Pirmdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Jānis

“Harmonijai” – 15

Druva
00:00
24.01.2009
4

Piecpadsmit gadi. Tik ilgi jau Cēsīs darbojas kultūras biedrība “Harmonija”. Te ir tās štāba mītne, kas jau reizi mainījusies. Pirms 15 gadiem biedrība darbību uzsāka vēsturiskajā Harmonijas namā, no tā arī tapa biedrības nosaukums. Pie biedrības dibināšanas šūpuļa stāvēja trīs dūšīgas cēsnieces – Olita Ansone, Dzidra Olengoviča un Rūta Groša. Tur bija plašas telpas ne tikai radošajam darbam un sanāksmēm, bet arī izstāžu organizēšanai. Privatizācijas process spieda no Rīgas ielas nama aiziet. Tad Cēsu dome atvēlēja telpas (tiesa, daudz šaurākas, bet paldies arī par tām) Vaļņu ielā 12 a.

“Harmonija”. Tā apvieno visas Vidzemes, ne tikai mūsu rajona radošos ļaudis. Pulcē viņus, lai apmainītos domām, diskutētu, rosina radošam darbam. Lai to stimulētu, izdod viņu darbus grāmatās. Aina Karele reizi ceturksnī gatavo dzejas kopu publicēšanai “Druvā”. Viņa arī piedalās darbu vērtēšanā ikgadējā literārā konkursā, ko organizē “Harmonija” sadarbībā ar “Druvu”. Nav visā Latvijā otras tādas biedrības, kam tik plaša izdevējdarbība. 15 gados izdotas 30 grāmatas, katru gadu iznāk vidēji divas.

Kultūras biedrību prasmīgi un ar lielu ieinteresētību vada Dzidra Olengoviča. Nav viegli kopā saturēt tik atšķirīgus radošos ļaudis, katram ir savas īpatnības, ar kurām jārēķinās, kuras prasmīgi jāiekļauj attiecību veidošanā. Tiek meklēta nauda grāmatu izdošanai un cita veida darbībai. Atbalstu sniegusi rajona padome, tās izpilddirektors Māris Niklass ir “Harmonijas” biedrs, un Cēsu dome, Gints Šķenders nereti sniedzis atbalstu grūtās situācijās, kā arī privātfirmas. Gatavoti projekti dažādu fondu naudas piesaistei. Kopā ar saticīgajiem harmonijiešiem tiek veidots pasākumu kalendārs. Viens no tādiem 2009. gadā acīmredzot būs Dzidras Olengovičas 80 gades atcere.

Gandrīz visu izdoto grāmatu redaktors bijis Jānis Polis, kādreizējais Kaudzīšu muzeja direktors, tagad alūksnietis, kopā ar kundzi nodibinājis izdevējfirmu “Selja”. Taču joprojām ir arī cēsnieks. Pats būdams savdabīgs literāts, kādreiz rakstījis arī dzejas, bet īpaši specializējies kultūrvēsturisku aprakstu jomā, spēj jaunajiem un arī ne vairs jaunajiem autoriem palīdzēt , iesaka kaut ko papildināt, no kaut kā atteikties savās grāmatās. Daudzās no tām jūtama redaktora redzīgā acs un prasmīgā roka. Arī pašam “Harmonija” izdevusi kultūrvēsturisku apcerējumu krājumu par Piebalgu “Pie tēvu zemes dārgās”.

Visu “Harmonijas” izdoto grāmatu maketētāja, dažām arī māksliniece bijusi Anda Nordena. Visas iespiestas SIA “Lapa” Valmieras tipogrāfijā.

Kādas grāmatas izdotas? Jubilejas reizē tās raksturoja J. Polis, kurš rediģējis 25. “Harmonijas” izdevējdarbība atšķiras no lielo privātfirmu produkcijas, kurā daudz grāmatu viendienīšu, kā kādreiz teica, lubu literatūras, arī saturā mazvērtīgi tulkojumi. “Kāds labums no daudzajām izdotajām grāmatām latviešu tautai,” brīnās J. Polis. “Harmonija” izdevusi tikai vietējo autoru grāmatas. Pirmie izdoti divu dzejnieču – Evas Dortānes un Agras Dages – krājumi. Gadsimta nogalē četri cēsnieki – Jānis Polis, Dzidra Olengoviča, Valensija Oša un Daina Rubule – publicēšanai sagatavoja Vidzemes dzejnieku kopkrājumu “Man vārds ir uz mēles…”. Tajā publicēti 50 autoru darbi. Līdz ar jauno dzejnieku un toreiz mazāk zināmu mūsu rajona dzejnieku rindām te lasāmi Ilgas Bērzas, Adīnas Ķirškalnes, Olgas Lisovskas, Jonāsa Miesnieka dzejoļi. Šāds vietējo autoru kopkrājums bija pirmais valstī. Alūksnieši tādu spēja izdot tikai deviņus gadus vēlāk un arī vienīgi ar Jāņa Poļa iniciatīvu.

Nozīmīgs izdevums bijis Modra Mincenberga satīras un humora kopojums. Par šāda rakstura darbiem J. Polis saka: “Tie veic tautas pašattīrīšanos, kas latviešiem tik ļoti vajadzīga. Līdzēt var vienīgi tā, ne labējie, ne kreisie.” To viņš attiecināja arī uz tikko notikušajām 13. janvāra nekārtībām Rīgā.

Kā augstas klases provi J. Polis nosauc Valtera Puriņa darbu kopojumu, kas iznācis 2003. gadā: “To vajadzēja izdot agrāk. V. Puriņš bija to pelnījis.”

Visražīgākā “Harmonijas” autore bijusi Dzidra Inkina, kurai izdotas trīs grāmatas. Divi dzejas krājumi izdoti Ilgai Bērzai un Olgai Radziņai.

Divas “Harmonijas” grāmatas guvušas īpaši augstu vērtējumu pasaulē. Tās ir “Cēsu hronika”, izdota 2006., Cēsu 800. jubilejas gadā, un Viljara Tooma “Vidusvidzemnieku biogrāfiskā vārdnīca”. Par abām tām interesējušās vairākas Rietumvalstu nozīmīgas bibliotēkas, dažas arī iegādājušās. Žēl, ka abas vēl nepietiekami novērtētas mūsu rajonā un Vidzemē vispār. Abas satura nopietnības un zinātniskuma dēļ ir attiecīgās jomas grāmatniecības celmlauži Latvijā. Ne vienai, ne otrai nav līdzīgu izdevumu valstī. Pat “Rīgas hronika” nav pelnījusi tik atzinīgu novērtējumu (to atzīst arī Latvijas vēsturnieki), kā “Cēsu hronika”.

“Harmonijā” darbojas arī piecu gleznotāju grupa, ko vada Leons Staris, ir arī viena fotogrāfe – Brigita Zīle. Grupas biedri veic mākslas darbu popularizēšanu skolās, bibliotēkās, kultūras iestādēs, muzejos, pansionātos.

Nav aizmirsti aizsaulē aizgājušie “Harmonijas” biedri. Arī 15 gadē viņu piemiņa tika godināta ar labiem vārdiem un klusuma brīdi. Katra veikums ierakstīts vēl neuzrakstītajā “Harmonijas” vēsturē. Tāda taps, par to var nešaubīties.

Atliek cerēt, ka “Harmonijas” darbībai jūtamus robus necirtīs ekonomiski sociālā situācija valstī un teritoriālā reforma.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
29

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
49

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
60

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
68

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
35

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
41
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi