Ceturtdiena, 3. aprīlis
Vārda dienas: Irmgarde
weather-icon
+6° C, vējš 1.83 m/s, ZR vēja virziens

Kādi bija un ir piebaldzēni

Sarmīte Feldmane
00:00
20.12.2024
130
Pieb Mera

Vai esam kā senči. Par to spriež jaunpiebaldzēnietes Lāsma un Elza Skutānes un vecpiebaldzēni – Aldis Glāzers (no labās), Jānis Lāpselis un Reinis Rāvietis. FOTO: Sarmīte Feldmane

Jaunpiebalgā, Vecpie­balgā, Inešos un Zosēnos aizvadītā vasara paliks atmiņā ar piebaldzēnu mērīšanu. “Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projekta Piebalgā” datu ievākšanas daļas noslēguma pasākums sākās ar Vecpiebalgas deju kolektīva “Mudurainis” un  Jaunpiebalgas jauniešu deju kolektīva “Piebaldzēni” dejām.

Projekta komanda piebaldzēniem, kuri Vecpiebalgas kultūras namā bija sanākuši krietnā pulkā, stāstīja gan par secinājumiem, kas gūti, analizējot 1936.gada  Jēkaba Prīmaņa pētījuma datus, gan šovasar uzzināto un jau apkopoto. Pētījums notika, sadarbojoties Rīgas Stradiņa universitātei (RSU), “Roche” Latvija un Cēsu novada paš­valdībai.

“Iecerētais izdevās ar uzvija, atsaucība bija ļoti liela. Darbs jāturpina, jāveic cilvēku gadsimtu pārmaiņu analīze, jāsalīdzina J.Prīmaņa un jaunie dati, tad redzēsim, kā piebaldzēni simts gados mainījušies. Datus apstrādās, lai piebaldzēniem kāds labums preventīvajā medicīnā, veiks  gēnu analīzi,” pastāstīja    SIA “Roche Latvija” direktors Rauls Vēliņš, kura dzimtas sak­nes arī ir Piebalgā.

RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta profesors Jānis Vētra uzsvēra, ka piebaldzēniem ir interese par pagātni, dzimtām un nākotni. “Pētījuma izdošanās ir atkarīga no cilvēku uzticēšanās. Citu valstu pieredze rāda, ka ir neticība, vai tiešām tas vajadzīgs zinātnei, šaubās, kāpēc piedalīties. Šis nav kādas noteiktas grupas iedzīvotāju pētījums,    mērķis ir uzzināt, kāds ir vidējais iedzīvotāju veselības stāvoklis. Sabiedrības veselības politikas veidošanai šie dati ļoti noderēs,” skaidroja J.Vētra un atgādināja, ka pēc neatkarības atgūšanas šis Latvijā ir viens no pirmajiem paplašinātajiem pētījumiem, kur, izmantojot  jaunākos tehnoloģiskos risinājumus, tika mērīti visi iedzīvotāji pēc kārtas, lai noskaidrotu viņu fizisko attīstību un veselību.    “Ir savāktas simtiem tūkstošu informācijas vienību, kas sadalītas 16 dažādos projektos, kuros tiek veikta datu apstrāde.    Tas ir vairāku speciālistu darbs,” skaidroja profesors.   

Šīs vasaras mērīšanā Piebalgā piedalījās 690 iedzīvotāji, Ikvienam bija jāatbild uz 38 jautājumiem, tādiem pašiem, kā pirms 82 gadiem. Analizējot atbildes, pētnieki atklās, kādi ir piebaldzēni, viņu identitāte. Lūk, daži jautājumi un atbildes. Uz jautājumu, vai esat viegli aizkaitināms, nē teikuši 60 procenti vīriešu un 55,7 procenti sieviešu. 14 procenti pētījuma dalībnieku vērtē, ka viņiem ir laba oža. 50,08 procenti, ka viegli nepieņemas svarā. 90,68 procenti labprāt ēd gaļu, 80,4 – zivis, 54,61 procentam patīk makšķerēt, 85,14 procentiem pētījuma dalībnieku patīk suņi, 83,78 – kaķi. Uz jautājumu, vai patīk vietas, kur pulcējas daudz cilvēku, noliedzoši atbildējis    61 procents, bet ir arī piebildes, piemēram, izņemot Dziesmu svētkus.

Vai patīk kaulēties, ar nē    atbildējuši 70,37 procenti. J.Vētra vērtē, ka tas pārsteidz, jo identitātē taču iezīmēta amatnieku tirgošanās prasme. “Varbūt piebaldzēni pasaka, cik    jāmaksā, un viss. Tā atbildējuši    80 procenti sieviešu un    40 procenti vīriešu. Divām trešdaļām aptaujas dalībnieku patīk dziedāt, sēņo    81,4 procents,  rūgts alus garšo 46,84 procentiem (sievietes – 63,1 procents teikušas – nē, vīrieši -– 62 procenti) pastāstīja profesors un paskaidroja, ka atbildes uz jautājumiem palīdz ieskicēt identitāti, uzvedības pazīmēm ir ģenētisks skaidrojums.   

