Iedzīvotāju informētība par tiesībām atgūt pārmaksāto ienākuma nodokli salīdzinājumā ar pagājušo gadu palielinājusies desmitkārtīgi. Vēloties iesniegt ienākumu deklarāciju, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskajai deklarēšanās sistēmai reizē pieslēdzās līdz pat 10 400 cilvēku, aktivitāte bija tik liela, ka elektroniskā sistēma pārslodzes dēļ nedarbojās, kā bija paredzēts.
“Salīdzinājumam – ikdienā vienlaicīgu pieslēgumu skaits svārstās ap diviem desmitiem. Taču, neskatoties uz brīžiem novēroto sistēmas pārslodzi, dienas beigās kopējais iesniegto deklarāciju skaits sasniedza 60 000,” skaidro VID Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa.
Arī VID Cēsu filiālē veidojās garas rindas. Cilvēki drūzmējās, viens otram vaicāja, kurā ailītē un kas jāraksta. Pavisam nepatīkami iznācis tiem, kas, iepriekš gatavojoties iesniegt deklarāciju par pagājušo gadu, kancelejas preču veikalā iegādājušies D4 veidlapu. Nauda nav liela, taču situācija neērta- viss jāraksta pa jaunu, ailīšu daudz. Iestājās apmulsums, zemē nomests laiks un dažam arī nauda, ko nācies maksāt, lai noteiktajā dienā tiktu līdz Cēsīm.
Cēsniece Irita Karpova ir viena no tām, kas rūpīgi veikusi mājas darbu: “Tiešām! Vai tad nevarēja laikus pabrīdināt, ka šīs veidlapas vairs nederēs? Viss pa velti. Saka, lai aizpilda datorā, bet tur vajag ieskenēt čekus, man tādas iespējas nav. Turklāt es tik labi nepārzinu datoru, lai droši rīkotos ar šādiem dokumentiem. Labāk, ja zinošs cilvēks palīdz, tāpēc jau viņi te sēž. Bail iedomāties, kas varētu notikt, ja kaut kur nepareizi ielikšu vai neielikšu ķeksīti. Nē, klātienē drošāk. Es katru gadu nāku iesniegt deklarāciju un attaisnojošos dokumentus, jo beigās tomēr kaut kādu summiņu saņemu no samaksātajiem nodokļiem. Lai arī tā nav liela, nauda paliek nauda- noderēs pie zobārsta.”
K. Augstkalne-Jaunbērziņa skaidro, ka pārpratums ar veidlapām izveidojies, jo vecās veidlapas neder gadījumā, ja cilvēks vēlas iesniegt deklarāciju par 2016. gadu, taču citādi der abas: “Derīgas ir gan vecās, gan jaunās papīra veidlapas, taču, tās aizpildot, stingri jāseko līdzi, vai konkrētā atbilst gadam, par kuru iesniegsiet deklarāciju. Šobrīd, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2013.gadu, 2014.gadu vai 2015.gadu, jāizmanto tās veidlapas, kuras bija spēkā attiecīgajos gados (vecās veidlapas). Bet, sākot ar 2016. gadu, stājās spēkā izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanas kārtībā, tostarp tika ieviests gada diferencētais neapliekamais minimums, tādēļ atbilstoši tika mainīta gada ienākumu deklarācijas veidlapa. Izmaiņas veidlapā ir apstiprinātas ar Ministru kabineta 2016. gada 21. jūnija noteikumiem Nr.400. Tas nozīmē, ka, deklarējot 2016.gada un turpmāko gadu ienākumus, jāaizpilda šī (jaunā) veidlapa, taču nekas nenotiks, ja iedzīvotājs deklarāciju arī par senākiem gadiem aizpildīs jaunajās veidlapās.
