Apsekojot informāciju reģionos par ziemāju stāvokli, daudzās saimniecībās Zemgalē konstatēti nozīmīgi – līdz pat 100% – rapša sējumu bojājumi un kopumā gandrīz trešdaļa sējumu Zemgalē uzskatāmi par slikti pārziemojušiem, kurus, iespējams, būs jāpārsēj, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Augkopības nodaļas vadītāja Ingrīda Grantiņa.
Apkopojot informāciju par rapša sējumu stāvokli reģionos, secināts, ka patlaban Kurzemē par slikti pārziemojušiem sējumiem, kurus, iespējams, būs jāpārsēj, uzskatāmi 10%, Vidzemē un Latgalē – 5%, bet Zemgalē – 25% līdz pat 30%, sacīja Grantiņa.
Viņa gan norādīja, ka veģetācija vēl nav īsti sākusies, tikai dažas dienas bijušas siltas, līdz ar to augi augšanu atsāk lēnām.
Zemgale ir reģions, kur ziemas rapša platības aizņem līdz pat 32% no kopējās Latvijas rapša platības. “Apsekojot sējumus, esam secinājuši, ka daudzās saimniecībās ziemas rapsis gājis bojā līdz pat 100%. Ja pavasara sākumā, kad tikko nokusa sniegs, augi bija zaļi un sējumi likās cerīgi, patlaban ilgstoši vēsais laiks augus novārdzina un tie iznīkst,” sacīja Grantiņa, piebilstot, ka ir saimniecības, kur visas ziemāju platības pārziemojušas veiksmīgi.
“Pagaidām nav apkopota informācija, tomēr, iespējams, ka vājajā pārziemošanā vainojama šķirnes izvēle, sējas termiņš vai kāds cits pielietotās tehnoloģijas elements, vai arī agrometeoroloģiskie apstākļi,” sacīja agronome.
“Tikmēr graudaugu sējumi patlaban šķiet veiksmīgāk pārziemojuši. Ir ziņas par atsevišķu šķirņu sliktāku pārziemošanu, bet kopumā graudaugi izskatās noteikti cerīgāk nekā ziemas rapsis. Sliktā stāvoklī esoši sējumi ir ne vairāk kā līdz 5%,” sacīja agronome.
“Lauksaimniekiem patlaban jāveic sējumu apsekošana un to stāvokļa izvērtēšana, tomēr lēmums par sējumu pārsēšanu jāpieņem tikai tad, kad skaidri redzama situācija uz lauka. Vienlaikus ar ziemas sējumu apsekošanu nedrīkst aizmirst par savlaicīgu vasarāju sēju – jākonsultējas par to ar agronomiem,” sacīja eksperte.
NOZARE.LV
Komentāri