Svētdiena, 1. septembris
Vārda dienas: Vilma, Aigars

Jādzīvo tālāk

Sarmīte Feldmane
00:00
27.02.2024
14
Ukrain

Jeļena, Vadims un Deniss Soboļi  ir no Austrumukrainas, Luhanskas apgabala, ko tagad Krievija uzskata par savu teritoriju. Bēgot no kara, viņi mājvietu atraduši Amatas pagastā, Ģikšos.

Neticēja, ka var sākties karš

Viņi dzīvoja Podgorovkas ciemā pie Starobeļkas, simts kilometrus no Luhanskas, līdz Krievijas robežai nedaudz vairāk. Jeļena un Vadims strādāja pilsētas bērnudārzā. Viņa bija pavāre, viņš kurinātājs, Deniss mācījās tehnikumā.

“No rīta biju darbā, pienāca kurinātājs un teica, ka nesaprot, kas notiek, uz ielas dzirdami sprādzieni. Noteicu, ka droši vien vilcieni bremzē un vagoni rada troksni. Izgāju ārā, tajā brīdī uzspridzināja tiltu. Bērnudārzs atrodas pilsētas centrā, turpat pilsētas administrācija, citas iestādes. Uz ielas sākās panika. Tad piezvanīja vadītāja, lai izslēdzu plītis, eju mājās. Ir sācies karš. Kāds karš? Bērniem brokastis gatavas, tūlīt nāks uz dārziņu,” notikumus pirms diviem gadiem atceras Jeļena.

Vadims bija mājās, gatavojās iet uz darbu. “Piezvanīja  sieva. Karš sācies. Kāds karš?” bilst Vadims.    Telefona sakari bija vāji, bet Jeļenai izdevās piezvanīt vecākiem, uzzināt, ka televīzijā rāda – Ukrainu bombardē. “Pēc dažām dienām trijos naktī piezvanīja vadītāja, ka    trāpīts bērnudārzā, tieši virtuves daļā. Metāla lodītes kā zirņi bija pa visu ēku,” stāsta Jeļena un piebilst, ka iepriekš, ap gadu miju, klīdušas baumas, ka Krievija iebruks, bet neticējuši, jo kāpēc gan lai krievi to darītu.

“Darbā bijām tikai daži, kas lepojās, ka ir ukraiņi. Citi priecājās, ka ienāca krievi. Ir cilvēki kā hameleoni, kāda krāsa vajadzīga, tāda ir. To, kas kuram galvā, nezinām. Labāk mazāk runāt, neteikt, ko domā, kā jūties,” saka ukrainiete un atceras kādu kaimiņieni, kura ar Krievijas vārdu uz lūpām aizbrauca, jo tur taču dzīve labāka. Pēc diviem mēnešiem atgriezās, esot noilgojusies pēc dzimtās vietas.

Jeļena stāsta, kā tika rauti nost Ukrainas karogi, kā iebrucēji izturējās pret iedzīvotājiem. “In­terneta nebija, Ukrainas televīzijas arī. Tad iedzīvotāji bija neapmierināti, atjaunoja internetu un divus TV kanālus, kur rādīja filmas un multfilmas. To vien dzirdējām: “Jūs, Ukraina, uzbrukāt mums, jūs neļaujat mums dzīvot. Mēs jūs atbrīvojām,” pirmos kara mēnešus atceras Jeļena. Naktis tika pavadītas pagrabā, visi gulēja apģērbušies. Dienā uzlidojumi kļuva aizvien biežāki, tad atkal gāja uz pagrabu vai slēpās vannas­istabā, mājas stūros, kur drošāk, ja no trokšņa plīst logu stikli.

