Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Jāmācās novērtēt bioloģiski audzēto

Sarmīte Feldmane
00:00
14.11.2023
17
Biodiskusija 2

Cēsīs diskusijā “Kafija ar politiķiem” jaunieši, zemnieki, pašvaldības pārstāvji, interesenti dalījās domām, izteica viedokļus par vietējās bioloģiskās pārtikas ražošanas un patēriņa veicināšanu bioreģionā. To rīkoja Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Cēsu novada pašvaldību.

Novada domes priekšsēdētāja vietniece Inese Suija – Mar­kova atgādināja, ka bioreģions – tā ir vienošanās starp pašvaldībām, zemniekiem, tūrisma uzņēmējiem, vietējām kopienām, nevalstiskajām organizācijām par to, ka gribam dzīvot un saimniekot pēc bioloģiskiem principiem. “Ne­ejam, gribot kaut ko aizliegt, bet sakām, ja gribat, pievienojieties. Bioreģi­ona iniciatīva nāk no sabiedrības, kas pateikusi – dzīvosim citādi. Pārliecinot valsts institūcijas, ka tas sabiedrībai ir būtiski, var tapt likumi, finansiāls atbalsts,” skaidroja I.Suija – Mar­kova.

Biedrība “GreenFest” pārstāve Liene Klišāne izvērtējusi bioloģisko saimniecību profilus Cēsu un Siguldas novados. Pēc Lauku atbalsta dienesta informācijas maijā Cēsu novadā bioloģiski saim­niekoja 212 saimniecībās. To skaits pēdējos pāris gados samazinājies. Visvairāk bioloģisko saimniecību ir Jaunpiebalgas pagastā, vairāk nekā 30, vismazāk Liepas pagastā – viena. Šī informācija gan nav precīza, jo saimniecības var būt reģistrētas citos novados, bet darbojas Cēsu novada pagastos. Ar lopkopību nodarbojas ap 90 novada bioloģiskās saimniecības, ar lopbarības un siena gatavošanu ap 80, 60 audzē dārzeņus, 50 ogas un augļus, 30 saimniecībām izvēlētā nozare ir graudkopība.

“Ja agrāk bioloģisko saimniecību skaits palielinājās, tagad tas samazinās. Iemesli skaidrojami gan ar saimniekošanas nosacījumiem, gan valsts un Eiropas Sa­vienības finansiālo atbalstu,” stāsta politikas koordinatore Lat­­vijas Dabas fondā Baiba Vita­jevska-Baltvilka un uzsver, ka bioreģiona stiprināšanā    būtiska ir    bioloģiskās lauksaimniecības veicināšana.

Ko var darīt pašvaldība, ko vietējā kopiena, valsts, lai Latvija kļūtu zaļāka, lai varētu dzīvot tīrā vidē, uzturā lietot veselīgu pārtiku? Katram savs redzējums un arī izpratne.

Diskusijas dalībnieki secināja, ka jāpopularizē bioloģiski izaudzētais, ražotais. Zemniekiem jābūt iespējai realizēt izaudzēto.
“Pieprasījums pēc bioproduktiem palielinās, to piedāvājums veikalos ir mazs,” teica B.Vita­jevska-Baltvilka, bet L.Klišāne atgādināja, ka veikalos bioloģisko un konvencionāli audzēto, ražoto produktu cenas ir ļoti līdzīgas un tas nav godīgi. “Balstā­mies uz zemnieku entuziasmu, pārliecību un    nesamaksājam viņiem par ieguldīto darbu. Jāmaina domāšana, jāsaprot, par ko maksājam, ka bioloģiski audzētam ir lielākas izmaksas,” uzsvēra L.Kli­šāne.
Savukārt I.Suija-Markova uz­svēra – tas ir viens no mītiem, ka bioloģiski audzēta pārtika būs dārgāka. Iepazīstoties ar citu valstu pieredzi, redzams, ka tā nav, pašvaldībām jāmāk pareizi iepirkt. “Citās valstīs ir institūti, kas pēta, kā bioloģiskajās saimniecībās izaudzēt augstu ražu. Jāmācās no hektāra iegūt vairāk,  mēs to neprotam. Ir pieredze, tā jāapgūst,” atgādināja I.Suija – Markova.

Atbalsts bioloģiskās produkcijas audzētājiem būtu iespēja piedalīties pašvaldību iepirkumos, jo katra pašvaldība var noteikt, kādiem un cik jābūt bioloģiski audzētiem produktiem.  I.Suija – Mar­kova vērtēja, ka iepirkuma noteikumos, protams, var iestrādāt prasības, bet jābūt garantijai, ka produkti būs vietējo zemnieku audzēti, ka bioloģiskos dārzeņus neievedīs no citām valstīm.
“Jāmācās iepirkuma speciālistiem. Sigulda ir labs piemērs, un ar laiku tā būs arī citur,” viedokli pauda domes priekšsēdētāja vietniece.

Līgatnes papīrfabrikas īpašnieks, biedrības “Greenfest” valdes priekšsēdētājs Edgars Ricevs uzsvēra, ka lauksamniecībā notiek paaudžu maiņa. “Jaunie ir tuvāki dabai, izprot vides procesus. Tas ir tikai laika jautājums, lai mainītos    sabiedrības un zemnieku attieksme, izpratne un pašsaprotami būtu saimniekot videi draudzīgi, ilgtspējīgi,” sacīja E.Ricevs.

Diskusijā aktīvi iesaistījās Cēsu Valsts ģimnāzijas uzņēmējdarbības kursa audzēkņi un Pastariņa sākumskolas ekopadomes pārstāvji. E.Ricevs pauda gandarījumu, ka jaunieši ir zinoši, ieinteresēti dzīvot zaļā vidē, izprot, ka tā ir vērtība un kapitāls nākotnei. “Ir jāskaidro, kas ir dabas kapitāls, ka tas ir visas ekosistēmas gan atjaunojamie, gan neatjaunojamie dabas resursi. Dabai nav tikai estētiskā funkcija, tā sais­tīta ar klimata regulāciju, pārtiku,” atgādināja B. Vitajevska – Baltvilka.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
24

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
29

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
57

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
151

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
23
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi