Vasara – iespēju un prieka laiks, ko apliecina arī atmosfēra Cēsu Izstāžu namā, kurš piedāvā divas emocionāli gaišas izstādes.
Vienu no tām – „Mēs esam cirkū” veidojusi Jansonu dzimta –
Biruta un Jānis Jansoni, kā arī viņu pēcnācēji dzimtā un mākslā – Tija, Nilss, Jānis. Izstādes atklāšanā Biruta Jansone uzsvēra, ka ekspozīcija ir ļoti personisks Jansonu vēstījums. Tas apliecina kā mākslinieku un pedagogu ģimene žonglē starp putras katliem un ikdienu,
molbertu un mākslu, kā radošā doma lidinās zem kupola līdz nosēžas uz pleca.
„Lūk, kāpēc izstādē vienlaicīgi jūtama nopietnība, pacietība un turpat blakus atraisītība līdz pat sirsnīgiem smiekliem,” skaidro Biruta.
Jansoni ir daudzpusīgi, tāpēc vienuviet skatāma glezniecība, tēlniecība, tekstilmāksla, koktēlniecība. Mākslinieki pratuši ļoti mīļi parādīt lielo Dieva pasaulīti un mazo, gaišo kurmīša dvēselīti, pratuši sagriezt visu ikdienišķo kājām gaisā un
latviskajā lirismā atrast vietu arī vietu sulīgai krievu romancei.
Otru izstādi „Pilsēta un…” piedāvā Cēsu mākslinieku Rozenbergu dzimtas atvase – talantīgā akvareliste Kristīne Rozenberga, kuras
Cēsu redzējums sildīs pilsētas iedzīvotāju sirdis un pārsteigs pilsētas viesus.
Kristīne trešā paaudzē meistarīgi pārvalda akvareli – apguvusi mākslu, kas tagad Latvijā iet mazumā un, kas zina, pēc laika būs ierakstāma Sarkanajā grāmatā.
„Akvareļmāksla ir grūts žanrs. Joprojām mācos ar krāsām savaldīt nepakļāvīgo Līgatnes fabrikā ražoto akvareļpapīru,”
atklāj labu tehnisko meistarību sasniegusī Kristīne. Viņas rokas veiklība un otas pieskārieni ir apbrīnas un cieņas vērti gleznās „Šļaksti uzmodināja” un „Gaisma virs pilsētas”.
Mairita Kaņepe
Komentāri