeni, kad Latvijas mežos un dārzos nobrieduši augļi un ogas. Bet ievārījumu taču var izvārīt jebkurā laikā, neraugoties uz gadalaiku. Turpinot mūsu sadarbību ar “Santa Maria”, šoreiz parunāsim par ievārījumiem pavasarī.
Tā kā ziema tuvojas nobeigumam, mūsu organisms iztērējis iekrātos vitamīnu krājumus, bet baciļi neatlaidīgi turpina uzbrukumus mūsu organismam. Kā redzam, šogad šis uzbrukums ir īpaši vērienīgs. Tāpēc citrusaugļi šajā laikā būtu īstais un pareizais glābiņš. Kā atzīst “Santa Maria” speciālisti, šobrīd gan citroni, gan apelsīni ir augstas kvalitātes, lēti un vitamīniem pilni. Citrusaugļi satur ievērojamu C vitamīna devu, kas palīdz organismam cīnīties pret infekcijām un samazina risku saslimt ar dažādām slimībām, arī ar vēzi. Tāpēc šis ir labvēlīgs laiks, lai pagatavotu citrusaugļu ievārījumu vai marmelādi.
Tam var izmantot jebkuru cukuru, bet “Santa Maria” iesaka izmēģināt “Dansukker” īpašo ievārījuma cukuru. Tam pievienots ābolu pektīns, kas darbojas kā konservants un recinātājs. Tādēļ šo cukuru vajadzēs divas reizes mazāk nekā parasto cukuru. Pektīns ļauj ievārījumam labāk sarecēt, ievārījumu nevajadzēs arī ilgi vārīt, pietiks ar piecām, desmit minūtēm, un tas būs veselīgāks, diētiskāks, ar izteiktāku augļu aromātu.
Ja arī neesat to nekad darījis, šis būtu īstais laiks pamēģināt. Tāpēc iesākumā dažas samērā vienkāršas, bet varbūt neierastas receptes.
Citrusaugļu marmelāde ar viskiju. Ņemam piecus apelsīnus, vienu citronu, pusi vai veselu greipfrūtu, piecus mazos Ķīnas citroniņus, 400 ml ūdens, kilogramu “Dansukker” ievārījuma cukura, 75 ml viskija (pēc izvēles). Rūpīgi nomazgājam augļus, pārgriežam tos uz pusēm un izspiežam sulu. Mizu un augļus smalki sagriežam ar nazi vai sasmalcinām virtuves kombainā. Ieliekam sulu, ūdeni un augļus katliņā un, uzliekot vāku, vārām 10 minūtes. Pievienojam ievārījuma cukuru un, pastāvīgi apmaisot, vārām vēl piecas minūtes. Tad noņemam katliņu no uguns un marmelādi kārtīgi saputojam. Ja ir vēlme, šajā brīdī var pievienot viskiju, bet tas nav obligāti. Marmelādi lejam karstās, tīrās burkās un aizvākojam. Uzglabājam vēsā vietā.
Melones un greipfrūtu marmelāde. Ņemam 500 gramus melones mīkstuma, tikpat greipfrūta mīkstuma un vienu kilogramu “Dansukker” ievārījuma cukura. Ieliekam visas sastāvdaļas katliņā un, pastāvīgi apmaisot, vārām 10 minūtes. Noņemam katliņu no sildvirsmas, nosmeļam putas un gatavs. Marmelādi ielejam burkās un aizvākojam.
Pomelo – apelsīnu marmelāde. Ņemam vienu 600-700 gramus smagu pomelo, četrus apelsīnus, 1,25 litrus auksta ūdens un kilogramu “Dansukker” ievārījuma cukura. Kas ir pomelo? Šie augļi ir līdzīgi greipfrūtiem, bet lielāki un ar maigāku garšu, dažos Cēsu veikalos ir manīti. Pomelo ir ļoti bieza miza, tie ir ļoti piemēroti konservēšanai. Tiem ir maiga un nedaudz rūgtena smarža.
Nomazgājam augļus. Sadalām pomelo četrās daļās un sagriežam tās plānās, šķērseniskās strēmelēs. Katliņā sajaucam augļus ar ūdeni, uzliekam katliņam vāku un uz lēnas uguns vārām 1 ¼ stundu. Tad pieliekam ievārījuma cukuru, atkal uzliekam katliņam vāku un vārām vēl 15 minūtes. Tad salejam burkās. Uzglabā vēsā vietā.
Citrona un laima marmelāde. Ņemam trīs laimus, vienu citronu, 1/2 dl ūdens un 700 gramus “Dansukker” ievārījuma cukura. Sablenderējam augļus, kopā ar ūdeni liekam katliņā un vārām desmit minūtes. Tad pievienojam ievārījuma cukuru un vārām vēl 15 minūtes.
Kā redzam, viss ir ātri un vienkārši, nemaz nelīdzinās tam ilgajam ievārījuma gatavošanas procesam rudenī. Bez tam, salasīt minēto citrusaugļu daudzumu ir krietni ātrāk, nekā stundām līkņāt purvā, mežā vai dārzā gar jāņogu krūmu. Sagribējās marmelādi, aizej uz veikalu, salasi nepieciešamos augļus un viens, divi – gatavs! Var ēst tūlīt, vakarā sēžot mīkstā atpūtas krēslā, vai likt to uz brokastu grauzdiņiem.
Beigās vēl viena recepte, pagatavošanai gan nepieciešams ilgāks laiks, lai gan ieguldītais darbs vienalga ir neliels.
Apelsīnu marmelāde kreoliešu gaumē. Ņemam sešus apelsīnus ar plānu mizu, litru ūdens un 75 gramus Farīna cukura uz katriem 100 ml apelsīnu masas. Nenoņemot mizu, sagriežam apelsīnus mazos gabaliņos, pārlejam ar ūdeni un atstājam uz nakti. Tad liekam uz uguns un vārām, līdz miza paliek mīkstāka, apmēram 10 minūtes. Neuzliekot vāku, atstājam maisījumu līdz nākamajai dienai. Tad ņemam katliņu un samaisām, lai iegūtu labāku konsistenci. Pievienojam Farīna cukuru atbilstoši apelsīnu masai un vārām apmēram 20 minūtes, līdz marmelāde kļūst cieta. Noņemam katliņu no virsmas un maisām, līdz marmelāde atdziest. Ielej to tīrās burkās un rūpīgi aizvāko. Šo marmelādi var uzglabāt apmēram sešus mēnešus. Tā teikt, rudenī pagatavo, lai pietiek visai ziemai.
Komentāri