Piektdiena, 12. jūlijs
Vārda dienas: Indriķis, Ints, Namejs

E-veselība domāta pilsētniekiem

Monika Sproģe
00:00
13.01.2017
21
Aptieka 1

Medicīnas iestādes, ārstu prakses un aptiekas pamazām slēdz līgumus ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) par E-veselības sistēmas lietošanu. Dienests informē, ka vēsturiskajā Cēsu rajonā ar ģimenes ārstiem noslēgts viens līgums Cēsu novadā, vēl 23 līgumi ir dažādos parakstīšanas posmos. Savukārt ar ārstniecības iestādēm un aptiekām par E-veselības lietošanu bijušajā rajonā – Amatas, Cēsu, Jaunpiebalgas, Līgatnes, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas un Vecpiebalgas novadā – kopā noslēgti 26 līgumi. “Druva” jautāja mediķiem un aptieku pārstāvjiem, kas slēguši līgumu, kā veicas ar sistēmas izmantošanu.

Ārste Inese Gārša atzina, ka programma pašlaik ļoti buksē un vienas e-receptes izrakstīšana aizņem tik daudz laika, ka pa to brīdi ar roku var uzrakstīt trīs. “E-veselību ieviesīs. No tās neviens nekur neizbēgs, tāpēc jau laikus noslēdzu līgumu ar NVD par sistēmas izmantošanu. Pagaidām esmu uzrakstījusi vien pāris recepšu, bet redzu, ka sistēmai vajadzīgi nopietni uzlabojumi. Ideja ir lieliska. Tāda sistēma atvieglotu darbu starp ārstniecības iestādēm, aptiekām un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, bet pašlaik programma strādā pārāk gausi, tā velkas. Aprunājoties ar datorspeciālistiem, secinājām, ka tas nav atkarīgs ne no datora, ne interneta pieslēguma. Tā ir programmas vaina.

Nevaru apgalvot, taču domāju, ka šajā projektā piesaistīti ambiciozi datorspeciālisti, kuriem trūkst pieredzes, turklāt, esot atrautiem no medicīnas, viņiem izdevies radīt brāķi. Pirms radīt šādu sistēmu, bija jākonsultējas ar ārstiem, ar cilvēkiem, kuri ikdienā lietos sistēmu. Jau atkal redzam, ka Igaunijā E-veselības sistēma darbojas lieliski. Rodas jautājums, kāpēc mums, latviešiem, bija jāizdomā kaut kas no jauna? Kāpēc nevarējām mācīties no kaimiņiem?”

Obligātā E-veselība slēpj vēl kādas grūtības, ar kurām saskarsies gan ārsti, gan pacienti, un tās attiecas uz mājas vizītēm. I. Gārša turpina: “Man ir daudz mājas vizīšu. Tas nozīmē, ka turpmāk visur līdzi jānēsā dators un ļoti jācer, ka pie pacienta, kas dzīvo mazā mājiņā meža maliņā, būs interneta pārklājums. Taču, ja pārklājuma nav, ārstam jāfiksē, kādi medikamenti nepieciešami, un tie jāizraksta vēlāk. Dienā ir nevis viena, bet vairākas mājas vizītes. Tas nozīmē, ka ārsts, iespējams, tikai vakarā var piesēsties pie datora, lai izveidotu e-recepti un nosūtītu cilvēkam īsziņu, ka tagad informācija ir ievadīta un slimnieks droši var doties uz aptieku. No pieredzes zinu, ka ir pacienti, kuriem medikamenti vajadzīgi nekavējoties, nevis vēlu vakarā vai nākamās dienas rītā. Var jau teikt, ka esam interneta lielvalsts, taču joprojām sastopamies ar situāciju, ka interneta pārklājuma visur nav. Manuprāt, šī sistēma ir parocīga rīdziniekiem un pilsētniekiem, nevis lauku iedzīvotājiem.”

Savukārt ārste endokrinoloģe Ildze Amoliņa saka, ka ir tikai trīs nenovēršamas lietas: nāve, nodokļi un E-veselība. “Šī sistēma nozīmē progresu. Mēs nevaram dzīvot pa vecam. E-veselība būs, domāju, sistēma palīdzēs sakārtot daudzus jautājumus. Pašlaik nevienu recepti vēl neesmu izrakstījusi, bet tas saistīts ar pieradumu, taču visdrīzākajā laikā centīšos pāriet uz e-vidi. Pieradums, kā zinām, ir cilvēka otrā daba,” saka I. Amoliņa.