Projekta administratore Arta Grabčika pastāstīja par citiem mērījumiem. Vidējais pētījuma dalībnieku augums bija 166,55 cm, svars 75 kg. Ja nerēķina bērnus, tad  – 170 un svars 81 kg. Veselības uzturēšanā būtisks ir ķermeņa masas indekss. Normāls ir 18,5 – 24,99, un aptaukošanās sākas, ja tas ir 30, pētījumā    pieaugušajam augstākais tika konstatēts – 50,70.

Vīriešiem (18- 92 gadi) vidējā ķermeņa masa – 91,30 kg, garums – 179,58 cm, sievietēm (18 – 99 gadi)    vidējais svars – 75,71kg , garums – 165,40 cm. Abiem dzimumiem konstatēta paaugstināta vidējā ķermeņa masa attiecībā pret garumu, ir liekais svars, kā arī izteikta tauku uzkrāšanās vidukļa rajonā.

Par muguras sāpēm sūdzējušies 187 pieauguši, ikdienā sāpes nejūt -   385. “Tiem, kuri jūt sāpes mugurā, vidējā starpība starp plecu augstumiem ir 9,9 mm, kam nav sāpju – 7,9, kam sāpes, starpība starp kāju garumiem – 7,3 mm, kam nav – 4,8 mm. “To, ka mugura šķība, cilvēks pats nejūt, tas redzams no malas. Daudziem tas tika pateikts pirmoreiz, neticēja,” bilda J.Vētra.

Par to, kā piebaldzēni  piedalās Piebalgas kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanā, saņemtas 40 dažādas atbildes. Piebaldzēni dzied un dejo, apmeklē kultūras pasākumus, svin latviskus svētkus, spēlē teātri, mācās tradīcijas no vecākiem, nepiesārņo dabu, pēta dzimtas saknes un rīko saietus, apmeklē kapu svētkus, cep rupjmaizi, uzkopj viensētu, atjauno īpašumus, nodarbojas ar biškopību un dara vēl daudz cita.

RSU doktorante Lāsma Asare, kurai pašai ir dzimtas sak­nes Piebalgā, analizēja J.Prīmaņa mantojumu. “Toreiz  puse no mērītajiem bija piebaldzēni, bet tika mērīti visi, kuri bija sētā. Ko var teikt par piebaldzēnu? Mati gludi, seja ovāla, pieres forma 54 procentiem ieslīpa, uzacis biezas. Deguns    58,5 procentiem bija vidēji augsts, 66 procentiem profilā  taisns, ausis vidēji lielas, ausu ļipiņas nav atļukušas,  mute vidēji liela. Piebaldzēns bija kalsns, drukns, ne resns,” nedaudz pastāstīja L.Asare. Būs interesanti salīdzināt ar šīsvasaras mērījumiem.

Pēc pētnieku stāstījuma jaunpiebaldzēniete Lāsma Skutāne vērtēja: “Esmu lepna, ka pētījums parāda, ka piebaldzēni aizvien augstu tur izglītības latiņu,  tā ir vērtība.” Viņas meita Elza “Druvai” pastāstīja, ka mudinājusi arī citus, lai iet mērīties. “Studēju  kultūras mantojumu,  saprotu, ka tas ir stāsts par identitāti. Ģimenē ir daudz stāstu, ka esam piebaldzēni no Damrožu dzimtas. Esmu gandarīta, ka man ir šīs saknes, varu tās atstāt arī pētījumā,” teica jaunpiebaldzēniete.

Vecpiebaldzēni Aldis Glāzers un Jānis Lāpselis pastāstīja, ka viņu vecāki 1936.gada piedalījušies mērīšanā, bet šoreiz Alda mamma un Jāņa tēva brālis. “Dzīvojam Piebalgā un visu darām kā Piebalgā. Piebaldzēni prot gan strādāt, gan svētkus svinēt,” sacīja A.Glāzers.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Labākais sociālais darbinieks – Baiba Āboliņa

00:00
03.04.2025
4

Baiba Āboliņa, Cēsu novada Sociālā dienesta sociālā darbiniece darbam ar ģimeni un bērniem, nacionālajā konkursā “Gada balva sociālajā darbā 2024” atzīta par “Labāko sociālo darbinieku sociālajā dienestā 2024”. Baiba Āboliņa jau vairāk nekā 20 gadus strādā sociālajā jomā un ir kļuvusi par iedvesmojošu piemēru citiem. Cēsu novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece Vita Pleševnika “Druvai” atzina: […]

Vecpiebalgas bibliotēka slēgta. Jurģi

00:00
02.04.2025
31

2.aprīlī Vecpiebalgas bibliotēka sāk pārcelties uz citām telpām. Turpmāk tā ikvienu gaidīs pagast­mājā, kur bibliotēkas vajadzībām pārbūvētas telpas. Rudenī būtu 35 gadi, kopš pagasta bibliotēkas mājvieta bijusi bērnudārza ēkā. “Pirms tam tā atradās aptiekas ēkā, tad pārcēlāmies te,” stāsta bibliotekāre Dzidra Ješkina. Blakus grāmatu krājumam ir lasītava, kur notika gan tikšanās ar rakstniekiem, dzejniekiem, gan […]

Vai tirgus paliks bez vietējiem zemniekiem un mājražotājiem?