“Troksnis bija neizturams, lidmašīnas lidoja zemu, virs mūsu ciema uzņēma augstumu, māja drebēja,” stāsta ukrainiete. Kad bija kaut kur jāiet, Jeļena izvairījās no karavīriem, bija ne tikai nepatīkami satikt, arī bail. Tēvocis    brauca ar mašīnu, trīs viņu karavīri apturēja,    turpat mašīnā    nošāva un izmeta ceļmalā. Iebrucēji iesēdās asiņainajā salonā, brauca tālāk, kad nokļuva savā galapunktā, mašīnu sadedzināja.    Jeļena piebilst, ka vecie cilvēki, kuri piedzīvojuši 2.pasaules karu, brīnījās, ka krievi toreiz nebija tik ļauni, cietsirdīgi, kāpēc tādi kļuvuši.

Kad ciemā cits pēc cita sāka pazust jaunieši, jauni vīrieši un tika pieprasīts, ka Ukrainas pases jāmaina pret Krievijas, kā arī sākās gatavošanās referendumam par pievienošanos Krievijai un uzskaitīti iedzīvotāji, ģimene nolēma, ka jābrauc prom. Jeļena kavējās, jārūpējas par vecākiem, kuri arī dzīvo tajā pašā ciemā. Vadima mamma dēlam    un mazdēlam novēlēja laimīgu ceļu, bet teica, ka no savas zemes vecumā prom nedosies.    Radinieki savāca naudu, Vadims un Deniss devās ceļā.

“Uz referendumu aizgāja retais. Pēc tam trīs dienas karavīri ar automātiem apstaigāja mājas, dzīvokļus. Aizslēdzu vārtiņus, mājas durvis, noslēpu dokumentus, sēdēju vannasistabā, tumsā, vairākas reizes dauzījās pie durvīm, aizgāja,” stāsta Jeļena un ar lepnumu uzsver: “Nepiedalījos referendumā, mana sirdsapziņa ir tīra.”
Lidmašīnu pārlidojumi kļuva aizvien biežāki, kaujas notika 60 kilometrus no ciema. Vecāki pārliecināja Jeļenu, ka arī viņai jā­brauc prom.

Caur Krieviju ar pazemojumiem

Tikt projām varēja tikai caur Krieviju. “Samaksājām pārvedējiem  līdz Krievijas robežai. Tai ātri, tikai ar pasu pārbaudi, tikām pāri, tad mūs pārņēma nākamie pārvedēji. Tā teikt, sistēma strādā. Nokļuvām līdz Krievijas robežai ar Igauniju. Lija lietus, mūs izmeta no mašīnas, parādīja, kur muita, kur robeža. Muitā mūs kārtīgi pārbaudīja. Robežsargi pārskatīja telefonus. Mūs ielaida Igaunijā, tur jau sagaidīja brīvprātīgie. Šķita, ka krūtīs dziļāk var ievilkt gaisu, jutos brīvs,” ceļu prom no mājām pastāsta Vadims. Tā kā draugi bija Rīgā, abi ar dēlu devās turp. Tur diemžēl nebija iespēju palikt, tēvs un dēls nokļuva Alūksnē, bet Ģikšos jau dzīvoja brālis ar ģimeni. Viņi no mājām aizbrauca trīs mēnešus agrāk, jo dēls mācās nacionālās gvardes akadēmijā, ja to iebrucēji uzzinātu, sekas neparedzamas.

“Mēs atbraucām septembrī, Jeļena decembra beigās,” saka Vadims, bet Jeļena atceras: “Mani tik viegli neizlaida. Stāstīju, ka braucu pie vīra un dēla, tad bija jānoklausās, ka laikam jau neviens te vairs neatgriezīsies, kaut esam atbrīvoti.    Tad pārvedējs atstāja pie robežas, aukstumā.    Mums atņēma telefonus, ar katru robežsargiem bija individuāla saruna.    Kad saņēmām dokumentus, gājām uz Latviju. Te man vien paprasīja, vai ir Krievijas pase, lepni atbildēju, ka esmu ukrainiete, atbraucu pie savējiem. Nebija nekādu pārbaužu. Nokļuva Rēzeknē. Tad jau pie savējiem.”