Arī SIA “Ģimenes Zobārstniecība” noslēgusi līgumu par E-veselības lietošanu. Zobārstniecības valdes priekšsēdētāja Terēze Bērzupe saka, ka līgumu parakstījuši nevis ķeksīša pēc, bet tāpēc, lai sistēmu tiešām lietotu.

“Mūsu iestādē sistēmas izmantošana paredzēta nelielā apjomā, jo saistoša ir tikai darba nespējas lapu un recepšu izrakstīšana. Līdz šim receptes esam rakstījuši mācību vidē semināra laikā, kas notika Valmierā. Process noteikti ir ātrāks, nekā rakstot ar roku. Mācībās redzēju, ka mediķu nostāja pret E-veselības ieviešanu lielā mērā balstīta katra speciālista personīgajā uztverē. Ja mediķa nostāja pret E-veselību ir noliedzoša, tad arī viss cits ir slikti. Pasniedzējs, kas demonstrēja sistēmu un tās plusus, dabūja noklausīties daudz repliku, iebildumu. Mēs savukārt domājam, ka gan mums, gan mūsu pacientiem sistēma atvieglos procesus un ietaupīs laiku.”

Starp uzņēmumiem, kas noslēguši līgumus, ir arī SIA “Zāles” Cēsu Centra aptieka. Uzņēmuma valdes locekle Dace Mačuka “Druvai” pastāstīja, ka pašlaik neviens nav ieradies aptiekā ar e-recepti, taču, ja arī atnāktu, būtu lielas problēmas. “Esam bijuši mācībās tieši par E-veselības sistēmu un noslēguši līgumu, datorā instalējuši visas programmas un teorētiski e-recepti varam pieņemt, bet problēma slēpjas tajā, ka praktiski neviena e-receptes infotehnoloģija nav savienota ar kases sistēmu. Tas nozīmē, ka klientam jārēķinās ar ilgu receptes apstrādes procesu, jo mēs pat neprotam šo procesu veikt. Ja klients pirktu medikamentus ar e-recepti, zvanītu uz Rīgu un vaicātu, kā soli pa solim rīkoties. Mums ir priekšraksts, kā to darīt, bet reāli nav nācies ar e-recepti saskarties. Turklāt ārstiem pagaidām recepte jāraksta arī papīra formā, kurš gribēs vienu darbu darīt dubultā,” piebilst D. Mačuka.

“Kopumā domāju, ka ideja ir laba. Esmu bijusi pieredzes apmaiņā uz Igauniju, un arī viņiem sākumā gāja grūtāk, taču tagad tikai 15% no visām receptēm ir uz papīra. Pozitīvais E-veselībā ir tas, ka cilvēks var piezvanīt ārstam, palūgt recepti, nemaz neejot pie mediķa. Speciālists izraksta e-recepti, un cilvēks dodas tikai uz aptieku, kas strādā ilgāk nekā ārsta prakse. Tas būs ērtāk,” domā D. Mačuka.

NVD informē, ka kopā valstī šobrīd noslēgts ap 930 līgumu par E-veselības lietošanu, tajā skaitā 160 līgumu ar ģimenes ārstu praksēm, kā arī dažādos līguma parakstīšanas posmos ir ap 2190 līgumu.

Obligāta E-veselības lietošana ārstniecības iestādēm un aptiekām saskaņā ar Ministru kabineta lemto jāuzsāk no 2017. gada 1. septembra.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
25

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
39

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
50
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
60
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Teju 100 goda konsuli iepazīst Cēsis

00:00
09.07.2024
51

Turpat simts goda konsulu no vairāk nekā 40 valstīm piedalījās 11. Latvijas goda konsulu sanāksmē, trešajā dienā iepazīstot arī Cēsis. Dalībnieki Kosmosa izziņas centrā tikās ar novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, iepazina izziņas centru, vecpilsētu un viesošanos noslēdza Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Pārstāvētas bija ļoti dažādas valstis, gan Rietumeiropas, arī Skandināvijas, bija goda konsuls no ASV, […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem 27 izsaukumi

17:37
08.07.2024
30

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 5. jūlija plkst. 6.30 līdz 8. jūlija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 27 izsaukumus – deviņus uz ugunsgrēku dzēšanu, 15 uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien plkst. 14.23 VUGD saņēma izsaukumu uz Cēsu novada Raiskuma pagastu, kur vienstāva dzīvojamā mājā […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
21
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi