Vaives Kaķukrogā tagad ir arī Amatu māja. “Daudzos novados jau ilgus gadus darbojas amatu mājas, bieži vien dzirdējām pārmetumus, kāpēc tādas nav Cēsīs. Laukos Amatu mājas ierīkotas ar Lauku atbalsta dienesta administrēto Eiropas Savienības programmu finansiālu atbalstu, bet pilsētām šādi līdzekļi nav pieejami. Iekārtot Amatu māju ar pašvaldības budžeta naudu atļauties nevaram. Tagad arī Cēsu novadā, Vaives pagasta Kaķukrogā, ir Amatu māja,” “Druvai” stāstīja pašvaldības Attīstības nodaļas speciālists komercdarbības jautājumos Valdis Nītiņš un uzsvēra, ka pats būtiskākais ir tas, ka cilvēki grib darboties, mācīties, pilnveidot savas prasmes.
Vaives pagasta pārvaldes vadītāja Valda Zaļaiskalna Amatu mājas atvēršanas svētkos atgādināja, ka jau pirms 91 gada pagasta ļaudis vienojās, ka te būs vieta, kur visiem nākt kopā. Laiki mainījušies, bet pagasta kultūras dzīves centrs aizvien ir Kaķukrogs. Par savu Amatu māju vaivēnietes sapņoja jau sen. Cēsu novada pašvaldības izpilddirektors Andris Mihaļovs atcerējās, ka Amatu māja izaugusi no idejas par steļļu istabu, kas radusies, apmeklējot kādu audēju darbnīcu Madonā. “Interesējos, vai audējas tur auž. Gribētāju esot daudz. Kāpēc gan Kaķukrogā neiekārtot steļļu istabu? Tā pamazām vien, runājot dažādos līmeņos, vaivēnieši ir guvuši atbalstu, un te ir sava Amatu māja,” sacīja Andris Mihaļovs un atgādināja, ka, domājot par latvisko identitāti, jāsaglabā senās tradīcijas, amatu prasmes, tās jānodod nākamajām paaudzēm.
Vaives Amatu mājas izveide un iekārtošana izmaksāja 33 011 eiro, no kuriem Eiropas finansējums ir 22 500 eiro. Telpām nomainīti seši logi, izremontētas telpas 82 kvadrātmetru platībā, iegādāta šujmašīna, virtuves aprīkojums, cepeškrāsns, ledusskapis, ūdens sildītājs, trauku mazgājamā mašīna.
Amatu mājai ir četras telpas: steļļu istaba, virtuve, atpūtas istaba un rokdarbu istaba. Steļļu istabā patlaban atrodas divas stelles, būs arī trešās.
Virtuvē notiek nodarbības kulinārijā, konditorejā, sievas un meitas mācās mezglošanu, adīt ar adāmmašīnu, zīda apgleznošanu, tamborēšanu. Ieceru daudz. “Ir iesniegts projekts, gribam apzināt senās maizes cepšanas receptes un tās pielāgot mūsdienām. Maizes krāsnis ne katrs mūrēs, bet maizi var cept arī parastā cepeškrāsnī,” vienu ieceri atklāj Amatu mājas vadītāja Laimdota Eliasa.
Sadarbībā ar sieviešu biedrību “Vaive” veikta anketēšana, lai noskaidrotu iedzīvotāju vēlmes, arī līdz šim īstenoti vairāki projekti, rīkotas gan lekcijas un praktiskas nodarbības, gan pieredzes apmaiņas braucieni. Pagasta rokdarbnieces patlaban par vienu no svarīgākajiem uzdevumiem uzskata Vaives tautiskā krekla šūšanu. Nav šaubu, ka līdz Latvijas simtgadei būs arī tautastērps.
Amatu mājas tapšanā iesaistījās arī daudzi vaivēnieši. Tā Mārtiņš Pošivs un Lelde Reimane uzdāvināja dzimtas stelles. Katre Sietinsone no “Saulainēm” uzdāvināja stelles un skapi. “Tas “Saulaiņu” mājas saimnieces Hildas Ūdres skapis un stelles. Stelles stāvēja bēniņos. Zinu, ka bērni neaudīs, arī pati ne, man patīk adīt. Izrādījās, ka Amatu mājai meklē stelles, daudzas nītis bija gājušas bojā, tās izgatavoja no jauna, un tagad uz stellēm atkal var aust. Hilda bija zāļu sieva, skapī tika glabātas arī dažādas zālītes, ne tikai drēbes, tas ir vecs skapis, bet labi saglabājies,” pastāstīja vaivēniete un atzina, ka varbūt, kad vairs nestrādās, arī pati apmeklēs Amatu māju.
Savukārt Dzalbu ģimene ziedoja materiālu Amatu mājas uzrakstam, Vilnis Kļaviņš to izgatavoja, Irēna Saliete izstrādājusi trīs logo variantus, kas nodoti vērtēšanai.
Vaives Amatu mājas atklāšanā klāt bija arī rokdarbnieces un amatnieki no Ropažiem, Siguldas, Raunas, Priekuļiem. Brīvdienās akcijas “Satiec savu meistaru!” laikā Vaives Amatu māju apmeklēja daudzi interesenti.
Komentāri