Jau rakstījām, ka februāra sākumā nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktoram Ringoldam Beinarovičam apstiprināšanai tika iesniegts nodarbinātības veicināšanas pasākumu plāns 2007. gadam Cēsu rajonā, kurā tika apkopots visu Cēsu rajona pašvaldību izstrādātie nodarbinātības veicināšanas pasākumu plāni. Rakstījām arī par tā mērķiem un uzdevumiem. Taču šoreiz nedaudz vairāk uzmanības pievērsu situācijas analīzei un būtiskāko nodarbinātības problēmu raksturojumam pašvaldību teritorijās.
Skaidrs ir viens, problēmu nodarbinātības jomā ir daudz un katrā pagastā tās ir pietiekami līdzīgas. Sīkāku ieskatu sagatavoju pēc izstrādātā nodarbinātības veicināšanas pasākumu plāna šim gadam.
Līgatnes pilsētā jūtams darbaspēka trūkums apstrādes rūpniecībā un būvniecībā. Nesakārtotās likumdošanas dēļ valstī trūkst informācijas par reālo bezdarba situāciju – bezdarbnieku un darba meklētāju skaitu.
Amatas novads. Ilgstošie bezdarbnieki, pirmspensijas vecuma bezdarbnieki un personas pēc bērna kopšanas atvaļinājuma nevar atrast darbu. Nav izveidotas subsidētas darba vietas invalīdiem.
Drustu pagasts. Pirmspensijas vecuma cilvēkiem grūti iekārtoties darbā, ilgstoši nav strādājuši, slikta veselība vai atkarības problēmas. Jaunajām māmiņām prasmju un iemaņu zudums, kā arī nevēlēšanās tās atjaunot. Jauniešiem bez pamatizglītības nav kvalifikācijas un motivācijas. Bezdarbniekiem pietrūkst prasmes pielāgoties darba devēja prasībām.
Dzērbenes pagasts. Ražotņu trūkums pagasta teritorijā. Daļai bezdarbnieku zema vai mūsdienu darba tirgus specifikai neatbilstoša kvalifikācija. Atsevišķu indivīdu alkohola atkarības problēmas un zema motivācija strādāt.
Inešu pagasts. Darbavietu trūkums, īpaši sievietēm. Sliktā satiksme liedz meklēt darbu Cēsīs vai kaimiņu pagastos, kā arī apmeklēt kursus rajona centrā vai pārkvalificēties.
Jaunpiebalgas pagastā problēmas atrast darbu ir pirmspensijas vecuma cilvēkiem un ilgstošiem bezdarbniekiem. Iztiku viņi pelna gadījuma darbos. Darba devēji nelabprāt darbā pieņem jaunās māmiņas. Daudzi jaunieši un sievietes vecumā no 30 līdz 50 gadiem dodas peļņā uz ārzemēm.
Kaives pagasts. Atkarības problēmas. Darbaspējīgas personas, pirmspensijas vecuma cilvēki ar zemu izglītību, kvalifikācijas trūkums.
Liepas pagasts. Trūkst darba vietu sievietēm. Maz ražošanas uzņēmumu. Tendence modernizēt ražošanu.
Līgatnes pagasts. Trūkst kvalificēta darbaspēka. Pirmspensijas vecuma cilvēki un jaunieši ar nepabeigtu pamatizglītību, bez kvalifikācijas.
Mārsnēnu pagasts. Nav darba vietu sievietēm. Nav transporta satiksmes ar Valmieru, kas atrodas tikai 18 kilometru attālumā. Slikti ceļa apstākļi posmā Mārsnēni – Cēsis.
Nītaures pagasts. Pirmspensijas vecuma cilvēki, jaunās māmiņas – kvalifikācijas trūkums, zema motivācija, nav darba vietu. Slikta transporta satiksme ar kaimiņu pagastiem un pilsētu. Dārgi transporta pakalpojumi.
Priekuļu pagasts. Pašvaldības teritorijā trūkst darba vietu. Zema darba samaksa. Jauniešiem nepietiekama izglītība, prasmes un iemaņas, lai varētu strādāt pašvaldības teritorijā esošajos uzņēmumos. Nekoordinēta sadarbība starp darba devējiem, pašvaldību un NVA, lai apzinātu nepieciešamību pārkvalifikācijai un apmācībai izglītības iestādēs.
Raunas pagasts. Pirmspensijas vecuma cilvēki un jaunieši ar zemu vai nepabeigtu pamatizglītību. Nepietiekoša vai neesoša pieredze un zināšanas. Jaunās māmiņas – iepriekš nav bijusi darba vieta vai tā zaudēta. Nav atbilstošas izglītības un pieredzes.
Raiskuma pagasts. Daudz pirmspensijas vecuma bezdarbnieku un jauniešu ar pamata un vidējo izglītību. Izglītība bieži vien neatbilst mūsdienu darba tirgus prasībām.
Skujenes pagasts. Darba vietu trūkums pagasta teritorijā strādniekiem ar zemu kvalifikāciju. Trūkst darbaspēks profesijās – mehanizatori, autovadītāji, ēku celtnieki. Slikti ceļa apstākļi un sabiedriskā transporta trūkums ar rajona centru. Apgrūtināta saražotās produkcijas nogādāšana tirgū.
Stalbes pagasts. Vāja uzņēmēju aktivitāte jaunu darba vietu radīšanā. Palielinās jauniešu skaits, kuri neiegūst pamatizglītību. Pirmspensijas vecuma cilvēki nevar atrast darbu pagastā, kā arī vecuma dēļ ierobežotas iespējas meklēt darbu ārzemēs.
Straupes pagasts. Trūkst darba vietu jauniešiem nedēļas nogalēs un brīvdienās. Pirmspensijas vecuma cilvēkiem nav mūsdienām atbilstošas kvalifikācijas.
Taurenes pagasts. Trūkst darba vietu sievietēm. Salīdzinoši zema darba samaksa. Darba vietu šaurs spektrs – kokapstrāde, lauksaimniecība, tirdzniecība.
Vaives pagastā salīdzinoši daudz invalīdu, kuriem nav piemērotu darba vietu. Pagastā strādā 14 jaunieši pēc pamatizglītības iegūšanas, kuri nav apguvuši profesiju.
Vecpiebalgas pagasts. Neveidojas jaunas darba vietas. Problēmu grupas – jaunās māmiņas un pirmspensijas vecuma iedzīvotāji.
Veselavas pagasts. Kvalificēta darbaspēka trūkums pagastā. Darbaspējīgo iedzīvotāju atkarības problēmas.
Zaubes pagasts. Darba vietu trūkums, nelegālā nodarbinātība. Reģistrēto bezdarbnieku skaits neatspoguļo reālo bezdarba līmeni. Reģistrējas tie iedzīvotāji, kuri var saņemt bezdarbnieka pabalstu vai pretendē uz sociālo palīdzību no pašvaldības. Darbaspējīgiem iedzīvotājiem zema kvalifikācija un atbildības līmenis. Nespēja nostrādāt pilnu darba dienu, motivācijas trūkums. Transporta problēmas.
Zosēnu pagasts. Darba vietu trūkums. Liels attālums no rajona centra.
Komentāri