Vadims atceras, kā uzņemti Cēsīs. “Nebūtu ticējis, ka kaut kur ir tādi cilvēki kā Latvijā. Mūs, svešiniekus, sagaidīja, paēdināja, iedeva talonus, naudu. Dzīvojām bērnudārzā,” stāsta Vadims un uzsver, ka Elitas, Jura un Līgas atbalsts nav novērtējams.

Mācās iedzīvoties

Vadims strādā Ģikšos bērnudārzā. Jeļena par apkopēju skolā Cēsīs. Arī Denisam ir darbs Cēsīs. “Mums ierādīja dzīvokli. Tas bija tukšs, bet pāris dienās mums bija viss vajadzīgais. Cilvēki sūtīja bildes, vai tāds ledusskapis derēs un tas plaukts, nē, tā gāzes plīts jums ir veca, atvedīsim jaunāku. Mums ir viss nepieciešamais,” stāsta Jeļena un uzsver, ka visiem svarīgi, ka ir arī darbs.

Tepat blakus ir Vadima radinieki. Pamazām vien ģimene iedzīvojas.    “Kā Ģikšos Jāņus svinēja! Arī mēs izdancojāmies. Mums svin Ivana Kupala svētkus, bet ne tik plaši. Meitenes    tāpat lec pār ugunskuru. Cik Latvijā skaisti meži! Piesnigušas egles, un kādi bērzi! Gribas vienkārši pastaigāties pa mežu, tur klusums,” pārdomās dalās Jeļena. Vadims pastāsta, kā gājuši sēnēs, ogās. “Ukrainā arī gājām, bet pēc 2014.gada tur izveidoja mācību poligonu. Te, Latvijā, telefonā aplikācijā skatījāmies, kuras sēnes vērtīgas, vietējie arī pamācīja. Baravikas aug Rietumukrainā, mums to nav, bet te tik daudz,” pastāsta Vadims. Jeļena atceras, kā braukuši uz jūru pie Tūjas. Vīrs paņēmis siltas drēbes, viņa brīnījusies, jo pie jūras taču karsts, svelme. “Kad aizbraucām, uzreiz prasīju, lai iedod jaku. Baltijas jūra ir citāda,” ar smaidu teic Jeļena.

Brīvdienās viņi brauc uz Cēsīm, Siguldu, Valmieru.  “Te sākam jaunu dzīvi,” bilst Vadims. Jeļena atzīst, ka pamazām, vārdu pa vārdam, mācās latviešu valodu. “Nav viegli, nesaprotu, kāpēc daži vārdi gari jāvelk, citi jāizrunā mīksti. Arī vārdu Ģikši ne uzreiz pareizi izrunājām,” stāsta Jeļena, bet Vadims uzsver: “Valoda jāmācās, jo nezinām, kāda būs mūsu dzīve nākotnē.”

Sapņos ir mājās

Lai cik sakārtojusies ir ģimenes ikdiena, stāstot par to, ik pēc teikuma tiek pieminētas mājas, Ukraina. Viņiem tur bija viss: blakus vecāki, draugi, uzcelta sava māja, darbs. Deniss tūlīt pabeigtu tehnikumu, gribēja studēt. “Visu mūžu strādājām, cēlām māju, trijatā nosiltinājām.    Dārzā viss tika izaudzēts. Pirms kara iestādīju desmit parka rozes, mamma sūta bildes, kā tās zied. Rudenī pirms aizbraukšanas nopirku īrisus. Gribējās, lai skaistums apkārt,” saka Jeļena un piebilst, ka kā jau ciemā katrs gribēja, lai viņam pie mājas vairāk puķu un augstāks žogs. “Pavasarī istabās plānojām kosmētisko remontu. Gribējām, lai pašiem prieks dzīvot,” uzsver Vadims, bet sieva klusi piebilst: “Tagad neko neplānoju, dzīvoju vienai dienai, kas būs rīt, pēc mēneša, nezinu.” Vadims pasmaida: “Būs labi.”