Ņemot vērā, ka šāda kārtība ir ļoti piņķerīga, kā arī lai nekļūdītos, aicinām iedzīvotājus iesniegt gada ienākumu deklarācijas elektroniski, jo EDS pareizā veidlapa atveras automātiski, turklāt daļu datu, to skaitā par izglītības pakalpojumiem, sistēma pielasa automātiski. Arī summas nebūs jārēķina manuāli, tāpēc matemātisku kļūdu nebūs, jo EDS tādas darbības veic pati.”
Zināma sabiedrības daļa uzklausījusi VID aicinājumu sniegt deklarācijas elektroniski. “Esam saņēmuši arī daudz pozitīvu atsauksmju par sistēmas vienkāršību. Tajā pašā laikā atvainojamies tiem, kuriem sistēmas pārslodzes dēļ pirmajā dienā neizdevās iesniegt deklarāciju tieši tajā brīdi, kad bija izlēmuši to darīt, taču nekas vēl nav nokavēts. Deklarācijas, lai atgūtu attaisnotos izdevumus vai summu, kas pienākas, piemērojot diferencēto neapliekamo minimumu, var iesniegt vēl ilgi – trīs gadus. Der paturēt prātā, ka brīvprātīgi kārtējo gada ienākumu deklarāciju (par pagājušu gadu) var iesniegt trīs gadu laikā. Savukārt tiem, kuriem deklarācija jāsniedz obligāti, tas jāpaveic trīs mēnešu laikā – šogad līdz 1. jūnijam,” saka VID pārstāve.
Atbildot uz jautājumu, kuras sabiedrības grupas izvēlas elektronisko iespēju, kuras klātienes formu, speciāliste saka: “VID darbinieki saskaras ar dažādām situācijām – gadās, ka septiņdesmitgadīga kundze lieliski zina, kas ir internets, brīvi darbojas internetbankā un bez problēmām pati aizpilda deklarācijas veidlapu, un gadās sastapt deviņpadsmitgadīgu jaunieti, kura iemaņas aprobežojas ar spēju ieiet datorspēlē. Tas liecina, ka viss atkarīgs no katra cilvēka vēlmes apgūt un lietot valsts piedāvātos e-pakalpojumus. VID uzdevums ir padarīt savus e-pakalpojumus pēc iespējas vienkāršākus visu kategoriju cilvēkiem. Runājot par biežākajām kļūdām, jāatzīmē elementāra neuzmanība, piemēram, dažkārt cilvēks visu izdarījis pareizi, taču aizmirsis nospiest pogu “Iesniegt”, un deklarācija VID nav sasniegusi. Vēl, aizpildot deklarāciju, jāņem vērā, ka visi čeki ir jāsadala pa gadiem – atbilstošā gada deklarācijai jāpievieno tikai tie čeki, kas saņemti tajā gadā, par kuru sniedzat deklarāciju. Jāatceras, ka čekus par zobārstniecību un plānveida operācijām jāpievieno atsevišķā deklarācijas ailē, jo iedzīvotāju ienākuma nodokli par tiem atmaksā no pilnas summas,” saka speciāliste.
Elektroniski deklarācijas var aizpildīt arī bibliotēkās un vienotajos klientu apkalpošanas centros, taču jāņem vērā, ka bibliotekāri var tikai palīdzēt ieskenēt čekus, saprast, vai programma darbojas, taču viņi nav tiesīgi iedzīvotāja vietā aizpildīt informācijas lauciņus elektroniskajās veidlapās. Savukārt vienotajos klientu apkalpošanas centros darbiniekam šādas tiesības ir, līdz ar to, ja jūsu novadā ir šāds pakalpojums, nav jāmēro ceļš līdz pilsētai, turklāt varat būt droši, kas viss būs aizpildīts pareizi.”
Pirmajā martā VID Vidzemes apkalpošanas nodaļās saņemtas 724 gada ienākumu deklarācijas, no tām 135 Cēsīs, 148 Valmierā. Rekordliels deklarāciju skaits saņemts Jelgavā – 500, bet viskūtrākie bijuši Saldus iedzīvotāji, tur iesniegtas septiņas deklarācijas.
Komentāri