Ziema drīz būs pusē. “Druva” interesējās, kā apkārtējās lielsaimniecībās glabājas kartupeļu krājumi patēriņam un jaunās sezonas sēklai. Vairāki audzētāji, arī Agroresursu ekonomikas institūta (AREI) Priekuļu pētniecības centrā atzina, ka galvenās problēmas uzglabāšanā rada aizvadītās sezonas laika apstākļi. Situācija saimniecībās ir atšķirīga – lietainās vasaras un rudens ietekme uz agrajām, vidējām un vēlajām šķirnēm bijusi dažāda.
Leonīds Likums, Priekuļu pētniecības centra kartupeļu sēklaudzēšanas agronoms, uzskata, ka šoreiz kvalitāti ietekmēja mitrais augusts, kad kartupeļi inficējās ar lakstu puvi: “Līdzīgi ar ievāktās ražas glabāšanu bija 2013. gadā. Laika apstākļi kļūst neprognozējami, pēdējie gadi ir arvien nelabvēlīgāki kartupeļiem.” Noliktavās glabājas 800 tonnas tupeņu, un visu rudeni nācies intensīvi vēdināt, lai krājumus saglabātu sausus. Šobrīd notiek šķirošana, tiek atlasīti sēklas kartupeļi.
Priekuļos strādā ar integrētās audzēšanas metodēm, kur stingri reglamentē augu aizsardzības līdzekļu un minerālmēslu lietošanu, kā arī neizmanto speciālu ķīmiju kartupeļu uzglabāšanas apcirkņos. Agrās šķirnes bojājas mazāk, vēlās arī ir noturīgas pret puvi, vairāk cietušas vidējās šķirnes. Priekuliešiem šoziem labi glabājas arī ar bioloģiskajām metodēm audzētie kartupeļi – ‘Imanta’ un ‘Brasla’.
Savukārt Gaida Grava, SIA “Līgatnes ābele” valdes priekšsēdētāja, uzskata, ka šoziem kartupeļu raža konteineros glabājas labi: “Protams, atbirums ir vienmēr, taču nevar sūdzēties, ka vairāk pūtu. Audzējam vidējo šķirni ‘Laura’ un vēlo ‘Bellarosa’. Rudenī novācām apmēram 170 tonnas kartupeļu, ieskaitot sīkos un sēklai, šobrīd šķirojam un vedam apkārtnes skolām un bērnudārzam, rehabilitācijas centram, uz Rīgu tirdzniecībai, bet sīkos Līgatnes dabas taku zvēriem. Mūsu galvenā nozare ir āboli, taču, lai būtu darbs arī ziemā, audzējam kartupeļus, un tā varam uzvarēt iepirkuma konkursos, piemēram, “Skolas auglis”. “
Arī “Druva” pārliecinājās, ka latviešu otrās maizes – kartupeļu – vēl ir gana daudz un labā kvalitātē.
Arī otrs līgatnietis, “Upeņu” saimnieks Valdis Svilis domā, ka šoziem kartupeļi glabājas labi: “Ja ievēro visas pamatprasības, tad problēmu nav, pa durvīm ārā netek. Nekādu īpašu uzglabāšanas noslēpumu man nav.” Saimniecībā izaudzēts apmēram 800 tonnas kartupeļu, trīs šķirnes: ‘Vineta’, ‘Ināra’ un agrā – ‘Solists’. Daļa ražas pārdota jau pagājušajā gadā, pārējo realizē tagad – skolām un veikalos.
Gunārs Tučs, Straupes pagasta “Zemzaru” saimnieks vērtē, ka aizvadītais gads bijis sekmīgs, raža divās noliktavās glabājas labi. Pagājušajā pavasarī ar kartupeļiem apstādījis 18 hektārus. Audzē vairākas šķirnes: ‘Vinetu’, ‘Galu’, ‘Solistu’ un ‘Saraiju’, un ‘Red Fantasia’. Raža no hektāra 25 līdz 30 tonnas, ko realizē dārzeņu bāzēs Cēsīs, Valmierā, Rīgā, arī kafejnīcās.
Komentāri