Mājas atslēga ir somā, otras pie Jeļenas vecākiem.“Mājā ielaidām pazīstamu cilvēku, lai nestāv tukša un kāds neizdemolē vai neievācas. Vecāki maksā komunālos maksājumus, tad iestādēm nav iebildumu, jo vecāki saņem Ukrai­nas pensijas un samaksā Krievi­jai,” pastāsta Jeļena. Mājās no sienas noņemti visi Denisa nopelnītie apbalvojumi, jo uz tiem ir Ukrainas simbolika. Jeļena pačukst, ka mājās ir noslēpts arī Ukrainas karogs. Mamma ir pensionēta ukraiņu valodas skolotāja, mācību grāmatas nācies noglabāt drošā vietā.
Jeļena vairākkārt atkārto, ka ļoti vēlas vismaz aizbraukt apraudzīt vecākus. Bieži sapņos redz, kā pārnāk mājās, vecāki sagaida. “Saprotu, ka tā ir biļete uz vienu pusi. Zinu, ja aizbraukšu, mani pratinās, pasludinās  par spiegu, nodevēju. Kāda sieviete ciemā atgriezās, viņu divas nedēļas noturēja pagrabā, pratināja,” stāsta Jeļena. Saziņa ar vecākiem ikreiz atklāj okupantu īsto seju. Sarunās tiek īpaši piedomāts, lai nepateiktu kaut ko turienes varai nepatīkamu, jo tās tiek noklausītas.

“Ārsti nepieņem, ja nav Krie­vijas pases un veselības kartes. Tēvam palika slikti ar sirdi, izsauca ātros, atbrauca, veselības kartes nav, aizbrauca. Medikamenti, ja ir, tie nepalīdz, šķiet nav tādi, kādiem jābūt. Iedomājos, varbūt varu te nopirkt, aizsūtīt onkulim, kurš dzīvo Maskavā, un viņš aizsūtītu tālāk.  Mamma atteicās, nevajagot ar onkuli kontaktēties. Kara sākumā viņš aicināja pie sevis. Kad prasījām, kāpēc ir karš, vien noteica, ka mūs grib iznīcināt. Mamma ar viņu negrib sazināties, jo nav jau, par ko runāt,” pastāsta Jeļena.

“Naids starp abām tautām būs paaudzēs,” pārdomās dalās Je­ļena. “Ukrainā skan ukraiņu valoda. Tā ir mana. Kā kāds var aizliegt man runāt dzimtajā valodā? Sarunā iebrucējiem uzdrošinājos pajautāt: “Kāpēc jūs mums uzbrūkat, gribat iznīcināt?” Atbilde bija:    “Jūsu prezidents mums nepatīk.” Bet viņš ir mūsu valsts prezidents! Nesaprotu krievu mātes, viņu dēli krīt, iekarojot svešu zemi, bet viņas klusē. Ukraiņi aizstāv savu valsti, zemi. Daudzi pazīstami ir gājuši bojā. Kā var ticēt, ka zeme jāatbrīvo no ukraiņiem, viņi nav to pelnījuši.”

Par mājām domā arī Vadims, tur palika arī viņa mamma, kurai jau pāri astoņdesmit. “Kad braucām prom, viņa skaidri pateica, ka paliks savā zemē,” saka Vadims. Denisam draugi aizklīduši daudzviet pasaulē, ir arī krituši karā.  “Ja vecāki būtu šeit, es būtu laimīga, bet vienalga domātu par mājām,” saka Jeļena, bet piebilst: “Vairāku pilsētu Luhanskas apgabalā vairs nav, dēla tehnikums, kur mācījās, sabombardēts, bērnudārzs, kur strādājām, arī. Pilsētā un ciemā vairākām kaimiņu mājām trāpījuši lādiņi.”

