Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība “Straupe”ir vienīgais piena pārstrādes uzņēmums mūsu rajonā, kas ražo “Jāņu sieru”.
Kā pastāstīja sabiedrības valdes priekšsēdētājs Imants Balodis, uzņēmums ir gatavs
klientiem piegādāt nepieciešamo Jāņu siera daudzumu: “Ķimeņu sieru “Straupe” ražo visu gadu, bet vislielākais pieprasījums, nenoliedzami, ir jūnijā, kad šis siers pārtop par “Jāņu sieru”. Ja
gada laikā saražojam aptuveni 11 tonnas šī siera, jūnija patēriņš ir septiņas tonnas. Jūnijā šo sieru ražojam tik ierastajos rituļos un arī “kukulīšos”, pārējā gada laikā tas tiek fasēts tā sauktajā “desā”. Jo citā laikā rituļiem nav pieprasījuma, fasējam, vadoties pēc pieprasījuma. Ja daudz paliks pāri, būs problēmas ar realizāciju, jo arī uzglabāšanas termiņš šim sieram nav ilgs.”
Lai varētu saražot nepieciešamo daudzumu “Jāņu siera”, uzņēmums to sāka jau jūnija sākumā. Problēmas radījis fakts, ka visu laiku ir liels pieprasījums pēc biezpiena, kas ir siera pamatizejviela. Tas nav ļāvis atlicināt vajadzīgo daudzumu, lai sāktu siera ražošanu. Tad tika pieņemts lēmums strādāt arī svētdienās, lai varētu saražot pietiekamu daudzumu biezpiena, lai tā pietiktu siera ražošanai. Darbā iesaistīti arī papildspēki, jo pašiem grūti bija tikt galā. Tagad I. Balodis atzīst, ka vajadzīgais pieprasījums tiks apmierināts. Galvenais uzdevums esot saražot, lai pietiktu savos veikalos, viens no
tiem ir Straupē, otrs – Cēsu tirgus paviljonā. Regulāri ar savu produkciju “Straupe” piedalās arī Rīgas zāļu tirgū pirmsjāņu dienā, un tur pieprasījums pēc “Jāņu siera” esot liels. Šogad izrādīta pretimnākšana Smiltenes piena kombinātam. Viņi nav vēlējušies paši
ražot sieru, tāpēc piegādāja biezpienu straupiešiem, kuri kolēģiem saražoja vienu tonnu “Jāņu siera”.
I. Balodis atzīst, ka “Jāņu siera” ražošana ir darbietilpīgs un samērā dārgs process. Salīdzinot ar pērno gadu, izmaksas pieaugušas par desmit procentiem, jo cēlušās izejvielu cenas.
Straupē ražoto “Jāņu sieru” augstu novērtējuši ne tikai ikdienas līgotāji, bet arī eksperti. Pērn siera svētkos Limbažos, kur izvērtēja tieši ķimeņu sierus, “Straupes” produkcija tika novērtēta ļoti augstu, un viņi saņēma zemkopības ministra Atzinības rakstu. Siers tiešām ir garšīgs, par to pārliecinājās arī “Druvas” kolektīvs, degustējot “Straupes” produkciju. Recepte sieram visiem it kā viena, taču pēc garšas katra ražotāja siers atšķiras. I. Balodis skaidro, ka siera garšu nosaka daudzas un dažādas nianses: “Garšas atšķirību ietekmē piena kvalitāte, katra siera gatavotāja personīgā prasme. Variāciju ir daudz, katram meistaram ir savi noslēpumi, un tieši tas šo procesu padara interesantu. Katram meistaram katrs siera sējums ir nedaudz atšķirīgs, jo siera garšu ietekmē daudzas nianses.”
Šogad “Straupe” saviem patērētājiem piegādā trīs dažādu smagumu siera rituļus, kā arī sieru kukulīša formā. I. Balodis stāsta, ka pērn nācies gatavot Jāņu sieru lidmašīnas formā, bijis pieprasījums no kāda uzņēmuma. Atsūtītas speciālas formas, kurās siers pildīts, lai iegūtu “Jāņu lidmašīnas.”
Uzņēmuma veikalā Straupes pagasta Plācī “Druva” uzzināja, ka to apmeklē pircēji no visas Vidzemes un vēl tālākiem novadiem. Jāņu laikā īpaši pieprasīts esot tieši “Jāņu siers”, lai gan pircēji ļoti labprāt izvēlas visu uzņēmuma produkciju. Gan īsto sviestu, gan uzņēmuma jaunāko produkciju – biezpiena krēmu ar avenēm, kam līdzīga Latvijā vēl nav.
Pērkot uz Jāņiem “Straupes” “Jāņu sieru”, neaizmirstiet nopirkt arī sviestu, jo, kā teica I. Balodis: “Mūsu siers vislabāk garšo, ja tam uzsmērēs Straupes sviestu!”
Komentāri