Piektdien Cēsu Tautas teātris skatītājus iepazīstināja ar četrām jaunām latviešu dramaturgu lugām.
Tieši tā, iepazīstināja ar lugām, nevis spēlēja izrādes. Cēsnieki un Jelgavas studentu teātris ir vienīgie amatierteātri, kuri piedalījās festivālā “Ieskats 2007”.
Šāds latviešu mūsdienu lugu skatuvisko lasījumu festivāls Latvijā notiek pirmoreiz, lai ikviens var gūt priekšstatu par latviešu oriģināldramaturģiju. To rīko Latvijas dramaturgu ģilde.
“Cēsnieki parādīja labu iniciatīvu, skatuviskos lasījumus amatierteātri neizvēlas, jo tie ir grūti, darbietilpīgi. Piedalīšanās festivālā arī ir apliecinājums, ka cēsnieki atšķirībā no citiem amatierteātriem nebaidās no dzīviem dramaturgiem,” “Druvai” atzina dramaturgu ģildes direktors Dainis Grīnvalds. Viņš arī uzsvēra, ka lasījumi ir reize, kad režisors, aktieri un dramaturgs jūt, kas lugā jāpamaina, kā to uztver skatītājs, kā tā sadzīvo ar aktieriem. “Lasījumi – tā teātrim ir brīnišķīga iespēja, pirms sāk iestudēt izrādi,” uzsvēra Dainis Grīnvalds.
No vairāk nekā simts līdz šim profesionālajos teātros neiestudētām lugām Cēsu Tautas teātra režisors Juris Feldmanis izvēlējās četras. Tās noklausīties aktieru izpildījumā bija ieradies
lugas bērniem “Lielā doma” autors Andris Niedzviedzis, lugas “Pirmo reizi” autors Māris Bērziņš, kā arī Latvijas dramaturgu ģildes direktors Dainis Grīnvalds un publicists Dainis Īvāns. Viņu un skatītāju vērtējumam tika nodotas arī Hermaņa Paukša luga bērniem “Vilks, kurš rija grāmatas”, Anitas Grijnieces luga pieaugušajiem “Tiesības cerēt”.
Pēc lugu noklausīšanās domas par tām izteica gan autori, gan skatītāji, aktieri.
“” Pirmo reizi” ir pirmā no manām uzrakstītajām lugām, kuru es dzirdēju aktieru lasījumā uz skatuves. Tā kā neesmu izlepis, redzēju, kā tas ir, sapratu
savas kļūdas, kur dialogiem jābūt dinamiskākiem. Esmu rakstījis tikai prozu, dramaturģijā ir citas likumības,” atzina dramaturgs Māris Bērziņš.
Režisors Juris Feldmanis uzsvēra, ka lugas lasītas tieši tādas, kādas tās uzrakstījuši autori, kad taps izrādes, ar dramaturgu ziņu sadarbībā pēc režisora ieskatiem varbūt kaut kas tiks svītrots, papildināts.
Savukārt Dainis Īvāns par lugas “Pirmo reizi” dzirdēto un redzēto teica : “Mēs redzējām paveikto ceļā uz lugu. Vēl jādomā, kas tā – drāma vai komēdija, stils jāatrod. Pēc redaktora pieredzes varu ieteikt – ja aktieris kaut kur lugā netiek tālāk, svītro. Darbs ar tekstiem ir laba skola režisoram. “Pirmo reiz” – tas ir īsts Tautas teātra darbs, dzīves situācija ar labo morāli.”
Dainis Grīnvalds pārliecinoši atzina, ka Māris Bērziņš apliecinājis, kāds ir lasījumu mērķis. “Viņš skaidri pateica, ka režisors drīkst īsināt, kaut ko mainīt. Tā taps interesanta izrāde un ieguvēji būs gan autors, gan teātris, gan skatītāji.” Klātesošie arī analizēja Anitas Grijnieces lugu “Tiesības cerēt”. Tās darbība notiek psihiatriskajā slimnīcā, kā uzsvēra Dainis Īvāns : “Šī luga un arī izrāde ir pilsoniska akcija. Skatoties katrs domājam par šo vietu, jo robežas jau nav, nav nosakāms, kurā pusē esam. Šo izrādi noteikti vajag rādīt skolās.” Cēsnieki šo iestudējumu varēs redzēt sestdien rajona amatierteātru skatē.
Abas bērnu lugas noskatījās vairāki desmiti skolēnu, un viņi par tajās paustajām domām bija priecīgi. Šo lugu iestudējumi ir jau gandrīz gatavi. Pēc lasījumiem bērniem jautāja, vai viņi skatītos šīs izrādes vēlreiz, zālīti pāršalca vienbalsīgs jā. Par savas lugas lasījumu bija gandarīts Andris Niedzviedzis, kurš bija patīkami pārsteigts par redzēto.
“Parasti viena no trim lugām, kas parādīta skatuves lasījumos, tiek iestudēta līdz galam un top izrāde. Cēsniekiem būs četras izrādes, četri latviešu oriģināldramaturģijas
iestudējumi, “ atzina Dainis Grīnvalds
un izteica cerību, ka Cēsu Tautas teātris arī turpmāk piedalīsies skatuviskajos lasījumos.
Komentāri