No Latvijas uz Ukrainu ar interneta palīdzību ceļo bildes, kurās redzama priecīga ģimene, skaistas ainavas. “Cenšos, lai bildēs tālumā būtu redzams Ukrainas karogs, mazs, lai tikai palielinot  var ieraudzīt. Lai vecākiem prieks,” pastāsta Jeļena un ļaujas sapņiem: “Kad karš beigsies, Ukrainu uzņems Eiropas Savienībā, nebūs vīzu, mēs brauksim ciemos uz Latviju, Ģikšiem.”

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Niniera ezers vairāk peldētājiem, ne makšķerniekiem

00:00
31.08.2024
109

Ninieris ir viens no sešiem Cēsu novada ezeriem, kurš iekļauts padziļinātai izpētei, to dara, veicot zinātnisko zveju un hidrobioloģisko izpēti. Ninieris ir īpašs ar to, ka atrodas tuvu Cēsīm un cilvēki ezeru intensīvi izmanto atpūtai, turklāt visos gadalaikos.  Pētījums ļaus izstrādāt koncepciju, kā turpmāk rūpēties par ezeru. Pagājušajā nedēļā ikviens interesents bija aicināts  tikties ar […]

Simtiem dzērvju uz lauka

00:00
30.08.2024
47

Raiskuma pagastā Auciema un Raiskuma ciema apkārtnē barojas lieli dzērvju bari. Par redzēto “Druvai” pastāstīja Gunta Puriņa no Rais­kuma. Viņa sacīja, ka katru rudeni dzērves te pulcējas, pa kādai manāmas arī vasarā, bet tik daudz vienuviet kā piektdien,23.augustā, gan skatījusi pirmo reizi: “Braucām gar lauku ap deviņiem no rīta un skatāmies – simtiem dzērvju un […]

Baltijas ceļu atceras, skatoties kino

00:00
29.08.2024
68

Spītējot lietum un sliktiem laika apstākļiem, cēsnieki piektdienas, 23.augusta, vakarā noskatījās kinofilmu “Paradīze 89”. Baltijas ceļa 35. gadadienā Cēsīs ikviens tika aicināts uz Rožu laukumu, lai noskatītos režisores    Madaras Dišleres filmu, kurā atainoti 1989. gada notikumi, kad divi miljoni cilvēku sadevās rokās no Vilļņas līdz Rīgai un tālāk līdz Tallinai. Šajā visvērienīgākajā vienotības demonstrācijā, […]

Astoņu parlamentu spīkeri apmeklē Cēsis

00:00
28.08.2024
44
1

Baltijas valstu un Ziemeļvalstu (NB8) parlamentu spīkeri pagājušajā ceturtdienā tikās Cēsīs, kur runāja par reģiona drošības jautājumiem, sankciju pret Krieviju nodrošināšanu, cīņu ar hibrīduzbrukumiem, kā arī par parlamentu lomu atbalstam Ukrainai. Augstie viesi arī iepazina pilsētu un viduslaiku pili. Latvijas Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa “Druvai” pastāstīja, ka galvenais tikšanās mērķis ir stiprināt valstu sadarbību. D.Mieriņa […]

Iedvesmas konference pedagogiem

00:00
27.08.2024
189

Ikgadējā Cēsu novadu pedagogu konference šogad notika jaunā formātā, svinīgā pasākuma vietā bija iedvesmojošas sarunas. Vairāk nekā 150 novada pedagogus jaunajam darba cēlienam iedvesmoja ar izglītību, kultūru un uzņēmējdarbību saistīti profesionāļi, kas dalījās redzējumā par radošuma un kultūras nozīmi izglītībā un bērnu nākotnē. “Kultūra vijas cauri ikvienam mācību priekšmetam un ir ļoti nozīmīga, ikviens, esot […]

