Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Darījumi īpašumu tirgū pieaug

Druva
00:00
20.02.2006
3

Statistika liecina, ka valstī kopumā kopš 1993.gada zemesgrāmatās pieņemti 2013410 lēmumi. To skaits pieaudzis no gada gadā, ja 1993.gadā tiesneši pieņēma 473 lēmumu pēc gada jau 13747, darbības desmitajā gadā

skaits sasniedza jau 218813, bet 2005.gadā valsts zemesgrāmatu nodaļās pieņemti 338736 lēmumi.

Rajonā arī notiek aktīva darbība ar nekustamajiem īpašumiem, un pieņemto lēmumu skaita ziņā Cēsu zemesgrāmatu nodaļa allaž bijusi pirmajā desmitā. Pērn tiesneši pieņēmuši 8661 lēmumu, apsteidzot pat tādas lielpilsētas kā Valmieru, Rēzekni un Ventspili. Tā 2004.gadā pieņemts 8081, bet 2003.gadā – 7503 lēmumi. Tendence acīmredzama. Lielais lēmumu skaits prasa pamatīgu darbu gan tiesnešiem, gan darbiniekiem. Kā atzīst I. Kiršteine, darba dienas ir piepildītas no pirmās līdz pēdējai minūtei, un tomēr visu laiku esot nepadarīta darba sajūta.

“Cenšamies ievērot noteikto termiņu dokumentu sagatavošanai, jo klienti nedrīkst ciest. Darba efektivitātes uzlabošanai zemesgrāmatas nodaļās veikta iekšējo procedūru vienkāršošana, tā devusi rezultātu. Apzināmies arī to, ka mums jāstrādā ļoti precīzi, jo kļūdu mūsu darbā nedrīkst būt, tās var radīt neprognozējamas sekas. Nākas būt maksimāli precīzām, bet par savām darbiniecēm varu teikt tikai to labāko, izveidojusies vienota komanda,” saka I. Kiršteine.

Valstī ir apstiprināta vienota zemesgrāmatu nodaļu apmeklētāju pieņemšanas kārtība, kuras mērķis nodrošināt vienotu praksi un apmeklētāju apkalpošanas kvalitāti visās zemesgrāmatu nodaļās. Izstrādāts vienots standarts, lai apmeklētāji gūtu tikai pozitīvu iespaidu. Tas īpaši svarīgi apmeklētājiem, jo tagad jebkurā nodaļā valda vienoti darba standarti, un cilvēks, zinot, kas nepieciešams vienā nodaļā, varēs būt drošs, ka tā būs arī visās pārējās.

Vēl viens svarīgs aspekts zemesgrāmatu darbā ir informācijas pieejamība.

“Zemesgrāmatas ir svarīgs posms nekustamo īpašumu darījumu jomā, tāpēc būtiski panākt, lai tās būtu pēc iespējas pieejamākas iedzīvotājiem,” saka Latvijas tieslietu ministre Solvita Āboltiņa. Šo publisko pieejamību nosaka arī zemesgrāmatu likuma 1.pants, kurā teikts: “Zemesgrāmatās ieraksta nekustamus īpašumus un nostiprina ar tiem saistītās tiesības. Zemesgrāmatas ir visiem pieejamas, un to ierakstiem ir publiska ticamība.”

I. Kiršteine atzīst, ka zemesgrāmatas darbība ir ļoti caurredzama un apmeklētājiem pieejami visi dokumenti. Visu 28 zemesgrāmatu nodaļu datu bāzes apvienotas valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā, kurā iespējams atrast informāciju par visiem zemesgrāmatā ierakstītajiem īpašumiem valstī. Šo informāciju ikviens var atrast internetā lapā www.zemesgramata.lv. Lai piekļūtu detalizētai informācijai par jebkuru zemesgrāmatā reģistrētu nekustamo īpašumu, jābūt reģistrētam lietotājam. Kā par tādu kļūt, var noskaidrot mājas lapā.

Vērts atzīmēt to, ka ar vienotās datorsistēmas palīdzību ikvienam interesentam zemesgrāmatu tiesnešu pieņemtie lēmumi internetā pieejami jau dažas minūtes pēc to pieņemšanas brīža.

Viss zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu lēmumu pieņemšanas process kļuvis datorizēts. Papīra vietā stājusies elektroniska datu bāze, taču nemainīga palikusi zemesgrāmatu nodaļu kompetence – izskatīt nostiprinājuma lūgumus un pieņemt lēmumus likumā noteiktajā kārtībā, tāpēc nostiprinājuma lūgumus joprojām var iesniegt tajā zemesgrāmatu nodaļā, kuras teritorijā atrodas nekustamais īpašums. Joprojām tikai zemesgrāmatu nodaļās var saņemt tiesneša apliecinātu zemesgrāmatu informāciju – zemesgrāmatu apliecību vai apliecinātu tiesneša lēmuma datorizdruku.

Zemesgrāmatas vienotajā datu bāzē redzams, ka 2005.gadā no visiem īpašumu veidiem visvairāk ir dzīvokļu īpašumu, tie veido 51 procentu. 30 procentus aizņem zemes nekustamais īpašums, bet 13 procentus –zemes un ēkas nekustamais īpašums.

Statistika liecina, ka no nostiprinājuma lūgumu veidiem pēdējo trīs gadu laikā visbiežāk tiek slēgti ķīlas līgumi. Tas saistīts ar to, ka cilvēki arvien biežāk ņem kredītus, un īpašums tiek izvēlēts kā ķīla. Pieaug arī citu ar ķīlu saistītu darbību skaits – arvien biežāk tiek reģistrēta ķīlu dzēšana vai ķīlas grozījumi. Ja 2003.gadā rajonā reģistrēti 1579 ķīlas līgumi, 2004.gadā – 1634, bet pērn – jau 2016. Ķīlas dzēšana reģistrēta attiecīgi 798 – 801 – 1008 reizes, bet ķīlas grozījumi – 280 – 519 – 683 reizes.

Redzams, ka arī valsts un pašvaldības arvien aktīvāk iesaistās savu īpašumu ierakstīšanā zemesgrāmatā. Ja 2003.gadā fiksēti 178 šādi lēmumi, 2004.gadā – 238, bet pērn – 262.

Statistika liecina arī to, ka rodas arvien jauni īpašumi, jo zemes tirgus ir ļoti aktīvs, un lielās platības tiek sadalītas mazākos īpašumus. Redzam, ka visā valstī gan nekustamo īpašumu kompānijas, gan būvniecības uzņēmumi piedāvā iespēju iegādāties zemi vai jau gatavas mājas jaunizveidojamos ciematos. Veidojas jaunas ielas, jaunas adreses, jauni īpašumi, kas tiek iereģistrēti zemesgrāmatā. 2005.gadā valstī kopumā reģistrēti 71 923 šādi nodalījumi, Cēsīs un rajonā – 1799. I. Kiršteine stāsta, ka šeit nevar izdalīt kādu konkrētu pašvaldību, jo darījumi ar nekustamo īpašumu notiek visā rajonā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
24

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi