Otrdiena, 17. jūnijs
Vārda dienas: Artūrs, Artis

Katram savas mājas

Druva
23:00
16.10.2008
15
200810162117386992

Pašvaldībai jāpalīdz iedzīvotājiem dzīvokļu jautājuma risināšanā. Tas noteikts likumā “Par valsts un pašvaldību palīdzību dzīvokļu jautājuma risināšanā”. Reti kurai vietējai varai ir savs dzīvojamais fonds, ja arī ir, tad tie nav mūsdienu prasībām atbilstoši nami, bet vecas ēkas, kuru remontos jāiegulda daudz naudas.

Arī Straupes pašvaldībai nav brīvu dzīvokļu, kuros izmitināt tos, kuri palikuši bez pajumtes, vai tos, kam likums paredz, ka viņi jānodrošina ar apdzīvojamo platību.

“Iespējas ir mazas, kā varam, meklējam risinājumus, cenšamies palīdzēt,” saka pagasta padomes priekšsēdētājs Imants Kalniņš.

Kopā ar viņu un sociālo darbinieci Anitu Kalniņu braucam uz “Baukalnu” mājām. Pirms gadu desmitiem tā bijusi liela un skaista ēka, atrodas netālu no centra, tagad nams sauktin sauc pēc remonta. No septiņiem dzīvokļiem divi ir sociālie.

Te dzīvo arī Andra Antona ģimene, kurā ir pieci bērni. Astoņu cilvēku ģimenei ierādītas divas plašas istabas, virtuve. Dzīvojuši īpašnieka mājā, tad nelielā jumtistabiņā, vēlāk pagastmājā vienistabas dzīvoklī. Vecmāmiņa Lauma, kura tobrīd ir mājās ar jaunāko – gadu un mēnesi veco mazbērnu, labprāt izrāda dzīvokli. “Tagad mums ir labi, katram bērnam sava guļvieta, skolēniem galds, kur mācīties. Dzīvoklis silts,” viņa stāsta.

Cik pašvaldības naudas maks un pagasta uzņēmēju atbalsts ļāvis, dzīvoklis izremontēts. Logi nomainīti, krāsnis pārmūrētas. Pagalmā uzbūvētas jaunas tualetes. Pašvaldība sagādājusi malku.

“Kā ir, tā iztiekam. Bērniem skolā ir brīvpusdienas. Visur jau pagasts arī nevar palīdzēt. Kad ir iespēja, arī pati strādāju gadījuma darbus,” piebilst vecmāmiņa un pastāsta, ka četri mazbērni apmeklē skolu un pirmsskolas izglītības grupu, viņa katru dienu viņus pavada uz skolu un pēc stundām sagaida. Tikko bērni bijuši ekskursijā uz Līgatnes dabas takām. Ļoti paticis. Dēls Andris strādā Cēsīs par šoferi, tiesa, kad ir darbs. Vedekla Inese vairākkārt bijusi bezdarbniece, ieguvusi šuvējas un pavāra profesiju, tagad strādā par apkopēju. Abi brauc uz darbu Cēsīs.

Vecmāmiņa ir tā, kura gādā par ģimeni, lai dzīvoklis būtu kārtībā, mazbērniem klātos labi. Ne dēlam, ne vedeklai vēl nav trīsdesmit gadu, un savu reizi viņu domas vairāk saistās ap pašiem, ne bērniem. “Labi, ka abi vecāki strādā, vismaz kaut ko nopelna,” piebilst pašvaldības vadītājs.

Vai nākotnē “Baukalni” kļūs par pagasta sociālo māju, šodien grūti teikt, lai to izremontētu, nepieciešami ļoti lieli līdzekļi. Pavasarī paredzēts šeit nojaukt vecos un uzbūvēt jaunus malkas šķūnīšus. Šajā mājā otrā sociālajā dzīvoklī dzīvo ģimene ar septiņiem bērniem.

„Pagastā ir vajadzīga viena sociālā māja. Vienkārša un ar ērtībām,” pārliecināta Anita Kalniņa un piebilst, ka ik reizi, kad kādai ģimenei ir problēmas ar mājokli, tiek meklēts risinājums. Pašvaldības valdījumā tālu no centra ir viena veca māja, arī tā ir ļoti bēdīgā stāvoklī. Tajā miteklis ierādīts kādam vīrietim. Pagasta padome veikusi remontu, lai varētu dzīvot.

“Ja cilvēkam vispār nav kur dzīvot, tad tas vismaz ir risinājums,” saka sociālā darbiniece.

Diemžēl ne vienmēr tie, kam ierādīts sociālais dzīvoklis, paši cenšas uzlabot savus dzīves apstākļus. Kur dzīvot ir, galvu nelauza, ka paši varētu meklēt sev mitekli.

“Pa šiem gadiem tikai viens cilvēks, kam grūtā brīdī tika ierādīts sociālais dzīvoklis, vēlāk pats atrada, kur dzīvot, atrisināja savas problēmas,” stāsta pašvaldības vadītājs un piebilst, ka tā tam arī vajadzētu būt, jo pašvaldības palīdzība, atbalsts nevar būt nepārtraukts. Ja ir problēma, tā var palīdzēt to risināt.

