-Gribēju uzsākt ganīt jau 2.maijā, kad Saule bija Vēža zīmē. Tad govis ir mierīgas, paklausīgas. Nesanāca. Taču gaidīt līdz nākamajai Vēža zīmei ir par ilgu, tādēļ izlēmām laist laukā šodien,- stāsta zemniece.
Saulainā, bet ne karstā diena bija piemērota gan brūnaļām un raibaļām, gan pasākuma dalībniekiem. Govis, tikko izgājušas no kūts, apjuka un dažas pat gribēja doties atpakaļ ierastajā mājvietā, bet, nokļuvušas ganībās, uzvedās kā jau šiem lopiņiem pienākas. Netrūka ne badīšanās, ne spriņģošanas pa lauku. Arī cilvēki uzvedās tā, kā jau šādās reizēs klājas. Raksta autorei vienīgai izdevās izvairīties no auksta ūdens šalts. Pārējie, arī pati saimniece, saņēma pa krietnam gāzienam no dēla Māra Bērziņa, kuram bija uzticēta rituāla atraktīvākā daļa – rumulēšanās.
Pēc pāris stundām piena devējas jau aicināja atpakaļ kūtī. Saimniece saka, ka pārāk ilgi uzkavēties ārā un saulē pirmajā dienā dzīvniekiem nav vēlams.
Ganos laišana “Strautiņos” ik pavasari ir rituāls. Tajā piedalās arī dēls, palīdz dēla sieva un mazbērni. Netiek aizmirsta senā tradīcija – lopu kopējus aplaistīt ar ūdeni, lai govīm daudz piena. Mūsdienās gan šī paraža zaudējusi savu jēgu. To, cik govis drīkst dot piena, nosaka kvota. Ja to pārpilda, lauksaimnieks saņem sodu. Pagaidām gan sarežģījumu neesot bijis, ja saproti, ka izslauksi vairāk, varēts pieteikties uz papildu kvotu vai to sarunāt no kāda cita.
L.Bērziņa govis kopj visu savu darba mūžu. Tas sācies Jaunpiebalgā, bet jau sen viņa dzīvo Taurenē, ilgu laiku strādājot par slaucēju turpat kaimiņos “Strautiņiem”, “Purmaļu” lielfermā, un, protams, turot savā kūtiņa arī pa piena devējai.
-Tajos laikos ganos laišana bija lieli svētki. Sanāca visi fermas darbinieki, atbrauca speciālisti, vai cilvēku 20. Vienmēr rumulējāmies. Dažkārt viens otru aplaistīja pavisam slapjus. Pēc tam bija kopējs mielasts. Vārījām olas, zirņus. Tas, lai govis būtu apaļas, lai dotu daudz piena,- atceras L.Bērziņa.
Lielfermas govju ganos laišanā gan nav ņemtas vērā astroloģiskās zīmes. Bet tagad saimniece tās ievēro. Kad kas labāk darāms, iesaka netālā kaimiņiene, veterinārā ārste Alda Zālīte.
-Tas nav veterinārās ārstes, bet govju ganāmpulka saimnieces padoms,- saka A.Zālīte. –Arī es savas govis laižu ganībās, ņemot vērā zīmes. Esmu ievērojusi, ka ir cerētais rezultāts, vismaz tā varu teikt par dzīvnieku uzvedību. Tiek uzskatīts arī, ka govis labi ganos laist Ūdensvīra zīmē, esot daudz piena. To nevaru komentēt. Mūsdienās jau katrā saimniecībā rūpējas, lai būtu pēc iespējas lielāks izslaukums, – vērtē A.Zālīte.
Komentāri