13:54
01.04.2025
70
1

No šodienas vairāki uzņēmēji, kas Cēsu tirgū gadiem pārdevuši gaļu un tās produktus, pārtrauc tur tirgoties, “Druvai” pastāstīja zemnieks Jānis Plūme, cēsniekiem labi zināma tirgus gaļas stenda saimnieks. “Līgums par tirdzniecības platības nomu mums bija ar iepriekšējo tirgus administrāciju. 31.martā tas beidzās, bet jauno līgumu, ko iedeva tirgus vadītājs Rihards Eniks, neparakstīšu. Tāpat darīs vēl […]

Vēlēšanas tuvojas. Sarakstu vēl nav

13:05
01.04.2025
45

Centrālās vēlēšanu komisijas informācijas sistēmā pamazām krājas partiju kandidātu saraksti gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. No Cēsu novada pagaidām nav reģistrēts neviens. Tāpat Vidzemē ir Smiltenes, Valkas, Madonas,    Saulkrastu un Ogres novadā. Alūksnes    un Gulbenes novadā vēlētāji jau var iepazīties ar divu partiju deputātu kandidātu sarakstiem, Sigul­das novadā ar triju, Valmieras ar vienu. “Visas formalitātes […]

E.coli infekcija nav apstājusies

13:01
01.04.2025
257

“Cēsu novadā turpina konstatēt E.coli infekcijas izraisītās saslimšanas,” saka Cēsu klīnikas pārstāve Dace Valnere, ieskicējot aktuālo situāciju stacionārā. “Šorīt Bērnu slimību nodaļā ir viens pacients, kuram apstiprināta E.coli infekcija, bērna veselības stāvoklis ir stabils, bet otrā gadījumā ir aizdomas par saslimšanu, tiek gaidīti analīžu rezultāti. Pēdējās dienās divi pacienti pārvesti uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu […]

Cik "zaļa" ir industriālo vēja parku ražotā enerģija?

00:00
01.04.2025
137
3

Par un pret vēja parkiem – uz sarunu par šo tēmu pagājušā piektdienā Nītaures Kul­tū­ras namā tikās tuvākas un tālākas apkārtnes iedzīvotāji. Zāle bija pārpildīta, un sanākušo noskaņojums nepārprotams – nē vēja parkiem    Skujenes, Zaubes un Nītaures pagastu teritorijā. Janvārī jau “Druvā” rakstījām par    sākotnējo sabiedrisko apspriešanu vēja elektrostaciju    būvniecības iecerei, kas […]

Tautas balss

Vecs koks nav jāpārstāda

14:41
02.04.2025
10
G. raksta:

“Izlasīju, ka vienu veco koku no Cēsu stacijas laukuma pārstādīs citur, lai tas neiet bojā. Tas nu gan man liekas par traku! Vai tiešām nav naudu, kur likt! Labāk iestādīt jaunu kociņu, lai paliek nākamajām paaudzēm. Iedomājieties, kāda izskatītos pilsēta, ja arī pirms simts gadiem visi būtu lēmuši kokus saglabāt un jaunus nestādīt,” bija neapmierināta […]

Smiltis pieputina visu apkārtni

14:00
27.03.2025
24
Garāmgājēja raksta:

“Skatījos, kā pagājušajā nedēļā Cēsīs, Bērzaines ielā, liela automašīna ar rotējošu slotu no ielas malas tīrīja ziemā sakrājušās smiltis. Putekļi cēlās gaisā lielā mākonī. Droši vien apkaimes mājas un dārzi pieputēja ne pa jokam, nemaz nerunājot par cilvēkiem, kas tobrīd bija mašīnas tuvumā. Agrāk pavasarī smiltis no brauktuves Cēsīs tīrīja mitrā laikā, kad tās neput, […]

Raiņa un Piebalgas ielas krustojumā jāuzmanās

14:00
27.03.2025
39
11
Ģimnāzijas ielas apkaimes iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas satiksmes aplī, gan autovadītājiem, gan gājējiem vairāk jāuzmanās. Savā izremontētajā skolā Ģimnāzijas ielā pagājušajā nedēļā atgriezās ģimnāzisti, tagad īpaši rītos kustība te ļoti liela. Turklāt laiks kļūst aizvien siltāks, jaunieši brauc ar skūteriem, velosipēdiem, kuru ziemā gandrīz nav, tāpēc situācija saspringta. Arī skolēnu vecākiem vajadzētu bērniem atgādināt, ka pa iet­vi […]

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
24
1
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
41
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Sludinājumi