Skrējienā atgādina par Baltijas ceļu

00:00
26.08.2024
443

Vairāki cēsnieki, skriešanas entuziasti, otrdienas (20.08.) pievakarē Cēsīs sagaidīja Rūdolfu Birnbaumu. Siguldietis izskrien 678 kilometrus garo Baltijas ceļu tādu, kāds tas bija pirms 35 gadiem. Sāka Viļņā un šodien sasniegs Tallinu. Daži, nevarēdami skrējēju sagaidīt, aizsteidzās pretī līdz Melturiem un ieskrēja Cēsīs kopā ar Rūdolfu. Pieturvietā viņu sagaidīja atbalsta    komanda un tie, kuri arī […]

Tautas balss

Tualete par dārgu

21:39
27.08.2024
28
Cēsniece raksta:

“Cēsīs par publiskās tualetes apmeklējumu būšot jāmaksā 50 centi. Manuprāt, tas ir pārāk dārgi. Tualete taču ir nepieciešamība, ne luksus pakalpojums. Jau tagad krūmos, kas aug aiz sliedēm pretī dzelz­ceļa stacijai, itin bieži kāds nokārto dabiskās vajadzības. Kā būs vēlāk?” bija neapmierināta cēsniece.

Kas par traku, tas par traku

21:38
27.08.2024
20
J. raksta:

“Kad lasu, ka rupjmaizes popularizēšanai izdos 300 tūkstošus eiro, gribas kliegt! Vai tiešām kādam sajucis prāts? Ja tie būtu 30 tūkstoši, vēl varētu saprast, ka grib palīdzēt rudzu audzētājiem un maizniekiem. Taču trešdaļa miljona jau pārsniedz saprāta robežas. Un kāpēc paredzēts maizi dalīt skolās? Ja bērniem tā negaršos, šķēlītes nokļūs miskastēs. Nevar taču piespiest kaut […]

Vēlētos tikties ar pašvaldības pārstāvjiem

21:38
27.08.2024
19
Seniore raksta:

“Lasu “Druvā”, ka Vecpiebalgas apvienības pārvaldes vadība tiekas ar pagastu iedzīvotājiem. Gribētu, lai arī citās novada apvienībās ieviestu tādu tradīciju. Ikdienā sakrājas dažādi sīkumi, ko gribas noskaidrot, bet īsti nesaproti, kam jautāt, vienmēr taču neskriesi uz pagastmāju. Tad nu vienā reizē varētu izrunāt katram svarīgo,” rosināja seniore, nevēloties nosaukt dzīvesvietu.

Vai sapratīs? Gribētos cerēt

13:38
23.08.2024
20
K. raksta:

“Par karu vispār nedrīkst priecāties, arī par citu cilvēku nelaimēm, bet tomēr esmu patiesi priecīga, ka Ukraina Krievijas iedzīvotājiem reāli parāda, ko nozīmē karš un uzbrukums. Varbūt tas kaut mazliet liks aizdomāties, kādas ir sajūtas, ka tavā zemē ielaužas sveša armija, ka iznīcina ēkas un infra­struktūru. Protams, ukraiņi uzvedas pavisam citādi kā rīkojas Krievijas armija, […]

Jaunajiem riteņbraucējiem jāmācās noteikumi

13:38
23.08.2024
17
Cēsniece raksta:

“Drīz klāt pirmā skolas diena. Septembrī, kamēr labs laiks, pusaudži bieži uz skolu brauc ar velosipēdiem. Tas ir labi, tikai bērniem vajadzētu vairāk mācīt satiksmes noteikumus un braukšanas kultūru. Tagad ik pa reizei ziņās ieraugu, ka, braucot ar divriteni, kāds kritis un guvis traumas. Bet ne jau satiksmes negadījumā, vienkārši neveiksmīga situācija. No septembra ielās […]

Sludinājumi