Pašvaldībai ir arī viens sociālais četristabu dzīvoklis. Tajā dzīvo trīs bāreņi un māte ar trim bērniem. “Cita risinājuma nav. Kaimiņiem attiecības ir labas,” saka Anita Kalniņa un paslavē vienu no bāreņiem, kurš pats mēģina cīnīties pa dzīvi, brauc darbā uz Vāciju.

Pretī pagastmājai atrodas ēka, kurā iekārtots sociālais dzīvoklis vecļaudīm. Trijās istabās te dzīvo septiņi cilvēki. Pagalmā sagaida Aivars Palameiko. “Kā iet pa dzīvi?” “Pa pirmo!” viņš braši atbild. “Strādāju tik, lapas birst, daudz ko grābt. Darba jau netrūkst,” Aivars pastāsta. Viņš šajā dzīvoklī dzīvo divus gadus. Vilis Indriķis jau sešus gadus. Pirms tam bijis Gatartas pansionātā, kad Straupē atvēra sociālo dzīvokli, atgriezās dzimtajā pagastā.

“Te viss ir, atliek tik dzīvot,” saka Vilis.

Abiem vīriem ir pāri septiņdesmit, bet visas kundzes jau astoņdesmigadnieces. Ceturto mēnesi sociālajā dzīvoklī dzīvo Elvīra Saleniece . “Kad bērnu nav, lielos gados nav kam lūgt palīdzību, labi, ka ir tāds dzīvoklis,” saka Elvīra un klusi piebilst, ka mūžā daudz kas sakrāts, istabiņā nevar daudz mantu salikt.

Anita Kalniņa atzīst, ka sociālajā dzīvoklī vecļaudis dzīvo diezgan saspiesti. Nav atsevišķas atpūtas telpas, vasarā gan var pasēdēt verandā. Pie mājas plašs pagalms, turpat centrs, kam veselība ļauj, var iziet pastaigāties.

“Gadās jau kaimiņattiecībās arī pa strīdam. Lielākoties dzīvokļa iemītnieki dzīvojuši vieni. Tagad jārēķinās, ka istabiņā ir vēl kāds, kurš arī pieradis pie vienatnes,” domās dalās sociālā darbiniece un pastāsta, ka par vecļaužu ikdienu gādā divas aprūpētājas.

“Protams, būtu ļoti labi, ja katram būtu sava istaba, bet pagaidām to nodrošināt nevaram,” atzīst pagasta padomes priekšsēdētājs.

Vecļaudīm pajautāju – ja piedāvātu dzīvot mūsdienīgā pansionātā, vai turp dotos. “Kas man tur pazudis. Tepat ir ļoti labi. Visi pazīstami,” ne tikai savas domas izteica Aivars Palameiko.

“Diemžēl, ja veselība pasliktinās un mēs nevaram nodrošināt aprūpi, nākas kārtot dokumentus par ievietošanu pansionātā,” stāsta Anita Kalniņa un atgādina, ka vecļaudis dzīvo sociālajā dzīvoklī nevis pansionātā. Patlaban tikai viens straupietis ir pansionātā Gatartā.

Līdz šim Straupes pašvaldībai nav nācies nodrošināt ar dzīvojamo platību bijušos cietumniekus. Nesen saņemta ziņa no cietuma, ka drīzumā mājās atgriezīsies kāds vīrietis.

“Viņš Straupē nav dzīvojis vairāk nekā desmit gadus. Te ir pēdējā vieta, kur viņš deklarējies. Pēdējos gadus dzīvojis diezin kur, bet tagad mums jānodrošina ar dzīvojamo platību. Aizrakstīju cietuma administrācijai, ka pašvaldībai nav brīvas dzīvojamās platības un ka viņš arī norādījis, kur pirms apcietinājuma dzīvojis. Pašvaldības noraidījumu pārsūtīja uz Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministriju, atnāca lēmums – mūsu administratīvo aktu var pārsūdzēt tiesā. Un pēc likuma viņš uzvarēs,” stāsta pagasta padomes priekšsēdētājs Imants Kalniņš un uzsver, ka šis cilvēks gadiem nav te dzīvojis, sešus mēnešus nosēdējis cietumā, tagad viņam pienākas dzīvojamā platība, jo nekur citur, izņemot Straupi, viņš nav deklarējies. Viņš pat nav uzskatījis par vajadzīgu to darīt.

