Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā (VTDT) pulcējās Latvijas jumiķi, lai noskaidrotu, kuri būs labākie un dosies uz Pasaules Jauno jumiķu čempionātu, kas novembrī notiks Šveicē.
Pasākumu rīkoja Latvijas Jumiķu apvienība. Līdztekus atlases sacensībām VTDT audzēkņi piedalījās meistarklasēs fasāžu, plakano jumtu, slānekļa un dakstiņu jumta ieklāšanā, kur viņiem palīdzēja pieredzējuši jumiķa amata meistari.
Atlases konkurss Priekuļus notika pirmo reizi. Pirms tam tas rīkots Rāmavā, Rīgā, tehnikumā Ērgļos, bet kopš tā likvidēšanas lūkots pēc citas norises vietas. Jumiķu apvienības priekšsēdētājs Armands Liede atzina: “Pasākums tomēr saistīts ar apmācību, tāpēc izvēlējāmies Priekuļus, jo ir plāns Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā attīstīt jumiķu profesijas apgūšanu.”
A.Liede atzīst, ka par jumiķu apmācībām jādomā ļoti nopietni, jo valstī ir labu jumiķu trūkums, bet nevienā tehnikumā profesiju neapmāca. Tas uzskatāmi atspoguļojas komandu skaitā, kas piedalās atlasē. Ja pirms gadiem desmit Latvijas atlasē bija kādas desmit komandas katrā disciplīnā, tagad dažās pozīcijās grūti esot nokomplektēt pat vienu komandu. Skaidrojot iemeslus, A. Liede norāda uz vairākām problēmām: “Pirmkārt, zinām, ka jauniešu kopumā valstī ir mazāk. Otrkārt, būvniecības profesijas tomēr nav tās, kuras jaunieši pēc skolas beigšanas labprāt izvēlētos. Šīs profesijas nav guvušas prestižu, lai gan jumiķis ir viena no labāk apmaksātajām profesijām būvniecībā. Tas nav netīrs darbs, nav arī vienmuļš, jo katrs jumts ir citāds, ir liela daudzveidība. Varbūt jauniešiem par to trūkst informācijas, tāpēc svarīgi būtu stāstīt par profesiju.”
Atlases konkursā bija četras disciplīnas: plakanie jumti, metāla jumti, slīpie jumti un ventilējamā fasāde, un šādas disciplīna būs arī Pasaules čempionātā. A. Liede atklāj, ka Latvijas komandas iepriekšējos gados Pasaules čempionātā dažās disciplīnās tikušas arī pie godalgām un pat uzvarām.
Pēc divu dienu darba tiesneši novērtēja paveikto, noteica uzvarētājus, kuri pārstāvēs Latviju Pasaules čempionātā. Slīpo (dakstiņu jumtu) kategorijā cīņā par ceļazīmi piedalījās arī VTDT komanda, taču šoreiz puišiem – Norbertam un Ivo – neizdevās uzvarēt, bet gūta noderīga pieredze, un, kas zina, varbūt kādā no nākamajiem gadiem izdosies tikt pie kārotās ceļazīmes, jo pasaules jumiķu konkursā var startēt līdz 28 gadu vecumam. Izņēmums gan ir šis gads, kad limits ir 30 gadi, jo divus iepriekšējos gadus pandēmijas dēļ konkurss nenotika.
A. Liede arī stāsta, ka labu jumiķu trūkums esot ne tikai Latvijā, daudzās valstīs šo amatu skolās nemāca, tāpēc interesenti to sāk apgūt tikai pēc skolu beigšanas, jau iesaistoties reālā darbā, tā gūstot pieredzi.
“Mūsuprāt, būtu svarīgi tomēr piedāvāt iespēju apgūt profesiju mācību iestādē, tāpēc tiek domāts, ka nākotnē jumiķa profesiju varētu mācīt Priekuļos un Ogrē,” piebilst A. Liede.
Latvijas Jumiķu apvienība Priekuļos veica arī jumiķu kvalificēšanu, lai iegūtu 5. (meistara) kvalifikācijas līmeni. A.Liede, kurš ir arī Starptautiskās Jumiķu federācijas valdes loceklis, “Druvai” pastāstīja, ka starp meistariem ir arī jumiķis no Ukrainas, kura ģimenei apvienība palīdzēja atrast mājvietu Latvijā un deva iespēju strādāt profesijā.
Komentāri