Kā situācija izvērtīsies tālāk, rādīs laiks. Bet šis vīrietis var pat nekur nedeklarēties, pēdējā deklarētā dzīvesvieta ir Straupe, pašvaldībai var nākties par viņu rūpēties līdz mūža galam. Pēc likuma burta tā tas ir.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Spēkojas virves vilkšanā un priecājas putu ballītē

00:00
17.06.2025
14

Lai gan rīta lietus un nelabvēlīgā laika prognoze dažu entuziastu atturēja, tomēr ģimenes sporta un atpūtas svētki Skujenē pie Tautas nama bija plaši apmeklēti. Sporta un veselības veicināšanas pārvaldes sporta organizators Priekuļu un Amatas apvienībā Ēriks Bauers teic, ka svētkos piedalījās ap 250 cilvēku un pasākuma laikā pat noturējās silts un saulains laiks, ļaujot komandām […]

Cēsu Mākslas skolas absolventi sevi pierāda ar “Laikabiedra” tēlu

00:00
16.06.2025
55

“Laikabiedrs” – ar darbiem par tādu tēmu Pētera Rozenberga Cēsu pilsētas Mākslas skolu absolvēja22 audzēkņi. No viņiem 18 mācījās 20V programmā, kas paredzēta jaunākiem bērniem, bet četri 30V programmā, kuru apgūst vidusskolas vecuma jaunieši. Pirmajā jūnija nedēļā ar Mākslas skolas beidzēju darbiem varēja iepazīties ikviens cēsnieks un pilsētas viesi. Absolventu veikums bija skatāms Cēsu Izstāžu […]

Par krogiem un mantojuma saglabāšanu

00:00
15.06.2025
39

Tie, kam interesē Piebalgas vēsture, daudz interesanta uzzināja Mazajā kroga konferencē “No vienas Piebalgas līdz otrai”. Tā bija saruna par krogiem Piebalgā un apkārtnē, par to lomu sabiedriskajā dzīvēkādreiz, ziedu laikiem, atstāto mantojumu. Konferenci rīkoja Jaunpie­balgas Muižas jeb Baznīcas kroga saimnieki Silu ģimene. Viņi desmit gadus saimnieko vēsturiskajā ēkā, to pamazām atjauno un iedzīvina sabiedrībā, […]

Par eglīti un rododendriem, kuru nav

00:00
14.06.2025
119

Taurenē nedēļas garumā daudzu sarunās galvenā tēma bija egle. Ap to virmoja neizpratne, arī aizvainojums, neuzticēšanās. “Vienu dienu laukumā pie bibliotēkas  atbrauca traktors un vīri sāka lauzt bruģi. Katrs, kurš gāja garām, prasīja, kas tiek darīts, bet neviens nezināja. Vīri, kuri plēsa bruģi, tikai pateica, ka Vecpiebalga tā liek darīt,” stāsta taurenietis Jānis Vīlips. Turpat […]

Atjauno Stāstu torni jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vietu

00:00
13.06.2025
151

Kad rudenī būs pabeigta Cēsu Stacijas laukuma rekonstrukcija, cēsniekiem pazīstamais Stāstu tornis jeb brīvdabas grāmatu apmaiņas vieta un lasītava atkal kalpos pilsētniekiem. Pirms vairāk nekā desmit gadiem, 2013. gada augustā, Rīgas Tehniskās universitātes starptautiskajā arhitektūras vasaras skolā kopā ar latviešu un ārzemju studentiem arhitekts Niklāvs Paegle un kolēģi Tomass Rendals-Peidžs, Teodors Mollojs vadīja darba grupu, […]

Līgatnieši parāda sevi un priecē citus

00:00
12.06.2025
49

Līgatnieši savus svētkus svin pirmie novadā. Tā ir tradīcija, jūnija pirmajā sestdienā, kad skolas gads tikko beidzies, jauniešu un bērnu kolektīvi var iepriecināt vecākus, kopā pavadīt piepildītu dienu. Līgatnes amatierkolektīvi savukārt parāda aizvadītās sezonas veikumu. Ja vēl svētku norisēs iesaistās citi, tad no agra rīta līdz teju nākamās dienas rītam Līgatnē ir, ko darīt un […]

Tautas balss

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
16
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
13
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
12
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Applūst pastaigu takas

19:35
13.06.2025
15
Pastaigu cienītāja I. raksta:

“Pēdējo nedēļu lietavas ne vienā vietā vien appludinājušas pastaigu takas. Tā arī Cīrulīšu takā Gaujmalā applūdis tiltiņš. Varbūt vērts takas sākumā izvietot kādu paziņojumu, lai cilvēki zina, kurp iet. Jācer, ka takas un tiltiņa dēļi ūdenī nesabojāsies,” sacīja pastaigu cienītāja I.

Pasts nevērtē klientu ērtības

19:42
11.06.2025
31
Seniore raksta:

“Redzams, ka Latvijas Pasts par saviem klientiem nedomā un necenšas viņus paturēt. Cēsu pasta nodaļas pārcelšana no centra uz Lauciņiem ir pavisam nepārdomāts solis. Tā ir neizdevīga vieta gan daudziem pilsētniekiem, gan lauciniekiem. Tā kā pagastos pasta nodaļu nav, ne viens vien, kas atbrauc no laukiem, izmantoja pastu, kas bija dzelzceļa stacijas ēkā. Tas bija […]

Sludinājumi